Постанова від 09.10.2025 по справі 420/16252/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/16252/24

Перша інстанція: суддя Бойко О.Я.,

повний текст судового рішення

складено 21.11.2024, м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Димерлія О.О.,

суддів: Осіпова Ю.В., Шляхтицького О.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу військової частини НОМЕР_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.11.2024 у справі №420/16252/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

27.05.2024 ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, у якій, з урахуванням уточнень, просив суд:

1) визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у:

- неприйнятті заяви ОСОБА_1 про проходження військової служби до розгляду при взятті на військовий облік, передбаченого п.8, абз.23 п. 9 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 “Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», ч.ч.1,3 ст.3 Закону України “Про звернення громадян», ч.8 ст.2 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу»;

- ненаданні інформації до військової частини НОМЕР_3 про ОСОБА_1 , якого поставили на військовий облік, що не відповідає вимогам абз.15 п.9 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 “Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки»;

- ненаданні інформації ОСОБА_1 про обставини призову на військову службу по загальній мобілізації, що не відповідає вимогам абз.6 п.9 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 “Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки»;

2) визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо:

- призову ОСОБА_1 на військову службу по загальній мобілізації за п.1 Указу Президента України №65/2022 “Про загальну мобілізацію», що суперечить вимогам п.4 Указу Президента України №65/2022 “Про загальну мобілізацію», абз.9 ч.6 ст.2, ч.10 ст.2, абз.1, 2 ч.1 ст.39, ч.1 ст.39-1 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», п.4 ст.22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», наказу військової частини НОМЕР_3 від 09.11.2017 №281;

- постановки ОСОБА_1 на військовий облік як призваного на військову службу по загальній мобілізації та внесення в поіменний список військовозобов'язаних, які призвані по загальній мобілізації вих.№М/3004 від 06.06.2022, що не відповідає вимогам п.8, абз.5 п.9 постанови Кабінету міністрів України від 23.02.2022 №154 “Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», абз.4 п.2, абз.1, 3 п.3 ч.1 ст.37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу»;

- зміни місця проходження військової служби, ОСОБА_1 повинен був проходити військову службу у військовій частині НОМЕР_3 відповідно до вимог ч.4 ст.22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», абз.1, 3 ч.1 ст.39 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», наказу військової частини НОМЕР_3 від 09.11.2017 №281;

- позбавлення ОСОБА_1 військового звання “старшина» та присвоєння військового звання “солдат», що є порушенням вимог ч.5 ст.5 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу», ст.2 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» ;

- зміни військово-облікової спеціальності з ВОС-100975/182А “головний сержант-командир відділення» на “ВОС - 100915 стрілець», що не відповідає вимогам ч.1 ст.2, ч.5 ст.6, ч.1,3 ст.27 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», наказу військової частини НОМЕР_3 від 09.11.2017 №281;

- позбавлення ОСОБА_1 вислуги років, шляхом встановлення вислуги років з дати зарахування на військову службу 06.06.2022, що не відповідає вимогам ч.1 ст.2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», абз.1, 4 п.3 розділу IV наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 “Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», розрахунку №323 від 03.03.2020;

- порушення порядку проходження військової служби та виконання військового обов'язку відповідно до яких ОСОБА_1 отримував безпідставно занижене грошове забезпечення за весь час проходження військової служби з 06.06.2022 по 09.02.2024, яке вираховувалось з посадового окладу стрільця, військового звання солдат; надбавки до грошового забезпечення за вислугу років з 06.06.2022, що є порушенням вимог ст.2, п.1,3 ст.9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ч.ч. 3,7 ст. 1, ч 1,4 ст.2, ст.3, ч.1 ст.40 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», абз.2 п.1 розділ І наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 “Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» наказу військової частини НОМЕР_3 від 09.11.2017 №281, розрахунку №323 від 03.03.2020;

- порушення системи правових та соціальних гарантій прав ОСОБА_1 , встановлених Державою щодо перерахунку пенсії, які наступили внаслідок встановлення вислугу років з 06.06.2022 та отримання безпідставно заниженого грошового забезпечення, що є порушенням вимог ст. ст.1,2 п.1 ст.15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», абз.4, 26-29 п.9 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 “Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» частини 1 ст.40 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», абз.3 преамбули, п.3 ст.2, ст.21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

3) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 :

- поновити ОСОБА_1 у військовому званні “старшина», поновити у військово-обліковій спеціальності ВОС-100975/182А, зарахувати військову вислугу 24 роки 09 місяців 14 днів відповідно до розрахунку №323 військовослужбовця на пенсію від 03.03.2020 з дати взяття на військовий облік 06.06.2022;

