Постанова від 14.09.2006 по справі АС16/45-06

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.09.06

Справа №АС 16/45-06.

За позовом Відкритого акціонерного товариства «Сумиобленерго»

довідповідача Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області

про визнання рішення нечинним

СУДДЯ МОЇСЕЄНКО В.М.

За участю представників сторін:

від позивача Турчин С.М.

від відповідача Ракульцева Н.Г.

Суть спору: позивач просить визнати нечинним рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області № 43 від 30.11.2005 року, про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, а саме вилучення в доход держави необґрунтовано одержаних коштів в сумі 46 733 грн. 69 коп. та стягнення штрафу в сумі 93 467 грн. 38 коп. за порушення державної дисципліни цін.

Відповідач проти позовних вимог заперечує і просить відмовити в їх задоволенні, зазначає, що рішення № 43 від 30.11.2005 року про застосування економічних санкцій до ВАТ «Сумиобленерго» на суму 140 201 грн. 07 коп. було прийнято у повній відповідності до чинного законодавства за фактами порушення державної дисципліни цін, допущеними позивачем.

Позивач подав клопотання про зупинення провадження у справі № АС 16/45-06 до розгляду справи АС 14/64-06 в Вищому адміністративному суді України, предмет спору якої є визнання нечинним рішення № 45 від 20.12.2005 року Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши повноважних представників позивача та відповідача, оцінивши та дослідивши наявні в справі докази, суд встановив:

28 листопада 2005 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області було проведено перевірку ВАТ «Сумиобленерго» з питань дотримання порядку формування та застосування тарифів, про що складено акт.

За результатами перевірки встановлені порушення позивачем Закону України «Про міський електричний транспорт», а саме, при застосуванні тарифів на електроенергію з комунальним підприємством Сумської міської ради «Електроавтотранс» за рахунок застосування для будівель та службових приміщень КП СМР «Електроавтотранс» тарифів для промислових та непромислових споживачів, замість тарифів на електроенергію, встановлених для населення. Також в акті перевірки встановлені порушення з боку ВАТ «Сумиобленерго» при застосуванні тарифів для пільгової категорії населення в частині завищення цій категорії споживачів тарифів на електроенергію та завищення тарифів на електроенергію при розрахунках з пенсіонерами міліції.

На підставі акту перевірки, 30.11.2005 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області винесено рішення № 43 про застосування до ВАТ «Сумиобленерго» економічних санкцій у вигляді вилучення в доход держави необґрунтовано одержаних коштів в сумі 46 733 грн. 69 коп. та стягнення штрафу в сумі 93 467 грн. 38 коп. за порушення державної дисципліни цін.

Позивач в обґрунтування своєї позиції по справі посилається на те, що ст.18 Закону України «Про міський електричний транспорт» ( надалі-Закон) не передбачає застосування тарифів на електричну енергію, встановлених для населення, до перевізника, яким є КП СМР «Електроавтотранс», а передбачає застосування тарифів для населення лише для міського електричного транспорту, як складової частини єдиної транспортної системи, призначеної для перевезення громадян. Будівлі та службові приміщення КП СМР «Електроавтотранс», а саме депо, їдальня та диспетчерські пункти не призначені для перевезення громадян, отже на їх електропостачання не розповсюджується дія ст.18 Закону. Постачання електричної енергії для зазначених об'єктів здійснюється за тарифами промислових та непромислових споживачів згідно з прейскурантом № 09-01 «Тарифи на електричну та теплову енергію».

Позивач також зазначає, що у відповідності з вимогами ст.22 Закону України «Про міліцію» працівниками міліції та членами їх сімей надається 50% знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. За працівниками міліції, звільненими із служби за віком, хворобою або вислугою років зберігається право на пільги за цим законом, однак, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати» від 01.08.1996р., яка передбачає, що громадянам, які відповідно до законодавства мають пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг, з 1 серпня 1996р. пільги надаються в межах норм споживання електричної енергії на комунально - побутові потреби: у сільських і міських населених пунктах (крім будинків, які обладнано електричними плитами і електроопалювальними установками) - у розмірі 75 кВт.год. на сім'ю з однієї-двох осіб на місяць, у тому числі, якщо обидва члена сім'ї мають право на знижку і додатково 15 кВт.год. На кожного іншого члена сім'ї, а також осіб, які не належать до членів сім'ї пільговика, але зареєстровані і проживають у зазначеному житловому приміщенні (будинку) і мають право на знижку плати, але не більш як 150 кВт.год. на місяць, тому позивач вважає що його дії щодо надання пільг звільненим працівникам міліції з урахуванням норм споживання відповідають вимогам діючого законодавства.

