09 жовтня 2025 року м. Рівне №460/8850/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді С.М. Дуляницька, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доРівненської митниці
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Рівненської митниці (далі - відповідач), в якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення винесені 09.05.2025 за №UA204000202550, №UA204000202551 та №UA204000202552.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що висновки акту перевірки про те, що ввезений автомобіль "Volkswagen Crafter" номер кузова - НОМЕР_1 є спеціалізованим та не відноситься до легкових автомобілів є безпідставними, оскільки суперечать Поясненням до УКТ ЗЕД за кодом товару 8703 32 90 30, який зазначений у митній декларацій. Позивач також вказує, що акт перевірки не містить жодного доказу, який би підтверджував, що легковий спеціалізовний автомобіль (швидка допомога) не відноситься до легкових автомобілів в розумінні Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану" від 24.03.2022 за №2142-ІХ. З огляду на вказане, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 23.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 11.06.2025 відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
У наданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача заперечив проти позовних вимог та зазначив, що за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки з питань митної справи встановлене порушення ОСОБА_1 пункту 9-11 розділу XXI "Прикінцеві та перехідні положення", ч.1 статті 257, пункту 2 ч. 1 статті 277 МК України, пункту 69.24 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, підпункту 215.3.5-1 пункту 215.3 статті 215 ПК України, пункту 187.8 статті 187, пункту 190.1 ст. 190 ПК України, діючих на дату митного оформлення митної декларації типу ІМ40ДЕ від 29.04.2022 №UA204020/2022/214177, в результаті чого митні платежі були занижені на загальну суму 112234, 58 грн., в тому числі: ввізне мито на суму 15957,19 грн.; акцизний податок на суму 50976,31 грн.; податок на додану вартість на суму 45301,08 грн.. Крім цього відповідач стверджує, що проведеною перевіркою встановлені факти, які свідчать про неправомірне застосування пільг в частині розмитнення легкового спеціалізованого автомобіля (швидка допомога) "Volkswagen Crafter" номер кузова - НОМЕР_1 , як легкового, щодо яких встановлені пільги Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану" від 24.03.2022 №2142-ІХ (далі - Закон №2142-ІХ).
Позивач подав відповідь на відзив, в якій вказав на необґрунтованість наведених відповідачем аргументів, які не спростовують суті позовних вимог.
Згідно з частиною 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив таке.
На митну територію України позивачем було імпортовано придбаний автомобіль швидкої медичної допомоги, легковий б/в, 1шт.: марка згідно з довідником: VOLKSWAGEN модель згідно з довідником: CRAFTER, Календарний рік виготовлення: 2012, Модельний рік виготовлення: 2013, Номер кузова (шасі, рами): НОМЕР_1 , Об'єм двигуна: 2461 см3, Потужність: 100 кВт, Тип кузова: Легковий спеціалізований (швидка допомога), Тип палива: Дизель, Номер двигуна - невизначений, загальна кількість місць, включаючи місце водія - 4, колісна формула 4х2, Торгівельна марка: "VOLKSWAGEN", Виробник: "VOLKSWAGEN", DE.
Митне оформлення даного автомобіля проведено за митною декларацією типу ІМ40ДЕ від 29.04.2022 №UA204020/2022/214177 за кодом товару згідно УКТ ЗЕД - 8703329030, країна відправлення - Польща (PL), країна походження - DE (Німеччина).
Ввезення автомобіля на митну територію України проводилось згідно рахунка - фактури (інвойсу) від 27.04.2022 за №08-15 виданого Andrejus Jarusevicius (Vilniaus R.SAV. MarijampolioSEN. MIGONUK.Rimties 2-OJIG.2) для Dizhurko (Rivnenska obl. Volodymyrets, Hmelnitko 7, Rivnenska obl., Ukraine) на купівлю транспортного засобу.
Графа 9 митної декларації ІМ40ДЕ від 29.04.2022 №UA204020/2022/214177 містить посилання, що відповідальною за фінансове врегулювання особою є ОСОБА_1 .