- внести відповідні зміни в обліково-військові документи та у військовий квиток ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 від 09.06.2022;

4) визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо:

- неприйняття до розгляду заяви ОСОБА_1 про проходження військової служби, що є порушенням вимог ст.ст.110, 115 Закону України “Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України», п.п.4,5 ст.5 Закону України “Про звернення громадян», ч.8 ст.2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу»;

- ненадання інформації про проходження військової служби ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 на поновлення порядку проходження військової служби в поновленні позивача у військовому званні, військово-обліковій спеціальності, встановленню вислуги років, у відповідності до п.п.4,8 постанови Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 “Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», ч. 7 ст.1, ч.4 ст.2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу»;

- ненадання ОСОБА_1 інформації про призов на військову службу по загальній мобілізації, позбавивши своєчасно звернутися до суду для захисту порушених прав, що є порушенням ст.117 Закону України “Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України», ч.5 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.2 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;

5) визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо:

- зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , наказ №139 від 06.06.2022, на підставі Указу Президента України №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», що не відповідає вимогам п.4 цього Указу, військовому квитку серії НОМЕР_4 від 09.06.2022;

- постановки ОСОБА_1 на персональний облік призваного на військову службу по загальній мобілізації, що не відповідає абз.2, 3, 4, 5, 7 ч.ч.3,7 ст.1, ч.4 ст.2, ч.3 ст.35 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», абз.2 п.п.1,4 Інструкції з організації обліку особового складу Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 26.05.2014 №333;

- зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 наказ № 139 від 06.06.2022 у військовому звання солдат, що не відповідає вимогам абзацу 2,4,5,7 частини 3, частини 7 статті 1, частини 4 статті 2, частини 5 статті 5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», стаття 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», наказу військової частини НОМЕР_3 від 09.11.2017 № 281;

- зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , наказ № 139 від 06.06.2022, на посаду стрілець ВОС - 100915, що не відповідає вимогам частини 1 статті 2, частини 5 стаття 6, частина 1, 3 статті 27 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», статті 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», наказу військової частини НОМЕР_3 від 09.11.2017 № 281;

- встановлення ОСОБА_1 надбавки до грошового забезпечення за вислугу років з 06.06.2022, наказ № 139 від 06.06.2022, що не відповідає вимогам абзацу 2, 5 пункту 3 розділу IV Наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260, «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», пункт 1 стаття 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», розрахунку № 323 від 03.03.2020;

- призначення ОСОБА_1 , наказ №169 від 06.07.2022, на посаду стрільця-санітара стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_2 , ВОС-100915М/658, що суперечить вимогам частини 7 статті 6, частина 3 статті 27 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», пункт 83 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008, наказу військової частини НОМЕР_3 від 09.11.2017 №281;

- нарахування та отримання ОСОБА_1 безпідставно заниженого грошового забезпечення, яке визначалось з посадового окладу стрілець, військового звання солдат, надбавки до грошового забезпечення за вислугу років з 06.06.2022, що не відповідає вимогам частині 4 стаття 2, частині 5 статті 5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», статті 2, пунктом 1,3 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», абзац 2 пункту 1 розділу 1, пунктом 11 розділу II, абзац 4 пункт 2 розділ III, пункту 1, абзац 2,5 пункту 3 розділу IV наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам»;

6) зобов'язати військову частину НОМЕР_1 поновити ОСОБА_1 у військовому званні старшина 1 статті, у військово-обліковій спеціальності ВОС-100975/182А, зарахувати військову вислугу 24 роки 09 місяців 14 днів відповідно до розрахунку №323 військовослужбовця на пенсію від 03.03.2020 з дати зарахування на військову службу 06.06.2022, відповідно до пункту 14 розділ 1 наказу Міністерства оборони України № 260 від 07.06.2018 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату щомісячного основного грошового забезпечення, щомісячного додаткового грошового забезпечення, одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період проходження позивачем військової служби з 06.06.2022 по 06.07.2022, з урахуванням окладу за військове звання старшина 1 статті, посадового окладу головного сержанта - командира відділення взводу ВОС-100975/182А, надбавки за вислугу років, яка на день прийняття на військову службу з 06.06.2022 становила 24 роки 09 місяців 14 днів, відповідно до розрахунку №323 від 03.03.2020, і відповідно здійснити перерахунок грошових виплат зазначених в наказі №169 від 06.07.2022 військової частини НОМЕР_1 , - щомісячної надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 % посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та премію в розмірі 289% за період з 01.07.2022 по 06.07.2022. Виплату здійснити з урахування раніше виплачених сум;

7) визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 щодо:

- неприйняття до розгляду рапортів ОСОБА_1 щодо поновлення у військовому званні, перерахунку вислуги років, що є порушенням вимогам статті 110, 117 Закону України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України», стаття 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;

- ненадання інформації про проходження військової служби ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , на поновлення порядку проходження військової служби позивачем в поновленні позивача у військовому званні, військово-обліковій спеціальності, встановленню вислуги років до грошового забезпечення, у відповідності до пункт 4, 8 постанови Кабінету міністрів України №154 від 23.02.2022 «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», частина 7 стаття 1, частина 4 стаття 2 Закону України « Про військовий обов'язок і військову службу»;

- ненадання інформації ОСОБА_1 про призов на військову службу по загальній мобілізації, що є порушенням стаття 117 Закону України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України», стаття 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;

8) визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_2 щодо:

- зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 , наказ № 177 від 07.07.2022, у військовому звання солдат, що не відповідає вимогам абзацу 2,4,5,7 частини 3, частини 7 статті 1, частини 4 статті 2, частини 5 статті 5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», стаття 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», наказу військової частини НОМЕР_3 від 09.11.2017 № 281;

- зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 , наказ № 177 від 07.07.2022, на посаду командир відділення супроводження-командир машини взводу охорони ВОС - 124182М/114, що не відповідає вимогам частини 1 статті 2, частини 5 стаття 6, частина 1, 3 статті 27 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», статті 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», наказу військової частини НОМЕР_3 від 09.11.2017 № 281;

- встановлення ОСОБА_1 надбавки до грошового забезпечення за вислугу років з 06.06.2022, наказ № 177 від 07.07.2022, що не відповідає вимогам абзац 2, 5 пункту 3 розділу IV наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260, «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», пункт 1 стаття 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», розрахунку № 323 від 03.03.2020;

- нарахування та отримання ОСОБА_1 безпідставно заниженого грошового забезпечення, яке визначалось з посадового окладу командир відділення супроводження-командир машини взводу охорони, військового звання солдат, надбавки до грошового забезпечення за вислугу років з 06.06.2022, що не відповідає вимогам частині 4 стаття 2, Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», статті 2, пунктом 1,3 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», абзац 2 пункту 1 розділу 1, пунктом 11 розділу II, абзац 4 пункт 2 розділ III, пункту 1, абзац 2,5 пункту 3 розділу IV наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам»;

- встановлення ОСОБА_1 календарної вислуги років у Збройних Силах України 1 рік 08 місяців 03 дня, наказ № 40 від 09.02.2024, що не відповідає частині 1 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», стаття 2, абзац 2 статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», частині 3 статті 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», розрахунку №323 від 03.03.2020;

9) зобов'язати військову частину НОМЕР_2 :

- поновити ОСОБА_1 у військовому званні старшина 1 статті, поновити у військово-обліковій спеціальності ВОС-100975/182А, зарахувати військову вислугу 24 роки 09 місяців 14 днів відповідно до розрахунку №323 військовослужбовця на пенсію від 03.03.2020 з дати зарахування на військову службу 06.06.2022;

- відповідно до пункту 14 розділ 1 наказу Міністерства оборони України № 260 від 07.06.2018 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» зобов'язати здійснити перерахунок та виплату щомісячного основного грошового забезпечення, щомісячного додаткового грошового забезпечення, одноразові додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 , за період проходження військової служби з 07.07.2022 по 09.02.2024 з урахуванням, окладу за військове звання старшина 1 статті, посадового окладу головного сержанта - командира відділення взводу ВОС-100975/182А, надбавки за вислугу років 24 роки 09 місяців 14 днів відповідно до розрахунку №323 від 03.03.2020, з дати зарахування на військову службу 06.06.2022;

- здійснити перерахунок та виплату, грошових виплат зазначених в наказі №40 від 09.02.2024 військової частини НОМЕР_2 - грошової допомоги на оздоровлення за 2024 р., премії за особистий внесок у загальні результати служби за лютий 2024 року у повному обсязі, надбавку за особливості проходження служби за лютий 2024 рік у повному обсязі, грошової компенсації за основну щорічну відпустку за 2022 рік, 2023 рік, 2024 рік, одноразової грошової допомоги в розмірі 4 відсотків місячного грошового забезпечення за 19 повних календарних місяців служби, за період з 06.06.2022 по 09.02.2024, але не менш як 25 відсотків місячного грошового забезпечення. Виплату здійснити з урахування раніше виплачених сум.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 не перевірено наведених ОСОБА_1 обставин щодо проходження військової служби, відсутності військових документів, у зв'язку з чим безпідставно призвано на військову службу по загальній мобілізації, позбавлено раніше набутого військового звання змінено військово-облікову спеціальність, не враховано наявної вислуги років. Означене вплинуло на правильність розрахунку та виплати грошового забезпечення.