Щодо завищення тарифів на електроенергію при розрахунках з пенсіонерами міліції позивач пояснює, що згідно з постановою НКРЕ № 309 від 10.03.1999 року тарифи на електроенергію, що відпускається населенню, встановлені в розмірі 13 коп./кВт.год. окремих тарифів для пільгових категорій населення діючим законодавством України не передбачено. Також зазначає, що перевірки правильності застосування тарифів та надання пільг окремим категоріям споживачів, в тому числі і пенсіонерам міліції, проводилась органами контрольно - ревізійного управління та фінансового управління, які констатували відсутність порушень в цих питаннях зі сторони ВАТ «Сумиобленерго».

Статтею 18 Закону України «Про міський електричний транспорт» (надалі - Закон) визначено, що протягом трьох років після набрання чинності цим законом для міського електричного транспорту застосовуються тарифи на електричну енергію, встановлені для населення.

Відповідно до ст. 1 Закону, міський електричний транспорт - складова частина єдиної транспортної системи, призначена для перевезення громадян трамваями, тролейбусами, поїздами метрополітену на маршрутах (лініях) відповідно до вимог життєзабезпечення населених пунктів.

Відповідно до ст. 15 Закону до складу міського електричного транспорту входять підприємства, що надають транспорті послуги, об'єкти міського електричного транспорту, системи електропостачання та зв'язку, будівлі та службові приміщення.

Статтею 22 Законом України «Про міліцію» передбачено надання працівникам міліції та членам їх сімей 50 відсоткової знижки по оплаті жилої площі, комунальних послуг, в т.ч. електроенергії, без обмеження норм споживання. За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років (пенсіонери МВС), зберігається право на пільги за цим Законом.

Однак, ВАТ «Сумиобленерго» посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 № 879 «Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадян, які мають пільги щодо їх оплати» надає пільги пенсіонерам МВС лише в межах норм, передбачених постановою. Тим самим допускає розширене тлумачення закону та обмежує гарантовані державою пільги.

Відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається звуження змісту і обсягу існуючих прав і свобод, які в силу ст. 92 Конституції України визначаються виключно законами.

Слід також зазначити, що обмеження норм споживання комунальних послуг, в тому числі електроенергії передбачено, лише Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Так, ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що учасникам бойових дій надається 75 - процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Статтею 6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист» визначено, що ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ і ветеранам державної пожежної охорони надається 50 - відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) в межах норм передбачених законодавством.

В інших законах, якими надаються пільги в оплаті електроенергії, зокрема Законах України «Про міліцію», «Про пожежну безпеку», «Про статус суддів» тощо, норми про встановлення норм споживання немає, а отже пільги надаються на весь обсяг використаної електроенергії.

Відповідно до ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 03.11.1990р. № 507-ХІІ (із змінами та доповненнями) встановлена відповідальність суб'єктів господарювання за порушення державної дисципліни цін, яка передбачає вилучення до бюджету всієї необґрунтовано одержаної підприємствами суми виручки, крім того штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми.

Згідно з пунктом 2.1 Інструкції про порядок застосування економічних санкцій та фінансових (Штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженою наказом Міністерства економіки України та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001 № 298/519 при порушенні порядку встановлення і застосування цін (тарифів), що регулюються уповноваженими органами. необґрунтовано одержана суб'єктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції (послуг, робіт) та її вартістю за цінами і тарифами, сформованими згідно з вимогами законодавства.

Відповідно до приписів ст.1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.1998р. № 727/98 виручкою від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) вважається сума, фактично отримана суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг).

Таким чином, електроенергія, яка споживається пільговою категорією споживачів - пенсіонери МВС в межах норм споживання, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 № 879 «Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадян, які мають пільги щодо їх оплати», оплачується з двох джерел: одну частину сплачує сам споживач. який користується зазначеною пільгою; друга частина надходить з державного бюджету через субвенцію. Та електроенергія, яка споживається пенсіонерами МВС понад встановлені норми оплачується самими споживачами в повному обсязі.

Клопотання позивача про зупинення провадження у справі № АС 16/45-06 суд залишає без задоволення.

При таких обставинах суд вважає вимоги позивача безпідставними і відмовляє в їх задоволенні.

Згідно ст. ст. 94 - 98 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати покладаються на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94 - 98, 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.В позові відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

СУДДЯ В.М. МОЇСЕЄНКО

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови підписано 18.09.2006 року.