Рішення від 30.09.2025 по справі 320/29291/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, тел. +380 (044) 207 80 91

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2025 року № 320/29291/25

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Леонтовича А.М., при секретарі судового засідання Фастівщук А.Г.,

за участю:

позивача - не прибув,

представника відповідача - Петрик В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Офісу Генерального прокурора про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді,

ВСТАНОВИВ:

I. Зміст позовних вимог

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Офісу Генерального прокурора, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ виконувача обов'язків Генерального прокурора № 811ц, від 20 травня 2025 року, про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника начальника управління міжнародного співробітництва - начальника відділу міжнародного співробітництва Головного управління міжнародно-правового співробітництва Генеральної прокуратури України та органів прокуратури;

- поновити ОСОБА_1 в Офісі Генерального прокурора, на рівнозначній посаді, яку він займав станом на день звільнення.

II. Позиція позивача та заперечення відповідача

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що на думку позивача оскаржуваний наказ є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, вважає позов безпідставним, необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки спірний наказ прийнято у відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України суб'єктом призначення в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву у якому він заперечує проти задоволення позовних вимог з підстав їх необгрунтованості.

III. Процесуальні дії у справі

11.06.2025 позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду.

18.06.2025 ухвалою Київського окружного адміністративного суду у справі було відкрито загальне позовне провадження, розпочата підготовка справи до судового розгляду, призначено підготовче засідання на 15.07.2025 на 14:30.

29.04.2024 ухвалою Київського окружного адміністративного суду справу №640/21115/22 прийнято до провадження та вирішено проводити її розгляд одноособово суддею Леонтовичем А.М. за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче судове засідання на 28 травня 2024 року о 14:30 год.

04.07.2025 від Офісу Генерального прокурора надійшов відзив на позовну заяву.

15.07.2025 у судове засідання з'явились сторони, від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Вислухавши думку сторін суд на місці ухвалив клопотання позивача задовольнити, розгляд справи відкласти до 02.09.2025 до 14:30.

18.07.2025 до суду надійшла відповідь на відзив.

02.09.2025 до суду від представника відповідача надійшла довідка про середню заробітню плату позивача та його особова справа. У судове засідання з'явились сторони. Вислухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи суд на місці ухвалив закрити підготовче засідання та призначити справу до розгляду по суті на 16.09.2025 о 15:30.

16.09.2025 від позивача надійшли додаткові матеріали для їх долучення до справи. У судове засідання з'явились сторони. Вислухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи суд на місці ухвалив оголосити перерву перед дослідженням доказів до 30.09.2025 до 14:00.

30.09.2025 у судове засідання з'явились сторони. Вислухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи судом у відкритому судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення у справі.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини

ОСОБА_1 , працював в органах прокуратури з 02 червня 2005 року, з вересня 2014 року - на посаді заступника начальника управління міжнародного співробітництва - начальника відділу міжнародного співробітництва Головного управління міжнародно-правового співробітництва Генеральної прокуратури України.

23 жовтня 2014 року позивача було звільнено з вказаної посади та органів прокуратури на підставі Закону «Про очищення влади» (наказ Генерального прокурора України № 2515-Ц).

Позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 21 січня 2021 року у справі №826/17202/14 скасоване рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 липня 2020 року.

Визнано протиправним та скасовано наказ Генеральної прокуратури України від 23.10.2014 №2515-ц про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника начальника управління міжнародного співробітництва - начальника відділу міжнародного співробітництва Головного управління міжнародно-правового співробітництва Генерального прокуратури України у зв'язку з припиненням трудового договору відповідно до п. 7-2 ст. 36 КЗпП України.

Поновлено ОСОБА_1 на посаді заступника начальника управління міжнародного співробітництва - начальника відділу міжнародного співробітництва Головного управління міжнародно-правового співробітництва Генерального прокуратури України з 24 жовтня 2014 року.

Стягнуто з Офісу Генерального прокурора на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 24 жовтня 2014 року по 16 липня 2020 року.

Зобов'язано Офіс Генерального прокурора проінформувати Міністерство юстиції України про відкликання відомостей про застосування до ОСОБА_1 заборони, передбаченої частиною третьою статті 1 Закону України «Про очищення влади».