Не погодившись із заявленими ОСОБА_1 позовними вимогами військовою частиною НОМЕР_1 до суду першої інстанції подано відзив, у якому зазначено, що позивача призвано на військову службу по загальній мобілізації. Усі заходи щодо оформлення його документів здійснювались ІНФОРМАЦІЯ_2 . Також, відповідач ставить під сумнів звернення ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 стосовно пониження у військовому званні, посаді, не зарахуванні вислуги років. Нарахування грошового забезпечення ОСОБА_1 здійснювалось військовою частиною НОМЕР_1 з урахуванням визначеної посади, звання та вислуги років.

Заперечуючи стосовно задоволення позову військовою частиною НОМЕР_2 до окружного адміністративного суду також скеровано відзив на позовну заяву, у якому, з посиланням на приписи Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, відповідач вказує про безпідставність заявлених ОСОБА_1 позовних вимог.

05.07.2024 військовою частиною НОМЕР_1 до Одеського окружного адміністративного суду скеровано клопотання про залишення позовної заяви ОСОБА_1 без розгляду з підстав пропуску строку звернення до суду.

У свою чергу, ОСОБА_1 до суду першої інстанції подано заяву про поновлення строку звернення до суду.

Мотивуючи таке звернення позивач відмічає, що пропуск строку звернення до суду відбувся у зв'язку з ненаданням відповідачем відомостей, які вказують про порушення його прав, свобод та охоронюваних законом інтересів. Також, ОСОБА_1 вказує, що він проходив військову службу та отримав тяжке поранення, а тому протягом тривалого часу знаходився на лікарняному та проходив реабілітацію.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 21.11.2024 у справі №420/16252/24 відмовлено в задоволенні клопотання військової частини НОМЕР_1 про залишення позовної заяви без розгляду.

Приймаючи таке судове рішення окружним адміністративним враховано, що позивач звернувся за захистом своїх соціальних прав, порушення яких, є триваючим, а заявлені вимоги є взаємопов'язаними між собою, відмова у розгляді яких позбавляє можливості звернутися до суду за захистом права на отримання пенсійних виплат у відповідному розмірі, яке відбувається щомісячно. Крім того, суд першої інстанції зауважив, що ОСОБА_1 проходив службу в ЗСУ, пов'язану із захистом Батьківщини до 09.02.2024, отримав у серпні 2023 року при виконанні бойового завдання важке поранення-мінно-вибухову травму, лікувався та проходив реабілітацію.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 21.11.2024 у справі №420/16252/24 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо здійснення загальної мобілізації ОСОБА_1 без врахування періоду проходження ним військової служби 24 роки 09 місяців 14 днів, звання “старшина першої статті», посади “головного сержанта - командира», перебування ним на дату мобілізації у запасі Збройних Сил України.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відповідні зміни в обліково-військові документи ОСОБА_1 та у військовий квиток серії НОМЕР_4 від 09.06.2022 з урахуванням періоду проходження ним військової служби 24 роки 09 місяців 14 днів, звання “старшина першої статті», посади “головного сержанта - командира».

Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 :

- здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячного основного грошового забезпечення, щомісячного додаткового грошового забезпечення, одноразових додаткових видів грошового забезпечення за період військової служби з 06.06.2022 по 06.07.2022 з урахуванням окладу за військове звання старшина 1 статті, посадового окладу головного сержанта-командира відділення взводу, надбавки за вислугу років, яка на день прийняття на військову службу становила 24 роки 09 місяців 14 днів відповідно до розрахунку №323 від 03.03.2020;

- здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 при вибутті до нового місця служби всіх належних сум позивачу: щомісячну надбавку за особливості проходження служби в розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премію в розмірі 289% за період з 01.07.2022 по 06.07.2022 (наказ військової частини НОМЕР_1 №169 від 06.07.22). При розрахунку враховувати оклад за військове звання старшина першої статті, посадового окладу головного сержанта-командира відділення взводу, надбавки за вислугу років, яка на дату призову за мобілізацією становила 24 роки 09 місяців 14 днів відповідно до розрахунку №323 від 03.03.2020.

