Ухвала від 09.10.2025 по справі 463/6725/25

Справа №463/6725/25

Провадження №1-кс/463/9122/25

УХВАЛА

про застосування запобіжного заходу

09 жовтня 2025 року слідчий суддя Личаківського районного суду м.Львова ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , підозрюваного ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові клопотання старшого слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові ОСОБА_7 , погоджене прокурором відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_8 , про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою підозрюваному

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Львова Львівської області, українцю, громадянину України, не судимому, з вищою освітою, одруженому, перебуваючому на посаді директора ТОВ «БК Львів» (ЄДРПОУ 40417284), зареєстрованому та проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 ,

в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024142400000023 від 12 квітня 2024 року за ч. 5 ст. 191 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

старший слідчий Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові ОСОБА_7 як сторона кримінального провадження за погодженням прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_8 звернувся до слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова з клопотанням про застосування до ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у виді тримання під вартою на строк 60 діб з утриманням у Львівській установі виконання покарань №19. У разі визначення застави просить визначити таку у сумі не менше 300000 (триста тисяч) гривень, а також покласти обов'язки, передбачені п. п. 1-4, 8 ч. 5 ст. 191 КПК України.

Як вбачається з матеріалів клопотання, ОСОБА_6 підозрюється у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_6 , займаючи посаду директора ТОВ «БК Львів» (ЄДРПОУ 40417284), будучи службовою особою, використовуючи своє службове становище (надані йому повноваження) та пов'язані із цим можливості, маючи також відповідні спеціальні знання та досвід роботи у сфері будівництва, діючи протиправно, а зокрема в порушення вимог ст.ст. 19, 68 Конституції України, ст. 18 Конвенції Організації Об'єднаних Націй проти корупції від 31.10.2003, ст. 193 Господарського кодексу України, ст. ст. 526, 629 Цивільного кодексу України, п.п. 1.2, 6.1, 6.3 Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281, розпоряджень ОДА від 15.02.2024 № 116/0/5-24ВА, від 04.04.2024 № 315/0/5-24ВА, від 29.04.2024 № 395/0/5-24ВА, діючи із прямим умислом, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх діянь, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, а також діючи з корисливих мотивів, з метою незаконного особистого збагачення, в умовах воєнного стану, діючи за попередньою змовою (заздалегідь, тобто до початку кримінального правопорушення, домовившись про спільне його вчинення) із заступником начальника управління - начальником відділу технагляду і проектних робіт управління капітального будівництва Львівської обласної державної адміністрації і тимчасово виконуючим обов'язки за вакантною посадою начальника цього ж управління ОСОБА_9 , фізичною особою ОСОБА_10 , працівниками відділу технагляду та проектних робіт УКБ Львівської ОВА ОСОБА_11 та ОСОБА_12 та представниками ТОВ «Будівельна компанія Львів» ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , а також іншими невстановленими на даний час особами, в період з 19.01.2024 до грудня 2024 року, перебуваючи у м. Львові та м. Суми, володіючи достатньою інформацією і будучи наділеним в силу займаної посади відповідними повноваженнями - маючи можливість приймати та здійснювати