Справа № 420/15640/21
09 жовтня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Радчука А.А., розглянувши заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання виконавчого листа по справі №420/15640/21 таким, що не підлягає виконанню,
У провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.10.2021 року у справі №420/15640/21 позов задоволено.
Суд вирішив: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» №33/36-706 від 09.06.2021 року, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 i 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11. 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.12.2019 року перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській областi» №33/36-706 від 09.06.2021 року, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 i 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11. 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2019 року по день проведення перерахунку.
28.12.2023 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.12.2019 року перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській областi» №33/36-706 від 09.06.2021 року, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 i 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11. 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2019 року по день проведення перерахунку.
Ухвалою суду від 04.09.2025 року змінено спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.10.2021 року у справі №420/15640/21 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму доплати пенсії за період з 01.12.2019 року по 31.12.2021 року у розмірі 124290,00 (сто двадцять чотири тисячі двісті дев'яносто) гривень.
23.09.2025 року до суду від представника ГУ ПФУ надійшла заява про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, у якій заявник просить постановити ухвалу, якою визнати виконавчий лист, виданий Одеським окружним адміністративним судом від 28.12.2023 року по справі №420/15640/21, таким, що не підлягає виконанню, та витребувати з Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) перший виконавчий лист, виданий Одеським окружним адміністративним судом 28.12.2023 по справі №420/15640/21, як такий, що не підлягає виконанню.
Заява обґрунтована тим, що стягувачі після зміни способу виконання рішення, самостійно звертаються до суду та отримують новий виконавчий документ по тій же справі про стягнення коштів з державних органів. Тобто, фактично, у стягувача перебувають два виконавчі листи (зобов'язального характеру та щодо стягнення коштів) та подальше їх пред'явлення до органів Казначейства може призвести до подвійного виконання вищевказаних судових рішень та збитків Державного бюджету України.
Судове засідання щодо розгляду заяви призначено на 09.10.2025 року о 10:00 год.
У судове засідання, призначене на 09.10.2025 року - 10:00 год., повідомлені у встановленому законом порядку про дату, час і місце розгляду заяви, учасники провадження не з'явились.
02.10.2025 року представником позивача подано заяву про розгляд заяви про визнання виконавчого листа по справі №420/15640/21 таким, що не підлягає виконанню без участі позивача.
Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що неявка у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду заяви, поданої в порядку ст. 374 КАС України, не перешкоджає судовому розгляду, суд ухвалив продовжити розгляд заяви за відсутності учасників справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши заяву про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, по справі №420/15640/21, суд дійшов наступного.
Частиною 1 ст. 374 КАС України встановлено, що суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин (ч. 2 ст. 374 КАС України).
Обґрунтовуючи заяву про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, відповідач посилається на те, що у стягувача перебувають два виконавчі листа (зобов'язального характеру та щодо стягнення коштів), що може призвести для подвійного виконання судового рішення та збитків до Державного бюджету України.
Між тим, заявником до суду не подано виконавчий лист щодо стягнення коштів по справі №420/15640/21.
У свою чергу, згідно з інформацією з КП «ДСС» Одеським окружним адміністративним судом було видано лише один виконавчий лист по справі №420/15640/21 зобов'язального характеру.
Судом встановлено, що при видачі виконавчого листа від 28.12.2023 року не допущено будь-якої помилки, виданий він у відповідності законодавства з метою примусового виконання рішення суду у повному обсязі. Зміна способу та порядку виконання судового рішення ухвалою суду від 04.09.2025 року не впливає на правомірність видання виконавчого листа. Станом на 09.10.2025 року рішення суду не виконано у повному обсязі. Отже відсутні підстави для визнання виконавчого листа виданого 28.12.2023 року таким, що не підлягає виконанню.
Відповідно відсутні підстави для витребування з Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) виконавчого листа, виданий Одеським окружним адміністративним судом по справі №420/15640/21.
Керуючись ст. 241, 248, 256, 374 КАС України, суд, -
У задоволенні заяви представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання виконавчого листа по справі №420/15640/21 таким, що не підлягає виконанню, - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена у порядку та строки встановлені ст.ст.295-297 КАС України.
Суддя А.А. Радчук