Справа № 645/6859/25
Провадження № 3/645/1467/25
09 жовтня 2025 року м. Харків
Немишлянський районний суд м. Харкова у складі судді Алтухової О.Ю., розглянувши матеріал, що надійшов з Харківського РУП №2 ГУНП в Харківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючої, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП,-
До суду надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.184 КУпАП - для розгляду.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 699944, 12.09.2025 року ОСОБА_1 , знаходячись за адресою місця проживання: АДРЕСА_1 , неналежним чином виконує батьківські обов'язки щодо виховання свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , 2012 р.н.
У відповідності до положень п. 1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Суд, дослідивши вказаний адміністративний матеріали, доходить наступного висновку.
У відповідності до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ч.1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно з п. 15 розділу ІІ Інструкції до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Частина 1 ст. 184 КУпАП передбачає відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Тобто, об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони прав та інтересів дитини. Об'єктивна сторона правопорушення передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП виражається у таких діях: 1) ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей. При цьому суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу або необережності.
Диспозиція даної норми закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов'язки батьків або осіб, які їх замінюють щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Обов'язок батьків щодо виховання та розвитку дитини закріплений у ст.150 СК України. До кола обов'язків батьків входить турбота про здоров'я, фізичний, психічний і моральний розвиток дитини.
Згідно зі ст.12 ЗУ «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Таким чином, на порушенная ст. 256 КУпАП у протоколі не вказаний нормативний акт, який порушила ОСОБА_1 , що тягне за собою відповідальність за вчинення правопорушення передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП. Окрім того, з протоколу про адміністративне правопорушення від 12.09.2025 року серії ВАД № 699944 не вбачається в чому саме полягає ухилення ОСОБА_1 від виконання передбачених законодавством обов'язків відносно неповнолітнього сина та не виконання яких саме обов'язків допущено.
Також, до протоколу про адміністративне правопорушення не надано копії документів ОСОБА_1 , які посвідчують її особу, та свідоцтва про народження ОСОБА_2 , 2012 року народження, у зв'язку з чим у суду відсутні докази родинних відносин ОСОБА_2 з ОСОБА_1 .
Окрім того, у протоколі відсутні відомості про свідків вчинення зазначеного адміністративного правопорушення та про потерпілих із зазначенням їх прізвища, ім'я, по батькові та адреси проживання.
При цьому, до протоколу долучено копію заяви ОСОБА_3 від 03.09.2025, проте процесуальний статус даної особи, особою, яка склала протокол, не визначено.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Суд не повинен самостійно збирати інформацію, яку необхідно збирати особам, які складають протокол про адміністративне правопорушення.
Згідно з пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення. Така ж правова позиція відображена у постанові Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17 жовтня 2014 року (абз. 2 п.12).
Також, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 02 вересня 2021 року № 11-97сап20 зроблено висновок, що немає й процесуальних норм, які б забороняли, зокрема, судді, який розглядає справу про адміністративне правопорушення, вимагати від уповноваженого органу виконати належним чином вимоги процесуального закону щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення і його реалізації таким чином, щоб можна було вирішити питання про винність особи у вчиненні адміністративного проступку з дотриманням строків розгляду і без порушення прав особи порушника чи осіб, які потерпіли від дій останнього.
Порушення вимог КУпАП, допущені при складанні та оформленні протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 699944 від 12.09.2025 року перешкоджають суду правильно, об'єктивно, з додержанням принципу законності розглянути справу і прийняти рішення по суті.
Зважаючи на викладене, суд не може розглянути адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 184 КУпАП, у зв'язку з відсутністю всіх відомостей, необхідних для вирішення справи. Таким чином, справа підлягає поверненню органу, який направив адміністративний матеріал до суду, для його належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 184, 251,256,278 КУпАП, суд, -
Матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП повернути до Харківського РУП №2 ГУНП в Харківській області - для його належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.Ю. Алтухова