Справа № 199/12203/25
(3/199/6337/25)
іменем України
09.10.2025 року місто Дніпро
Суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпра Машкіна Н.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
яка притягається до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 156 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №218209 ОСОБА_1 24.07.2025 року о 14:00 год. за адресою: АДРЕСА_2 , магазин « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ФОП « ОСОБА_1 » здійснювала продаж алкогольних напоїв, а саме: пива «Львівське світле» об'ємом 0,5 л, вміст спирту 4,6% за ціною 50 грн. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , чим порушила п. 4 ст. 15, ст. 17 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану», постанову КМУ № 1457 від 29.12.2021, п. 1 Наказу Командира оперативно-тактичного угрупування «Донецьк» № 73 від 15 березня 2023 року, пп.1 п.1 Розпорядження голови ОДА начальника ОВА № 36515-22 від 11 червня 2022 року, повторно протягом року.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, від її захисника - адвоката Сахно Д.І. до суду надійшло клопотання про розгляд справи у їх відсутність та клопотання про закриття провадження у справі за відсутності складу адміністративного правопорушення. В обґрунтування вказаного клопотання сторона захисту посилався на те, що адміністративний матеріал не містить доказів, що м.Білозерське Покровського району Донецької області є територією забороненою законом в розумінні Постанови КМУ № 1457 від 29.12.2021 чи будь-якого іншого нормативно-правового акту.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Зі змісту ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 4 ст.156 КУпАП, передбачена відповідальність за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення.
В судовому засідання були досліджені такі письмові докази:
-протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 218209 від 24.07.2025 року, що складений у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП, зі змістом якого ОСОБА_1 ознайомлена;
-електронний рапорт оператора служби 102 щодо реєстрації заяви про вчинене адміністративне правопорушення за ЄО №19872 від 24.07.2025;
-протокол огляду та вилучення речей/документів від 24.07.2025 року, згідно з якими за адресою: АДРЕСА_2 , у ОСОБА_1 вилучено алкогольні напої, а саме: пиво «Київське» 2 б. по 0,5 л, горілка «Первак» 10 пл. по 1 л, горілка «Прайм» 2 пл. по 0,5 л, пиво «Львівське» 1 б. по 0,5 л, пиво «Львівське» 3 пл. по 2,35л;
-квитанція про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення №759 від 24.07.2025;
-письмові поясненнями свідка ОСОБА_2 , згідно з якими він за адресою: м.Білозерське, вул. Олександра Єрмакова, буд.15, в магазині «Ювілейний», придбав алкогольні напої, а саме: пиво ТМ «Львівське світле» об'ємом 0,5 л, 4,5% за ціною 50 грн. за одну банку;
-письмові поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності;
-копія постанови Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська від 10.06.2025 року, якою ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 156 КУпАП (справа 199/7316/25).
Оцінюючи досліджені в судовому засіданні докази, суд враховує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів, але й виступає як юридичний документ (процесуальна дія і процесуальне рішення компетентної особи, яка уповноважена його складати), який свідчить про порушення компетентною особою Національної поліції справи про адміністративне правопорушення (ст. 254 і 255 КУпАП) та який визначає межі судового розгляду.
Згідно з протоколом серії ВАД № 218209 від 24.07.2025 року ОСОБА_1 інкриміновано порушення п. 4 ст. 15, ст. 17 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану», постанову КМУ № 1457 від 29.12.2021, п. 1 Наказу Командира оперативно-тактичного угрупування «Донецьк» № 73 від 15 березня 2023 року, пп.1 п.1 Розпорядження голови ОДА начальника ОВА № 36515-22 від 11 червня 2022 року.
В той же час, повноваження командування ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » Міністерства оборони України щодо встановлення на певній території на період дії правового режиму воєнного стану здійснювати торгівлю алкогольними напоями визначалися чиною на той час редакцією п. 13 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», за якою в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану … забороняти у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі
При цьому, п. 5 ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» № 3817-IX 18 червня 2024 року, з пункту 13 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» виключено слова «а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі», однак доповнено статтю 15 частиною 4 наступного змісту: «У разі введення правового режиму воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях обласні державні адміністрації (обласні військові адміністрації - у разі їх утворення) за погодженням та в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, можуть запроваджувати та здійснювати захід правового режиму воєнного стану у виді заборони торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, у визначений такими органами період доби».
Зазначені зміни набули чинності 27 липня 2024 року, тому станом на 24.07.2025 року заборона командування ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » Міністерства оборони України на продаж на території Покровського району Донецької області алкогольних напоїв втратила чинність.
Згідно з чинною редакцією ч. 4 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» запровадження та здійснення заходу правового режиму воєнного стану у виді заборони торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, віднесено до обласних державних адміністрацій (обласних військових адміністрацій - у разі їх утворення).
Суд враховує наявність в матеріалах справи розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації - начальника Донецької обласної військової адміністрації № 365/5-22 від 11 серпня 2022 року «Про здійснення деяких заходів правового режиму воєнного стану на території Донецької області», яким окрема заборона на продаж алкогольних напоїв не встановлюється а лише визначається комплекс заходів з реалізації наказу командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » Міністерства оборони України № 16од від 09.07.2022 року.
Пошуком в загальнодоступних джерелах судом не виявлено видане на виконання ч. 4 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації - начальника Донецької обласної військової адміністрації про запровадження та здійснення заходу правового режиму воєнного стану у виді заборони торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, на території Покровського району Донецької області і такого розпорядження адміністративний матеріал не містить.
Таким чином, суд приходить до висновку про недоведеність дослідженими в судовому засіданні доказами обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
В Постанові від 08 липня 2020 року у справі №463/1352/16-а (провадження №К/9901/21241/18) Верховний Суд висловив правову позицію, згідно якої у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.4 ст. 156 КУпАП підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 38, 247, 284 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст. 156 КУпАП відносно ОСОБА_1 - закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Скарга на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подана до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпра протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: Н.В. Машкіна