Фактурна вартість автомобіля згідно інвойсу від 27.04.2022 за №08-15 становить 3600 євро (110472,84 грн.). Митна вартість була визначена за основним методом з урахуванням транспортних витрат (100 євро) - 159571,88 грн..
З графи 36 митної декларації ІМ40ДЕ від 29.04.2022 №UA204020/2022/214177 слідує, що при митному оформленні імпортованого автомобіля була застосована пільга зі сплати митних платежів за кодом "311" згідно класифікатору звільнень від сплати митних платежів при ввезенні товарів на митну територію України, затвердженим наказом Міністерства фінансів України №1011 від 20.09.2012 "Про затвердження відомчих класифікаторів інформації з питань державної митної справи, які використовуються у процесі оформлення митних декларацій" та відповідно до Закону №2142-ІХ.
Митні платежі за митною декларацією ІМ40ДЕ від 29.04.2022 №UA204020/2022/214177 не сплачувалися та були нараховані умовно, із заповненням колонки 5 графи 47 "спосіб платежу" - 06.
Після проведеного митного контролю та оформлення, автомобіль "Volkswagen Crafter" випущено у вільний обіг із застосуванням пільги за кодом "311".
В подальшому щодо позивача, на підставі наказу Рівненської митниці від 19.03.2025 №105 "Про проведення документальної невиїзної перевірки дотримання громадянином України - фізичною особою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) вимог законодавства України з питань митної справи у частині обґрунтованості та законності надання пільг при митному оформленню товару за митною декларацією типу ІМ40ДЕ від 29.04.2022 №UA204020/2022/214177", - було проведено перевірку.
За результатами проведеної перевірки відповідач склав акт №26/25/7.13-19/3080710179 від 15.04.2025, в якому зафіксував порушення позивачем митного та податкового законодавства.
При перевірці, згідно пункту 2.4. акту №26/25/7.13-19/3080710179 відповідач використав такі документи: 1) електронну митну декларації типу ІМ40ДЕ від 29.04.2022 №UA204020/2022/214177, що міститься в автоматизованій системі митного оформлення "Інспектор" (АСМО "Інспектор") та копії товаросупровідних документів: (рахунок-фактура (інвойс) від 27.04.2022 №08-15, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 09.09.2021 № НОМЕР_3 , доручення від 18.04.2022 №281, довідка про транспортні витрати на доставку автомобіля від 29.04.2022 №б/н, інших документів, що містяться у АСМО "Інспектор"; 2) запит Рівненської митниці від 07.03.2023 №7.13-2/19/8.3-19/1541 на адресу Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Рівненській області щодо реєстраційних даних транспортного засобу; 3) лист - відповідь Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Рівненській області від 24.03.2023 №31/282-17-2023; 4) інформацію УДМС в Рівненській області від 26.02.2025 б/н про місце реєстрації громадянина ОСОБА_1 на запит Рівненської митниці від 25.02.2025 №7.13.-4/19/8.10-19/1198; 5) лист Департаменту митного аудиту та обліку осіб Державної митної служби України від 19.08.2022 №19-19/19-01-01/7/1732.
За висновками акту перевірки відповідач встановив порушення позивачем:
1) пункту 9-11 розділу XXI "Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України (діючого на дату митого оформлення) в частині застосування пільги з
оподаткування до товару, на який не поширюється норми Закону України від 24.03.2022 №2142-1Х "Про внесення змін до ПК України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану", частини 1 статті 257, пункту 2 частини 1 статті 277 МК України від 13.03.2012 №4495-VI (зі змінами) (діючого на дату митного оформлення), внаслідок чого занижено податкове зобов'язання по сплаті ввізного мита на суму 15957,19 грн.;
2) пункту 69.24 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (діючого на дату митного оформлення), в частині застосування пільги з оподаткування до товару, на який не поширюються норми Закону України від 24.03.2022 №2142-1Х "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану", підпункту 215.3.51 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (зі змінами) (діючого на дату митного оформлення), внаслідок чого занижено податкове зобов'язання по сплаті акцизного податку на суму 50976,31 грн.;
3) пункту 69.24 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (діючого на дату митного оформлення), в частині застосування пільги з оподаткування до товару, на який не поширюється норми Закону України від 24.03.2022 №2142-ХІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану", пункту 187.8 статті 187, пункту 190.1 статті 190 ПК України від 02.12.2010 №2755-VI (зi змінами) (діючого на дату митного оформлення), внаслідок чого занижено податкове зобов'язання по сплаті податку на додану вартість на суму 45301,08 грн..