вплив на прийняття рішень, пов'язаних із будівництвом військових інженерно-технічних i фортифікаційних споруд та улаштування системи невибухових загороджень на території Сумської області, функції замовника якого були делеговані Львівській обласній військовій адміністрації, виконуючи відведену йому роль у вчиненні злочину, координував, контролював, погодив (у тому числі шляхом підписання) та забезпечив (у тому числі шляхом надання вказівок): укладення УКБ ЛОДА із ТОВ «БК Львів» договорів № 1/16 від 01.03.2024, № 2/16 від 05.09.2024 та № 3/16 від 12.12.2024, предметом яких є виконання робіт із будівництва об'єкта «Будівництво військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд (Опорний пункт № 16)», із визначенням у цих договорах ціни як динамічної; придбання (закупівлю) будівельних матеріалів (геотекстилю 300г/м2, сітки сталевої з чарунками 100*100 д.6 мм, труб сталевих діаметром 76*4, дроту арматурного із низьковуглецевої сталі ВР-1, лісоматеріалів для улаштування ВОП, блоків БП-0,5-17*23, блоків бетонних для стін підвалів марки ФСБ, геотекстилю 500 г/м2, дошок будівельних, колод діаметром 150 та 200, колод і дошок будівельних, габіонів, блоків БП-0,5-17*23д, панелей перекриття ПП-1, плит для підлоги ПП-1.1, плит покриття ПП-1 в, стінових панелей СПБ-2 з вмонтованими захисними дверима Д-1м, стінових панелей СП-1м з вмонтованою заслонкою М3-1М, стінових панелей СП-2 з вмонтованими захисними дверима Д-1м, стінових панелей СПБ-1 і перемичок), необхідних для виконання робіт за вказаними договорами, у підприємств-виробників із залученням інших суб'єктів господарювання в якості посередників; складання та підписання актів КБ-2в та довідок КБ-3 про виконання робіт за даними договорами, в яких зазначена завищена (порівняно з фактичною вартістю їх придбання) вартість вищевказаних будівельних матеріалів на загальну суму 11 043 819 грн, а також завищена вартість (обсяг) виконаних робіт та витрат (порівняно з виконаними фактично) на загальну суму 207 548 грн, умисно не забезпечивши при цьому додержання вимог Закону України «Про здійснення державних закупівель», цільового та ефективного використання бюджетних коштів, а також вимог кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281, зокрема, в частині уточнення договірної ціни (вартості виконаних робіт) та її складових (вартості ресурсів) з урахуванням економічно обґрунтованої поточної вартості цих складових, що змінилися на момент виконання відповідних робіт в порівнянні з діючою договірною ціною; внаслідок чого, при виконанні робіт із будівництва об'єкта «Будівництво військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд (Опорний пункт № 16) за договорами № 1/16 від 01.03.2024, № 2/16 від 12.09.2024 та № 3/16 від 12.12.2024, укладеними УКБ ЛОДА із ТОВ «БК Львів», ОСОБА_6 , спільно із ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_15 та іншими невстановленими на даний час особами, заволоділи грошовими коштами в сумі 11 251 367 грн (що більше ніж в шістсот разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення та відповідно до пункту 3 примітки до статті 185 Кримінального кодексу України вважається особливо великими розмірами) із грошових коштів, виділених у 2024 році Кабінетом міністрів України з резервного фонду державного бюджету Львівській обласній державній адміністрації для будівництва військових інженерно-технічних i фортифікаційних споруд, фортифікаційне обладнання оборонних рубежів, улаштування системи невибухових загороджень у Сумській області, та отримали можливість розпорядитись ними на власний розсуд (конвертувати в готівкові кошти або витратити на власні потреби).

