Справа № 420/2797/23
09 жовтня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду заяву представника ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про встановлення або зміну способу та порядку виконання рішення суду та визнання виконавчого листа таким,що не підлягає виконанню,-
До суду 17.09.2025 року (документ сформований в системі Електронний суд 16.09.2025) від представника ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення або зміну способу та порядку виконання рішення суду по справі за позовом ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження:65012, м.Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, в якій позивач просить:
- Змінити спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі у справі №420/2797/23 від 30.03.2023 року року в частині «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) з 01.12.2019 року виплатити пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» від 24.06.2021 року № 33/36-1155, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням здійснених виплат.» на «Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (м. Одеса, вул. Канатна, 83, 65012; ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_2 , виданий Малиновським РВ ОМУ УМВСУ в Одеській обл. від 14.12.2001, ІПН НОМЕР_3 ; АДРЕСА_2 ) суми доплати пенсії з 01.12.2019 по 30.06.2023 у розмірі 358679,51 грн. грн.»;
- Визнати первісний виконавчий лист Одеського окружного адміністративного суду в частині зміни способу та порядку виконання, виданий в 2023 по справі №420/2797/23 - таким, що не підлягає виконанню.
Ухвалою від 19 вересня 2025 року заяву прийнято до розгляду в порядку письмового провадження. Відповідачу запропоновано надати письмові пояснення з приводу поданої заяви у строк протягом 5 днів з моменту отримання копії цієї ухвали. Та зобов'язано відповідача протягом п'яти днів з моменту отримання копії цієї ухвали надати суду докази щодо виконання рішення суду в частині виплати нарахованої заборгованості.
На обґрунтування вказаної заяви представник зазначив, що рішення суду станом на теперішній час не виконано, що сторонами визнається. Згідно з відповіді ГУПФУ № 1500-0217-8/118646 від 07.07.2025 рішення в значеній справі не виконано, наявна заборгованість в розмірі 358679,51 грн. в черзі за № 429296, тобто рішення суду залишилося не виконаним у цій частині тривалий час - майже 2,5 р.
Через канцелярію суду 25.09.2025 року від Головного управління надійшли заперечення, в яких представник заперечує проти задоволення заяви та просить відмовити у задоволенні з огляду на те, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.03.2023 року по справі №420/2797/23 Головним управлінням 19.06.2023 року здійснено з 01.12.2019 року перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» від 24.06.2021 року № 33/36-1155, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням здійснених виплат.
Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2023 становить 20930,00 грн.
Сума доплати за період з 01.12.2019 по 30.06.2023 з урахуванням фактично виплачених сум складає 358679,51 грн. та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації.
Також, Головне управління внесло відомості про виконання рішення у справі № 420/14881/21 до реєстру судових рішень, фінансування яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
З огляду на те, що Головним управлінням включено нараховані суми пенсії до реєстру судових рішень та поставлено у відповідну чергу на безпосередню виплату пенсії (станом на 24.09.2025 за №428437), необхідно дійти висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Враховуючи зазначене, погашення заборгованості, нарахованої на виконання рішення суду, здійснюватиметься в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
Таким чином, покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата нарахованої доплати пенсії за період з 01.12.2019 по 30.06.2023 в сумі 358679,51 грн. буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України.
Крім того, представник звертає увагу, що в рамках повноважень, регламентованих ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення саме про визнання дій/ бездіяльності протиправним та зобов'язання вчинити певні дії чи утриматися від їх вчинення, а тому стягнення визначених грошових сум є виходом суду за межі його повноважень.
Дослідивши матеріали справи, зміст рішення Одеського окружного адміністративного суду, суд встановив такі факти та обставини.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30 березня 2023 року по справі № 420/2797/23позовну заяву ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження:65012, м.Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,- задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 ) з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» від 24.06.2021 року № 33/36-1155 виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) з 01.12.2019 року перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 ) на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» від 24.06.2021 року № 33/36-1155, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням здійснених виплат.
Рішення суду набрало законної сили - 02 травня 2023 року.
16 червня 2023 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист.
У заяві представник позивача зазначив, що з дати набрання законної сили рішення по справі по теперішній час, відповідачем рішення суду не виконано в повному обсязітривалий час - майже 2,5 р. Наявна заборгованість в розмірі 358679,51 грн. в черзі за № 429296, що стало підставоюдля звернення до суду в межах ст. 378 КАС України.
Судом встановлено та підтверджується наданими до суду доказами, що Головним управлінням 19.06.2023 року на виконання рішення суду було здійснено розрахунок на доплату з грудня 2019року по червень 2023року та сума нарахованої доплати становить 358 679,51 грн.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку щодо задоволення заяви частково, з огляду на таке.