Позивач подав заперечення на акт перевірки, які відповіддю Рівненської митниці №7.13-2/19-02/10-19/2975 від 06.05.2025 були залишені без задоволення, а висновки акту без змін.
В подальшому, 09.05.2025 відповідачем було винесено податкові повідомлення-рішення:
№UA204000202550, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з мита на транспортні засоби та шини до них, що ввозяться на митну територію України фізичними особами за кодом платежу 15010500 в сумі 15 957, 19 грн.;
№UA204000202551, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів фізичними особами (крім транспортних засобів особистого користування, що оподатковуються відповідно до пункту 77 підрозділу 2 за кодом платежу 14070100) в сумі 56 626,35 грн.;
№UA204000202552, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з акцизу (фізособи) на транспортні засоби (крім мотоциклів і велосипедів; транспортних засобів особистого користування, що оподатковуються відповідно до пункту 36 підрозділу 5 розділу ХХ "Перехідні положення") за кодом платежу 14030800 в сумі 63 720, 39 грн..
Вважаючи протиправними зазначені податкові повідомлення - рішення, позивач звернувся з цим позовом до суду з наведеними вище позовними вимогами.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 246 Митного кодексу України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 266 Митного кодексу України декларант зобов'язаний надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.
Відповідно до частин 1, 8 статті 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів:
1) заявлений митний режим, тип декларації та відомості про особливості переміщення;
2) відомості про декларанта, уповноважену особу, яка склала декларацію, відправника, одержувача, перевізника товарів і сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або іншого документа, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), а в разі якщо зовнішньоекономічний договір (контракт) укладено на підставі посередницького договору, - також про іншу, крім сторони зовнішньоекономічного договору (контракту), сторону такого посередницького договору;
3) відомості про найменування країн відправлення та призначення;
4) відомості про транспортні засоби комерційного призначення, що використовуються для міжнародного перевезення товарів та/або їх перевезення митною територією України під митним контролем, та контейнери;
5) відомості про товари: а) найменування; б) звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар; в) торговельна марка та виробник товарів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах); г) код товару згідно з УКТ ЗЕД; ґ) найменування країни походження товарів (за наявності); д) опис упаковки (кількість, вид); е) кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та інших одиницях виміру; є) фактурна вартість товарів; ж) митна вартість товарів та метод її визначення; з) відомості про уповноважені банки декларанта; и) статистична вартість товарів;
6) відомості про нарахування митних та інших платежів, а також про застосування заходів гарантування їх сплати: а) ставки митних платежів; б) застосування пільг зі сплати митних платежів; в) суми митних платежів; г) офіційний курс валюти України до іноземної валюти, у якій складені рахунки, визначений відповідно до статті 3-1 цього Кодексу; ґ) спосіб і особливості нарахування та сплати митних платежів; д) спосіб забезпечення сплати митних платежів (у разі застосування заходів гарантування їх сплати);
7) відомості про зовнішньоекономічний договір (контракт) або інший документ, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), та його основні умови;
8) відомості, що підтверджують дотримання встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України;
9) відомості про документи, передбачені частиною третьою статті 335 цього Кодексу;
10) довідковий номер декларації (за бажанням декларанта).
