Ухвала від 03.10.2025 по справі 344/17492/25

Справа № 344/17492/25

Провадження № 1-кс/344/6896/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2025 року м. Івано-Франківськ

Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 прокурора ОСОБА_3 , захисника підозрюваної адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого в особливо важливих справах 1 відділення слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області підполковника юстиції ОСОБА_5 , яке погоджено з прокурором відділу Івано-Франківської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо підозрюваної ОСОБА_6 в рамках кримінального провадження № 22023130000000517 від 28.06.2023 року ,-

ВСТАНОВИВ:

Слідчий в особливо важливих справах 1 відділення слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області підполковника юстиції ОСОБА_5 , за погодженням з прокурором відділу Івано-Франківської обласної прокуратури ОСОБА_3 , звернувся до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області із клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо підозрюваної ОСОБА_6 в рамках кримінального провадження № 22023130000000517 від 28.06.2023 року

В обґрунтування якого зазначив, що слідчим відділом здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22023130000000517 від 28.06.2023 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України.

З матеріалів кримінального провадження слідує, що не пізніше ніж із грудня 2023 року, встановити більш точний час в ході проведення досудового розслідування з об'єктивних причин не надалося за можливе, у громадянки України ОСОБА_6 виник злочинний умисел, спрямований на участь в організації та проведенні незаконних виборів т.зв. «президента російської федерації», призначених в тому числі на тимчасово окупованій території.

Реалізуючи свій злочинний умисел, розуміючи протиправність своїх дій, обіймаючи посаду т.зв. «члена виборчої комісії ЛНР з правом вирішального голосу», ОСОБА_6 та 11 інших членів так званої «Избирательной комиссии ЛНР», перебуваючи за місцем розташування так званої «Избирательной комиссии луганской народной республики» (мовою оригіналу) в м. Луганськ, виконуючи повноваження, відповідно до статті 11 закону № 424-III від 19.01.2023 «Про систему виборчих комісій, комісій референдуму в луганській народній республіці», почали процес організації незаконних виборів т.зв. «президента російської федерації», призначених в тому числі на тимчасово окупованій території.

12 березня 2024 року т.зв. «виборча комісія ЛНР» прийняла постанову №48/401-1 «Про визначення виборчих дільниць, утворених на території луганської народної республіки, для проведення голосування виборців, які не мають реєстрації за місцем проживання в межах російської федерації, на виборах президента російської федерації, призначених на 17 березня 2024 року» ((мовою оригіналу) «Об определении избирательных участков, образованных на территории луганской народной республики, для проведения голосования избирателей, не имеющих регистрации по месту жительства в пределах российской федерации, на выборах президента российской федерации, назначенных на 17 марта 2024 года»).

Таким чином, за безпосередньої участі ОСОБА_6 та 11 інших членів так званої «виборчої комісії ЛНР» (мовою оригіналу: «избирательной комиссии ЛНР») (досудове розслідування стосовно яких здійснюється в іншому кримінальному провадженні), відповідно до законодавства російської федерації, організовано процес проведення вищезазначених незаконних виборів, які відбулись з 15.03.2024 по 17.03.2024 на усій тимчасово окупованій території Луганської області.

Відповідно до ч. 1 ст. 75 (мовою оригіналу) «федерального закона от 10.01.2003 № 19-ФЗ» (ред. від 14.11.2023), на підставі даних перших екземплярів протоколів територіальних виборчих комісій про підсумки голосування виборча комісія суб'єкта російської федерації після попередньої перевірки правильності їх складання не пізніше ніж на п'ятий день з дня голосування шляхом підсумовування даних, що містяться в них, встановлює підсумки голосування на території суб'єкта російської федерації. Підсумовування даних, які у протоколах територіальних виборчих комісій про результати голосування, здійснюють безпосередньо члени виборчої комісії суб'єкта російської федерації з правом вирішального голосу.

