Справа № 344/15873/25
Провадження № 3/344/5104/25
02 жовтня 2025 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Тринчук В.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності керівника Відкритого Акціонарного Товариства «МАШБУД» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 за ч.2 ст.163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 1891 від 03.09.2025 року ОСОБА_1 , будучи керівником Відкритого Акціонарного Товариства «МАШБУД» несвоєчасно подав платіжнІ доручення на перерахування належних до сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) з сплати податку на додану вартість по терміну сплати 30.06.2025 року, фактично сплачено 03.07.2025 року, чим порушив п.57.1, ст.57 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI ( зі змінами та доповненнями) та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 163-2 КУпАП.
ОСОБА_1 , якому судом роз'яснені його права передбачені ст. 268 КУпАП, щодо можливості отримання кваліфікованої правової допомоги від такого права відмовився та вказав, що самостійно братиме участь у судовому засіданні. У судовому засіданні ОСОБА_1 , заявив клопотання у якому просив суд закрити провадження у даній справі у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення без встановлення вини, оскільки згідно акту про результати камеральної перевірки інкріміноване йому адміністративне правопорушення вчинено 01.07.2025 року, що є наступним днем після граничного дня подання податкової декларації з податку на додану вартість.
Суд вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності та дослідивши наявні матеріали справи приходить до наступних висновків.
Особи, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення, розпоряджаються своїми правами на власний розсуд, однак користуватися ними повинні сумлінно в межах процесуального закону відповідно до їх призначення і тією мірою і в тих формах, які необхідні для досягнення мети провадження у справі.
Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Так, порушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку, утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 163-2 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд бере до уваги, те що відповідно до акту камеральної перевірки та протоколу про адміністративне правопорушення № 1891 граничним терміном подання платіжних доручень з податку на додану вартість визначено 30.06.2025 року, фактично подано 03.07.2025 року.
Відповідно до ст. 111.5 ПК України, триваюче правопорушення - безперервне невиконання норм цього Кодексу платником податків, який вчинив певні дії чи допустив бездіяльність і не вчиняв подальших дій для його усунення до моменту виявлення такого правопорушення контролюючим органом.
Верховний Суд у постанові від 11 квітня 2018 року у справі №804/401/17 зазначив, що триваюче правопорушення - це проступок, пов'язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об'єктивно існує цей обов'язок, виконанням обов'язку відповідним суб'єктом або припиненням дії відповідної норми закону.
До адміністративних правопорушень, які мають разовий характер і не є триваючими, відносяться такі проступки, як несвоєчасна подача декларацій, розрахунків, аудиторських висновків, платіжних доручень на внесення платежів до бюджету та державних цільових фондів тощо. Днем вчинення таких правопорушень є дата порушення граничного строку подачі декларації, про доходи до фіскального органу, порушення граничного строку подачі до закладу банків платіжних документів про оплату податків, зборів тощо.
Дана правова позиція підтверджується висновками, викладеними у постанові КАС ВС від 11 грудня 2018 року у справі №242/924/17 (провадження №К/9901/38815/18).
Отже, адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 163-2 КУпАП, не є триваючим.
Таким чином датою вчинення ОСОБА_1 інкримінованого йому не триваючого адміністративного правопорушення є 01.07.2025 року, який є наступним днем граничного терміну сплати. При цьому, судом отримано матеріали даної адміністративної справи 08.09.2025 року.
Суд враховує, що згідно ч.2 ст.38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Визначення на законодавчому рівні у статті 38 КУпАП тривалості строків накладення адміністративного стягнення безпосередньо пов'язано з можливістю реального впливу адміністративної відповідальності на суспільні відносини, поведінку суб'єктів, їхню правосвідомість тощо, тобто, з можливістю реалізації функцій адміністративної відповідальності, яка втрачається з плином часу.
Таким чином, встановлений ч. 2 ст. 38 КУпАП строк накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за вчинення ним не триваючого адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.163-2 КУпАП закінчився 01.10.2025 року, що є підставою для закриття провадження у справі у зв'язку з закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Згідно положень Закону України «Про судовий збір» судовий збір стягується у разі накладення адміністративного стягнення. Враховуючи, що при застосуванні ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення не накладається, судовий збір з ОСОБА_1 стягненню не підлягає.
На підставі наведеного та керуючись ч. 2 ст. 163-2, ст.ст. 7, 38, 247, 280, 283-285, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 163-2 КУпАП - закрити у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст.38 КУпАП.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя В.В. Тринчук