Згідно пункту 194.1 статті 194 ПК України операції, зазначені у статті 185 цього Кодексу, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 і 14 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною в підпункті "а" пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу, яка є основною.
Відповідно до пп. 215.3.5-1 пункту 215.3 статті 215 ПК України податок справляється з таких товарів та обчислюється за такими ставками: автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені головним чином для перевезення людей, що відповідають товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД (крім моторних транспортних засобів, зазначених у товарній позиції 8702 згідно з УКТ ЗЕД), включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони, гоночні автомобілі, у тому числі автомобілі, які в установленому законодавством порядку подаються до органів, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, для реєстрації або перереєстрації у зв'язку із зміною моделі транспортного засобу, що до переобладнання під час ввезення відповідала товарній позиції 8704 згідно з УКТ ЗЕД, а після переобладнання відповідає товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД: ставка податку (Ставка) для відповідного транспортного засобу визначається за формулою: Ставка = Ставка базова х К двигун х К вік, де Ставка базова - ставка податку в євро за 1 штуку транспортного засобу:
з двигуном внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням та кривошипно-шатунним механізмом з об'ємом циліндрів до 3000 куб. сантиметрів (включно) - 50,0;
з двигуном внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням та кривошипно-шатунним механізмом з об'ємом циліндрів понад 3000 куб. сантиметрів - 100,0;
з двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем) з об'ємом циліндрів до 3500 куб. сантиметрів (включно) - 75,0;
з двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем) з об'ємом циліндрів понад 3500 куб. сантиметрів - 150,0;
К двигун - коефіцієнт, що визначається діленням об'єму циліндрів двигуна внутрішнього згоряння відповідного транспортного засобу в куб. сантиметрах на 1000 куб. сантиметрів;
К вік - коефіцієнт, що дорівнює кількості повних календарних років з року, наступного за роком виробництва відповідного транспортного засобу, до року визначення ставки податку (для нових транспортних засобів та транспортних засобів, що використовувалися до одного повного календарного року, коефіцієнт дорівнює 1, а для транспортних засобів, що використовувалися понад п'ятнадцять повних календарних років, коефіцієнт дорівнює 15).
Пунктом 69.24 підрозділу 10 "Перехідних положень" ПК України встановлено, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком операції з ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту.
Підпунктом 1 п. 9-11 розділу ХХІ Митного кодексу України установлено, що тимчасово, на період з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану", але не раніше 1 квітня 2022 року, до припинення чи скасування воєнного стану на території України, пропуск та митне оформлення товарів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України для вільного обігу, здійснюється з урахуванням таких особливостей: 1) звільняються від оподаткування ввізним митом: автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, які ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу.
Таким чином, фізичні особи на період дії воєнного стану на території України, мають право ввозити без оподаткування - автомобілі легкові (товарна позиція за УКТ ЗЕД 8703), кузова до них (товарна позиція за УКТ ЗЕД 8707), причепи та напівпричепи (товарна позиція за УКТ ЗЕД 8716), мотоциклів (товарна позиція за УКТ ЗЕД 8711), транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше (товарна позиція за УКТ ЗЕД 8702), транспортні засоби для перевезення вантажів (товарна позиція за УКТ ЗЕД 8704).
В межах даної справи судом встановлено, що позивачем ввезено на митну територію України автомобіль швидкої медичної допомоги, легковий б/в, 1шт.:
марка згідно з довідником: VOLKSWAGEN
- модель згідно з довідником: CRAFTER
- Календарний рік виготовлення: 2012
- Модельний рік виготовлення: 2013
- Номер кузова (шасі, рами): НОМЕР_1
- Об'єм двигуна: 2461 см3
- Потужність: 100 кВт
- Тип кузова: Легковий спеціалізований (швидка допомога)
- Тип палива: Дизель
- Номер двигуна - невизначений,
- загальна кількість місць, включаючи місце водія - 4,
- колісна формула 4х2, Торгівельна марка: "VOLKSWAGEN", Виробник: "VOLKSWAGEN", DE.
