Рішення від 21.08.2025 по справі 160/14669/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2025 рокуСправа №160/14669/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Букіної Л.Є., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

УСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 05.11.2024 р. №0681262408, від 05.11.2024 р. №0681312408, від 05.11.2024 р. №0681352408, від 05.11.2024 р. №0681372408, податкової вимоги № Ф-0681342408 та рішення №0638912408 від 14.10.2024 року.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскаржені рішення та вимога прийняті відповідачем за результатами документальної планової виїзної перевірки позивача, є протиправними та необґрунтованими. Позивач зазначає, що господарську діяльність здійснює в межах правового поля, що підтверджується первинною документацією. Вказує, що під час перевірки своєчасно надавав контролюючому органу необхідні пояснення та підтверджуючі документи. Вказує, що наявна первинна документація підтверджує реальний характер здійснюваної господарської діяльності та правильність відображення її в бухгалтерському та податковому обліках.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.05.2025 р. відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників процесу. Тією ж ухвалою суду запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.

Відповідач скористався наданим правом та надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, в якому вказав про відсутність підстав для задоволення позовних вимог з огляду на їх необґрунтованість. Наполягає на правомірності висновків акту перевірки та прийнятих рішень і вимоги. Зазначає, що під час перевірки виявлені порушення щодо неналежного ведення обліку доходів і витрат, заниження податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності, в частині несвоєчасної сплати узгодженої суми податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування, заниження єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, частині заниження податку на додану вартість, нереєстрації податкових накладних на загальну суму не декларування податкових зобов'язань з податку на додану вартість тощо. Вказує, що висновки акту перевірки підтверджуються матеріалами перевірки.

Позивачем до суду надіслано заперечення на відзив, в якому останній наполягає на обґрунтованості заявлених позовних вимог. Просить суд вважати викладені у відзиві доводи необгрунтованими та задовольнити позов в повному обсягу.

Дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши відповідні норми чинного законодавства, суд виходить із такого.

Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), зареєстрований 11.09.2003 р., номер запису № 2270170000002786, взятий на облік контролюючим органом ДПС 23.01.2004 р,, зареєстрований як платник податку на додану вартість 18.04.2011 року.

Основний вид діяльності за КВЕД 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

Інші види діяльності за КВЕД 01.42 Розведення іншої великої рогатої худоби та буйволів; 01.46 Розведення свиней; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.29 Роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах; 47.81 Роздрібна торгівля з лотків і на ринках харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами; 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами; 46.61 Оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткуванням; 45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів.

ФОП ОСОБА_1 станом на 16.05.2025 року має в обробітку 476,5042 га землі сільськогосподарського призначення, оформлена належним чином договорами оренди та зареєстрована в реєстрі нерухомого майна.

На підставі направлень виданих ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 23.08.2024 №7103, №7105, №7106, №7107, №7108 на підставі ст. ст. 20, 77, 82 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ (зі змінами та доповненнями), п.2 частини 1 ст.13 розділу IV, п.п. 923 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2010 року №2464 - VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування» (зі змінами), у зв'язку зі змінами п.п.69,35 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ, внесеними Законом України від 30 червня 2023 року №3219 - IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», на підставі наказу ГУ ДПС V Дніпропетровській області від 29.07.2024 №3206-п проведена документальна планова виїзна перевірка з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено та органи ДПС, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків, зборів та інших платежів, установлених законодавством та з питань дотримання законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2019 по 31.12.2022.

За результатом проведеної перевірки контролюючим органом складено акт планової перевірки від 17,04.2024 №734/04-36-24-08/2966418472, яким зафіксовано виявлені перевіркою порушення, а саме:

- п.п. 16.1.3 П.16.1.ЄТ.16, п. 63.3. ст.63 ПКУ у результаті чого платником податків не повідомлено про об'єкти оподаткування та об'єкти пов'язані з оподаткуванням до ГУ ДПС у Дніпропетровській області за основним місцем обліку повідомленням за формою № 20-ОПГІ по 66 об'єктам нерухомого майна (земельним ділянкам);

- п. 44.1 ст. 44, п. 177.10 ст. 177 ПКУ в частині неналежного ведення обліку доходів і витрат;

- п. 177.2, п. 177.4 , п.177.10 ст. 177 ПКУ в частині заниження податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності за 2019-2020 роки у загальній сумі 225474,71 гри., у т.ч. 2019 - 92550,0 грн., 2020 - 132924,71 грн.;

- п. 57.3 ст. 57 розділу II ПКУ в частині несвоєчасної сплати узгодженої суми податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування за 2022;