Нарахування та виплату здійснити з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 щодо нерозгляду та невирішення рапортів ОСОБА_1 від 30.11.2022, 17.02.2023, 09.04.2023, яка потягла за собою в подальшому недоотримання позивачем в повному обсязі усіх необхідних виплат, порушення його соціальних прав.

Зобов'язано військову частину НОМЕР_2 :

- здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного грошового забезпечення, щомісячного додаткового грошового забезпечення, одноразових додаткових видів забезпечення за період проходження позивачем служби з 07.07.2022 по 09.02.2024 з урахуванням окладу за військове звання старшина першої статті, посадового окладу головного сержанта-командира відділення взводу, надбавки за вислугу років, яка на день прийняття на військову службу становила 24 роки 09 місяців 14 днів відповідно до розрахунку №323 від 03.03.2020;

- здійснити ОСОБА_1 усі виплати пов'язані із звільненням з військової служби та зняття з усіх видів забезпечення, зазначених в наказі №40 від 09.02.2024 військової частини НОМЕР_2 , зокрема: грошової допомоги на оздоровлення за 2024 рік, премії за особистий внесок у загальні результати служби за лютий 2024 рік у повному обсязі, надбавку за особливості проходження служби за лютий 2024 рік у повному обсязі, грошову компенсацію за основну щорічну відпустку за 2022, 2023, 2024 роки, одноразову грошову допомогу в розмірі 4 відсотків місячного грошового забезпечення за 19 повних календарних місяців служби за період з 06.06.2022 по 09.02.2024, але не менше 25% місячного грошового забезпечення. Всі виплати здійснити з урахуванням окладу за військове звання старшина першої статті, посадового окладу головного сержанта-командира відділення взводу, надбавки за вислугу років, яка на день прийняття на військову службу становила 24 роки 09 місяців 14 днів відповідно до розрахунку №323 від 03.03.2020.

Нарахування та виплату здійснити з урахуванням раніше виплачених сум.

У решті позовних вимог відмовлено.

Приймаючи означене рішення в частині задоволених позовних вимог суд першої інстанції вказав, що здійснюючи призов ОСОБА_1 на військову службу по мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_2 не враховано, що позивач перебував в запасі Збройних Сил України на посаді головного сержанта - командира відділення взводу охорони, ВОС-100975/182А в званні старшина 1 статті, мав стаж проходження військової служби 24 роки 09 місяців 14 днів. Означене призвело до заниження грошового забезпечення позивача.

Не погоджуючись із рішенням окружного адміністративного суду в частині задоволених позовних вимог військовою частиною НОМЕР_1 подано апеляційну скаргу в якій, з посиланням на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, викладено прохання скасувати оскаржувану частину судового акту із прийняттям у відповідній частині нового судового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги відповідач зазначає про пропуск позивачем строку звернення до суду з даним позовом. Також, скаржник вказує, що задовольняючи позовні вимоги, які стосуються військову частину НОМЕР_1 , суд першої інстанції не здійснив посилання на жоден нормативно-правовий акт.

Скориставшись наданим приписами чинного процесуального законодавства правом ОСОБА_1 до апеляційного адміністративного суду подано відзив на апеляційну скаргу, у якому позивач вказує про безпідставність наведених військовою частиною НОМЕР_1 в апеляційній скарзі доводів.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, у системному зв'язку із положеннями чинного, на момент виникнення спірних правовідносин, законодавства, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга відповідача задоволенню не підлягає, з урахуванням такого.

Зокрема, апеляційним судом з'ясовано, що до повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України та оголошення воєнного стану, ОСОБА_1 був військовим пенсіонером МВС та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У період часу з 30.04.2015 по 27.07.2016 ОСОБА_1 проходив військову службу в лавах Збройних Сил України у зв'язку з мобілізацією в особливий період.

09.11.2017 відповідно до наказу військової частини НОМЕР_3 №281 ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас та зараховано до оперативного резерву першої черги військової частини НОМЕР_3 на посаду головного сержанта - командира відділення взводу охорони, ВОС-100975/182А в званні старшина 1 статті.

Вислуга років служби у Збройних Силах України на день виключення зі списків особового складу становила 23 роки 01 місяць 02 дні.