За даними, які вказані в митній декларації ІМ40ДЕ №UA204020/2022/214177 від 29.04.2022, код ввезеного товару згідно УКТ ЗЕД - 8703329030.
Як зазначено в сертифікаті відповідності щодо індивідуального затвердження колісного транспортного засобу за №UA.009.25498-22 від 02.05.2022, виданого Товариством з обмеженою відповідальністю "УКР-ТЕСТ-СТАНДАРТ" (ЄДРПОУ 35809174) вбачається, що автомобіль "Volkswagen Crafter" номер кузова - НОМЕР_1 має категорію М1, 4 місця для сидіння, тип кузова зазначено, як "SC" - автомобіль швидкої допомоги.
Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 вбачається, що автомобіль "Volkswagen Crafter" номер кузова - НОМЕР_1 відноситься до категорії М1. Особливі примітки до цього свідоцтва містять застереження, якому зазначено: спеціалізований легковий меддопомога.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про єдині вимоги до конструкції та технічного стану колісних транспортних засобів, що експлуатуються" за №1166 від 10.12.2010 (далі - Постанова) визначено, що категорія М - механічні колісні засоби, які мають не менше чотирьох коліс і призначені для перевезення пасажирів та їх багажу, що класифікуються за категоріями та класами відповідно до таблиці 2.
Для класифікації автомобіля за категорією М1, колісний засіб має відповідати таким вимогам: 1) призначений для перевезення пасажирів, у якому кількість місць для сидіння без урахування місця водія не перевищує восьми (легковий автомобіль); 2) не передбачає місця для пасажирів, які стоять; 3) кількість місць для сидіння може обмежуватися одним місцем для водія.
У відповідності до пункту 3 Постанови вбачається, що конструкція колісного засобу повинна відповідати ідентифікаційним даним, визначеним на дату його реєстрації (з урахуванням змін), згідно з документами, зазначеними у пункті 2 цих вимог.
Відповідно до пункту 2 Постанови, вимоги до конструкції та технічного стану колісного засобу, технічного стану предметів спеціального обладнання залежно від призначення наведено в маркуванні колісного засобу, його складників, а також у:
єдиних технічних приписах - Правилах Європейської економічної комісії ООН з поправками, що додаються до Угоди про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання і частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі цих приписів у 1958 році з поправками 1995 року, чинними на дату першої реєстрації колісного засобу;
Європейській угоді, що доповнює Конвенцію про дорожній рух, відкриту для підписання у м. Відні 8 листопада 1968 р.;
Сертифікаті відповідності;
документах з експлуатації та ремонту колісного засобу, затверджених його виробником;
нормативних документах, зокрема технічних умовах;
документах щодо переобладнання колісного засобу;
міжнародних угодах України з питань автомобільних перевезень, що містять вимоги до конструкції та технічного стану колісного засобу.
У документі про реєстрацію автомобіля, який був долучений позивачем до адміністративного позову та перекладений на українську мову в "Бюро перекладів" Агентства з міжнародного туризму "Інтурист-Рівне", а саме у свідоцтві про реєстрацію виданого Державним підприємством "Регітра" №Y538113 від 09.09.2021 за в графі J транспортний засіб "Volkswagen Crafter" номер кузова - НОМЕР_1 за класифікацією також було віднесено до категорії М1, з типом кузова в графі J2 зазначено "SC", в графі D2 зазначено "Ambulanz Mobile".
Водночас, матеріали справи не містять доказів того, що автомобіль "Volkswagen Crafter" мав додаткове обладнання (устаткування) чи звукові (світлові) сигнали, за якими він міг би класифікуватися виключно як спеціалізований автомобіль, а також що його можна використовувати виключно для виконання спеціальної медичної функції. Водночас, наявні в матеріалах справи копії фотографій автомобіля "Volkswagen Crafter" не містить ознак того, що того, що він є швидкою допомогою, а відповідач у відзиві цю обставину належними доказами не спростував. Не містять матеріали справи також і доказів наявності встановленого а автомобілі додаткового медичного обладнання.
