Рішення від 08.10.2025 по справі 140/7310/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/7310/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач), з врахуванням уточнення позовних вимог, про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Волинській області №6 від 25.02.2025, яким відмовлено в проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 за вислугою років та зарахуванні додаткової вислуги років з травня 2022 року по травень 2024 року; зобов'язати ГУ ПФУ у Волинській області здійснити з 27.01.2025 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи із відсоткового розміру пенсії 62% від відповідних сум грошового забезпечення, вказаних в довідці та грошовому атестаті, які були направлені Адміністрацією Державної прикордонної служби України відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтуванні позову позивач зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області, як отримувач пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).

Вказує, що в період з травня 2022 року по 16.05.2024 ОСОБА_1 продовжив проходження військової служби згідно мобілізації, що призвело до збільшення вислуги років в пільговому обчисленні до 24 років 09 місяців 26 днів. Крім того таке збільшення вислуги років надає йому право на збільшення розміру пенсійних виплат до 62% від відповідних сум грошового забезпечення.

Листом від 11.02.2025 року ОСОБА_1 отримав рішення, яким відповідач відмовив в проведенні такого перерахунку, оскільки для проведення перерахунку пенсії враховується виключно календарна вислуга років. На момент звернення для перерахунку пенсії календарна вислуга років позивача складає лише 24 роки 03 місяці 00 днів, що виключає можливість для такого перерахунку.

Уважаючи такі дії відповідача, щодо непроведення перерахунку пенсії із відсоткового розміру пенсії 62% від відповідних сум грошового забезпечення протиправним, просить адміністративний позов задовольнити (арк. спр. 1-4).

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 07.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (арк. спр. 22).

У відзиві на позовну заяву від 05.08.2025 ГУ ПФУ у Волинській області позов не визнає та зазначає, що відповідно до пункту “а» статті 12 Закону №2262-ХІІ право на пенсію за вислугу років мають особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах “б»-»д», “ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

В документах, які надійшли з Адміністрації Державної прикордонної служби України, відповідно до копії розрахунку вислуги років ОСОБА_1 на день останнього звільнення календарна вислуга років складає 24 роки 03 місяці.

Звертає увагу суду, що Верховний Суд в постанові від 19.06.2025 у справі № 420/24894/23 прийшов до висновку, що умовою для призначення пенсії за вислугу років для осіб, які звільнились зі служби до набрання чинності постанови № 119, але звернулись із заявою про оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ після набрання чинності зазначеної постанови, є наявність календарної вислуги років, без можливості обрахунку такої вислуги в пільговому обчисленні.

У зв'язку із наведеними обставинами просить у задоволенні позову відмовити (арк. спр. 28-30).

Інших заяв по суті справи, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до суду не надходило.

Суд, перевіривши доводи позивача у заяві по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як отримувач пенсії за вислугу років з 17.08.2010 відповідно до Закону № 2262-XII, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (арк. спр. 8) та протоколом за пенсійною справою - 1510007322 (Державна прикордонна служба України) (арк. спр. 31).

Відповідно до перерахунку пенсії з 01.11.2024 по пенсійній справі №0310014055 - Державна прикордонна служба України, позивачу здійснюється нарахування та виплата пенсії в розрахунку 56% грошового забезпечення (вислуга років - 22) (зворот арк. спр. 31).

Як видно з військового квитка серії НОМЕР_2 позивач з 01.03.2022 по 16.05.2024 перебував на посаді старшого інженера-метролога інженерно-авіаційної служби НОМЕР_3 окремої авіаційної ескадрильї Державної прикордонної служби України (арк. спр. 10-11).

На підставі наказу командира НОМЕР_3 окремої авіаційної ескадрильї Державної прикордонної служби України від 16.05.2024 №119-ОС «Про особовий склад» ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення (арк. спр. 17).

Адміністрації Державної прикордонної служби України звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із поданням про призначення пенсії позивачу від 20.01.2025 №11/ПВ-13730 (арк. спр. 15-20).

Так, відповідно до розрахунку вислуги років на пенсію, ОСОБА_1 проходив військову службу в лавах Державної прикордонної служби України з 1988 року по 2010 рік з 2022 року по 2024 рік. Вислуга років на день звільнення станом на 16.08.2010 становить: календарна - 22 роки 00 місяців 15 днів, пільгова - 00 років 06 місяців 26 днів, всього - 22 роки 07 місяців 11 днів. Загальна вислуга на 16.05.2024 для призначення пенсії становить - 24 роки 09 місяців 26 днів (арк. спр. 16).