Відповідно до ч. 3 ст. 75 (мовою оригіналу) «федерального закона от 10.01.2003 № 19-ФЗ» (ред. від 14.11.2023), голова, секретар чи інший член територіальної виборчої комісії з правом вирішального голосу передає перший екземпляр протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування з доданими до нього документами члену виборчої комісії суб'єкта російської федерації з правом вирішального голосу, який перевіряє правильність заповнення протоколу, повноту доданих до нього документів та виконання контрольних співвідношень.

Відповідно до ч. 5 ст. 75 (мовою оригіналу) «федерального закона от 10.01.2003 № 19-ФЗ» (ред. від 14.11.2023), якщо протокол і (або) зведену таблицю територіальної виборчої комісії про підсумки голосування складено відповідно до вимог цього Федерального закону, що висуваються до складання протоколу та (або) зведеної таблиці, член виборчої комісії суб'єкта російської федерації вносить дані цього протоколу до зведеної таблиці виборчої комісії суб'єкта російської федерації. Голова, секретар або інший член територіальної виборчої комісії з правом вирішального голосу, які передали члену виборчої комісії суб'єкта російської федерації протокол про підсумки голосування, розписується у збільшеній формі зведеної таблиці виборчої комісії суб'єкта російської федерації під даними протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування.

Відповідно до ч. 6 ст. 75 (мовою оригіналу) «федерального закона от 10.01.2003 № 19-ФЗ» (ред. від 14.11.2023), виборча комісія суб'єкта російської федерації на підставі протоколів відповідних територіальних виборчих комісій про підсумки голосування оформляє своє рішення про підсумки голосування протоколом про підсумки голосування на території суб'єкта російської федерації, до якого вносять такі дані:

1) кількість територіальних виборчих комісій на території суб'єкта російської федерації;

2) кількість протоколів територіальних виборчих комісій про підсумки голосування, на підставі яких складається цей протокол про підсумки голосування;

3) кількість виборчих дільниць, підсумки голосування по яких було визнано недійсними, і сумарна кількість виборців, включених до списків виборців по цих виборчих дільницях на момент закінчення голосування;

4) сумарні дані за всіма рядками, що містяться в протоколах територіальних виборчих комісій про підсумки голосування.

Відповідно до ч. 7 ст. 75 (мовою оригіналу) «федерального закона от 10.01.2003 № 19-ФЗ» (ред. від 14.11.2023), для підписання протоколу про підсумки голосування на території суб'єкта російської федерації виборча комісія суб'єкта російської федерації в обов'язковому порядку проводить підсумкове засідання, на якому розглядаються скарги (заяви), які надійшли до комісії і які пов'язані з проведенням голосування, підрахунком голосів і складанням протоколів нижчих комісій. Після цього виборча комісія суб'єкта російської федерації підписує протокол про підсумки голосування і видає його завірені копії особам, зазначеним у пункті 5 статті 23 цього Федерального закону. Протокол виборчої комісії суб'єкта російської федерації про підсумки голосування складається у двох примірниках і підписується всіма присутніми членами виборчої комісії суб'єкта російської федерації з правом ухвалу голосу, у ньому проставляють дату і час (годину з хвилинами) його підписання. Підписання протоколу з порушенням цього порядку є підставою для визнання його недійсним. Член виборчої комісії суб'єкта російської федерації з правом вирішального голосу, незгодний із протоколом про підсумки голосування загалом або з його окремими положеннями, вправі додати до протоколу окрему думку, про що в протоколі робиться відповідний запис.

Відповідно до ч. 11 ст. 75 (мовою оригіналу) «федерального закона от 10.01.2003 № 19-ФЗ» (ред. від 14.11.2023), перший примірник протоколу виборчої комісії суб'єкта російської федерації з доданими до нього документами після підписання протоколу та зведеної таблиці негайно надсилають у центральну виборчу комісію російської федерації, а поверненню у виборчу комісію суб'єкта російської федерації він не підлягає.