Також, ОСОБА_6 , займаючи посаду директора ТОВ «БК Львів» (ЄДРПОУ 40417284), будучи службовою особою, використовуючи своє службове становище (надані йому повноваження) та пов'язані із цим можливості, маючи також відповідні спеціальні знання та досвід роботи у сфері будівництва, діючи протиправно, а зокрема в порушення вимог ст.ст. 19, 68 Конституції України, ст. 18 Конвенції Організації Об'єднаних Націй проти корупції від 31.10.2003, ст. 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 526, 629 Цивільного кодексу України, п.п. 1.2, 6.1, 6.3 Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281, розпоряджень ОДА від 15.02.2024 № 116/0/5-24ВА, від 04.04.2024 № 315/0/5-24ВА, від 29.04.2024 № 395/0/5-24ВА, діючи повторно, із прямим умислом, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх діянь, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, а також діючи з корисливих мотивів, з метою незаконного особистого збагачення, в умовах воєнного стану, діючи за попередньою змовою (заздалегідь, тобто до початку кримінального правопорушення, домовившись про спільне його вчинення) із заступником начальника управління - начальником відділу технагляду і проектних робіт управління капітального будівництва Львівської обласної державної адміністрації і тимчасово виконуючи обов'язки за вакантною посадою начальника цього ж управління ОСОБА_9 , фізичною особою ОСОБА_10 , працівниками відділу технагляду та проектних робіт УКБ ЛОДА ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , особами, що діяли від імені ТОВ «БК Львів» ОСОБА_13 та ОСОБА_14 а також іншими невстановленими на даний час особами, в період з 19.01.2024 до 19.12.2024, перебуваючи у м. Львові та м. Суми, володіючи достатньою інформацією і будучи наділеним в силу займаної посади відповідними повноваженнями - маючи можливість приймати та здійснювати вплив на прийняття рішень, пов'язаних із будівництвом військових інженерно-технічних i фортифікаційних споруд та улаштування системи невибухових загороджень на території Сумської області, функції замовника якого були делеговані Львівській обласній військовій адміністрації, виконуючи відведену йому роль у вчиненні злочину, координував, контролював, погодив (у тому числі шляхом підписання) та забезпечив (у тому числі шляхом надання вказівок): укладення УКБ ЛОДА із ТОВ «БК Львів» договорів № 1/17 від 01.03.2024, № 2/17 від 27.08.2024, № 3/17 від 12.12.2024, предметом яких є виконання робіт із будівництва об'єкта «Будівництво військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд (Опорний пункт № 17)», із визначенням у цих договорах ціни як динамічної; придбання (закупівлю) будівельних матеріалів (геотекстилю 300г/м2, сітки сталевої з чарунками 100*100 д.6 мм, труб сталевих діаметром 76*4, дроту арматурного із низьковуглецевої сталі ВР-1, лісоматеріалів для улаштування ВОП, блоків БП-0,5-17*23, блоків бетонних для стін підвалів марки ФСБ, геотекстилю 500 г/м2, дошок будівельних, колод діаметром 150 та 200, колод і дошок будівельних, габіонів, блоків БП-0,5-17*23д, панелей перекриття ПП-1, плит для підлоги ПП-1.1, плит покриття ПП-1 в, стінових панелей СПБ-2 з вмонтованими захисними дверима Д-1м, стінових панелей СП-1м з вмонтованою заслонкою М3-1М, стінових панелей СП-2 з вмонтованими захисними дверима Д-1м, стінових панелей СПБ-1 і перемичок), необхідних для виконання робіт за вказаними договорами, у підприємств-виробників із залученням інших суб'єктів господарювання в якості посередників; складання та підписання актів КБ-2в та довідок КБ-3 про виконання робіт за даними договорами, в яких зазначена завищена (порівняно з фактичною вартістю їх придбання) вартість вищевказаних будівельних матеріалів на загальну суму 14 683 096 грн, а також завищена вартість (обсяг) виконаних робіт та витрат (порівняно з виконаними фактично) на загальну суму 104 245 грн, умисно не забезпечивши при цьому додержання вимог Закону України «Про здійснення державних закупівель», цільового та ефективного використання бюджетних коштів, а також вимог кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281, зокрема, в частині уточнення договірної ціни (вартості виконаних робіт) та її складових (вартості ресурсів) з урахуванням економічно обґрунтованої поточної вартості цих складових, що змінилися на момент виконання відповідних робіт в порівнянні з діючою договірною ціною; внаслідок чого, при виконанні робіт із будівництва об'єкта «Будівництво військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд (Опорний пункт № 17) за договорами № 1/17 від 01.03.2024, № 2/17 від 27.08.2024, № 3/17 від 12.12.2024, укладеними УКБ ЛОДА із ТОВ «БК Львів», ОСОБА_6 спільно із ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 ОСОБА_14 та іншими невстановленими на даний час особами, заволоділи грошовими коштами в сумі 14 787 341 грн (що більше ніж в шістсот разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення та відповідно до пункту 3 примітки до статті 185 Кримінального кодексу України вважається особливо великими розмірами) із грошових коштів, виділених у 2024 році Кабінетом міністрів України з резервного фонду державного бюджету Львівській обласній державній адміністрації для будівництва військових інженерно-технічних i фортифікаційних споруд, фортифікаційне обладнання оборонних рубежів, улаштування системи невибухових загороджень у Сумській області, та отримали можливість розпорядитись ними на власний розсуд (конвертувати в готівкові кошти або витратити на власні потреби).