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 15 грудня 2021 року у справі № 826/17202/14 касаційну скаргу Офіса Генерального прокурора задоволено частково. Змінено постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.01.2021 у справі № 826/17202/14, виклавши мотивувальну частину в редакції цієї постанови. В іншій частині постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.01.2021 у справі № 826/17202/14 залишено без змін.

На виконання рішення суду, Генеральний прокурор наказом № 702ц від 25.05.2021 поновив позивача на посаді заступника начальника управління міжнародного співробітництва - начальника відділу міжнародного співробітництва Головного управління міжнародно-правового співробітництва Генеральної прокуратури України.

Наказом Генерального прокурора від 9 червня 2021 року позивача з 11.06.2021 звільнено з посади заступника начальника управління міжнародного співробітництва - начальника відділу міжнародного співробітництва Головного управління міжнародно-правового співробітництва Генеральної прокуратури України та органів прокуратури на підставі Закону України «Про прокуратуру» № 1697-V1I (ст. 9, п.2 ч.2 ст. 41) та пп. 1 п. 19 розділу II «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» №113, щодо неподання заяви до Генерального прокурора про переведення до Офісу Генерального прокурора та про намір у зв'язку із цим пройти атестацію. З наказом ознайомлено в той же день. Вважаючи оскаржуваний наказ протиправним позивач його оскаржив у суді.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.12.2021 та додатковим від 22.12.2021 року у справі № 640/18540/21 адміністративний позов задоволено.

Позивача поновлено на посаді заступника начальника управління міжнародного співробітництва - начальника відділу міжнародного співробітництва Головного управління міжнародно-правового співробітництва Генеральної прокуратури України.

06 травня 2025 року наказом виконувача обов'язків Генерального прокурора № 738ц, наказ Генерального прокурора від 9 червня 2021 року № 915ц про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника начальника управління міжнародного співробітництва - начальника відділу міжнародного співробітництва Головного управління міжнародно-правового співробітництва Генеральної прокуратури України та органів прокуратури на підставі пункту 9 частини першої статті 51 Закону України «Про прокуратуру» скасовано та поновлено на вищевказаній посаді.

Наказом виконувача обов'язків Генерального прокурора № 811ц, від 20 травня 2025 року, позивача з 22 травня 2025 року звільнено з посади заступника начальника управління міжнародного співробітництва - начальника відділу міжнародного співробітництва Головного управління міжнародно-правового співробітництва Генеральної прокуратури України та органів прокуратури на підставі Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII (ст. 9, п.2 ч.2 ст. 41) та пп. 1 п. 19 розділу II «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» №113, щодо неподання заяви до Генерального прокурора про переведення до Офісу Генерального прокурора та про намір у зв'язку із цим пройти атестацію.

Вважаючи оскаржуваний наказ відповідача позивач звернуся до суду із даним позовом.

V. Норми права

Статтею 131-1 Конституції України передбачено, що в Україні діє прокуратура. Прокуратуру в Україні очолює Генеральний прокурор. Організація та порядок діяльності прокуратури визначаються законом. Повноваження Генерального прокурора, у тому числі щодо звільнення прокурорів Генеральної прокуратури України (Офісу Генерального прокурора), передбачені ст. 9 Закону України «Про прокуратуру».

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» № 113-IX, який набрав чинності 25.09.2019 (далі - Закон № 113-ІХ) запроваджено реформування системи органів прокуратури.

Предметом атестації є оцінка професійної компетентності прокурора та професійної етики та доброчесності прокурора (пункт 12 розділу II «Прикінцеві і перехідні положення» Закону № 113-ІХ).

У відповідності до п. 7 розділу II «Прикінцеві і перехідні положення» Закону № 113-ІХ прокурори та слідчі органів прокуратури, які на день набрання чинності цим Законом займають посади прокурорів і слідчих у Генеральній прокуратурі України, регіональних прокуратурах, місцевих прокуратурах, військових прокуратурах, можуть бути переведені на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах лише у разі успішного проходження ними атестації, яка проводиться у порядку, передбаченому цим розділом.