17 березня 2024 року, перебуваючи за місцем розташування так званої «Избирательной комиссии луганской народной республики» (мовою оригіналу) в м. Луганську, ОСОБА_6 , разом з іншими членами т.зв. «виборчої комісії ЛНР», одноголосно проголосували за прийняття т. зв. порядку денного (мовою оригіналу: «повестки дня»), та розглянули перше питання порядку денного «про скарги, заяви, пов'язані з проведенням голосування, підрахунком голосів, складанням протоколів нижчестоящих виборчих комісій» (мовою оригіналу) «о жалобах, заявлениях, связаных с проведением голосования, подсчетом голосов, составлением протоколов нижестоящих избирательных комиссий»). Після чого, ОСОБА_6 , разом з іншими членами т.зв. «виборчої комісії ЛНР», розглянули друге питання порядку денного «про підписання протоколу виборчої комісії луганської народної республіки про підсумки голосування на території ЛНР вихідної таблиці виборчої комісії суб'єкта російської федерації про підсумки голосування на території луганської народної республіки» (мовою оригіналу) «о подписании протокола избирательной комиссии луганской народной республики об итогах голосования на территории луганской народной республики, исходной таблицы избирательной комиссии субъекта российской федерации об итогах голосования на территории луганской народной республики»), та встановили наступний розподіл голосів між кандидатами на пост президента рф (мовою оригіналу): «за ОСОБА_7 проголосовали 21 295 избирателей, в процентном соотношении 1,39%; за ОСОБА_8 проголосовали 1 441 947 избирателей, в процентном соотношении 94,12%; за ОСОБА_9 проголосовали 32 632 избирателей, в процентном соотношении 2,13%; за ОСОБА_10 проголосовали 29 262 избирателей, в процентном соотношении 1,91%», після чого ОСОБА_6 особисто, усвідомлюючи злочинність своїх дій, діючи умисно, спільно з іншими членами т.зв. «виборчої комісії ЛНР» підписали зазначений протокол, який в подальшому був переданий до центральної виборчої комісії російської федерації для врахування даних, зафіксованих в ньому, та їх використані при визначенні результатів виборів президента російської федерації.

За таких обставин ОСОБА_6 своїми діями всіляко утверджує владу російської федерації на тимчасово окупованій території Луганської області та взяла участь в органіці процесу проведення незаконних виборів т.зв. «президента російської федерації», які відбулись з 15.03.2024 по 17.03.2024 на усій тимчасово окупованій території Луганської області.

Таким чином, громадянка України ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється в участі в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Крім того, досудовим розслідуванням установлено, що ОСОБА_6 перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області вчиняла умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво), та окупаційній адміністрації держави-агресора з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації та підтримки рішень держави-агресора за наступних обставин.

З метою легітимізації наслідків агресивної війни проти України, анексії українських територій окупаційна адміністрація, намагаючись змінити конституційно закріплений статус Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей як невід'ємних складових частин України, анонсувала проведення псевдовиборів, спрямованих на розбудову підконтрольної РФ владної вертикалі на тимчасово окупованих територіях; створення системи органів та установ; уніфікацію окупаційної влади з російською системою публічної влади; легітимізацію незаконної окупації українських територій; залучення місцевого населення тимчасово окупованих територій до колаборації з метою збільшення соціальної дистанції між населенням вільних та окупованих частин України; підготовку до проведення на тимчасово окупованих територіях України виборів президента російської федерації.

Достовірно знаючи про вищевказані обставини, які є загальновідомим фактом громадянка України ОСОБА_6 , будучи проросійськи налаштованою, достеменно проінформованою та розуміючи факт захоплення Луганської області збройними силами російської федерації, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаною про те, що Луганська область є невід'ємною складовою частиною України, що порядок утворення органів виконавчої влади та місцевого самоврядування регулюється виключно Конституцією України та законами України, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше лютого 2023 року, встановити більш точний час в ході проведення досудового розслідування з об'єктивних причин не надалося за можливе, перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області (більш точного місця не встановлено), діючи умисно, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями держави-агресора російської федерації, усвідомлюючи свою протиправну діяльність та передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, вирішила добровільно в'язати активну участь в організації та проведенні незаконних виборів т.зв. «президента російської федерації», призначених в тому числі на тимчасово окупованій території.

Реалізуючи свій злочинний умисел, розуміючи протиправність своїх дій, обіймаючи посаду т.зв. «члена виборчої комісії ЛНР з правом вирішального голосу», ОСОБА_6 як учасник так званої «Избирательной комиссии ЛНР», перебуваючи за місцем розташування так званої «Избирательной комиссии луганской народной республики» (мовою оригіналу) в м. Луганськ, виконуючи повноваження, відповідно до статті 11 закону № 424-III від 19.01.2023 «Про систему виборчих комісій, комісій референдуму в луганській народній республіці», почала процес організації незаконних виборів т.зв. «президента російської федерації», призначених в тому числі на тимчасово окупованій території.

12 березня 2024 року т.зв. «виборча комісія ЛНР» прийняла постанову №48/401-1 «Про визначення виборчих дільниць, утворених на території луганської народної республіки, для проведення голосування виборців, які не мають реєстрації за місцем проживання в межах російської федерації, на виборах президента російської федерації, призначених на 17 березня 2024 року» ((мовою оригіналу) «Об определении избирательных участков, образованных на территории луганской народной республики, для проведения голосования избирателей, не имеющих регистрации по месту жительства в пределах российской федерации, на выборах президента российской федерации, назначенных на 17 марта 2024 года»).

Таким чином, за безпосередньої участі ОСОБА_6 та 11 інших членів так званої «виборчої комісії ЛНР» (мовою оригіналу: «избирательной комиссии ЛНР») (досудове розслідування стосовно яких здійснюється в іншому кримінальному провадженні), відповідно до законодавства російської федерації, організовано процес проведення вищезазначених незаконних виборів, які відбулись з 15.03.2024 по 17.03.2024 на усій тимчасово окупованій території Луганської області.

17 березня 2024 року, перебуваючи за місцем розташування так званої «Избирательной комиссии луганской народной республики» (мовою оригіналу) в м. Луганську, ОСОБА_6 , разом з іншими членами т.зв. «виборчої комісії ЛНР», одноголосно проголосували за прийняття т.зв. порядку денного (мовою оригіналу: «повестки дня»), та розглянули перше питання порядку денного «про скарги, заяви, пов'язані з проведенням голосування, підрахунком голосів, складанням протоколів нижчестоящих виборчих комісій» (мовою оригіналу) «о жалобах, заявлениях, связаных с проведением голосования, подсчетом голосов, составлением протоколов нижестоящих избирательных комиссий»). Після чого, ОСОБА_6 , разом з іншими членами т.зв. «виборчої комісії ЛНР», розглянули друге питання порядку денного «про підписання протоколу виборчої комісії луганської народної республіки про підсумки голосування на території ЛНР вихідної таблиці виборчої комісії суб'єкта російської федерації про підсумки голосування на території луганської народної республіки» (мовою оригіналу) «о подписании протокола избирательной комиссии луганской народной республики об итогах голосования на территории луганской народной республики, исходной таблицы избирательной комиссии субъекта российской федерации об итогах голосования на территории луганской народной республики»), після чого ОСОБА_6 особисто, усвідомлюючи злочинність своїх дій, діючи умисно, підписала зазначений протокол, який в подальшому був переданий до центральної виборчої комісії російської федерації для врахування даних, зафіксованих в ньому та їх використані при визначенні результатів виборів президента російської федерації.

За таких обставин громадянка України ОСОБА_6 , будучи членом т.зв. «виборчої комісії ЛНР» вчиняла активні дії спрямовані на реалізацію та підтримку рішень та дій держави-агресора та окупаційної адміністрації держави-агресора.

Таким чином, громадянка України ОСОБА_6 обгрунтовано підозрюється у вчиненні умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво), та окупаційній адміністрації держави-агресора, вчинених громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації та підтримки рішень держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.

У сукупності ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України.

В ході досудового розслідування, враховуючи наявність достатніх доказів для підозри, 23.09.2025, в порядку ст. 278, Глави 6, Глави 11 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку м. Свердловськ Луганської області, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , громадянку України.

