Справа № 204/10105/25
Провадження № 3/204/2409/25
09 жовтня 2025 року суддя Чечелівського районного суду міста Дніпра Безрук Т.В., за участю: секретаря судового засідання Аршулік А.С., прокурора Красюк І.В., особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця смт Кринички Криничанського району Дніпропетровської області, працюючого охоронником компанії «Крок», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
Відповідно до Наказу Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області № 1106 о/с від 07.10.2024 «По особовому складу», відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 65 ЗУ «Про Національну поліцію» лейтенанта поліції ОСОБА_1 переміщено на посаду інспектора відділу «Служба освітньої безпеки» Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області.
13.10.2020 у порядку ст. 64 Закону України «Про Національну поліцію» ОСОБА_1 прийняв Присягу працівника Національної поліції України, яку після складання власноручно підписав.
Відповідно до ч. 1 ст. 61 Закону України «Про Національну поліцію» на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції», цим та іншими законами України.
Згідно з п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції»,
поліцейські є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Отже, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду інспектора відділу «Служба освітньої безпеки» Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області згідно п. п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону є суб'єктом на якого поширюється дія Закону та відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 1 Закону є суб'єктом декларування.
Наказом ГУНП в Дніпропетровській області № 193 о/с від 17.02.2025 «По особовому складу» відповідно до п. 7 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» - з 18.02.2025 лейтенанта поліції ОСОБА_1 звільнено із займаної посади.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-IX, яким відновлено декларування та функції НАЗК.
Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено. що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або
місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Таким чином, ОСОБА_1 припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, у зв'язку зі звільненням 18.02.2025 з посади інспектора відділу «Служба освітньої безпеки» Кам'янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п.2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону, несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2024 рік 09.05.2025 о 16:55, тобто поза межами строку встановленого законодавством для подання такої декларації, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення визнав частково, пояснивши, що розуміє те, що повинен був вчасно подати декларацію, однак для вчасного подання ним декларації існували технічні перешкоди. Так, 17.03.2025 ним була подана декларація при звільненні, у той же день він намагався подати щорічну декларацію, але з невідомих причин не зміг зайти в систему і заповнити декларацію. В наступному він ще декілька разів намагався зайти у систему з метою подачі декларації, але не зміг. Крайній строк подачі ним декларації був 31.03.2025, однак і той день він не зміг зайти в систему. Того ж дня намагався зателефонувати на горя чую лінію НАЗК, про що свідчить скріншот вихідних дзвінків, долучений ним до пояснень. Лише 09.05.2025 він зміг зайти у систему, заповнити і подати декларацію 2024 рік.
Прокурор Красюк І.В. у судовому засіданні просила суд визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 в судовому засіданні, позицію прокурора, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.
Статтею 280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення підлягають з'ясуванню наступні обставини: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із ч. 1 ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ч.1 ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 61 Закону України «Про Національну поліцію» на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції», цим та іншими законами України.
Згідно з п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції»,
поліцейські є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Наказом Національного агентства «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 23.07.2021 №449/21 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 року за №987/36609) затверджено форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей Порядок визначає процедуру заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - декларація) (далі - Закон).
Декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.
Декларація подається незалежно від того, перебуває суб'єкт декларування в Україні чи за її межами.
Суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог:
- щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення) у період з 00:00 01 січня до 00:00 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Подання декларації до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування.
Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено. що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або
місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 3 березня 2022 року № 2115-IX було призупинено компанію декларування в Україні.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384-ІХ, яким відновлено декларування та функції НАЗК.
Вина ОСОБА_1 у вчиненому правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена та повністю підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а саме:
- повідомленням керівника Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій від 24.07.2025, відповідно до якого Національним агентством виявлено, що зокрема ОСОБА_1 несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а.с.20-21);
- повідомленням начальника ВКЗ ГУНП в Дніпропетровській області від 16.05.2025, відповідно до якого Національному агентству з питань запобігання корупції повідомлено про факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2024 рік (а.с.22);
- витягом з наказу від 07.10.2024 № 1106 о/с по особовому складу, відповідно до якого, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 65 ЗУ «Про національну поліцію» переміщено (за ініціативою поліцейського): лейтенанта поліції ОСОБА_1 на посаду інспектора відділу «Служба освітньої безпеки» Кам'янського районного управління поліції (а.с.31);
- наказом від 17.02.2025 № 193 о/с по особовому складу, відповідно до якого згідно з ЗУ «Про Національну поліцію», звільнено за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням): лейтенанта поліції Сокола О.В., інспектора відділу «Служба освітньої безпеки» Кам'янського районного управляння поліції, з 18.02.2025 (а.с.23, 32);
- послужним списком ОСОБА_1 (спеціальний жетон 0185069) (а.с.33);
- пам'яткою щодо розгляду повідомлень про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції», з якою ОСОБА_1 ознайомлений особисто 25.03.2024 (а.с.34);
- пам'яткою щодо каналів повідомлення про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції» у Головному управлінні Національної поліції в Дніпропетровській області з якою ОСОБА_1 ознайомлений особисто 25.03.2024 (а.с.35)
- відомостями послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинив ОСОБА_1 в період 01.01.2025 -10.05.2025, відповідно до якого 17.03.2025 ОСОБА_1 здійснив вхід до системи, створив чернетку декларації, заповнивши і перевіривши декларацію, подав документ шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису. Наступний вхід/авторизацію до системи за допомогою кваліфікованого електронного підпису здійснено 09.05.2025 (а.с.25-27);
- рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про отримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби/роботи, з якими ОСОБА_1 ознайомлений 19.03.2025 особисто (а.с.36);
- пам'яткою ознайомлення з вимогами антикорупційного законодавства, а саме основними положеннями Закону України «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції», Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення, з якою ОСОБА_1 ознайомлений особисто 13.04.2023 (а.с.39);
- присягою ОСОБА_1 (а.с.40);
- копією декларації ОСОБА_1 , відповідно до якої щорічна декларація за 2024 рік подана 09.05.2025 (а.с.42-47).