Згідно пункту 7 розділу II Закону № 113-ІХ (в редакції Закону № 1554-ІХ від 15.06.2021) положення щодо проходження атестації, передбаченої цим розділом, поширюються на прокурорів та слідчих органів прокуратури, які:

на день набрання чинності цим Законом займають посади у Генеральній прокуратурі України, регіональних прокуратурах, місцевих прокуратурах, військових прокуратурах;

на день набрання чинності цим Законом займали посади у Генеральній прокуратурі України, регіональних прокуратурах, місцевих прокуратурах, військових прокуратурах, але з поважних причин, до яких належать тимчасова непрацездатність, відпустка по догляду за дитиною, відрядження для участі в роботі інших органів на постійній основі тощо, не проходили атестацію;

звільнені з органів прокуратури у зв'язку з настанням підстав, передбачених підпунктами 1 і 2 пункту 19 цього розділу, щодо яких набрало законної сили рішення суду про поновлення на посаді прокурора у Генеральній прокуратурі України, регіональних прокуратурах, місцевих прокуратурах, військових прокуратурах, у тому числі у разі прийняття судом рішення про поновлення на посаді прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах;

звільнені до набрання чинності цим Законом з органів прокуратури, щодо яких набрало законної сили рішення суду про поновлення на посаді прокурора у Генеральній прокуратурі України, регіональних прокуратурах, місцевих прокуратурах, військових прокуратурах, у тому числі у разі прийняття судом рішення про поновлення на посаді прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах.

Згідно з пунктом 10 розділу II Закону № 113-ІХ прокурори та слідчі органів прокуратури, зазначені в підпунктах 1-4 пункту 7 цього розділу, мають право у строк, визначений Порядком проходження прокурорами атестації, подати Генеральному прокурору заяву про переведення на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах. У заяві також повинно бути зазначено про намір пройти атестацію, надано згоду на обробку персональних даних, на застосування процедур та умов проведення атестації. Форма та порядок подачі заяви визначаються Порядком проходження прокурорами атестації.

Пунктом 9 розділу І Порядку проходження прокурорами атестації, який 03.10.2019 затверджено наказом Генерального прокурора за № 221 (далі - Порядок № 221) передбачено, що атестація проводиться на підставі письмової заяви прокурора Генеральної прокуратури України, регіональної прокуратури, місцевої прокуратури, військової прокуратури про переведення на посаду прокус 4)а відповідно в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах, в якій зазначено про намір пройти атестацію, надано згоду на обробку персональних даних і на застосування процедур та умов проведення атестації. Форми типових заяв прокурора встановлено у додатку 2 цього Порядку.

Відповідно до пункту 10 розділу І Порядку № 221 заява, вказана у пункті 9 розділу цього Порядку, подається Генеральному прокурору прокурорами Генеральної прокуратури України (включаючи прокурорів Головної військової прокуратури, прокурорів секретаріату Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів), прокурорами регіональних прокуратур, військових прокуратур регіонів (на правах регіональних), прокурорами місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів та інших військових прокуратур (на правах місцевих) до 15 жовтня 2019 року (включно).

Особа, яку за рішенням суду поновлено на посаді прокурора або слідчого прокуратури після 15 жовтня 2019 року, подає таку заяву Генеральному прокурору упродовж 5 днів після видання керівником органу прокуратури наказу про її поновлення на посаді. Заява підписується прокурором особисто.

Згідно з пп. 1 п. 19 розділу II Закону № 113-ІХ прокурори та слідчі органів прокуратури, зазначені в підпунктах 1-4 пункту 7 цього розділу, звільняються Генеральним прокурором, керівником регіональної (обласної) прокуратури з посади прокурора за умови настання однієї з таких підстав, зокрема, неподання прокурором чи слідчим органів прокуратури у встановлений строк заяви до Генерального прокурора про переведення до Офісу Генерального прокурора, обласної прокуратури, окружної прокуратури та про намір у зв'язку із цим пройти атестацію.

Процедура атестації була запроваджена п. 7 розділу II Закону № 113-ІХ та є обов'язковою умовою призначення на посаду прокурора до Офісу Генерального прокурора, обласних та окружних прокуратур.

Відповідно до пункту 9 розділу II Закону № 113-ІХ атестація здійснюється згідно з Порядком № 221.

Згідно із пунктом 10 розділу І Порядку № 221 упродовж 5 днів після видання Генеральним прокурором (виконувачем обов'язків Генерального прокурора) наказу про поновлення на посаді подається заява про переведення на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора та про намір пройти атестацію, в якій надається згода на обробку персональних даних, на застосування процедур та умов проведення атестації.

Згідно з пунктом 19 розділу II Закону № 113-ІХ (в редакції Закону від 15.06.2021 № 1554-ІХ), у разі неподання прокурором у встановлений строк заяви до Генерального прокурора про переведення до Офісу Генерального прокурора, обласної прокуратури, окружної прокуратури та про намір у зв'язку з цим пройти атестацію прокурори та слідчі органів прокуратури, зазначені в підпунктах 1-4 пункту 7 цього розділу, звільняються Генеральним прокурором, керівником регіональної (області) прокуратури з посади прокурора.

VI. Оцінка суду

Стосовно посилань позивача про протиправність наказу виконувача обов'язків Генерального прокурора від 20.05.2025 № 811ц про звільнення з посади заступника начальника управління міжнародного співробітництва - начальника відділу міжнародного співробітництва Головного управління міжнародно-правового співробітництва Генеральної прокуратури України та органів прокуратури, суд зазначає таке.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» № 113-IX, який набрав чинності 25.09.2019 (далі - Закон № 113-ІХ) запроваджено реформування системи органів прокуратури.

У відповідності із зазначеним у пояснювальній записці до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури», законопроект спрямований на запровадження першочергових і, багато в чому, тимчасових заходів, пов'язаних передусім із кадровим перезавантаженням органів прокуратури шляхом атестації чинних прокурорів, а також надання можливості всім доброчесним кандидатам, які мають належні теоретичні знання та практичні навички, на конкурсних засадах зайняти посаду прокурора у будь-якому органі прокуратури. Основною метою законопроекту є створення передумов для побудови системи прокуратури, діяльність якої базується на засадах ефективності, професійності, незалежності та відповідальності.

Законодавцем указаним Законом визначено процедуру реформування органів прокуратури, зазначивши які саме дії мають вчинити прокурори з метою подальшої трудової діяльності в органах прокуратури.

Метою атестації прокурорів є виявлення рівня знань та умінь у застосуванні закону, відповідності здійснювати повноваження прокурора, встановлення відповідності прокурора вимогам професійної компетентності, професійної етики та доброчесності.

Згідно пункту 12 розділу II «Прикінцеві і перехідні положення» Закону № 113-ІХ предметом атестації є оцінка професійної компетентності прокурора та професійної етики та доброчесності прокурора.

У відповідності до п. 7 розділу II «Прикінцеві і перехідні положення» Закону № 113-ІХ прокурори та слідчі органів прокуратури, які на день набрання чинності цим Законом займають посади прокурорів і слідчих у Генеральній прокуратурі України, регіональних прокуратурах, місцевих прокуратурах, військових прокуратурах, можуть бути переведені на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах лише у разі успішного проходження ними атестації, яка проводиться у порядку, передбаченому цим розділом.

Згідно пункту 7 розділу II Закону № 113-ІХ (в редакції Закону № 1554-ІХ від 15.06.2021) положення щодо проходження атестації, передбаченої цим розділом, поширюються на прокурорів та слідчих органів прокуратури, які:

- на день набрання чинності цим Законом займають посади у Генеральній прокуратурі України, регіональних прокуратурах, місцевих прокуратурах, військових прокуратурах;

- на день набрання чинності цим Законом займали посади у Генеральній прокуратурі України, регіональних прокуратурах, місцевих прокуратурах, військових прокуратурах, але з поважних причин, до яких належать тимчасова непрацездатність, відпустка по догляду за дитиною, відрядження для участі в роботі інших органів на постійній основі тощо, не проходили атестацію;

- звільнені з органів прокуратури у зв'язку з настанням підстав, передбачених підпунктами 1 і 2 пункту 19 цього розділу, щодо яких набрало законної сили рішення суду про поновлення на посаді прокурора у Генеральній прокуратурі України, регіональних прокуратурах, місцевих прокуратурах, військових прокуратурах, у тому числі у разі прийняття судом рішення про поновлення на посаді прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах;

- звільнені до набрання чинності цим Законом з органів прокуратури, щодо яких набрало законної сили рішення суду про поновлення на посаді прокурора у Генеральній прокуратурі України, регіональних прокуратурах, місцевих прокуратурах, військових прокуратурах, у тому числі у разі прийняття судом рішення про поновлення на посаді прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах.

Зазначені норми Закону є спеціальними по відношенню до інших нормативно-правових актів, мають імперативний характер та підлягають безумовному виконанню уповноваженими органами та їх посадовими особами.

Згідно з пунктом 10 розділу II Закону № 113-ІХ прокурори та слідчі органів прокуратури, зазначені в підпунктах 1-4 пункту 7 цього розділу, мають право у строк, визначений Порядком проходження прокурорами атестації, подати Генеральному прокурору заяву про переведення на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах. У заяві також повинно бути зазначено про намір пройти атестацію, надано згоду на обробку персональних даних, на застосування процедур та умов проведення атестації. Форма та порядок подачі заяви визначаються Порядком проходження прокурорами атестації.

Пунктом 9 розділу І Порядку проходження прокурорами атестації, який 03.10.2019 затверджено наказом Генерального прокурора за № 221 (далі - Порядок № 221) передбачено, що атестація проводиться на підставі письмової заяви прокурора Генеральної прокуратури України, регіональної прокуратури, місцевої прокуратури, військової прокуратури про переведення на посаду прокурора відповідно в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах, в якій зазначено про намір пройти атестацію, надано згоду на обробку персональних даних і на застосування процедур та умов проведення атестації. Форми типових заяв прокурора встановлено у додатку 2 цього Порядку.

Відповідно до пункту 10 розділу І Порядку № 221 заява, вказана у пункті 9 розділу цього Порядку, подається Генеральному прокурору прокурорами Генеральної прокуратури України (включаючи прокурорів Головної військової прокуратури, прокурорів секретаріату Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів), прокурорами регіональних прокуратур, військових прокуратур регіонів (на правах регіональних), прокурорами місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів та інших військових прокуратур (на правах місцевих) до 15 жовтня 2019 року (включно).

Особа, яку за рішенням суду поновлено на посаді прокурора або слідчого прокуратури після 15 жовтня 2019 року, подає таку заяву Генеральному прокурору упродовж 5 днів після видання керівником органу прокуратури наказу про її поновлення на посаді. Заява підписується прокурором особисто.

Наведена норма Закону детально окреслює сформульовані законодавцем вимоги щодо змісту заяви, яка повинна містити: 1) намір пройти атестацію; 2) згоду на обробку персональних даних; 3) згоду на застосування процедур атестації; 4) згоду на застосування умов проведення атестації.

Таким чином, подача прокурором заяви визначеного змісту та форми є тим юридичним фактом, з яким закон пов'язує виникнення правовідносин щодо проходження прокурорами атестації.

Суд відхиляє доводи позивача щодо незгоди із формою заяви про переведення на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах, оскільки згідно позиції викладеної у постанові Верховного Суду від 05.04.2023 у справі № 420/6784/21, «форма типової заяви прокурора прийнята у відповідності до вимог пункту 10 розділу ІІ «Прикінцеві і перехідні положення» Закону № 113-IX та у межах повноважень Генерального прокурора, а тому вказана форма заяви є обов'язковою для прокурорів, які мають бажання і волевиявлення пройти атестацію.

Подача заяви є вольовою дією, і заради її оцінки з точки зору правових норм необхідне об'єктивоване вираження волі, що доступна для зовнішнього сприйняття.

У ній враховано вимоги Закону № 113-ІХ щодо форми і змісту (набору обов'язкових елементів), а відтак точного вираження волі відносно процедури переведення та атестації. Формалізованість обумовлюється важливістю процесу, його складністю, необхідністю дотримання конституційних принципів рівності та запобігання дискримінації і зловживанням.

Відсутність заяви прокурора за встановленою формою свідчить про відсутність підстав для проведення атестації та переведення на посаду прокурора до Офісу Генерального прокурора, обласної чи окружної прокуратури.

Отже, подача прокурорами заяви типової форми із визначеним змістом є юридичним фактом, з яким закон пов'язує виникнення правовідносин, оскільки лише після написання заяви (вимоги до якої передбачені Законом № 113-ІХ та Порядком № 221) прокурор може взяти участь в атестації.

Зазначена норма Закону № 113-ІХ окреслює вимоги законодавця щодо змісту заяви, яка серед іншого, обов'язково повинна містити згоду на застосування процедур атестації та згоду на застосування умов атестації. Атестація проводиться виключно на підставі письмової заяви прокурора, в якій зазначено про намір пройти атестацію, надано згоду на обробку персональних даних і на застосування процедур та умов проведення атестації.

Верховним Судом у постанові від 18.11.2021 у справі № 640/23604/19 зазначено таке:

44. Пунктом 7 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №113-ІХ чітко визначено, що прокурори можуть бути переведені на посаду прокурора, зокрема, в Офісі Генерального прокурора лише у разі успішного проходження ними атестації, яка проводиться у порядку, передбаченому цим розділом.

45. Відповідно до пункту 9 Порядку проходження прокурорами атестації, затвердженого наказом Генерального прокурора від 3 жовтня 2019 року № 221, атестація проводиться на підставі письмової заяви прокурора про переведення на посаду прокурора відповідно в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах, в якій зазначено про намір пройти атестацію, надано згоду на обробку персональних даних і на застосування процедур та умов проведення атестації.

46. Оскільки позивач такої заяви не подав, то і підстави для проведення атестації та переведення в Офіс Генерального прокурора були відсутні.

47. Проведення атестації прокурорів було визначено на законодавчому рівні як умова реформування органів прокуратури, що стосувалась зокрема усіх без винятку прокурорів, які мали бажання продовжувати працювати у органах прокуратури.

Правова позиція щодо вирішення спірних правовідносин у разі неподання особою у встановлений строк заяви до Генерального прокурора про переведення до Офісу Генерального прокурора, обласної прокуратури, окружної прокуратури та про намір у зв'язку із цим пройти атестацію, а також звільнення з посади в органах прокуратури за вказаних підстав висловлена Верховним Судом, серед іншого у постановах від 05.05.2022 у справі № 260/1670/19, від 26.05.2022 у справі № 420/6641/19, від 08.06.2022 у справі № 640/21878/19, від 24.06.2022 у справі № 120/3846/19-а, від 30.06.2022 у справі № 640/23669/19, від 29.11.2022 у справі № 440/4510/19, Верховний Суд зазначав, що оскільки прокурор не звертався до відповідача із заявою за формою, визначеною чинним законодавством, про намір пройти атестацію у зв'язку з реформуванням органів прокуратури, відповідно, у відповідача не було законодавчо визначених підстав для його атестування та, як наслідок, для переведення до Офісу Генерального прокурора, Неподання у встановлений строк заяви до Генерального прокурора про переведення до Офісу Генерального прокурора, обласної прокуратури, окружної прокуратури, в якій висловлено намір у зв'язку з таким переведенням пройти атестацію (допустити до проходження атестації), є підставою для його звільнення з посади.

У відповідності із пп. 1 п. 19 розділу II Закону № 113-ІХ прокурори та слідчі органів прокуратури, зазначені в підпунктах 1-4 пункту 7 цього розділу, звільняються Генеральним прокурором, керівником регіональної (обласної) прокуратури з посади прокурора за умови настання однієї з таких підстав, зокрема, неподання прокурором чи слідчим органів прокуратури у встановлений строк заяви до Генерального прокурора про переведення до Офісу Генерального прокурора, обласної прокуратури, окружної прокуратури та про намір у зв'язку із цим пройти атестацію.

Процедура атестації була запроваджена п. 7 розділу II Закону № 113-ІХ та є обов'язковою умовою призначення на посаду прокурора до Офісу Генерального прокурора, обласних та окружних прокуратур.

Генеральна прокуратура України, регіональні та місцеві прокуратури згідно із Законом припинили свою діяльність, а тому обов'язково умовою для призначення прокурорів до Офісу Генерального прокурора, обласних та окружних прокуратах є успішне проходження ними атестації та надання їх згоди на призначення. У зв'язку із цим неподання прокурором відповідної заяви вказує на відсутність бажання позивача щодо його переведення до відповідної обласної прокуратури, з дотриманням чітко визначеного у Законі № 113-ІХ механізму.

Верховний Суд у постанові від 26.11.2020 у справі № 200/13482/19-а вказав, що саме неподання прокурором Генеральної прокуратури України, регіональної прокуратури, місцевої прокуратури, військової прокуратури у встановлений строк заяви до Генерального прокурора про переведення до Офісу Генерального прокурора, обласної прокуратури, окружної прокуратури та про намір у зв'язку із цим пройти атестацію в силу вимог пункту 19 розділу II Закону № 113-ІХ є підставою для звільнення з посади прокурора на підставі пункту 9 частини першої статті 51 Закону N° 1697-УІІ, що є таким самим юридичним фактом як і рішення кадрової комісії про неуспішне проходження прокурором атестації.

З огляду на сформовану Верховним Судом вищевказану правову позицію, неподання прокурором заяви є підставою для звільнення згідно з підпунктам 1 пункту 19 розділу II Закону № 113-ІХ.

Судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.07.2020 у справі № 826/17202/14 визнано протиправним та скасовано наказ Генеральної прокуратури України від 23.10.2014 № 2515-ц та поновлено ОСОБА_1 на посаді заступника начальника управління міжнародного співробітництва - начальника відділу міжнародного співробітництва Головного управління міжнародно-правового співробітництва Генеральної прокуратури України з 24.10.2014.

На виконання вказаного рішення суду наказом Генерального прокурора від 25.05.2021 № 702-ц ОСОБА_1 поновлено на посаді заступника начальника управління міжнародного співробітництва - начальника відділу міжнародного співробітництва Головного управління міжнародно-правового співробітництва Генеральної прокуратури України з 24.10.2014.

У подальшому, наказом Генерального прокурора від 09.06.2021 № 915-ц, відповідно до вимог ст. 9, п. 2 ч. 2 ст. 41 Закону України «Про прокуратуру», пп. 1 п. 19 розділу II Закону № 113-ІХ ОСОБА_1 було звільнено з посади заступника начальника управління міжнародного співробітництва - начальника відділу міжнародного співробітництва Головного управління міжнародно-правового співробітництва Генеральної прокуратури України та органів прокуратури з 11.06.2021 у зв'язку з неподанням у встановлений строк заяви Генеральному прокурору про переведення на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора та про намір пройти атестацію на підставі п. 9 ч. 1 ст. 51 Закону України «Про прокуратуру».

Не погоджуючись із цим рішенням, ОСОБА_1 оскаржив його до адміністративного суду.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.12.2021 у справі № 640/18540/21 позов ОСОБА_1 до Офісу Генерального прокурора задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано наказ Генерального прокурора від 09.06.2021 № 915ц та поновлено ОСОБА_1 на раніше обійманій посаді з 12.06.2021.

На виконання вказаного судового рішення наказом виконувача обов'язків Генерального прокурора від 06.05.2025 № 738ц скасовано наказ Генерального прокурора від 09.06.2021 № 915ц про звільнення та поновлено ОСОБА_1 на посаді заступника начальника управління міжнародного співробітництва - начальника відділу міжнародного співробітництва Головного управління міжнародно-правового співробітництва Генеральної прокуратури України з 12.06.2021.

Листами від 06.05.2025 та 08.05.2025 позивача було повідомлено про його поновлення на виконання судового рішення та одночасно проінформовано, що за приписами пункту 7 розділу II Закону № 113- IX прокурори та слідчі органів прокуратури, які на день набрання чинності цим Законом займають посади прокурорів і слідчих у Генеральній прокуратурі України, регіональних прокуратурах, місцевих прокуратурах, військових прокуратурах, можуть бути переведені на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах лише у разі успішного проходження ними атестації, яка проводиться у порядку, передбаченому цим розділом, у тому числі у разі прийняття судом рішення про поновлення на посаді прокурора в Офісі Генерального прокурора.

З наказом від 06.05.2025 № 738ц про поновлення на посаді ОСОБА_1 ознайомився - 09.05.2025, що підтверджується його підписом та датою ознайомлення, відображених на вказаному наказі.

Відповідно до пункту 9 розділу II Закону № 113-ІХ атестація здійснюється згідно з Порядком № 221.

Як зазначено вище, згідно із пунктом 10 розділу І Порядку № 221 упродовж 5 днів після видання Генеральним прокурором (виконувачем обов'язків Генерального прокурора) наказу про поновлення на посаді подається заява про переведення на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора та про намір пройти атестацію, в якій надається згода на обробку персональних даних, на застосування процедур та умов проведення атестації.

Згідно з пунктом 19 розділу II Закону № 113-ІХ (в редакції Закону від 15.06.2021 № 1554-ІХ), у разі неподання прокурором у встановлений строк заяви до Генерального прокурора про переведення до Офісу Генерального прокурора, обласної прокуратури, окружної прокуратури та про намір у зв'язку з цим пройти атестацію прокурори та слідчі органів прокуратури, зазначені в підпунктах 1-4 пункту 7 цього розділу, звільняються Генеральним прокурором, керівником регіональної (області) прокуратури з посади прокурора.

ОСОБА_1 наказом виконувача обов'язків Генерального прокурора від 08.05.2025 № 753ц визначено робоче місце в Департаменті міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора.

В подальшому у встановлений Порядком № 221 строк Рогатюк І.В. заяву про переведення на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора та про намір пройти атестацію не подав.

Судом встановлено, що відповідачем враховано, що ОСОБА_1 міг подати вказану заяву безпосередньо до Департаменту кадрової роботи та державної служби особисто або направити її засобами поштового чи електронного зв'язку, зокрема на офіційну електронну пошту Офісу Генерального прокурора, яка розміщена на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора, що є у вільному доступі будь-якої особи.

При цьому, вхідна та вихідна кореспонденція Офісу Генерального прокурора реєструється через систему електронного документообігу органів прокуратури (ІС СЕД).

Оскільки ОСОБА_1 особисто до Департаменту кадрової роботи та державної служби заяву про переведення на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора та про намір пройти атестацію не подав, працівниками кадрового підрозділу направлено рапорт до Департаменту документального забезпечення щодо перевірки системи даних ІС СЕД щодо можливого надходження такої заяви до Офісу Генерального прокурора з метою виключення випадку передачі такої заяви до інших підрозділів.

За результатами моніторингу даних ІС СЕД за період з 09.05.2025 по 16.05.2025 встановлено відсутність заяви ОСОБА_1 про переведення на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора та про намір пройти атестацію.

За таких обставин враховуючи, що позивач не виконав вимоги Закону № 113-ІХ переведення його до Офісу Генерального було неможливим, керуючись ст. 9, п. 2 ч. 2 ст. 41 Закону України «Про прокуратуру», пп 1 п. 19 розділу II Закону №113-ІХ наказом Генерального прокурора від 20.05.2025 № 811ц ОСОБА_1 звільнено з посади заступника начальника управління міжнародного співробітництва - начальника відділу міжнародного співробітництва Головного управління міжнародно-правового співробітництва Генеральної прокуратури України з 22.05.2025 у зв'язку з неподанням у встановлений строк заяви до Генерального прокурора про переведення до Офісу Генерального прокурора та про намір у зв'язку з цим пройти атестацію.

Дослідивши матеріали справи та доводи сторін судом встановлено, що ОСОБА_1 як прокурором Генеральної прокуратури України у встановлений строк не було подано заяви до Генерального прокурора про переведення до Офісу Генерального прокурора та про намір у зв'язку із цим пройти атестацію.

Відтак, у зв'язку з неподанням позивачем заяви про переведення до Офісу Генерального прокурора та про намір у зв'язку із цим пройти атестацію, Генеральний прокурор обґрунтовано та правомірно на підставі підпункту 1 пункту 19 розділу ІІ «Прикінцеві і перехідні положення» Закону № 113-IX видав оскаржуваний наказ від 20.05.2025 № 811-ц, про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника начальника управління міжнародного співробітництва - начальника відділу міжнародного співробітництва Головного управління міжнародно-правового співробітництва Генеральної прокуратури України та органів прокуратури з 22.05.2025 у зв'язку з неподанням у встановлений строк заяви Генеральному прокурору про переведення на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора та про намір пройти атестацію на підставі статті 9, пункту 2 частини другої статті 41 Закону 1697-VII.

VIІ. Висновок суду

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, надав суду доказів на підтвердження правомірності своїх дій.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

VIІI. Розподіл судових витрат

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Оскільки у задоволенні позовних вимог належить відмовити, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Леонтович А.М.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення- 08 жовтня 2025 р.