29 вересня 2025 року слідчим відділом Управління СБ України в Івано-Франківській області оголошено розшук підозрюваної ОСОБА_6 .

На сьогоднішній день виникла необхідність в обранні відносно підозрюваної ОСОБА_6 запобіжного заходу.

У відповідності до ст. 12 КК України, злочин, передбачений ч. 1 ст. 111-2 КК України, цього Кодексу відноситься до категорії особливо тяжкого злочину, санкція статті якого передбачає покарання за його вчинення - позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

Під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених п. п. 1, 2, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

На даний час підозрювана ОСОБА_6 перебуває на непідконтрольній органам державної влади та місцевого самоврядування України тимчасово окупованій території Луганської області, де переховується від органів досудового розслідування та суду. Вказаний факт свідчить про існування ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, оскільки підозрювана ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування та суду.

Зважаючи на те, що відбулося повномасштабне вторгнення на територію України військових формувань російської федерації, у підозрюваної ОСОБА_6 можуть зберігатися речі та документи, що містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

Зазначене свідчить про наявність ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, який виражається в тому, що підозрювана ОСОБА_6 , перебуваючи на волі має можливість знищити, сховати або спотворити будь-яку з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.

Підозрювана ОСОБА_6 , розуміючи невідворотність покарання, намагатиметься у будь-який спосіб уникнути відповідальності та може вчинити інші або продовжити вчинення кримінальних правопорушень. Зазначене свідчить про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав в повному обсязі, просив його задовольнити.

Захисник підозрюваного в судовому засіданні у задоволенні клопотанні прокурора покладався на розсуд суду

Дослідивши матеріали клопотання, вважаю наступне.

Згідно з вимогами п.п. 3 і 4 ст. 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практикою Європейського суду з прав людини обмеження права на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою.

Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених ч. 5 ст. 176 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам:

1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;

2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;

3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;

4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;

5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Ч. 2 ст. 183 КПК України визначено, що запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім як до раніше не судимої особи, яка підозрюється у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п'ять років.

У відповідності до ст. 12 КК України, злочин, передбачений ч.5 ст111-1 КК України цього Кодексу відноситься до категорії тяжкого злочину, , санкція статті якого передбачає покарання за його вчинення - позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

У відповідності до ст. 12 КК України, злочин, передбачений ч. 1 ст. 111-2 КК України, цього Кодексу відноситься до категорії особливо тяжкого злочину, санкція статті якого передбачає покарання за його вчинення - позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

Згідно з ч.1 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:

1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення;

2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;

3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Згідно з частиною 6 статті 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Частиною 1 статті 281 КПК України визначено, що якщо під час досудового розслідування місцезнаходження підозрюваного невідоме або він виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України чи за межами України та не з'являється без поважних причин на виклик слідчого, прокурора за умови його належного повідомлення про такий виклик, слідчий, прокурор оголошує розшук такого підозрюваного.

До оголошення підозрюваного в розшук слідчий, прокурор зобов'язаний вжити заходів щодо встановлення його місцезнаходження.

На даний час підозрювана ОСОБА_6 перебуває на непідконтрольній органам державної влади та місцевого самоврядування України тимчасово окупованій території Луганської області, де переховується від органів досудового розслідування та суду. Вказаний факт свідчить про існування ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, оскільки підозрювана ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування та суду.

У сукупності ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України.

В ході досудового розслідування, враховуючи наявність достатніх доказів для підозри, 23.09.2025, в порядку ст. 278, Глави 6, Глави 11 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку м. Свердловськ Луганської області, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , громадянку України.

29 вересня 2025 року слідчим відділом Управління СБ України в Івано-Франківській області оголошено розшук підозрюваної ОСОБА_6 .

Вирішуючи питання обґрунтованості підозри ОСОБА_6 , слідчий суддя виходить з наступного.