03.03.2020 начальником відділу соціального забезпечення та контролю соціальних виплат фінансово-економічного управління КСВ ЗС України складено розрахунок №323 вислуги років військовослужбовця на пенсії стосовно ОСОБА_1 , згідно із яким загальна вислуга років становить 24 роки 09 місяців 14 днів, кількість повних років вислуги на пенсію становить 24 роки.

Станом на дату введенням в Україні воєнного стану та оголошення мобілізації ОСОБА_1 був військовим пенсіонером МВС та проживав в АДРЕСА_1 , яке було окуповано російською федерацією в перші дні повномасштабного вторгнення на територію України.

Дані обставини підтверджуються архівним витягом Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 23.05.2023, витягом з наказу військової частини НОМЕР_5 від 10.11.2016 №277, витягом з наказу військової частини НОМЕР_6 від 09.11.2017 №281, розрахунком відділу соціального забезпечення та контролю соціальних виплат фінансово-економічного управління КСВ ЗСУ №323 від 03.03.2020.

Крім того, у рішенні від 28.12.2021 у справі № 540/6780/21 (набрало законної сили 20.06.2022) Херсонським окружним адміністративним судом установлено факт перебування ОСОБА_1 у статусі військового пенсіонера з 2007 року, проходження ним військової служби в Збройних Силах України в період з 10.11.2016 по 09.11.2017 за контрактом та загальної вислуги років - 24 роки 09 місяців 14 днів.

Як стверджує позивач, після широкомасштабного вторгнення російської федерації на територію України, виїжджаючи з окупованої ворогом території, з метою збереження власного життя та своїх рідних, він був змушений залишити документи, що вказували на його відношення до військової служби.

29.04.2022 ОСОБА_1 змінив місце реєстрації, став на облік внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується довідкою №5105-5001612478.

За місцем реєстрації ОСОБА_1 внутрішньо переміщеною особою ІНФОРМАЦІЯ_3 здійснено призов позивача на військову службу по загальній мобілізації.

06.06.2022 ОСОБА_1 направлено для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 та цього ж дня позивача зараховано до списків особового складу в званні солдата на посаду стрільця за спеціальністю ВОС-100915.

09.06.2022 ОСОБА_1 видано військовий квиток серії НОМЕР_4 .

07.07.2022 відповідно до витягу з наказу №169 ОСОБА_1 переведено для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2 , у якій позивача зараховано на посаду командира відділення у військовому званні «солдат», вислуга років нараховувалася з 06.06.2022.

При вибутті ОСОБА_1 до нового місця служби військовою частиною НОМЕР_1 здійснено розрахунок, а саме: відповідно до наказу №169 виплачено щомісячну надбавку за особливості проходження служби в розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премію в розмірі 289% за період з 01.07.2022 по 06.07.2022. При здійсненні такого розрахунку військовою частиною взято за вихідні дані посаду стрільця, військове звання - «солдат», вислугу років з 06.06.2022.

30.11.2022 ОСОБА_1 подано рапорт командиру роти військової частини НОМЕР_2 щодо виправлення військового звання з “солдат» та “старшина першої статті» та перерахувати стаж військової служби. До рапорту додано: розрахунок №323 вислуги років військовослужбовця на пенсію від 03.03.2020, рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2021 у справі №540/6780/21.

17.02.2023 ОСОБА_1 подано рапорт командиру роти військової частини НОМЕР_2 , в якому зазначено про те, що по попередньому його рапорту рішення не прийнято, а тому просив повідомити про прийняття рішення.

09.04.2023 ОСОБА_1 подано аналогічний рапорт з проханням виправити його військове звання та перерахувати стаж військової служби із зазначеними додатками.

У відповідь на подані рапорти ОСОБА_1 отримано відповідь, що копії документів доданих до рапорту з порушенням “Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації (ДС 4163-2003) та Інструкції з діловодства ЗСУ, затвердженої наказом ГШ ЗСУ 07.04.2017 №124, оскільки не завірені належним чином. Копія рішення Херсонського окружного адміністративного суду долучена до рапорту у неповному вигляді (відсутні сторінки 5,6,7).

08.07.2023, при виконанні бойового завдання, ОСОБА_1 отримано важке поранення-мінно-вибухову травму. Дана обставина підтверджується довідкою про обставини травми від 01.08.2023 №2553.

У зв'язку з чим, наказом військової частини НОМЕР_2 від 09.02.2024 №40 ОСОБА_1 звільнено у відставку у зв'язку з непридатністю до військової служби з виключенням з військового обліку.

23.04.2024 ОСОБА_1 безстроково встановлено ІІ групу інвалідності, що підтверджується довідкою МСЕК серії 12 ААГ.

Згідно із пенсійним посвідченням № НОМЕР_7 від 14.02.2007 ОСОБА_1 є військовим пенсіонерам за вислугу років по інвалідності.

Уважаючи, що спірних правовідносинах права ОСОБА_1 порушено, останній звернувся до суду з даним позовом.

Здійснюючи апеляційний перегляд справи, у межах доводів апеляційних скарг, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Функції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки визначено постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 “Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки».

Відповідно до п.8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Пунктом 4 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки виконують покладені на них завдання у взаємодії з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також з органами військового управління, з'єднаннями, військовими частинами, навчальними частинами (центрами), установами, організаціями, вищими військовими навчальними закладами та військовими навчальними підрозділами закладів вищої освіти Збройних Сил та інших військових формувань, Держспецзв'язку, правоохоронними та розвідувальними органами, державними органами спеціального призначення з правоохоронними функціями, громадськими організаціями.

Згідно із п. 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань [...] розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи[...]; взаємодіють з місцевими держадміністраціями, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування з питань військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час [...]; ведуть облік осіб, звільнених з військової служби із ЗСУ в запас або у відставку, які проживають на відповідній території для оформлення документів, що додаються до пенсійної справи відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, те деяких інших осіб».

Крім того, відповідно до п.11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри мають право надавати допомогу у розшуку необхідних документів.

Згідно із п.12 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри [...] надають командирам військових частин інформацію про військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку, з метою добору громадян для проходження служби у військовому резерві та військової служби за контрактом.

Процитовані норми Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, вказують на широту повноважень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, завдяки яким, здійснюючи призов, вони повинні діяти обґрунтовано з урахуванням усіх необхідних обставин.

За фактичними обставинами справи, на дату призову на військову службу по загальній мобілізації ОСОБА_1 перебував в запасі Збройних Сил України на посаді головного сержанта - командира відділення взводу охорони, ВОС-100975/182А в званні старшина 1 статті, мав стаж проходження військової служби 24 роки 09 місяців 14 днів.

Однак, здійснюючи загальну мобілізацію ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 безпідставно таких обставин не враховано.

Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному Законом України “Про військовий обов'язок і військову службу», Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", Указом Президента України “Про загальну мобілізацію».

Частиною 1 статті 39 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено, що на військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.

Згідно із ч.1 ст.39-1 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» для оперативного доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України за поданням Головнокомандувача Збройних Сил України може бути прийнято рішення про призов громадян України, зарахованих до військового оперативного резерву, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Пунктом 4 Указу Президента України “Про загальну мобілізацію» №65/2022 від 24.02.2022 передбачено, що призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснюється в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» присвоєння військових звань та пониження у військовому званні військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, переатестація осіб, які мають спеціальні звання або класні чини, для присвоєння військових звань здійснюються в порядку, визначеному статутами Збройних Сил України, положеннями про проходження військової служби, положеннями про проходження громадянами України служби у військовому резерві. Військові звання присвоюються довічно. Позбавлення військових звань та поновлення у військовому званні здійснюються за рішенням суду.

Згідно із п.5 ст. 6 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» військові посади, передбачені штатами воєнного часу, при переведенні Збройних Сил України, інших військових формувань на організацію і штати воєнного часу підлягають заміщенню резервістами або іншими військовозобов'язаними в порядку, визначеному Генеральним штабом Збройних Сил України, а в Службі безпеки України та Службі зовнішньої розвідки України - в порядку, визначеному їх керівниками.

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст.27 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.

Запас військовозобов'язаних поділяється на першу і другу категорії.

До запасу першої категорії належать військовозобов'язані, які проходили військову службу та здобули під час її проходження військово-облікову спеціальність».

Наведені законодавчі приписи підтверджують аргументи позивача щодо необхідності у воєнний час при мобілізації враховувати перебування військовослужбовця в резерві, військово-облікову спеціальність та військове звання військовослужбовця, який раніше проходив службу.

Натомість, означених обставин ІНФОРМАЦІЯ_2 враховано не було, що відповідно у подальшому вплинуло на правильність нарахування та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення.

За приписами пункту 2 Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260, до щомісячних основних видів грошового забезпечення, зокрема, належать надбавка за вислугу років.

Для виплати надбавки за вислугу років військовослужбовцям, призваним або прийнятим на військову службу із запасу, зараховуються всі періоди попередньої служби.