Рішенням ГУ ДПС у Волинській області від 05.02.2025 №6, враховуючи вимоги пункту 3 статті 2 Закону № 2262-XII, відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю календарної вислуги років на день останнього звільнення (арк. спр. 13-14).

Уважаючи такі дії ГУ ПФУ у Волинській області протиправними позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ та військовослужбовців, є зокрема Закон № 2262-XII.

Згідно частини третьої та четвертої статті 2 Закону № 2262-ХІІ пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Зазначений у частині третій цієї статті порядок збереження, нарахування та виплати пенсій поширюється на пенсіонерів з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, прийнятих на службу на посади поліцейських до підрозділів поліції особливого призначення.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини першої та другої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Згідно з частиною другою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Отже пенсіонери, яким призначена пенсія на підставі Закону та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення.

Обставина призову позивача на військову службу за призовом під час мобілізації відповідачем не заперечується.

Відповідно до пункту «а» статті 13 Закону № 2262-ХІІ особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони, Державному бюро розслідувань та звільненим зі служби у Національному антикорупційному бюро України за віком чи через хворобу, звільненим зі служби в органах та підрозділах цивільного захисту за віком чи за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років з 17.08.2010 відповідно до Закону № 2262-ХІІ та вислуга років якого, станом на 16.08.2010 становила 22 роки 07 місяців 11 днів, а станом на 16.05.2024 - 24 роки 09 місяців 26 днів (з врахуванням пільго обчислення).

Згідно статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" (далі - Порядок № 393), визначено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" і "з 2 статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.

Пунктом 3 Постанови № 393 передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Отже до вислуги років позивачу має бути включена додаткова вислуга років від часу призову його на військову службу за призовом під час мобілізації, оскільки згідно наказу командира НОМЕР_3 окремої авіаційної ескадрильї Державної прикордонної служби України від 16.05.2024 №119-ОС «Про особовий склад» календарна вислуга років позивача станом на 16.05.2024 становить 24 роки, 03 місяців, 00 днів.

Суд уважає безпідставним посилання представника відповідача на постанову Верховного Суду від 19.06.2025 у справі № 420/24894/23, оскільки у вказаній справі предметом позову була відмова Департаменту щодо подачі до ГУ ПФУ в Херсонській області документів для призначення первинної позивачу пенсії за вислугою років із врахуванням у пільговому обчисленні. В даному ж випадку ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як отримувач пенсії за вислугу років ще з 17.08.2010 та предметом позову є здійснення перерахунку такої пенсії із врахуванням пункту «а» статті 13 Закону № 2262-ХІІ.

Як встановлено судом вище, відповідно до перерахунку пенсії з 01.11.2024 по пенсійній справі №0310014055 - Державна прикордонна служба України, позивачу здійснюється нарахування та виплата пенсії в розрахунку 56% грошового забезпечення (вислуга років - 22) (зворот арк. спр. 31).

Враховуючи наведене суд висновує, що ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії з розрахунку 62% грошового забезпечення (4 роки вислуги понад 20 років х 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення та з урахуванням наявних 50 процентів за вислугу 20 років).

З урахуванням встановлених обставин справи та норм чинного законодавства, що врегульовують спірні правовідносини, суд з урахуванням наданих статтею 245 КАС України повноважень вважає, що позов належить задовольнити у спосіб визнання протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ у Волинській області про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років від 05.02.2025 №6 та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 27.01.2025 виходячи із відсоткового розміру пенсії 62% від відповідних сум грошового забезпечення, вказаних в довідці та грошовому атестаті, які були направлені Адміністрацією Державної прикордонної служби України відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

За змістом частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Волинській області необхідно стягнути судовий збір в сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок), який сплачений відповідно до квитанції від 01.07.2025 №39 (арк. спр. 5).

Керуючись статтями 72-77, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років від 05 лютого 2025 року №6.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 27 січня 2025 року, виходячи із відсоткового розміру пенсії 62% від відповідних сум грошового забезпечення, вказаних в довідці та грошовому атестаті, які були направлені Адміністрацією Державної прикордонної служби України відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір в сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.І. Смокович