У Державному стандарті України ДСТУ 2984-95 "Засоби транспортні дорожні. Типи. Терміни та визначення" надано визначення поняття "спеціалізований автомобіль" зазначено, що це автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів або вантажів певних категорій, тоді як легковим автомобілем вважається пасажирський автомобіль з числом місць для сидіння не більше дев'яти, з місцем водія включно. Як попередньо зазначалося транспортний засіб спеціалізованого призначення - транспортний засіб, який призначений для перевезення певних категорій пасажирів чи вантажів (автобус для перевезення дітей, осіб з інвалідністю, пасажирів певних професій, самоскид, цистерна, сідельний тягач, фургон, спеціалізований санітарний автомобіль екстреної медичної допомоги, автомобіль інкасації, ритуальний автомобіль тощо). Такі автомобілі можуть мати спеціалізоване обладнання, забарвлення, додаткові засоби безпеки та інші модифікації відповідно до їх призначення.
Суд зауважує, що автомобіль "Volkswagen Crafter" номер кузова - НОМЕР_1 в митній декларації ІМ40ДЕ від 29.04.2022 №UA204020/2022/214177 визначено за кодом товару за УКТ ЗЕД 8703 32 90 30. Водночас, спір щодо правильності визначення даного коду між сторонами - відсутній.
Відповідно до Пояснень до товарної позиції 8703 (автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені головним чином для перевезення людей (крім моторних транспортних засобів товарної позиції 8702), включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони та гоночні автомобілі) у цій товарній позиції термін "вантажопасажирський автомобіль-фургон", означає транспортний засіб, що має максимально 9 місць для сидіння (включаючи водія), внутрішній простір якого може без конструктивних змін використовуватися для перевезення як людей, так і вантажів.
Згідно Додатку 1 до Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання "Класифікація визначення типу, варіанта, версії, коди УКТЗЕД колісних транспортних засобів та обладнання", до категорії транспортного засобу М1 належать транспортні засоби, що призначені для перевезення пасажирів, у яких кількість місць для сидіння, крім місця водія, не перевищує восьми.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що ввезений позивачем автомобіль "Volkswagen Crafter" номер кузова НОМЕР_1 є моторним транспортним засобом, призначеним для перевезення людей, який підпадає під товарну категорію 8703.
Відповідно до УКТ ЗЕД товарна позиція 8703 - це автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені головним чином для перевезення людей (крім моторних транспортних засобів товарної позиції 8702), включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони та гоночні автомобілі.
Суд також зазначає, що позиція УКТ ЗЕД 8703 має ряд категорій (з 8703.10 до 8703.90), які характеризують транспортний засіб за об'ємом циліндрів двигуна; новий - це транспортний засіб чи такий, що був у використанні; додатковими функціями - призначені для пересування снігом, моторні транспортні засоби, обладнані для тимчасового проживання людей тощо.
Однак, у вказаних категоріях окремо не виділено тип транспортного засобу - "автомобілі легкові".
З Пояснень до товарної позиції УКТЗЕД 8703, затверджених наказом Державної митної служби України від 14.07.2020 №256 вбачається, що у транспортних засобах цієї товарної позиції можуть бути двигуни будь-якого типу (двигуни внутрішнього згоряння, електродвигуни, газотурбінні двигуни, комбінації двигуна внутрішнього згоряння з одним або декількома електродвигунами і т.п.), а також інші транспортні засоби, серед яких легкові автомобілі (наприклад, лімузини, таксі, спортивні та гоночні автомобілі), спеціалізовані транспортні засоби, такі як автомобілі швидкої допомоги, тюремні фургони та катафалки, моторні транспортні засоби, обладнані для проживання (туристські автофургони і т.п.), транспортні засоби для перевезення людей, спеціально обладнані під житло (зі спальними місцями, кухнями, туалетом і т.п.).
