про залишення позовної заяви без руху
07 жовтня 2025 року м. Київ № 320/48946/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши в електронній формі позовну заяву Головного Управління Держпродспоживслужби в Київській області до ТОВ «КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ «АКВАСЕРВІС» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, про стягнення штрафних (фінансових) санкцій ,
До Київського окружного адміністративного суду через підсистему "Електрониий суд" звернулось Головне Управління Держпродспоживслужби в Київській області з позовом до ТОВ «КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ «АКВАСЕРВІС» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, у якому просить суд :
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Комерційна компанія «Аквасервіс» (код ЄДРПОУ 41250973) штраф у загальній сумі 2 708,88 грн у дохід Державного бюджету України на підставі рішень Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області: №10-5-5.4-14/55 від 26.06.2025 - 169,66 грн; №10-5-5.4-14/65 від 26.06.2025 - 446,68 грн; №10-5-5.4-14/69 від 26.06.2025 - 255,36 грн; №10-5-5.4-14/54 від 26.06.2025 - 99,69 грн; №10-5-5.4-14/61 від 26.06.2025 - 702,76 грн; №10-5-5.4-14/71 від 26.06.2025 - 1034,73 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам статті 161 КАС України з огляду на таке.
Відповідно до частини 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 1 статті 4 Закону України Про судовий збір №3674-VI від 08.07.2011 передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону України Про судовий збір від 08.07.2011 №3674-VI (зі змінами та доповненнями) за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою встановлюється ставка судового збору 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (з 1 січня 2025 року 3028,00 грн.).
При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Як вбачається з позовної заяви, позивач просить суд стягнути з відповідача штраф у загальній сумі 2 708,88 грн.
Отже, при зверненні до суду з даним адміністративним позовом, в якому заявлено одну вимогу майнового характеру, позивачу слід сплатити судовий збір у розмірі 2 422,40 грн (3028,00*0.8).
Судом встановлено, що позивачем до позовної заяви доказів сплати судового збору не додано.
Таким чином, несплачена позивачем сума судового збору складає 2 422,40 грн.
Крім того, відповідно до частини 2 статті 161 КАС України суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Постановою КМУ №270 від 05.03.2009 року затверджені Правила надання послуг поштового зв'язку, які визначають порядок надання послуг поштового зв'язку, права та обов'язки операторів поштового зв'язку і користувачів послуг поштового зв'язку та регулюють відносини між ними.
Відповідно до пункту 19 Правил надання послуг поштового зв'язку, внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю можуть прийматися для пересилання з описом вкладення та/або з післяплатою.
Внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю з описом вкладення подаються для пересилання відкритими для перевірки їх вкладення. (п. 59 Правил надання послуг поштового зв'язку).
Пунктом 61 Правил надання послуг поштового зв'язку встановлено, що у разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв'язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв'язку повинен зазначити номер поштового відправлення. За бажанням відправника на примірнику опису, що вкладається до поштового відправлення, вартість предметів може не зазначатися.
Позивачем не було додано до позовної заяви належних доказів надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії позовної заяви з додатками відповідачу. Позивачем надано лише копію квитанції, з якої суд не вбачає можливості здійснити перевірку поштового відправлення, яке було направлено на адресу відповідача.
Відповідно до частин 1, 2 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
На підставі викладеного, суд залишає подану заяву без руху та надає позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали суду шляхом:
- надання документу (оригіналу або який прирівнюється до оригіналу), що підтверджує сплату судового збору за позов майнового характеру у розмірі 2 422,40 грн.;
- доказів надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії позовної заяви з додатками відповідачу, зокрема опису вкладення у цінний лист.
Керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 169, 171, 248, 256 КАС України, суддя,
Позовну заяву Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області до ТОВ «КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ «АКВАСЕРВІС» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачу через підсистему "Електрониий суд".
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Лисенко В.І.