Постанова від 07.10.2025 по справі 461/7937/25

Справа №461/7937/25

Провадження №3/461/2807/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2025 року м. Львів.

Суддя Галицького районного суду м. Львова Юрків О.Р.,

за участю представника митниці Лубоцького Б.І., захисника особи, що притягується до адміністративної відповідальності - адвоката Ільківа О.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно,-

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Республіки Польща, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 від 13.04.2022 виданий WOJEWODA POMORSKI/2/

за ч.6 ст.481 Митного Кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

25.08.2025 року о 20 годині 06 хвилин на територію міжнародного автомобільного пункту пропуску «Рава-Руська - Хребенне", митного поста "Рава Руська" Львівської митниці, в напрямку «виїзд з України» заїхав рейсовий автобус «ЧЕРНІВЦІ-ЩЕЦИН» марки "VAN HOOL" із номерним знаком НОМЕР_2 , країна реєстрації транспортного засобу - PL, VIN-код НОМЕР_3 , в якому гр. Польщі ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) слідував як пасажир. В ході митного контролю вказаного транспортного засобу та внесення даних про цей транспортний засіб та осіб, які слідували в ньому, в АСМО «Центр» спрацювало орієнтування (код 000-2)-не вивезення р.н GWE33575 ввезений в режимі "тимчасове ввезення". В разі появи в ЗМК вказаної особи та т.з. просимо провести опитування, вирішити питання щодо складання протоколу про ПМП та повідомити Волинську митницю.

На підставі аналізу переміщень за даними «Пасажирського пункту пропуску» в АСМО «Центр» з'ясовано, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) відповідно до інформації, що міститься в АСМО «Центр», ввіз на митну територію України 27.01.2024р. о 9:39:13 через пункт пропуску "Устилуг - Зосин". Відділи митного оформлення № 1 - 4 митного поста "Устилуг" по смузі руху «Зелений коридор» автомобіль марки «SUZUKI» модель " GRAND VITARA" із номерним знаком НОМЕР_4 , VIN-код НОМЕР_5 в режимі "Тимчасове ввезення до 1 року" для особистого користування. Станом на 25.08.2025 р. в АСМО «Центр» відсутня інформація щодо вивезення транспортного засобу марки "SUZUKI" модель "GRAND VITARA" із номерним знаком НОМЕР_4 , VIN-код НОМЕР_5 за межі митної території України чи поміщення його в інший митний режим згідно митного законодавства України.

Відповідно до ч. 1 ст. 380 Митного кодексу України тимчасове ввезення громадянами нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митним органом з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі

транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. На момент перетину кордону 25.08.2025 р. ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) відповідних

документів, що підтверджують факт аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, визначених ст. 460 МКУ, не надав та з заявою до митних органів не звертався.

Таким чином, ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) станом на 25.08.2025р. перевищив строк тимчасового ввезення транспортного засобу марки "SUZUKI" модель "GRAND VITARA " із номерним знаком НОМЕР_4 , VIN-код НОМЕР_5 на митну територію України більше ніж на 30 діб.

Дії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) органом митниці кваліфіковані, як порушення митних правил, відповідальність за вчинення яких передбачене ч.6 ст.481 МК України.

Захисник особи, що притягується до адміністративної відповідальності - адвокат Ільків О.М. подав до суду письмове клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) складу адміністративного правопорушення внаслідок обставин непереборної сили. Клопотання про закриття провадження в справі обґрунтовує тим, що при перетині кордону, йому як ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) не було відомо про те, що транспортний засіб можна ввозити на територію України терміном до 1 року для особистого користування та ніхто з працівників державної прикордонної служби при перетині цього не сказав.

Представник митниці в судовому засідання зазначив, що у діях ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) наявний склад правопорушення, яке йому інкриміноване. До останнього слід застосувати стягнення, передбачене санкцією частини 6 статті 481 МК України.

Заслухавши думку представника митниці, пояснення захисника особи, що притягується до адміністративної відповідальності - адвоката Ільківа О.М., суд приходить до такого висновку.

Згідно з ч. 6 ст.481 МК України відповідальність настає за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.

Відповідно до ч. 1 ст. 103 МК України тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання..

Отже, скориставшись правом, відповідно до ст. 103 МК України та обравши митний режим тимчасового ввезення ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ). зобов'язувався дотримуватись його умов.

Статтею 460 Митного кодексу України визначено, що вчинення порушення митних правил, передбачених, в тому числі статтею 481 Митного кодексу України, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої Митним кодексом України.

Одночасно, обставин, передбачених ст.460 Митного кодексу України, з настанням яких діяння, передбачене ч.6 ст.481 Митного кодексу України,не тягне за собою адміністративної відповідальності під час судового розгляду не встановлено.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 71 МК України декларант має право обрати митний режим, у який він бажає помістити товари, з дотриманням умов такого режиму та у порядку, що визначені цим Кодексом. Поміщення товарів у митний режим здійснюється шляхом їх декларування та виконання митних формальностей, передбачених цим Кодексом.

Отже, скориставшись правом, відповідно до ст. 71 МК України та обравши митний режим тимчасового ввезення ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) зобов'язувався дотримуватись його умов.

Особливості виконання митних формальностей при поміщенні товарів у митні режими, передбачені МК України, та під час перебування товарів у відповідному митному режимі визначені Порядком виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затв. Наказом Міністерства фінансів України № 657 від 31.05.2012 року (далі - Порядок).

Відповідно до визначення у п. 2 розділу VІІІ Порядку аварія - небезпечна подія техногенного характеру, у зв'язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи;

документальне підтвердження - надання митному органу відповідних документів, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили;

обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події;

факт аварії чи дії обставин непереборної сили - часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.

Пунктом 3 розділу VІІІ Порядку визначено, що залежно від характеру аварії чи обставин непереборної сили документи, що підтверджують їх наявність і тривалість дії, можуть видаватися державними органами, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, іншими спеціально вповноваженими на це державними органами, а також уповноваженими на це підприємствами, установами та організаціями відповідно до їх компетенції.

Відповідно до п. 5 Порядку, якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.

З аналізу наведеного слідує, що особа звільняється від відповідальності у разі наявності факту аварії або дії обставин непереборної сили за умови документального підтвердження такого факту та вчасного (до закінчення встановленого строку транзитного перевезення) письмового повідомлення найближчого митного органу про обставини події.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) 27.01.2024 р. о 9:39:13 через пункт пропуску "Устилуг - Зосин" Відділи митного оформлення № 1 - 4 митного поста "Устилуг" по смузі руху «Зелений коридор» ввіз автомобіль марки «SUZUKI» модель " GRAND VITARA" із номерним знаком НОМЕР_4 , VIN-код НОМЕР_5 в режимі "Тимчасове ввезення до 1 року" для особистого користування

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) не надано було митному органу документальне підтвердження дії обставин непереборної сили, не можливості вивезення такого транспортного засобу.

Відповідно до Порядку№657, за результатами розгляду заяви про наявність факту аварії чи дії обставин непереборної сили, керівник митного органу, в зоні діяльності якого перебуває транспортний засіб, повинен організувати проведення огляду території чи іншого місця, де знаходиться, знаходився або може знаходитися транспортний засіб, що перебуває під митним контролем, за результатами якого складається акт у трьох примірниках, один з яких вручається особі, відповідальній за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, другий-невідкладно надсилається митному органу, під контролем якого перебуває транспортний засіб, що потрапили в аварію або під дію обставин непереборної сили, а третій - залишається у справах митного органу, посадовими особами якого він був складений.

Таким чином, ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) не надав документів, передбачених ст. 460 МК України, а також не вжив заходи щодо письмового повідомлення митного органу, в зоні діяльності якої знаходився транспортний засіб марки «SUZUKI» модель " GRAND VITARA" із номерним знаком НОМЕР_4 , VIN-код НОМЕР_5 про неможливість вивезення такого.

Доказів того, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у порядку визначеному ст.192 МК України та розділом VIII Порядку виконання митних формальностей, відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2012 року № 657, звертався до найближчого органу доходів і зборів до завершення визначеного митницею строку тимчасового ввезення про обставини подій, у зв'язку з якими порушено ці строки, та місцезнаходження товарів і транспортних засобів у випадку порушення строку тимчасового ввезення в ході розгляду справи не здобуто.

Транспортний засіб мав бути вивезений до 27.01.2025 року, таким чином, ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) мав тривалий час для того, щоб виконати вимоги чинного законодавства про вивезення транспортного засобу. Не знання вимог законодавства України не звільняє особу від відповідальності.

Факт митного правопорушення підтверджується протоколом про порушення митних правил №1236/UA20900/2025 від 25/08/2025 року, митною декларацією від 25.08.2025 року та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об?єктивному взаємозв?язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.

Таким чином, аналізуючи наведені докази у даній справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України доведена повністю.

Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суд приймає до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Враховуючи обставини та характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу затриманого, вважаю необхідним ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України та накласти стягнення у виді конфіскації транспортного засобу.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) слід стягнути в користь Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 605, 60 грн.

Керуючись ст.ст. 481, 526 МК України, ст.ст.40-1, 283 КУпАП України, Законом України «Про судовий збір», суд, -

ПОСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України та накласти стягнення - конфіскавати, в дохід держави, транспортний засіб марки «SUZUKI» модель " GRAND VITARA" із номерним знаком НОМЕР_4 , VIN-код НОМЕР_5 .

Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на користь Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 605, 60 грн.

На постанову протягом десяти діб з дня її винесення може бути подана апеляція до Львівського апеляційного суду.

Суддя О.Р. Юрків.