Іншими словами, всі транспортні засоби товарної позиції УКТ ЗЕД 8703 фактично є легковими, навіть якщо вони мають певні спеціальні характеристики, функції або ж додаткове обладнання тощо.
Крім того, положення п. 69.24. підрозділу 10 "Перехідних положень" Податкового кодексу України не передбачають жодних застережень або ж винятків щодо звільнення від оподаткування окремих категорій транспортних засобів товарної позиції УКТЗЕД 8703, а визначають їх належність до автомобілів легкових чи інших моторних транспортних засобів, призначених головним чином для перевезення людей.
Тобто у Закон не вносились зміни щодо типу чи виду певного транспортного засобу щодо якого застосовується пільга, обмеження відсутні і щодо спеціалізованого транспортного засобу для надання медичної допомоги.
Із зазначених підстав, суд відхиляє доводи відповідача щодо непоширення на автомобіль "Volkswagen Crafter" номер кузова НОМЕР_1 пільги з огляду на те, що він є спеціалізованим.
Водночас, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06 листопада 2018 у справі №812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.
Згідно постанови від 13 лютого 2019, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі №822/524/18 зроблений висновок, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових "прогалин" щодо захисту прав людини та основних свобод, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Крім того, згідно пп. 4.1.4 п. 4.4 ст. 4 Податкового кодексу України законодавство України ґрунтується, зокрема, на презумпції правомірності рішень платника податків в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
Відповідно до п. 56.21 ст. 56 Податкового кодексу України у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акту, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів, чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Аналогічні норми містяться і у ч. 4 ст. 3 Митного кодексу України, а саме у разі якщо норми законів України чи інших нормативно-правових актів з питань митної справи допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків підприємств і громадян, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України або здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, чи прав та обов'язків посадових осіб митних органів, внаслідок чого є можливість прийняття рішення як на користь таких підприємств та громадян, так і на користь митного органу, рішення повинно прийматися на користь зазначених підприємств і громадян.
До відносин щодо сплати грошових зобов'язань (податків та мита) застосовується принцип "in dubio pro tributario" (лат. - до платника з повагою) у податковому законодавстві, який є аналогом презумпції правомірності рішень платника податку, і покликаний не допустити однобічного тлумачення відповідного законодавства на користь контролюючого органу, одночасно надаючи захист ключовим правам платників податків.
З урахуванням викладеного суд зазначає, що у спірному випадку, враховуючи неоднозначне тлумачення податкового та митного законодавства в частині типу легкових автомобілів товарної категорії згідно УКТ ЗЕД 8703, які звільняються від оподаткування, пріоритет має надаватись на користь платника податку.
Підсумовуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що правова позиція митного органу щодо не поширення на транспортний засіб "Volkswagen Crafter" номер кузова НОМЕР_1 , який був ввезений позивачем згідно митної декларації ІМ40ДЕ від 29.04.2022 №UA204020/2022/214177 за кодом згідно УКТ ЗЕД - 8703329030 пільги, встановленої п. 69.24 підрозділу 10 "Перехідних положень" Податкового кодексу України та пп. 1 п. 9-11 розділу ХХІ Митного кодексу України є помилковими.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Однак, відповідач правомірності податкових повідомлень-рішень належним чином не довів.
За приписами частини 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведеного, позовні вимоги підлягають до повного задоволення.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України суд враховує, що згідно з частиною 1статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
За правилами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 1363,04 грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Рівненської митниці про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Рівненської митниці від 09.05.2025 за №UA204000202550, №UA204000202551 та №UA204000202552.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Рівненської митниці витрати по сплаті судового збору в сумі 1363,04 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 09 жовтня 2025 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач - Рівненська митниця (вул. Соборна, буд. 104,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 43958370)
Суддя С.М. Дуляницька