Таким чином слідчий вважає, що в діях ОСОБА_6 наявні підстави для обґрунтованої підозри у вчинені останнім кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, у зв'язку з чим 8 жовтня 2025 року складено повідомлення про підозру останнього у вчиненні даного кримінального правопорушення, яке цього ж дня вручено ОСОБА_6 .

Слідчий клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою мотивує тим, що обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у скоєнні даного кримінального правопорушення підтверджується зібраними у ході досудового розслідування доказами. Вказує, що під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України.

Зокрема вказує, що злочин, який інкримінується підозрюваному є особливо тяжким, у разі доведення його вини може бути призначено покарання у вигляді дванадцяти років позбавлення волі з конфіскацією майна, без альтернативи призначення більш м'якого покарання, та підозрюваний, будучи обізнаним про покарання, що йому загрожує за інкримінований злочин, для уникнення покарання може переховуватися від органу досудового розслідування та суду. Також підозрюваний володіючи документами для виїзду за кордон, може змінити місце свого проживання, у тому числі шляхом виїзду за кордон, або на тимчасово непідконтрольну територію України. Окрім того враховуючи те, що за наслідками протиправних дій, у яких підозрюється підозрюваний, останній заволодів грошовими коштами в особливо великих розмірах, а тому маючи достатній прихований тіньовий грошовий ресурс може вдатись до методів конспірації та переховуватись від органів досудового розслідування та суду.

Щодо ризику знищити, сховати документи, речі які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення вказує, що такий обґрунтовується тим, що на даний час у рамках досудового розслідування зазначеного кримінального провадження не встановлено усі обставини, що мають значення для досудового розслідування, зокрема не встановлені всі причетні особи до вчинення кримінальних правопорушень, перевіряється можлива причетність підозрюваного до заволодіння коштами державного бюджету при будівництві інших фортифікаційних споруд на території Сумської області. Оскільки підозрюваний має зв?язки із службовими особами ЛОВА, він може мати доступ до документів, що мають значення для кримінального провадження. Відтак у випадку обрання стосовно підозрюваного більш м'яких запобіжних заходів ніж тримання під вартою, останній достовірно знаючи про місце перебування документів або речей, за допомогою яких було реалізовано злочинний намір, може їх знищити, спотворити, приховати не надавши органам досудового розслідування можливості встановити місце їх перебування та вилучити у встановленому законом порядку. Крім того, перебуваючи на волі, підозрюваний може спілкуватися з невстановленими спільниками з приводу планів укриття злочинної діяльності, знищення, приховання та спотворення речових доказів, що негативно вплине на подальше здійснення досудового розслідування та притягнення винних до кримінальної відповідальності та зможе надавати останньому допомогу у переховуванні від органу досудового розслідування.

Також отримавши матеріали клопотання про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, підозрюваний володітиме інформацією стосовно характеризуючих, в тому числі біографічних, даних аудиторів та експертів, зокрема тих, які сприяли у викритті його протиправної діяльності, які надали та можуть у подальшому надати суду викривальні докази стосовно нього, у зв'язку з чим останній, перебуваючи на волі, матиме можливість безперешкодно впливати на вказаних учасників процесу шляхом підкупу, примусу, погроз, з метою зміни або відмови їх від складених висновків. Відтак, на думку слідчого, обрання підозрюваному запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, призведе до забезпечення ним конспірації злочинної діяльності, зокрема шляхом надання порад та вказівок стосовно завуальованого спілкування в телефонних розмовах з використанням маршрутизаторів (інтернет роутерів) та месенджерів на базі соціальних мереж, які неможливо відслідкувати гласними засобами контролю.