Згідно фактичних обставин справи, у період проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 ОСОБА_1 грошове забезпечення розраховувалось та виплачувалось без урахування періодів попередньої військової служби, тобто в меншому розмірі.

Колегія суддів зазначає, що розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби (65%) посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії (289%) визначено командиром військової частини НОМЕР_1 у наказі від 06.07.2022 №169.

Саме із вищенаведеного виходив окружний адміністративний суд зобов'язуючи військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення.

Означене спростовує довід скаржника про те, що приймаючи рішення в досліджуваній частині позовних вимог судом першої інстанції не здійснено посилання на жоден нормативно-правовий акт.

Стосовно доводу скаржника про пропуск позивачем строку звернення до суду, колегія суддів вказує таке.

Процесуальна природа та призначення строків звернення до суду зумовлюють при вирішенні питання їх застосування до спірних правовідносин необхідність звертати увагу не лише на визначені в нормативних приписах відповідних статей загальні темпоральні характеристики умов реалізації права на судовий захист - строк звернення та момент обчислення його початку, але й природу спірних правовідносин щодо захисту прав, свобод та інтересів, у яких особа звертається до суду.

Визначення строку звернення до адміністративного суду в системному зв'язку з принципом правової визначеності слугує меті забезпечення передбачуваності для відповідача (як правило, суб'єкта владних повноважень в адміністративних справах) та інших осіб того, що зі спливом установленого проміжку часу прийняте рішення, здійснена дія (бездіяльність) не матимуть поворотної дії в часі та не потребуватимуть скасування, а правові наслідки прийнятого рішення або вчиненої дії (бездіяльності) не будуть відмінені у зв'язку з таким скасуванням. Тобто, встановлені строки звернення до адміністративного суду сприяють уникненню ситуації правової невизначеності щодо статусу рішень, дій (бездіяльності) суб'єкта владних повноважень.

Положеннями статті 122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно із частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, КАС України передбачає можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, які мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним шестимісячним строком, визначеним у частині другій статті 122 цього Кодексу.

Оскільки положення статті 122 КАС України не містять норм, які б врегульовували порядок звернення осіб, які перебувають (перебували) на публічній службі, до адміністративного суду у справах про стягнення належної їм заробітної плати у разі порушення законодавства про оплату праці (грошового забезпечення військовослужбовців), то до спірних правовідносин слід застосовувати приписи частини 2 статті 233 КЗпП України у редакції, яка була чинною до 19.07.2022, адже спірний період у даній справі з 06.06.2022 по 06.07.2022.

Відповідно до частини 2 статті 233 Кодексу законів про працю України (у редакції, чинній до змін, внесених згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин" від 01.07.2022 №2352-IX) у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

Беручи до уваги наведене колегія суддів зазначає, що до заявлених ОСОБА_1 позовних вимог за період з 06.06.2022 по 06.07.2022 підлягають застосуванню приписи частини 2 статі 233 Кодексу законів про працю України у редакції до 19.07.2022, якими не обмежено будь-яким строком звернення до суду з позовом щодо перерахунку та виплати військовослужбовцю грошового забезпечення.

З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції відхиляє доводи скаржника про те, що позивачем пропущено строк звернення до суду з досліджуваною частиною позовних вимог.

Установлені під час розгляду даної справи фактичні обставини та зроблені апеляційним адміністративним судом висновки у повному обсязі спростовують наведені військовою частиною НОМЕР_1 в апеляційній скарзі доводи та свідчить про правильність висновків окружного адміністративного суду стосовно задоволення позову в досліджуваній чистині правовідносин.

Здійснюючи перегляд справи в апеляційному порядку колегією суддів враховано, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.11.2024 у справі №420/16252/24 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , військовою частиною НОМЕР_2 не оскаржується, тобто оцінку правовідносинам надано виключно в межах доводів апеляційної скарги військової частини НОМЕР_1 .

Відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно із практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.

За таких обставин, рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, а викладені відповідачем в апеляційній скарзі мотиви не свідчать про порушення окружним адміністративним судом норм матеріального чи процесуального права, які могли б призвести до неправильного вирішення справи.

Отже, при ухваленні оскаржуваного рішення судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому підстав для його скасування немає.

З підстав визначених статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст.308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний адміністративний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу військової частини НОМЕР_1 залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.11.2024 у справі №420/16252/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її підписання суддями та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання сторонами копії судового рішення.

Суддя-доповідач О.О. Димерлій

Судді Ю.В. Осіпов О.І. Шляхтицький