Аналізуючи пояснення ОСОБА_1 , дані ним у судовому засіданні, відповідно яких останній вину у вчиненні правопорушення заперечив, у зав'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, а саме в частині того, що правопорушення вчинено ним не умисно, декларація за минулий 2024 рік була подана ним несвоєчасно, у зв'язку з тим, що він не міг зайти на сайт НАЗК та заповнити і подати декларацію вчасно суд не приймає, оскільки матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять, а у судовому засіданні ОСОБА_1 вказані відомості не підтверджені будь-якими належними та допустимими доказами. При цьому, суд звертає увагу, що суб'єкт декларування, на якого поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції», фактично має можливість для подачі декларації за минулий рік з початком наступного за ним року. Тобто в даному випадку ОСОБА_1 , будучи особою, на якого поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції», який з вимогами вказаного Закону ознайомлений, що ним не заперечено, мав можливість подати декларацію за 2024 рік у період, як з 01.01.2025 по 31.03.2025 року, так і з 17.03.2025 по 31.03.2025, з моменту подання ним декларації при звільненні. Пояснення ОСОБА_1 про те, що заповнюючи 17.03.2025 декларацію перед звільненням, він не міг у той же день подати щорічну декларацію за 2024 рік, судом не приймаються, оскільки відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», вбачається, що він у вказану дату увійшовши до системи один раз, створив і заповнив декларацію, при цьому з вказаного реєстру не вбачається, що особа вчиняла дії до створення ще однієї декларації, та відповідних позначок про виникнення системних помилок, при вчиненні вказаних ним дій. Відомостей про те, що після 17.03.2025, тобто у період з 17.03.2025 до 31.03.2025 ОСОБА_1 намагався увійти до системи за допомогою кваліфікованого електронного підпису та створити декларацію, у послідовності дій користувача не міститься, як і не міститься відомостей про виникнення системних помилок у роботі сайту НАЗК. Наданий ОСОБА_1 скріншот телефонного дзвінка, відповідно до якого 31.03.2025 ним було здійснено дзвінок на гарячу лінію НАЗК, який долучено до матеріалів справи, на який він посилався, як на підтвердження відсутності його вини у невчасному поданні декларації за 2024 рік, суд не приймає, оскільки вказана обставина не є такою, яка підтверджує об'єктивність причин неподання та неможливість входу особою до системи з метою заповнення декларації, у передбачений законом строк. Таким чином, у судовому засіданні не встановлено об'єктивних підстав, які унеможливлювали подання ОСОБА_1 декларації за 2024 рік у передбачений законом строк до 00:00 01.04.2024.
Отже, ОСОБА_1 будучи обізнаним щодо обов'язку, способу та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причиндо 01.04.2024, декларацію не подав, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши все між собою у сукупності, суд робить висновок про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Керуючись ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення, враховуючи повне визнання вини, відомості про особу ОСОБА_1 , суд доходить висновку про необхідність накладення на винного адміністративного стягнення в межах санкції передбаченої ч. 1 ст. 176-2 КУпАП у виді штрафу, оскільки саме такий вид стягнення буде достатньою мірою відповідальності до особи, що вчинила дане адміністративне правопорушення та повністю відповідатиме меті його застосування.
Відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 9, ч. 1 ст.172-6, 247, 251, 268, 277, 278, 280, 283, 294 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Роз'яснити правопорушнику, що накладений за вчинення адміністративного право порушення штраф вноситься в установу банку України.
У разі несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова буде надіслана для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Чечелівський районний суд міста Дніпра протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Т.В. Безрук