При цьому вказує, що зухвалість вищевказаного кримінального правопорушення вчиненого в умовах воєнного стану свідчить про відсутність у підозрюваного будь-яких моральних принципів та дає підстави вважати, що останній, розуміючи невідворотність покарання за вчинене ним діяння, та усвідомлюючи факт вчинення ним протиправних дій, обставини яких на даний час встановлюються органом досудового розслідування, намагатиметься у будь-який спосіб уникнути відповідальності, що вказує на наявність ризику, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, зокрема шляхом погодження показань з особами, причетними до вчинення інкримінованого кримінального правопорушення.

Ризик вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення в якому підозрюється, полягає в тому, що підозрюваний може вчинити інше кримінальне правопорушення, в тому числі з метою прикриття своєї злочинної діяльності. Ураховуючи те, що зазначений вище злочин вчинявся підозрюваним із корисливих мотивів, обрання щодо нього запобіжного заходу більш м'якого ніж тримання під вартою, призведе до вчинення останнім інших кримінальних правопорушень з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Звертає увагу на винятковий цинізм підозрюваного, який за обставин широкомасштабної збройної агресії російської федерації, в умовах суттєвого дефіциту коштів державного бюджету та необхідності швидкої та якісної побудови фортифікаційних споруд та смуг оборони, на яких військові Збройних Сил України перебувають у надважких умовах, власний корисливий мотив поставив вище життя, здоров'я наших солдатів та існування нашої держави загалом. Вказує, що такі дії підривають обороноздатність держави.

Крім того, при визначені суми застави просить врахувати, що кримінальне правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа, відноситься до категорії особливо тяжких корупційних злочинів проти власності, вчинених умисно та з корисливих мотивів, в умовах воєнного стану, при будівництві оборонних споруд, відпрацюванням слідством інших епізодів злочинної діяльності, пов'язаних із заволодінням коштами на інших об?єктах. Також на його думку, слід врахувати те, що дії підозрюваного в очах громадськості дискредитує діяльність ЛОВА та державних інституцій вцілому, тим паче в умовах воєнного стану, що в свою чергу підриває обороноздатність держави у воєнний час. Зазначає, що згідно з відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_6 на праві приватної власності належить: земельна ділянка із кадастровим номером 4623686200:03:000:0131, розташована за адресою: Львівська обл., Пустомитівський р., с/рада. Скнилівська (реєстраційний номер об?єкта 792304646236); квартира за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер майна 11377132). Загалом ОСОБА_6 разом із спільниками підозрюється у заволодінні 26038708 грн., виділених державою для будівництва взводно-опорних пунктів. Сторона обвинувачення вважає справедливим розподіл сум призначеної застави з урахуванням ролі кожного учасника злочину, а саме керівник УКБ ЛОДА та бенефіціари (неформальні власники та вигодонабувачі) у рівній долі відповідальні за спричинення збитків державі, з урахуванням допомоги у вчиненні злочинів довірених осіб ОСОБА_9 та директорів фірм-забудовників, які підписували необхідні для доведення злочину до кінця документи. За таких обставин, на думку органу досудового розслідування, розмір застави підозрюваному необхідно встановити у розмірі завданих збитків пропорційно від його ролі у вчиненні корупційного злочину, тобто не менше 300000 грн., оскільки саме такий розмір застави, з врахуванням встановлених збитків забезпечить виконання підозрюваним обов'язків, передбачених КПК України, та зможе запобігти спробам останнього ухилитися від органів досудового розслідування та суду, зокрема незаконно виїхати за межі державного кордону України.

Прокурор в судовому засіданні подане клопотання підтримала з мотивів викладених в ньому, пояснення надала аналогічні викладеним в такому, а тому на даному етапі досудового розслідування вважає за необхідне застосувати до підозрюваного запобіжний захід у виді тримання під вартою та визначити такому заставу у розмірі 300000 грн.