- пп.1.2 п.161 підр.10 р. XX, ст.177 ПКУ в частині заниження податкових зобов'язань з військового збору у розмірі 18789,56 грн., в т.ч.: за 2019 - 7712,50 грн., за 2020 - 11077,06 грн.;

- абз. «б» п. 176.2 ст. 176, п.51.1 ст.51, 49.18.2 п.49.18 ст.49 ПКУ у результаті надання з недостовірними відомостями Податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (форма № 1-ДФ, 4-ДФ ) за періоди: III кв.2019, IV кв. 2019, III кв. 2020, II кв. 2021, IV кв. 2022;

- абз.1 п.2 ч.І ст.7 Закону №2464 у результаті чого занижено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у загальній сумі 728687,96 грн., а саме: за 2019 - 141381,24 грн., за 2020 - 162574,72 грн., за 2021 - 203280 грн., за 2022 - 221452 грн,;

- п. 187-1 ст.187, п. 188.1 ст.188 ПКУ в частині заниження податку на додану вартість в сумі ПДВ 339925 грн. у тому числі: січень 2021 - 205932 грн. лютий 2021 - 133993 грн.;

- п.201.10 ст. 201 ПКУ в частині нереєстрації податкових накладних на загальну суму не декларування податкових зобов'язань з податку на додану вартість в сумі ПДВ 339925 гри. у тому числі: січень 2021 -205932 грн. лютий 2021 - 133993 грн.;

- п. 57.3 ст. 57 розділу II ПКУ в частині несвоєчасної сплати узгодженої суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість за період з 05.08.2022 по 26.12.2022.

Позивачем подавались заперечення на Акт перевірки, які залишені контролюючим органом без задоволення.

На підставі висновків акту перевірки та встановлених порушень відповідачем прийняті, зокрема:

- податкове повідомлення-рішення Форма «Р» від 05.11.2024 р. №0681262408 на суму 281843,39 гривень, за платежем ПДФО донараховано суму 225474,71 та штрафні (фінансові) санкції в сумі 56368,68 гривень;

- податкове повідомлення-рішення Форма «Р» від 05.11,2024 р. №0681312408 на суму 23486,95 гривень за платежем військовий збір;

- податкове повідомлення-рішення Форма «Р» від 05.11.2024 р. №0681352408 на суму 424906,25 гривень за платежем податок на додану вартість, яким донараховано суму 339925 гривень, та штрафні(фінансові) санкції в сумі 84981,25 гривень;

- податкове повідомлення-рішення Форма «ПН» від 05.11.2024 р. №0681372408 на суму 169962,50 гривень за платежем податок на додану вартість;

- податкову вимога від 05 листопада 2024 року № Ф-0681342408;

- рішення №16389112408 від 14.10.2024 року, яким застосовані штрафні санкції в сумі 240994,51 гривень.

Вважаючи прийняті рішення та вимогу протиправними, позивач звернувся до суду.

При вирішені спору суд виходить із того, що спірні правовідносини врегульовані положеннями Податкового кодексу України (далі також - ПК України), який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Підпункт 16.1.2. пункту 16.1 статті 16 ПК України встановлює обов'язок платника податків вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів.

Пунктом 177.10. статті 177 ПК України передбачено, що фізичні особи - підприємці зобов'язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.

Облік доходів і витрат від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції ведеться окремо від обліку доходів і витрат від здійснення інших видів господарської діяльності.

Облік доходів і витрат від здійснення діяльності з роздрібної торгівлі пальним, з роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, яка здійснюється за адресою місця роздрібної торгівлі пальним, ведеться окремо від обліку доходів і витрат від здійснення інших видів господарської діяльності.

Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат, та порядок ведення такого обліку визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Фізичні особи - підприємці застосовують реєстратори розрахункових операцій відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Згідно з пунктом 177.2. статті 177 ПК України об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

Підпунктом 177.4.5. статті 177.4. статті 177 наведеного Кодексу передбачено, що не включаються до складу витрат підприємця:

витрати, не пов'язані з провадженням господарської діяльності такою фізичною особою - підприємцем;

витрати на придбання, самостійне виготовлення основних засобів та витрати на придбання нематеріальних активів, які підлягають амортизації;

витрати на придбання та утримання основних засобів, визначених абзацами восьмим - десятим підпункту 177.4.6 цього пункту;

документально не підтверджені витрати;

витрати, щодо яких за сукупністю умов здійснення операції є підстави вважати, що наявні обставини (факти) свідчать про її здійснення з метою надання неправомірної вигоди службовій особі (у тому числі службовій особі іноземної держави);

витрати, які контролюючий орган не враховує (не визнає) внаслідок того, що відповідно до законодавства встановлено, що операція здійснена від імені та/або в інтересах платника податку з метою надання неправомірної вигоди під час вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтями 369, 369-2 Кримінального кодексу України, прямо чи опосередковано (через третіх осіб), незалежно від розміру неправомірної вигоди.

Для цілей застосування абзацу шостого цього підпункту при розгляді обставин (фактів), пов'язаних з відповідною операцією, що можуть свідчити про її здійснення з метою надання неправомірної вигоди службовій особі, враховуються фактичні дії сторін операції та фактичні обставини здійснення операції відповідно до її суті, а для операції, пов'язаної із службовою особою іноземної держави, також керуються переліком, оприлюдненим на офіційному веб-сайті Національного антикорупційного бюро України відповідно до пункту 12 частини першої статті 16 Закону України "Про Національне антикорупційне бюро України".

Підпунктом 49.18.1. пункту 49.18 статті 49 ПК України встановлено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Порядок надання податкової декларації та строки розрахунків з бюджетом регламентовано пунктом 203.1. статті 203 ПК України. Так, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до підпункту 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Згідно підпункту 14.1.231. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України, розумна економічна причина (ділова мета) - причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності.

Економічний ефект, зокрема, але не виключно, передбачає приріст (збереження) активів платника податків та/або їх вартості, а так само створення умов для такого приросту (збереження) в майбутньому.

Згідно з положенням пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Відповідно до пункту 185.1.статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з:

а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю;

б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

в) ввезення товарів на митну територію України.

Пунктом 187.1. статті 187 ПК України встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності (підрядники та субпідрядники) можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

За операціями з першого постачання житла (об'єктів житлової нерухомості), неподільного житлового об'єкта незавершеного будівництва/майбутнього об'єкта житлової нерухомості застосовується касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

Підпунктом г пункту 198.5. статті 198 ПК України передбачено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися: в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

На підставі пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Підпунктами 1.1, 1.2, 1.4, 1.5 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ "Інші перехідні положення" Податкового Кодексу України передбачено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Платниками збору є:

1) особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу;

2) фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп;

3) платники єдиного податку третьої групи, крім електронних резидентів (е-резидентів).

Військовий збір для платників збору, зазначених у підпунктах 2 та 3 цього підпункту, встановлюється з 1 січня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.

Об'єктом оподаткування збором є:

1) для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу;

2) для платників, зазначених у підпункті 2 підпункту 1.1 цього пункту, - щомісячна сума, що дорівнює розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року;

3) для платників, зазначених у підпункті 3 підпункту 1.1 цього пункту, - доходи, визначені статтею 292 цього Кодексу.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору з доходів платників збору, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, здійснюються в порядку, встановленому розділом IV цього Кодексу, з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1 цього розділу, за ставками, визначеними підпунктом 1.3 цього пункту.

Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету з доходів платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.

У взаємозв'язку з викладеним, згідно з пунктом 2 частини першої статті 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Частиною п'ятою статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску. У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.

За приписами пункту 3 частини одинадцятої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за донарахування податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

При цьому, згідно з пунктом 9-21 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" тимчасово за порушення, вчинені у період з початку дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, до 1 серпня 2023 року, штрафні санкції, визначені частиною одинадцятою статті 25 цього Закону, не застосовуються.

Так, щодо донарахованого податку на доходи фізичних осіб.

Пунктом 177.4 ст. 177 ПК України визначено перелік витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів фізичною особою - підприємцем (ФОП) від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування, а саме:

- витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат;

- витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку на доходи фізичних осіб (податок), які включають витрати

- на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на оплату за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно- правового характеру, будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі;

- суми податків, зборів, пов'язаних з проведенням господарської діяльності такої фізичної особи - підприємця (крім податку на додану вартість для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, та акцизного податку, податку на доходи фізичних осіб з доходу від господарської діяльності, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з об'єктів житлової нерухомості);

- суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірах і порядку, встановлених законом;

- платежі, сплачені за одержання ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності фізичною особою - підприємцем, роялті на користь правовласників, як винагорода за використання об'єктів авторського права і (або) суміжних прав чи як відрахування на користь правовласників на підставі договорів, укладених таким платником податку з організаціями колективного управління;

- інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в підпунктах 177.4.1 - 177.4.3 п. 177.4 ст. 177 ПК України, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв'язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплачу оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг).

Перевіркою правильності проведення остаточного розрахунку податку на доходи фізичних осіб за 2019 - 2022 роки, що підлягає сплаті до бюджету ФОП ОСОБА_1 встановлено його заниження за 2019-2020 роки у загальній сумі 225474,71 грн., у т.ч. 2019 - 92550,0 грн., 2020 - 132924,71 грн.