Відповідно до частини 1 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з ч.3 ст.378 КАС України в редакції, чинної на дату розгляду цієї заяви,підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Суд зазначає, що судове рішення стосується питання пенсійних виплат, що відповідно до приписів ч. 3 ст. 378 КАС України є безумовною підставою для зміни способу виконання рішення суду шляхом стягнення, якщо рішення суду не виконано протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням.
Матеріалами справи підтверджено, що рішення суду не виконується вже більше двох роківз дати набрання ним законної сили.
У листі від 07.07.2025 року та запереченнях представник Головного управління зазначив, що виплата нарахованої суми здійснюється з урахуванням надходження відповідних бюджетних коштів.
Суд зазначає, що зміна способу і порядку виконання рішення суду - це прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і спосіб, раніше встановленим судом, при цьому не змінюючи змісту рішення суду.
Таким чином, враховуючи приписи ч. 3 ст. 378 КАС України у чинній редакції, та те, що судове рішення стосується виплати нарахованої заборгованості з виплати пенсії, своєчасна виплата якої гарантується державою, суд доходить висновку щодо обґрунтованості доводів заявника щодо зміни способу та порядку виконання рішення суду в частині зобов'язання здійснити виплату перерахованої пенсії, починаючи з 01.12.2019 року з урахуванням здійснених виплат.
Відповідно до п. 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
За таких обставин, суд доходить висновку, що заявапозивача про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення суду є правомірною та підлягає задоволенню.
Тому, з метою забезпечення ефективного способу захисту прав позивача, суд доходить висновку щодо необхідності задоволення заяви шляхом зміни способу виконання рішення в частині «зобов'язання провести з 01.12.2019 року виплату пенсії на підставі оновленої довідки…, з урахуванням раніше виплачених сум» на «стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь позивача суму доплати пенсії за період з грудня 2019 року по червень 2023року у розмірі 358 679,51грн (триста п'ятдесят вісім тисяч шістсот сімдесят дев'ять гривень 51 копійка).
Стосовно вимог про визнання первинного виконавчого листа таким, що підлягає скасуванню, суд зазначає таке.
Згідно з частиною 1 статті 374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин (частина 2 статті 374 КАС України).
Отже, наведені вище положення передбачають можливість визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, якщо він виданий компетентним судом і є належним виконавчим документом, однак наявні обставини, які виключають можливість його примусового виконання. Водночас приписами КАС України, що виконавчий документи, може бути визнаний таким, що не підлягає виконанню з інших причин.
Відповідно до правової позиції, викладеної у поставі Верховного Суду від 15 листопада 2020 року у справі № 752/2391/17, наведені в статті 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можливо поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові.
До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником чи іншою особою.
Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема:
- видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню);
- коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;
- видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа;
- помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване;
- видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката;
- пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.
Під іншими причинами слід розуміти випадки, коли в апеляційному чи касаційному порядку або ж у зв'язку з нововиявленими обставинами скасовано чи змінено рішення суду, а виконавчий лист ще не виконаний.
Але це невичерпаний перелік причин визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.
16 червня 2023 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист, та матеріалами справи підтверджено, що цей виконавчий документ залишається невиконаним у повному обсязі.
Сукупний аналіз наданих доказів у справі доводить, що фактично виданий виконавчий лист залишається невиконаним та дійсно із зміною способу і порядку виконання цього судового рішення, змінюється орган, який має виконувати вказане судове рішення. Однак, це не позбавляє стягувача вимагати виконання саме вже виданого виконавчого документа разом з ухвалою про зміну та способу виконання рішення суду.
Тому, враховуючи вище наведене, суд доходить висновку, що заява представника позивача не підлягає задоволенню в частині визнання первинного виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню з огляду на те, що судом тільки змінено спосіб і порядок виконання рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 378, 256, 295,297 КАС України, суд -
Заяву представника ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про встановлення або зміну способу та порядку виконання рішення суду та визнання виконавчого листа таким,що не підлягає виконанню, - задовольнити частково.
Змінити спосіб виконання рішення суду по справі № 420/6896/21в частині «зобов'язання з 01.12.2019 року виплатити пенсію на підставі довідки…, з урахуванням раніше виплачених сум» на «стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) суми доплати пенсії за період з грудня 2019 року по червень 2023 року у розмірі 358 679,51 грн (триста п'ятдесят вісім тисяч шістсот сімдесят дев'ять гривень 51 копійка)».
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) на користь ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) суму доплати пенсії за період з грудня 2019 року по червень 2023 року у розмірі 358 679,51 грн (триста п'ятдесят вісім тисяч шістсот сімдесят дев'ять гривень 51 копійка).
В іншій частині заяви, - відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. ст.293,295 КАС України, з урахуванням пп. 15.5. п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко