Рішення від 10.10.2025 по справі 335/5579/25

1Справа № 335/5579/25 2/335/2569/2025

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2025 року м. Запоріжжя

Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя у складі головуючого судді Апаллонової Ю.В., за участю секретаря судового засідання Шевченко К.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у залі суду у м. Запоріжжі цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам,

ВСТАНОВИВ:

Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на обліку в Департаменті соціального захисту населення Запорізької міської ради знаходиться особова справа по призначенню допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 , який зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 .

18.09.2022 ОСОБА_1 через Єдиний державний веб-портал електронних послуг (далі - Портал Дія) самостійно облікувала себе та своїх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та отримала електронні довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб. Місцем проживання у місті Запоріжжі при оформленні довідок ВПО було зазначено: АДРЕСА_2 .

Разом з цим Відповідачем було оформлено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам також через Портал Дія у розмірі 11000,00 гривень щомісячно на себе та на дітей..

Відповідно до абзацу 5 Порядку № 332 допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30 квітня 2022 року включно, надається починаючи з березня 2022 року.

Таким чином, Відповідачу було призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам починаючи з вересня 2022 року у розмірі 11 000,00 грн щомісячно (2000,00 грн -на себе, ОСОБА_1 , 3000,00 грн - на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 3000,00 грн - на дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 3000,00 грн - на дитину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ).

З метою обліку внутрішньо переміщених осіб орган соціального захисту населення на підставі отриманої електронної справи включає інформацію про таких осіб до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Пунктом 5 Порядку №332 регламентовано, що внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги. Окрім того, Порядком №332 та Порядком №509 зобов'язано ВПО повідомляти про зміни, які можуть вплинути на право отримання допомоги.

Згідно з Пунктом 11 Порядку №332 у разі неправомірного або повторного отримання внутрішньо переміщеною особою допомоги на проживання за певний період суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.

У квітні 2023 року за результатами вибіркової перевірки, було встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_1 ) 18.09.2022 був знят з обліку у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб у складі сім'ї, переоблікувався як ВПО самостійно, та отримував з 01.09.2022 по 31.03.2023 допомогу самостійно, а ОСОБА_1 одночасно продовжувала отримувати допомогу на дитину по березень 2023 включно та не повідомила структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну життєвих обставин.

Виплата допомоги на дитину Відповідачеві була зупинена, та на підставі пункту 11 Порядку 332 проведений розрахунок неправомірно отриманих сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Отже, переплата за період з 01.09.2022 по 31.03.2023 становить 21000,00 грн.

Оскільки, відповідач самостійно прийняла рішення про зняття з обліку своєї доньки, як внутрішньо переміщеної особи, то чітко усвідомлював, що це призведе до позбавлення його права на отримання такої допомоги. У той же час, відповідач, всупереч вимогам діючого на той час Порядку № 332, чинного Порядку №509, так і не повідомив позивача про зміни, які вплинули на розмір даної допомоги.

У зв'язку з вищевикладеним, позивач просить стягнути з відповідача неправомірно отриману допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.09.2022 по 31.03.2023 у сумі 21 000,00 грн., та судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Ухвалою суду від 14.08.2025 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, сторонам по справі надано строк для подання заяв по суті справи.

Представник позивача в судове засідання не з'явилася, подала заяву про розгляд справи за її відсутності, у якій зазначила про те, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить суд їх задовольнити, не заперечує проти ухвалення заочного рішення у справі.

Відповідач у судове засідання повторно не з'явилася, про дату, час та місце судового засідання повідомлялася судом належним чином. Відповідач причини неявки у судове засідання не повідомила, правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалася. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надавала. Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі, якщо відповідно до положень Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.

У зв'язку з чим, на підставі ст. ст. 247, 280, 281 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів, без фіксації судового процесу, в порядку заочного розгляду.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку.

Згідно ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що в Департаменті соціального захисту населення Запорізької міської ради перебуває на обліку ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , та отримує допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб визначені Законом України від 20.10.2014 №1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі Закон №1706-VII).

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Статтею 2 Закону №1706-VII передбачено, що Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.

18.09.2022 ОСОБА_1 через Єдиний державний веб-портал електронних послуг (далі - Портал Дія) самостійно облікувала себе та своїх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та отримала електронні довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб (далі - довідка ВПО).

Відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2017 № 509 (зі змінами та доповненнями) (далі - Порядок №509), довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно пункту 2-1 Порядку №509 заява про взяття на облік може бути подана в електронній формі з використанням мобільного додатка Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія) повнолітньою або неповнолітньою внутрішньо переміщеною особою, якій присвоєно реєстраційний номер облікової картки платника податків. У разі наявності в такої особи дітей подання заяви про взяття їх на облік можливе лише за наявності відображення в електронному вигляді інформації, що міститься у свідоцтві про народження таких дітей, виготовленому на паперовому бланку (далі - е-свідоцтво про народження).

Місцем проживання у місті Запоріжжі при оформленні довідок ВПО було зазначено: АДРЕСА_2 .

Разом з цим Відповідачем було оформлено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам також через Портал Дія у розмірі 11000,00 гривень щомісячно на себе та на дітей.

Таким чином, Відповідачу було призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам починаючи з вересня 2022 року у розмірі 11 000,00 грн щомісячно (2000,00 грн -на себе, ОСОБА_1 , 3000,00 грн - на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 3000,00 грн - на дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 3000,00 грн - на дитину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ).

У квітні 2023 року за результатами вибіркової перевірки, було встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_1 ) 18.09.2022 був знят з обліку у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб у складі сім'ї, переоблікувався як ВПО самостійно, та отримував з 01.09.2022 по 31.03.2023 допомогу самостійно, а ОСОБА_1 одночасно продовжувала отримувати допомогу на дитину по березень 2023 включно та не повідомила структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну життєвих обставин.

Виплата допомоги на дитину Відповідачеві була зупинена, та на підставі пункту 11 Порядку 332 проведений розрахунок неправомірно отриманих сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам

Пунктом 3 Порядку передбачено, що допомога надається щомісячно з місяця звернення на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень.

Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.

Оскільки, Відповідач самостійно прийняв рішення про зняття з обліку свого сина, як внутрішньо переміщеної особи, то чітко усвідомлював, що це призведе до позбавлення його права на отримання такої допомоги. В той же час, Відповідач, всупереч вимогам діючого на той час Порядку № 332, чинного Порядку №509, так і не повідомив Позивача про зміни, які вплинули на розмір даної допомоги.

Внаслідок не повідомлення відповідачем обставин, які впливають на призначення і виплату допомоги, відповідачу надміру виплачено грошову допомогу в розмірі 21 000,00 грн., що підтверджується листом переплати по о/р № НОМЕР_2 (ВПО) за період з 01.09.2022 по 31.03.2023.

Листом від 11.05.2023 №03-06/0697 відповідача повідомлено про необхідність повернення надміру виплачених коштів у розмірі 21 000,00 грн. на рахунок Міністерства соціальної політики України.

Згідно з п. 5 Порядку внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна (ст.1213 ЦК України).

Пунктом 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України, встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, за змістом зазначеної норми щомісячна допомога не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.

Аналіз положень ст. 1215 ЦК України, дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою щомісячна допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, повернення надмірно сплачених сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам передбачає стягнення зазначених сум у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини особи, яка отримала таку допомогу, а саме, через зловживання, зокрема, у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

Пунктом 11 Порядку визначено, що у разі неправомірного або повторного отримання внутрішньо переміщеною особою допомоги на проживання за певний період суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.

Відповідач доводів позивача не спростував, доказів добровільного повернення допомоги на проживання з вересня 2022 року по березень 2023 суду не надав.

З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги законні та обґрунтовані, а тому, з ОСОБА_1 слід стягнути на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 21 000,00 гривень.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача необхідно стягнути на користь позивача судовий збір в сумі 3028,00 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 12, 81, 141, 223, 259, 263, 264, 265, 268, 280-284, 289 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ,останнє відоме місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ) на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (адреса: м. Запоріжжя, бул. Марії Примаченко, буд. 3, ЄДРПОУ 37573438) надміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.09.2022 по 31.03.2023 рік в розмірі 21 000 (двадцять одна тисяча) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ,останнє відоме місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ) на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (адреса: м. Запоріжжя, бул. Марії Примаченко, буд. 3, ЄДРПОУ 37573438) суму судового збору в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення до Запорізького апеляційного суду, шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Інформація про учасників справи відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 265 Цивільного процесуального кодексу України:

Позивач: Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради адреса: м.Запоріжжя, бул. Марії Примаченко, буд. 3, ЄДРПОУ 37573438;

Відповідач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ,останнє відоме місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ).

Суддя Ю.В. Апаллонова