Позивач пояснюючи можливість розбіжностей вказує на особливості оподаткування сільськогосподарської діяльності, а саме те, що витрати по обробці, вирощуванню та зняттю врожаю а також його подальші реалізації можуть відбуватись у двох звітних періодах, хоча є пов'язаними єдиним процесом господарської діяльності, як щодо вирощуванню зернових так і щодо вирощуванню худоби.

Так, в 2017 році зібрано пшеницю озиму 17га, ячмінь озимий 23га, соняшник 229га, кукурудзу 26га. В 2018 році зібрано пшеницю озиму 37га, ячмінь озимий 45га, соняшник 240га. Реалізація вищезазначених культур частково була в 2019 році, інша частині була реалізована у 2020 та використана в якості посівних матеріалів.

З цього приводу суд вважає за необхідне зазначити, що витрати на всі етапи здійснювання господарської діяльності з вирощування та реалізації врожаю, та вирощування худоби підтверджуються первинною документацією, так само як і подальше використання в господарській діяльності створених ТМЦ, суд вважає не обґрунтованими висновки контролюючого органу.

Щодо податку на додану вартість.

Згідно із даних акту перевірки, за період з 01.01.2019 по 31.12.2022 ФОП ОСОБА_1 задекларовано податкових зобов'язань з податку на додану вартість у сумі 10081748 грн.

Перевіркою повноти визначення податкових зобов'язань за період з 01.01.2019 по 31.12.2022 встановлено їх заниження всього у сумі 339925 грн., у тому числі:

- січень 2021 - 205932 грн.

- лютий 2021 - 133993 грн.

Перевіркою достовірності відображених показників у поданих Деклараціях з податку на додану вартість (рядки 1 - 8) за період з 01.01.2019 по 31.12.2022 встановлено:

Перевіркою відображених показників у рядку 1.1 Декларацій «Операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, крім ввезення товарів на митну територію України» за період з 01.01.2019 по 31.12.2022 у загальній сумі 6257423 грн. встановлено, що на формування цих показників мало вплив здійснення операцій з реалізації сільгосппродукції, вживаної сільгосптехніки, надання послуг.

При проведенні перевірки відображеного показника за період з 01.01.2019 по 31.12.2022 ФОП ОСОБА_1 встановлено, що ФОП ОСОБА_1 (Сторона-1) укладено Договір про компенсацію за дострокове припинення дії Договору оренди земельної ділянки від 11.11.2020 №979 з ПРАТ «Північний гірничо-збагачувальний комбінат» (ЄДРПОУ 00191023).

ФОП ОСОБА_1 отримано грошові кошти на розрахунковий рахунок з призначенням платежу «Перерах. компенс. втрачен. вигоди корист.земел.ділянкою дог.№979 від 11.11.2020р., без ПДВ» в загальній сумі 20095.552,66 грн., а саме; п/д від 20.01.2021 №4500004108 - 1235592,85 грн., п/д від 24.02.2021 №4500015620 - 803959,81 грн. (включено до складу отриманого доходу за 2020 рік).

При цьому, ФОП ОСОБА_1 не мав взагалі договірних зобов'язань з ПРАТ «Північний гірничо-збагачувальний комбінат» (ЄДРПОУ 00191023) до укладання Договору від 11.11.2020 №979, де предметом Договору є дострокове розірвання за угодою сторін Договорів оренди земельної ділянки з третіми особами (загальна площа 16,75 га по власникам: ОСОБА_2 - 4,13 га, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 - 5,98 га, ОСОБА_6 - 3,34 га, ОСОБА_7 - 2,2 га, ОСОБА_8 - 1,1 га.).

Згідно із умов Договору мають місце договірні відносини щодо розірвання угод ФОП ОСОБА_1 з іншими особами (власниками земельних ділянок), тобто компенсація від ПРАТ «Північний гірничо-збагачувальний комбінат» не пов'язана з невиконанням чи неналежним виконанням договірних зобов'язань.

Грошові кошти у сумі 20395552,66 грн. від ПРАТ «Північний гірничо-збагачувальний комбінат» (ЄДРПОУ 00191023) отримані ФОП ОСОБА_1 як компенсація втраченої вигоди користування земельною ділянкою є компенсацією вартості послуг та відповідно включаються до бази оподаткування ПДВ.

При ньому, вищезазначена операція з постачання послуги не відображена платником в складі податкових зобов'язань з ПДВ відповідного періоду та не зареєстровані податкові накладні в ЄРПН. а саме:

- за січень 2021 на загальну суму 1235592,85 грн.. в т.ч. ПДВ - 205932,14 грн.