Захисники відносно задоволення клопотання заперечили, вважають оголошену підозру необґрунтованою, зокрема в частині правової кваліфікації дій підозрюваного. Крім того, вважають, що відсутні ризики визначенні ст. 177 КПК України для застосування найтяжчого запобіжного заходу, оскільки підозрюваний на співпрацює зі слідством. Просили врахувати стан його здоров'я та застосувати запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту.

Підозрюваний підтримав позицію своїх захисників, просив врахувати стан його здоров'я та в задоволенні клопотання відмовити.

Заслухавши пояснення учасників процесу, оглянувши та перевіривши надані матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного.

Вирішуючи питання про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно підозрюваного, слідчий суддя враховує вимоги п.п. 3, 4 і 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою. Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював, що наявність підстав для тримання особи під вартою має оцінюватися в кожному кримінальному провадженні з урахуванням конкретних обставин. Тримання особи під вартою може бути виправдано, за наявності ознак того, що цього вимагають справжні інтереси суспільства, які незважаючи на існування презумпції невинуватості переважають інтереси забезпечення поваги до особистої свободи. При розгляді питання про доцільність тримання особи під вартою судовий орган повинен брати до уваги фактори, які можуть мати відношення до справи: характер (обставини) і тяжкість передбачуваного кримінального правопорушення; обґрунтованість доказів того, що саме ця особа вчинила кримінальне правопорушення; покарання, яке можливо буде призначено в результаті засудження; характер, минуле, особисті та соціальні обставини життя особи, його зв'язки з суспільством.

Відповідно до ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

За змістом закону тримання під вартою як запобіжний захід може бути застосовано лише у разі, якщо прокурор наявною сукупністю дозволених законом при прийнятті даного рішення засобів доказування доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим в ст. 177 КПК. Неможливість запобігти даним ризикам слід розуміти як недостатність інших запобіжних заходів для того, щоби убезпечити їх настання.

З витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань вбачається, що Другий слідчий відділ (з дислокацією у м. Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, здійснює досудове розслідування кримінального провадження №42024142400000023 від 12 квітня 2024 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України.

8 жовтня 2025 року в даному кримінальному провадженні ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 425 КК України.

При цьому з протоколу затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину від 8 жовтня 2025 року вбачається, що ОСОБА_6 було затримано 8 жовтня 2025 року о 6 год. 48 хв.

За змістом ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним ОСОБА_6 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України (сукупність наявних на даний час доказів припущення про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення) свідчать, зокрема: довідка (висновок) Західного офісу Держаудитслужби від 14 серпня 2025 року, протоколи про результати проведення негласних слідчих (розшукових) дій (аудіо-, відеоконтролю особи) від 15 серпня 2024 року, договори на будівництво та облаштування військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд та невибухових загороджень №1/16 від 1 березня 2024 року, №1/17 від 1 березня 2024 року з додатками до таких, висновок експертів Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України за результатами проведення комплексної будівельно-технічної та товарознавчої експертизи №3379-Е від 16 вересня 2025 року, висновок експертів Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України за результатами проведення комплексної будівельно-технічної та товарознавчої експертизи №3378-Е від 9 вересня 2025 року.

Ризиками, які дають підстави слідчому судді застосувати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою слід вважати той факт, що підозрюваний обґрунтовано підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, за який йому може бути призначено покарання у виді позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна, відтак перебуваючи на волі з метою уникнення кримінальної відповідальності може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, в тому числі полишити місце свого постійного проживання та виїхати з території України, незаконними засобами, зокрема шляхом підкупу, впливати на свідків та експертів у кримінальному провадженні, які володіють інформацією щодо обставин вчинення ним зазначеного злочину, а також знищити, сховати або спотворити будь-які із речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, перешкоджати кримінальному провадженню шляхом погодження показань з особами, причетними до вчинення інкримінованого кримінального правопорушення та може вчинити інші злочини.

Застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до підозрюваного не суперечить приписам п. 4 ч. 2 ст. 183 КПК України.

Наведені дані про особу підозрюваного, який раніше не судимий, не гарантують запобігання встановленим ризикам без застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою.

Обставини, що могли б свідчити про можливість запобігання зазначеним ризикам шляхом застосуванням інших, більш м'яких запобіжних заходів, слідчим суддею на даному етапі не встановлено.

При цьому доводи сторони захисту щодо можливості застосування до підозрюваного інших запобіжних заходів, не пов'язаних з триманням під вартою, не спростовують вищенаведених висновків, а сукупність наявних на даний час доказів припущення про вчинення підозрюваною кримінальних правопорушень свідчать про наявність в його діях інкримінованих кримінальних правопорушень.

На підставі наведеного, слідчий суддя вважає, що інші, більш м'які запобіжні заходи є недостатніми для запобігання ризикам, встановленим в судовому засіданні, в порядку ст. 177 КПК України, а тому запобігти встановленим ризикам можливо лише шляхом застосування до підозрюваного запобіжного заходу у виді тримання під вартою, але на строк, що не перевищує 60 (шістдесяти) днів з часу фактичного затримання, тобто з 8 жовтня 2025 року до 6 грудня 2025 року включно.

Крім того, частиною 3 ст. 183 КПК України визначено, що слідчий суддя при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов'язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним обов'язків, передбачених Кодексом.

Так відповідно до п. 3 ч. 5 ст. 182 КПК України щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні особливо тяжкого злочину розмір застави визначається у межах від вісімдесяти до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Зокрема з повідомлення про підозру вбачається, що ОСОБА_6 підозрюється в заволодінні разом із спільниками грошовими коштами, виділеними державою для будівництва взводно-опорних пунктів, в загальному розмірі 26038708 грн. При цьому дії ОСОБА_6 в очах громадськості дискредитують діяльність ЛОВА та державних інституцій вцілому, підривають обороноздатність держави у воєнний час.

Зважаючи на викладене, відповідно до ч. 3 ст. 183 КПК України, із врахуванням характеризуючих даних особи підозрюваного, його майнового та сімейного стану, а також обставини кримінального правопорушення у вчиненні якого він підозрюється, зокрема розміру заподіяної шкоди, стану його здоров'я, приходжу до висновку, що слід визначити йому заставу у розмірі 99 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становитиме 299772 грн. Визначаючи вказаний розмір застави слідчий суддя вважає, що такий буде достатнім стримуючим фактором для запобігання ризикам описаним вище та може належним чином забезпечити процесуальну поведінку підозрюваного.

У випадку внесення застави на відповідний рахунок на підозрюваного слід покласти обов'язки передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, зокрема: прибувати до слідчого, прокурора, суду за кожною вимогою; не відлучатися за межі Львівської області без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Керуючись вимогами статей 177, 178, 183, 186, 194, 196, 197, 395 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

клопотання слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові ОСОБА_7 - задовольнити.

Застосувати до ОСОБА_6 запобіжний захід тримання під вартою.

Строк тримання під вартою ОСОБА_6 рахувати з часу фактичного затримання 8 жовтня 2025 року.

Строк дії ухвали становить 60 (шістдесят днів), тобто до 6 грудня 2025 року включно.

Визначити підозрюваному ОСОБА_6 заставу в розмірі 99 (дев'яносто дев'ять) прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 299772 (двісті дев'яносто дев'ять тисяч сімсот сімдесят дві) гривні.

У випадку внесення застави на відповідний рахунок покласти на підозрюваного ОСОБА_6 такі обов'язки:

- прибувати до слідчого, прокурора, суду за кожною вимогою;

- не відлучатися за межі Львівської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Ухвала щодо застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Контроль за виконанням даної ухвали покласти на слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові ОСОБА_7 .

Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1