Справа №766/15342/25
н/п 1-в/766/481/25
про встановлення адміністративного нагляду
07.10.2025 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
Головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
представника поліції ОСОБА_3 ,
засудженого ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні подання начальника відділу поліції №1 Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області підполковника поліції ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , уродженця м. Херсон, громадянина України, офіційно не працевлаштованого, не одруженого, на обліку у лікаря нарколога та психіатра не перебуває, раніше судимого:
- Вироком Херсонського міського суду Херсонської області від 01.03.2024 року за ч. 2 ст. 121 КК України до 8 років позбавлення волі, ухвалою Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 20.01.2025 року звільнений умовно-достроково на 2 роки 7 місяців 16 днів,-
встановив:
Начальник відділу поліції №1 Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області підполковник поліції ОСОБА_6 звернувся до суду із поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно до ОСОБА_4 . В обґрунтування подання посилається на ту обставину, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, продовжує вчиняти правопорушення та неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, а саме: 29.09.2025 року відділом поліції №1 Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області, складено постанову серії ГВА №770297 за вчинення правопорушення передбаченого ст. 176 КУпАП(виготовлення, зберігання самогону та апаратів для його вироблення) та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу 51 грн; 30.09.2025 року відділом поліції №1 Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області, складено постанову серії ГВА №770296 за вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП(розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або поява у громадських місцях у п'яному вигляді) та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу 51 грн. ОСОБА_4 неодноразово попереджався відділом поліції №1 Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду, але він належних висновків не зробив, на шлях виправлення не став та вчиняв адміністративні правопорушення.
Представник поліції ОСОБА_3 в судовому засіданні подання підтримав, просив його задовольнити.
Засуджений ОСОБА_4 в судовому засіданні не заперечував проти задоволення подання, обставини, викладені в поданні не оспорював.
Заслухавши сторін, дослідивши матеріали подання, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 3 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Пунктом «в» ст. 4 Закону визначено, що підставами для встановлення адміністративного нагляду є матеріали органів внутрішніх справ.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті «в» статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу внутрішніх справ.
Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» - адміністративний нагляд встановлюється у визначеному ст. 5 Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
З роз'яснень, які містяться в п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 28.03.1986 р. «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду щодо осіб, зазначених у п. «в» ст. 3 Закону, належить перевіряти дані про вчинені ними правопорушення, а також законність та обґрунтованість застосування до них заходів стягнення. При цьому слід мати на увазі, що адміністративний нагляд може бути встановлений за умови, що після звільнення з місць позбавлення волі особа, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок, права інших громадян чи вчиняє інші правопорушення і за кожне правопорушення притягувалась до відповідальності у встановленому Законом порядку.
Як вбачається з матеріалів подання ОСОБА_4 у минулому судимий. Після звільнення по відбуттю строку покарання поведінка ОСОБА_4 свідчила, що він не бажає стати на шлях виправлення, за місцем проживання характеризується негативно, постійної роботи не має.
Крім того, у продовж 2025 року останній двічі притягувався до адміністративної відповідальності за порушення громадського порядку. Враховуючи наведене, а також те, що ОСОБА_4 за місцем проживання характеризується негативно, не працевлаштований, суд вважає за необхідне застосувати відносно останнього адміністративний нагляд строком на 1 рік з застосуванням відповідних обмежень, оскільки існують належні та допустимі дані про те, що ОСОБА_4 залишається небезпечним для суспільства, а тому існує достатньо підстав, визначених п. «в» ст. 3 Закону для встановлення адміністративного нагляду відносно нього.
Разом з цим, у задоволенні подання в частині покладення на ОСОБА_4 обов'язків: письмово повідомляти працівників поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи, адреси проживання як в межах населеного пункту так і за його межами; з'являтися за викликом працівників поліції у вказаний термін і давати усні та письмові пояснення з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду, слід відмовити, оскільки покладення таких обов'язків на засудженого не передбачено ст.10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Керуючись п. «в» ст. 3, ст. ст. 4 - 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» суд, -
Подання начальника відділу поліції №1 Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області підполковника поліції ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити частково.
Встановити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд терміном на 1 (один) рік.
Застосувати до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час здійснення за ним адміністративного нагляду такі обмеження:
- реєстрація у відділі поліції №1 Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області два рази на місяць, а саме кожної першої та четвертої середи місяця упродовж року з 09:00 години до 13:00 години;
-заборона відвідувати торгівельні заклади, які проводять реалізацію алкогольних напоїв на розлив, з метою їх вживання та придбання;
- заборона виїзду за межі м. Херсон без дозволу відділу поліції №1 Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області.
Роз'яснити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Ухвала може бути оскаржена протягом 7 (семи) днів з дня її проголошення до Херсонського апеляційного суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
СуддяОСОБА_1