Ухвала від 09.10.2025 по справі 420/18237/22

Справа № 420/18237/22

УХВАЛА

09 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді - Бойко О.Я., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.02.2023 по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити нарахування та виплату пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 15.02.2023 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнив частково, а саме визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови 12.12.2022 здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 ОСОБА_1 з урахуванням 100% виплати її підвищення; зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 з урахуванням 100% суми її підвищення, визначеного станом на 01.03.2018, з урахуванням раніше проведених виплат; в задоволенні решти позовних вимог відмовив; в задоволенні клопотання про звернення до негайного виконання рішення суду в межах суми стягнення за один місяць - відмовив; встановив Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області місячний строк для подання звіту про виконання рішення суду з дня набрання законної сили рішенням суду у справі 420/18237/22.

Рішення суду набрало законної сили: 19.04.2023.

10.05.2023 від відповідача надійшов звіт про виконання судового рішення по справі № 420/18237/22, у прийнятті якого суд ухвалою від 12.05.2023 відмовив та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області протягом трьох місяців з дати прийняття цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.02.2023 у справі № 420/18237/22.

02.08.2023 та 07.08.2023 від Головного управління ПФУ в Одеській області надійшов звіт про виконання судового рішення по справі № 420/18237/22, у прийнятті якого суд ухвалою від 31.08.2023 відмовив та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області протягом трьох місяців з дати прийняття цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.02.2023 у справі № 420/18237/22.

29.11.2023 від Головного управління ПФУ в Одеській області надійшов звіт про виконання судового рішення по справі № 420/18237/22, у прийнятті якого суд ухвалою від 30.11.2023 відмовив та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області протягом трьох місяців з дати прийняття цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.02.2023 у справі № 420/18237/22.

08.03.2024 від Головного управління ПФУ в Одеській області надійшов звіт про виконання судового рішення по справі № 420/18237/22, у прийнятті якого суд ухвалою від 13.03.2024 відмовив та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області протягом трьох місяців з дати прийняття цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.02.2023 у справі № 420/18237/22.

14.06.2024 від відповідача надійшов звіт про виконання судового рішення по справі № 420/18237/22, у прийнятті якого суд ухвалою від 26.06.2024 відмовив та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області протягом трьох місяців з дати прийняття цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.02.2023 у справі № 420/18237/22.

26.11.2024 від Головного управління ПФУ в Одеській області надійшов звіт про виконання судового рішення по справі № 420/18237/22, у прийнятті якого суд ухвалою від 24.12.2024 відмовив та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області протягом трьох місяців з дати прийняття цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.02.2023 у справі № 420/18237/22.

19.03.2025 від Головного управління ПФУ в Одеській області надійшов звіт про виконання судового рішення по справі № 420/18237/22, у прийнятті якого суд ухвалою від 25.03.2025 відмовив та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області протягом трьох місяців з дати прийняття цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.02.2023 у справі № 420/18237/22.

24.06.2025 від Головного управління ПФУ в Одеській області надійшов звіт про виконання судового рішення по справі № 420/18237/22, у прийнятті якого суд ухвалою від 03.07.2025 відмовив та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області протягом трьох місяців з дати прийняття цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.02.2023 у справі № 420/18237/22

03.10.2025 від відповідача надійшов звіт про виконання рішення суду.

Даний звіт обґрунтований, зокрема:

- на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.02.2023 по справі № 420/18237/22, з урахуванням ухвали П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19.04.2023 позивачу 08.05.2023 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 з урахуванням 100% суми її підвищення, визначеного станом на 01.03.2018;

- розмір пенсії позивача з 01.06.2023 становив 18635,73 грн., сума доплати за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 з урахуванням фактично виплачених сум складає 24344,40 грн. та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації;

- 27.05.2025 до Головного управління надійшла постанова П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26.05.2025, якою змінено спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.02.2023 № 420/18237/22 шляхом стягнення з Головного управління на користь позивача суму нарахованої за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 доплати пенсії у розмірі 24344,40 грн.;

- відповідно до частини 1 статті 3 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», частини 2 статті 6 Закону України “Про виконавче впровадження», рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконується органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів;

- механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 “Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників». Згідно з пунктом 3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій);

- таким чином, покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наступне.

За приписами частин першої, другої статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Згідно із частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частин другої, третьої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Так, судом встановлено, що відповідачем на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.02.2023 по справі № 420/18237/22, з урахуванням ухвали П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19.04.2023 позивачу 08.05.2023 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 з урахуванням 100% суми її підвищення, визначеного станом на 01.03.2018. Сума доплати за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 з урахуванням фактично виплачених сум складає 24344,40 грн.

Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення у даній справі виконане частково, а саме лише в частині здійснення перерахунку пенсії позивача. При цьому, рішення суду в частині виплати заборгованості, яка утворилась на його виконання залишається невиконаним.

Поряд із цим, відповідно до ч. 3 ст. 378 КАС України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Так, ухвалою суду від 26.05.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити нарахування та виплату пенсії - задоволено; змінено спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.02.2023 по справі №420/18237/22 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму нарахованої за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 доплати пенсії у розмірі 24 344 (двадцять чотири тисячі триста сорок чотири) гривні 40 коп.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05 червня 2012 року № 4901-VI (далі Закон № 4901-VI), виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження» з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Згідно до ч. 1 ст. 2, ч.ч. 1, 2, 4 ст. 3 Закону № 4901-VI, держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є державний орган.

Виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.

Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.

Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845 (у редакціїпостанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 45) (далі Порядок № 845), визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Відповідно до п. 2 Порядку № 845, у цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:

безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів;

боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання;

виконавчі документи - оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України Про виконавче провадження.

Згідно п. 3 Порядку № 845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Водночас, відповідно до ч.ч. 2, 4 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII, рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Органи та установи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, не є органами примусового виконання.

Таким чином, подальше виконання рішення суду у справі № 420/12635/23 врегульовано приписами Закону № 4901-VI та Порядку № 845, покладено на органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, та відбуватиметься шляхом безспірного списання коштів з рахунків відповідача, а отже у спосіб та порядок, що перебувають поза межами контролю відповідача-суб'єкта владних повноважень та від його дій або бездіяльності не залежать.

Водночас, ураховуючи, що органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів не є органами примусового виконання рішень, контроль за виконанням рішення суду, яке покладено на органи ДКСУ, у такому випадку не регулюється приписами ст.ст. 287, 382 КАС України .

Таким чином, суд вважає за можливе прийняти звіт про виконання судового рішення без установлення нового строку для подання звіту і припинити раніше установлений судовий контроль, оскільки зміна способу виконання судового рішення з спонукання суб'єкта владних повноважень до виплати боргу на спосіб виконання судового рішення шляхом стягнення боргу за приписами Закону України від 05.06.2012р. №4901-VI "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" зумовлює обтяження обов'язком подальшого примусового виконання судового рішення не відповідача у справі (територіальний орган системи ПФУ), а відповідного суб'єкта владних повноважень системи Державної казначейської служби України.

Керуючись ст. ст. 243, 382,256 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

1.Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.02.2023 у справі № 420/18237/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити нарахування та виплату пенсії.

2.Судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.02.2023 року у справі № 420/18237/22 припинити.

Ухвала набирає законної сили у порядку ст.256 КАС України.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. ст. 293-295 КАС України.

Суддя Оксана БОЙКО