Відповідно до практики Європейського суду «розумна підозра» у вчиненні кримінального злочину», про яку йдеться у підпункті «с» п. 1 ст. 5 Конвенції, передбачає наявність обставин або відомостей, які переконали б неупередженого спостерігача, що ця особа, можливо, вчинила злочин. Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод вимагає, щоб будь-який захід, яким людина позбавляється волі, відповідав меті ст. 5, а саме захисту особи від свавілля.

У п. 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» визначено, що термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series А, № 182).

При цьому, обґрунтована підозра вимагає тільки наявності певних об'єктивних відомостей, які дають підстави для переконання в тому, що особа вірогідно вчинила злочин. За визначенням Європейського суду, «у п-п. «с» п. 1 ст. 5 йдеться про розумну підозру, а не про щиру або сумлінну (bona fide) підозру».

В справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» (1994) Суд визначив, що «факти, які є причиною виникнення підозри, не повинні бути такими ж переконливими, як ті, що є необхідними для обґрунтованого обвинувального вироку чи просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».

Отже, враховуючи, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце і підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю матеріалів кримінального провадження та іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваною злочину, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України, шляхом проведення слідчих та інших процесуальних дій, отримано докази того, що підозрювана може вчинити дії, які містять ризики, передбачені ст. 177 КПК України.

За таких обставин, слідчий суддя приходить до переконання, що прокурором доведено існування зазначених у клопотанні ризиків, зокрема:

- на даний час підозрювана ОСОБА_6 перебуває на непідконтрольній органам державної влади та місцевого самоврядування України тимчасово окупованій території Луганської області, де переховується від органів досудового розслідування та суду. Вказаний факт свідчить про існування ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, оскільки підозрювана ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування та суду.

- зважаючи на те, що відбулося повномасштабне вторгнення на територію України військових формувань російської федерації, у підозрюваної ОСОБА_6 можуть зберігатися речі та документи, що містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження. Зазначене свідчить про наявність ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, який виражається в тому, що підозрювана ОСОБА_6 , перебуваючи на волі має можливість знищити, сховати або спотворити будь-яку з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.

- підозрювана ОСОБА_6 , розуміючи невідворотність покарання, намагатиметься у будь-який спосіб уникнути відповідальності та може вчинити інші або продовжити вчинення кримінальних правопорушень. Зазначене свідчить про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Статтею 178 КПК України визначено, що при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі:

1) вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;

2) тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується;

3) вік та стан здоров'я підозрюваного, обвинуваченого;

4) міцність соціальних зв'язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців;

5) наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання;

6) репутацію підозрюваного, обвинуваченого;

7) майновий стан підозрюваного, обвинуваченого;

8) наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого;

9) дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше;

10) наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення;

11) розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини;

12) ризик продовження чи повторення протиправної поведінки, зокрема ризик летальності, що його створює підозрюваний, обвинувачений, у тому числі у зв'язку з його доступом до зброї.

Отже, враховуючи вищенаведене, визначені статтею 178 КПК України критерії, вважаю, що в судовому засіданні доведено обґрунтованість підозри, пред'явленої ОСОБА_6 існування ризиків, які можуть перешкодити встановленню істини в даному кримінальному провадженні, факт оголошення підозрюваного у міжнародний розшук, тому клопотання слід задовольнити та обрати щодо ОСОБА_6 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Відтак, розмір застави слідчим суддею не визначається на підставі абз.7, ч.4, ст.183 КПК України.

На підставі ст.ст. 29, 55, 62, 63, 129 Конституції України, керуючись ст.ст. 176-178, 182-183, 193, 194, 196, 197, 202, 205, 309, 376, 395 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Обрати щодо підозрюваної ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уроджеці м. Свердловськ Луганської області, зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1 , громадянці України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою .

Після затримання і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до органу досудового розслідування доставити ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до слідчого судді для вирішення питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його заміну на більш м'який запобіжний захід.

Ухвала підлягає до негайного виконання після її оголошення.

Про прийняте рішення повідомити заінтересованих осіб.

Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора Івано-Франківської обласної прокуратури ОСОБА_3 .

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Повний текст складено та підписано 07.10.2025 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1