Справа № 620/247/25 Суддя (судді) першої інстанції: Сергій КЛОПОТ
16 вересня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Беспалова О. О.
суддів: Парінова А. Б., Ключковича В. Ю.
за участю секретаря: Волошка О. Л.
представника відповідачів Москалюк О. Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві апеляційну скаргу Адвокатського бюро "СЕРГІЙ ЛИСЕНКО ТА ПАРТНЕРИ" на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року (місце ухвалення: місто Чернігів, час ухвалення: не зазначений, дата складання повного тексту 10.04.2025 року) у справі за адміністративним позовом Адвокатського бюро "СЕРГІЙ ЛИСЕНКО ТА ПАРТНЕРИ" до Державного реєстратора Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації Москалюк О. Л., Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Адвокатське бюро "СЕРГІЙ ЛИСЕНКО ТА ПАРТНЕРИ" звернулось до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації Москалюк О. Л., Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації, в якому просило суд:
- визнати протиправними дії державного реєстратора Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації Москалюк О.Л. щодо ненадання відповіді на адвокатський запит АБ "Сергій Лисенко та партнери" від 05.08.2024 за №1/05-08-24;
- зобов'язати державного реєстратора Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації Москалюк О.Л. надати АБ "Сергій Лисенко та партнери" інформацію та документи, яка запитується відповідно до адвокатського запиту АБ "Сергій Лисенко та партнери" від 05.08.2024 р. за №1/05-08-24.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції, з огляду на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права та прийняти нову постанову якою позовні вимоги задовольнити у повному обсязі. .
До Шостого апеляційного адміністративного суду від відповідачів надійшов відзив на апеляційну скаргу. Відповідачем щодо задоволення вимог апелянта заперечено.
У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю - доповідача, пояснення осіб, що з'явились, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила таке.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 05.08.2024 адвокатом С.В. Лисенко на адресу Державного реєстратора Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації Москалюк О. Л. був направлений запит з вимогою надати належним чином завірені копії змін і доповнень до статуту релігійної організації "Релігійна громада парафія архистратига Михаїла Чернігівської єпархії Української православної (православної церкви України) села Крути Ніжинського району Чернігівської області", а також належним чином завірені копії рішення загальних зборів релігійної організації "Релігійна громада парафія архистратига Михаїла Чернігівської єпархії Української православної (православної церкви України) села Крути Ніжинського району Чернігівської області" та інших документів на підставі яких розглядалось питання щодо реєстрації змін і доповнень до статуту, а також змін до відомостей про юридичну особу в ЄДРПОУ.
08.08.2024 за вих. № 25-2194/8 Департаментом культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації на адресу заявника було направлено відповідь на його звернення.
Не погодившись з такою відповіддю, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.20 Закону України "Про адвокатуру" під час здійснення своєї діяльності адвокат має право звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно абзацу 2 пункту 14 статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 р. №755-IV суб'єктом державної реєстрації юридичних осіб-релігійних організацій є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері релігії, Рада міністрів APR, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, які забезпечують зберігання реєстраційних справ у паперовій формі.
Відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" суб'єктом державної реєстрації юридичних осіб-релігійних організацій є обласні державні адміністрації.
Згідно підпунктів 44-45 пункту 5 Положення про Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням Чернігівської обласної військової адміністрації від 1 грудня 2022 року № 443 Департамент здійснює державну реєстрацію юридичних осіб - релігійних організацій; у рамках державної реєстрації релігійних організацій: забезпечує прийом документів, поданих для державної реєстрації; державну реєстрацію юридичних осіб - релігійних організацій; ведення Єдиного державного реєстру та надання відомостей з нього; формування та зберігання реєстраційних справ.
Згідно посадової інструкції державного службовця, затвердженої директором Департаменту Людмилою Замай 06.06.2023, на Державного реєстратора Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації Москалюк О. Л. покладено вище зазначені обов'язки, в тому числі формування та зберігання реєстраційних справ юридичних осіб-релігійних організацій та надання копії документів з них.
Москалюк Олена Леонідівна - головний спеціаліст відділу у справах національностей та релігій Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації, на якого покладено обв'язки державної реєстрації юридичних осіб-релігійних громад області в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - Державний реєстратор).
При виконанні своїх повноважень, зокрема щодо надання копій документів з реєстраційної справи юридичної особи, державний реєстратор керується нормами Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 року №755-1V (далі - Закон) та Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 05 травня 2023 року № 1692/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08 травня 2023 року за № 750/39806 (далі - Порядок).
Згідно зазначених правових актів, отримання копій документів які містяться в реєстраційній справі відповідної юридичної особи, можливо за умови подання запиту про надання копій документів, що містяться в реєстраційній справі, шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації уповноваженого зберігати реєстраційні справи у паперовій формі (ст. 11 Закону та розділ II Порядку).
Державний реєстратор, уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації за допомогою програмного забезпечення Єдиного державного реєстру формує та роздруковує запит, на якому заявник проставляє власний підпис за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених в ньому. Разом із запитом заявник подає документ, що підтверджує внесення плати за надання копії документа, що міститься в реєстраційній справі. Плата справляється за кожен отриманий документ, її розмір встановлений Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".
Розмір адміністративного збору за кожен документ складає 210 грн.
Порядок формування та зберігання реєстраційних справ, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 № 3267/5 (далі - Порядок) визначає загальні засади формування та зберігання реєстраційних справ у паперовій формі у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, права і обов'язки суб'єктів, що забезпечують зберігання реєстраційних справ, та інших суб'єктів, що є учасниками зазначеної процедури.
Пунктами 1 та 2 Розділу І Порядку визначається, що посадова особа із зберігання реєстраційних справ - державний реєстратор суб'єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, або посадова особа структурного підрозділу (відділу, управління) суб'єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, який створюється для організаційного та матеріально-технічного забезпечення роботи державних реєстраторів.
Суб'єкт, що забезпечує зберігання реєстраційних справ - суб'єкт державної реєстрації, що відповідно до закону наділений повноваженнями із забезпечення зберігання реєстраційних справ.
Пунктом 1 розділу VIII Порядку передбачено, що доступ до документів реєстраційної справи відповідно статті 30 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" забезпечує посадова особа із зберігання реєстраційних справ відповідного суб'єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ.
Державним реєстратором Департаменту культури і туризму, національностей і релігій Чернігівської обласної державної адміністрації забезпечується проведення всіх реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань щодо юридичних осіб-релігійних організацій області; надання відомостей з реєстру, формування реєстраційних справ юридичних осіб-релігійних організацій області та забезпечується надання копій документів з них.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, та не заперечується апелянтом, 05.08.2024 адвокат Сергій Лисенко звернувся до Державного реєстратора Департаменту з метою отримання копій документів з реєстраційної справи Релігійної громади з недотриманням вимог вищезазначеного Порядку отримання відомостей з Єдиного державного реєстру.
Листом Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації від 08.08.2024 № 2194/8 Лисенку С.В. надані відповідні роз'яснення щодо механізму отримання запитуваної інформації.
Зокрема, вказано, що адвокат не дотримався процедури отримання копій документів з реєстраційної справи юридичної особи відповідно Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 05 травня 2023 року № 1692/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08 травня 2023 року за № 750/39806, не сплатив адміністративний збір за копію кожного запитуваного документа, що і призвело до відмови Держреєстратором у наданні зазначених копій документів.
Відтак, вимоги позивача в частині визнання протиправними дії державного реєстратора Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації Москалюк О.Л. щодо ненадання відповіді на адвокатський запит АБ "Сергій Лисенко та партнери" від 05.08.2024 за №1/05-08-24 є необґрунтованими.
Адже вказані обставини свідчать, що позивачу не лише надано відповідь на запит, а й роз'яснено алгоритм дій для отримання запитуваної інформації.
При цьому, суд першої інстанції дійшов цілком обґрунтованого висновку, що державний реєстратор Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації Москалюк О.Л. надаючи відповідь на адвокатський запит АБ "Сергій Лисенко та партнери" від 05.08.2024 за №1/05-08-24, діяла правомірно та у межах своїх повноважень.
Інші доводи апеляційної скарги не спростовують позицію суду першої інстанції та відхиляються колегією суддів за необґрунтованістю.
Згідно з ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
У відповідності до ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:
а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;
б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;
в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;
г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Керуючись ст.ст. 229, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Адвокатського бюро "СЕРГІЙ ЛИСЕНКО ТА ПАРТНЕРИ" на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року у справі за адміністративним позовом Адвокатського бюро "СЕРГІЙ ЛИСЕНКО ТА ПАРТНЕРИ" до Державного реєстратора Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації Москалюк О. Л., Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.
Суддя-доповідач О. О. Беспалов
Суддя В. Ю. Ключкович
Суддя А. Б. Парінов
(Повний текст постанови складено 08.10.2025)