- за лютий 2021 на загальну суму 803959,81 грн., в т.ч, ПДВ - 133993,30 грн.

Таким чином, встановлено порушення н. 187.1 ст.187, п. 188,1 ст.188 ПКУ, в результаті чого ФОП ОСОБА_1 занижено базу оподаткування по операціям з постачання послуг у зв'язку з компенсацією вартості послуг за рахунок не декларування податкових зобов'язань з податку на додану вартість в сумі ПДВ 339 925 грн, у тому числі:

- січень 2021 - 205932 грн.

- лютий 2021 - 133993 грн.

З цього приводу суд зазначає, що пунктом 188.1 ст. 188 ПКУ визначено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до п.п. 213.1.9 та 213.1.14 п. 213.1 ст. 213 ПКУ, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого Зв'язку, ПДВ та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів). При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:

товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;

газу, який постачається для потреб населення;

електричної енергії, ціна на яку склалася на ринку електричної енергії.

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних І нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних від простроченої суми та інфляційні витрати, відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.

Враховуючи викладене, кошти, які надходять платнику податку як відшкодування збитків за пошкоджене, знищене або втрачене майно, не включаються до бази оподаткування ПДВ.

За договором про компенсацію за дострокове припинення дії Договору оренди земельної ділянки, з ПрАТ «Північний ГЗК» №11.11.2020 року №979 всю суму компенсації 2039552,66 грн. включено у дохід в 2021 році.

Відповідно, у позивача не виникло зобов'язання створювати та реєструвати податкові накладні, у зв'язку з чим висновки контролюючого органу пор порушення позивачем вимог податкового законодавства не відповідають фактичним обставинам справи.

Податкові повідомлення-рішення про нарахування військового збору, податкова вимога про сплату недоїмки з єдиного страхового внеску та рішення про нарахування штрафних санкцій мотивовані заниженням чистого оподатковуваного доходу.

Разом з цим, відповідно до Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.08.2015 року №727, в акті документальної перевірки викладаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності платника податків, які стосуються фактів виявлених порушень законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Факти виявлених порушень законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та повною мірою з посиланням на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, ведення/складання яких передбачено законодавством, або отримані від інших суб'єктів господарювання, органів державної влади, у тому числі іноземних держав, правоохоронних органів, а також податкову інформацію, що підтверджують наявність зазначених фактів.

Уразі встановлення перевіркою порушень податкового законодавства за кожним відображеним в акті документальної перевірки фактом порушення необхідно:

чітко викласти зміст порушення з посиланням на конкретні пункти і статті законодавчих актів (міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування), що порушені платником податків, зазначити період (календарний день, місяць, квартал, півріччя, три квартали, рік) фінансово-господарської діяльності платника податків та господарську операцію, при здійсненні якої вчинено це порушення;

зазначити первинні документи, на підставі яких вчинено записи у податковому та бухгалтерському обліку, навести регістри бухгалтерського обліку, кореспонденцію рахунків операцій та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, та докази, що підтверджують наявність факту порушення;

у разі відсутності первинних документів, документів податкового або бухгалтерського обліку, інших документів, що підтверджують факт порушення, або у разі ненадання їх для перевірки - зазначити перелік цих документів.

В разі надання платником податків або його законними представниками посадовим (службовим) особам органу державної податкової служби письмових пояснень щодо встановлених порушень податкового законодавства та/або причин ненадання первинних та інших документів, що підтверджують встановлені порушення, або їх копій факти про надання таких пояснень необхідно відобразити в акті.

Всупереч наведеному контролюючим органом ані в акті перевірки, ані у відзиві на позовну заяву не конкретизовано в чому саме мали прояв виявлені перевіркою порушення вимог податкового законодавства з боку позивача як щодо заниження чистого оподатковуваного доходу так і щодо інших порушень.

Приписами ст.72 КАС України тягар доведення обґрунтованості та правомірності власних дій та рішень покладена на суб'єкта владних повноважень у разі судового оскарження таких дій та рішень.

В рамках розгляду справи контролюючим органом не доведено обґрунтованості висновків акту перевірки щодо виявлених порушень так і правомірності спірних рішень та вимоги.

З огляду на викладене суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 241-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати прийняті Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області податкові повідомлення-рішення від 05.11.2024 р. №0681262408, від 05.11.2024 р. №0681312408, від 05.11.2024 р. №0681352408, від 05.11.2024 р. №0681372408, податкову вимогу № Ф-0681342408 та рішення №0638912408 від 14.10.2024 року.

Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 15 140,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, у разі якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного перегляду справи.

Рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Л.Є. Букіна