Провадження № 11-кп/821/627/25 Справа № 705/3525/25 Категорія: ч.2 ст.187 КК УкраїниГоловуючий у І інстанції ОСОБА_1 Доповідач в апеляційній інстанції ОСОБА_2
07 жовтня 2025 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Черкаського апеляційного суду в складі:
головуючого судді ОСОБА_2
суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4
секретаря судового засіданняОСОБА_5
за участі:
засудженогоОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси, виділені матеріали кримінального провадження за апеляційною скаргою засудженого ОСОБА_6 на ухвалу Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 08 липня 2025 року, якою задоволено подання т.в.о. начальника державної установи «Старобабанівська виправна колонія №92», про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном на 1 рік 6 місяців, із застосуванням обмежень, -
Т.в.о. начальника державної установи «Старобабанівська виправна колонія № 92» направив до суду подання про встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_6 , у якому зазначив про те, що останній за час відбування покарання в місцях позбавлення волі зарекомендував себе з негативної сторони.
За час відбування покарання в місцях позбавлення волі має 19 стягнень, частина із яких погашена, заохочень не має. До суспільно-корисної праці ставиться негативно. Не став на шлях виправлення.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_6 звільняється з установи відбування покарань та враховуючи, що він підпадає під ознаки особи, визначеної п. «б» ст. 3 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», т.в.о. начальника установи просив вирішити питання про встановлення по відношенню до засудженого адміністративного нагляду терміном на 1 рік 6 місяців із встановленням обмежень у виді: заборони виходу з будинку (квартири) з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв.; заборони виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); реєстрація в поліції чотири рази на місяць; заборони відвідування закладів, де дозволено продаж спиртних напоїв на розлив.
Ухвалою Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 08 липня 2025 року, задоволено подання т.в.о. начальника державної установи «Старобабанівська виправна колонія №92», про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном на 1 рік 6 місяців, із застосуванням обмежень.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції засуджений ОСОБА_6 подав апеляційну скаргу в якій просить:
1.Ухвалу Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 08.07.2025 року про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном на 1 рік 6 місяців - скасувати.
2.Ухвалити нову ухвалу, якою в задоволенні подання т.в.о. начальника державної установи «Старобабанівська виправна колонія №92», про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_6 , терміном на 1 рік 6 місяців, із застосуванням обмежень - відмовити.
Вважає, що вищезазначена ухвала суду підлягає скасуванню через істотні порушення вимог кримінального процесуального закону та невідповідність висновків суду, викладених у судовому рішенні, фактичним обставинам справи.
Вказує, що суд, не взяв до уваги те, що частина стягнень вже погашена.
Суд не врахував, що до праці він відноситься сумлінно, а на виробництві в установі він був не працевлаштований, оскільки як таке виробництво в установі відсутнє.
Вказує, що суд першої інстанції постійно безпідставно враховує, що він раніше судимий, але це не відноситься до даної ситуації на теперішній час.
Засуджений ОСОБА_6 бажає працевлаштуватись і заробляти кошти, для того, щоб забезпечити себе та свою родину.
Заслухавши доповідь судді, пояснення засудженого ОСОБА_6 , який підтримав подану апеляційну скаргу, перевіривши матеріали кримінального провадження і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 539 КПК України питання, які виникають під час та після виконання вироку вирішуються судом за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом.
Відповідно до положень ст. 158 КВК України адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненим з місць позбавлення волі», за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Згідно ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, які звільняються з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. «б» ст. 3 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.
Підставою для встановлення адміністративного нагляду у відповідності до п. б ч. 1 ст.4 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» є вирок суду, що набрав законної сили, - щодо осіб, зазначених у пунктах «б» статті 3 цього Закону.
Також, статтею 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що адміністративний нагляд встановлюється, зокрема, щодо осіб, зазначених у пунктах «б», «г» і «Ґ» статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцезнаходженням установи виконання покарань за поданням начальника установи виконання покарань.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному ст. 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження: а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Колегією суддів встановлено, що ОСОБА_6 відбував покарання в ДУ «Старобабанівська виправна колонія № 92» згідно вироку Соснівського районного суду м. Черкаси від 29.10.2018, яким засуджений за ч. 1 ст. 187, ч. 2 ст. 187 КК України, на підставі ст. 70 КК України, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, та остаточно визначено для відбування 7 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна, що є його особистою власністю.
Строк відбування покарання закінчився - 29.07.2025.
За період утримання в ДУ «Старобабанівська виправна колонія (№ 92)» характеризувався негативно. Засуджений мав загалом 25 стягнень, 10 із яких непогашені, в тому числі за злісне порушення режиму утримання, за що неодноразово поміщався до дисциплінарного ізолятору. Також за 2018 рік під час перебування в ДУ «Черкаський слідчий ізолятор» м. Черкаси мав 3 стягнення, які погашені у встановленому законом порядку. Заохочень не мав. На виробництві установи не був працевлаштований за відсутністю бажання.
ОСОБА_6 раніше судимий за вчинення умисних злочинів, в тому числі тяжких, новий злочин, за який був засуджений вироком, за яким відбував покарання, вчинив в липні 2018 року, а за попереднім вироком Придніпровського районного суду м. Черкаси від 13.10.2014 , яким був засуджений за ч. 2 ст. 185, ст. 71 КК України до 6 років позбавлення волі та був звільнений з місць позбавлення волі по відбуттю строку покарання у травні 2016 року. При цьому, відповідно до ст. 6 Закону України «Про амністію» невідбуту частину покарання йому було скорочено на 1/2. Тому за час відбування покарання поведінка засудженого свідчить про те, що останній не бажав ставати на шлях виправлення і, як наслідок, залишається небезпечним для суспільства.
Враховуючи дані про особу засудженого ОСОБА_6 , його поведінку під час відбування покарання, що свідчить про схильність до вчинення кримінальних правопорушень, колегія суддів вважає, що з метою запобігання вчиненню злочинів засудженим після звільнення з місць позбавлення волі і здійснення виховного впливу відносно нього необхідно встановити адміністративний нагляд терміном 1 рік 6 місяців із застосуванням до нього певних обмежень.
За таких обставин, рішення суду першої інстанції є законним і обґрунтованим, а тому скасуванню не підлягає, а апеляційну скаргу засудженого ОСОБА_6 слід залишити без задоволення.
Керуючись ст. 539 КПК України, ст. ст. 3-6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», колегія суддів, -
Апеляційну скаргу засудженого ОСОБА_6 - залишити без задоволення.
Ухвалу Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 08 липня 2025 року, якою задоволено подання т.в.о. начальника державної установи «Старобабанівська виправна колонія №92», про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_6 - залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий - суддя -
Судді -