Рішення від 08.10.2025 по справі 640/17489/20

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 640/17489/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» (далі - ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС», позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), про визнання протиправною та скасування постанови від 15.07.2020 №1416 «Про накладення штрафу на ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» за порушення Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до рішення НКРЕКП від 03.06.2020 №1033 проведено позапланову виїзну перевірку дотримання суб?єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС».

За підсумками перевірки складено акт №234 від 23.06.2020, на який позивачем подано заперечення.

Постановою НКРЕКП №1416 від 15.07.2020 за порушення Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу, а саме: підпункту 12 пункту 2.2 Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії щодо обов?язку ліцензіата здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії; підпункту 17 пункту 2.2 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу щодо обов??язку ліцензіата для забезпечення постачання електричної енергії споживачам здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», на ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» накладено штраф у розмірі 85 000 грн.

Позивач із вказаною постановою не погоджується та вказує, що при здійсненні діяльності як постачальник електричної енергії (в тому числі трейдерської діяльності) суворо дотримувався та дотримується положень Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №308 (далі - Правила РДН/ВДР) і не допускає їх порушень.

Відповідно до пункту 1.4 Додатку №7 до Правил РДН/ВДР маніпулюванням ринку є «подання будь-якої заявки на торги РДН або ВДР, що дає або може давати неправдиві чи такі, що вводять в оману, сигнали щодо пропозиції, попиту або ціни продукту, якого така заявка стосується; встановлює або є спробою встановити особами учасника або учасниками РДН/ВДР, які діють узгоджено, ціну одного або кількох продуктів на штучному рівні».

Однак, позивач не входить до складу жодного вертикально інтегрованого суб?єкта, не контролюється і не перебуває під впливом інших учасників ринку, а також не має під своїм контролем таких учасників ринку. ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» не здійснює обслуговування великих промислових груп або об'єктів, що мають суттєвий обсяг споживання, до сфери інтересів позивача входять середні та невеликі споживачі. Відповідно, позивачу немає потреби узгоджувати свої дії з іншими учасниками ринку та подавати їм будь-які сигнали, оскільки такі учасники ринку сприймаються ним як добросовісні конкуренти.

Окрім того, позивач вказує, що прибуток ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» від постачання електричної енергії не залежить від вартості електричної енергії, що придбавається на РДН/ВДР, а становить фіксовану суму за кВт*год (вартість послуг постачальника електричної енергії, зазначена в комерційних пропозиціях), отже вчиняти дії щодо зменшення вартості електричної енергії на РДН/ВДР товариству також немає жодної необхідності, адже таке зниження не призведе до збільшення прибутків товариства від продажу електричної енергії.

Позивач зауважує, що фактично йому інкримінується порушення Правил РДН/ВДР шляхом продажу 03.02.2020 (дата постачання 04.02.2020) в другій та шостій торговій годині 196,4 МВт електричної енергії вартістю 98400 гривень.

Однак, перевіркою не досліджено того факту, що ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» подавало заявку на купівлю аналогічного обсягу електричної енергії на ВДР, але у зв?язку з відсутністю відповідного обсягу його не придбало і, як результат, придбало його на балансуючому ринку в порядку та згідно правил, встановлених НКРЕКП, і таким чином виконало підпункт 17 пункту 2.2. Ліцензійних умов №1469, порушення якої також інкримінується товариству.

Також позивач зазначає, що посилання в акті на застереження на сайті НКРЕКП стосовно дій учасників ринку на РДН/ВДР протягом 30.01.2020 по 04.02.2020 виглядає, як мінімум, не доречно з огляду на те, що відповідне застереження було опубліковано на сайті Регулятора о 14:15 год. 31.01.2020, тобто коли були закриті торгівельні ворота на РДН на 01.02.2020.

Позивач зазначає, що перевіркою не досліджено ціни заявок товариства на торгівельний день 04.02.2020, а також цін, що сформувалися на РДН 03.04.2020, у зв?язку з чим відсутні підстави та можливість стверджувати про необґрунтованість цінових пропозицій.

Щодо цінових заявок на дату постачання 04.02.2020, товариство 03.02.2020 розмістило на РДН заявки на продаж електричної енергії з датою поставки 04.02.2020. Товариство розміщувало заявки на продаж електричної енергії у розрахункові періоди другої та шостої годин включно. Ціна, за якою пропонувалася енергія до продажу, становила 500,00 грн за 1 МВт*год. Рівень такої ціни був обумовлений наступними факторами.

Розрахункові періоди з другої по шосту години належать до годин мінімального навантаження, протягом яких попит на електричну енергію є незначним і відповідно рівень цін є низьким. Продати в ці розрахункові періоди електричну енергію по високим цінам практично неможливо.

Товариство мало змогу набути у власність електричну енергію по ще більш низьким цінам, ніж були заявлені у заявках на продаж електричної енергії на РДН, відповідно існував економічний ефект від продажу електричної енергії і товариству не було потреби збільшувати рівень цін. Тим більше, що підняття ціни могло спровокувати незадоволення заявок товариства (що насправді і відбулося - частина заявленого обсягу не була задоволена товариству, що також, нажаль, не було досліджено перевіркою) і спричинення збитків для товариства.

Існувала чітка тенденція до падіння ціни на РДН починаючи з 20.01.2020, що спричинила обвал цін на РДН 30-31 січня та 01-02 лютого (товариство не здійснювало операцій на РДН в цей період), тому товариство мусило враховувати цю тенденцію при плануванні своєї господарської діяльності.

Правила РДН/ВДР не містили жодного обмеження щодо мінімальної ціни, яка може бути встановлена учасником ринку при продажу електричної енергії в досліджуваний період. Єдине обмеження, яке було передбачене в Правилах РДН/ВДР, стосується максимальної ціни продажу електричної енергії - пункт 5.1 Правил РДН/ВДР вказує, що «протягом перших дев?яти місяців з дати початку роботи РДН та ВДР учасники РДН/ВДР у своїх заявках на торги зазначають ціни на електричну енергію не вище цін, визначених...» оператором ринку.

ДП «Оператор ринку» в повідомлені про обмеження ціни на РДН та ВДР, розміщеному на офіційній веб-сторінці, передбачило, що максимальна ціна продажу електричної енергії для годин мінімального навантаження (період з 00:00 до 08:00 та з 23:00 до 24:00) становить 959,12 грн/МВт*год (без ПДВ).

Таким чином, товариство мало право зазначити будь-яку ціну електричної енергії з єдиною умовою, щоб вона не перевищувала 959,12 грн за 1 МВт*год (без ПДВ). Більш того, відповідно до пункту 1.7 Додатку №4 до Правил РДН/ВДР, який містить вимоги до складання заявок на торги на РДН, передбачено: «Якщо Учасник РДН бажає продати електричну енергію за будь-якою ціною, що визначиться на торгах на РДН, він повинен у заявці на торги на РДН зазначити мінімальну ціну на РДН для заявлених на продаж обсягів електричної енергії».

Отже, товариство, маючи намір продати наявний обсяг електричної енергії та керуючись вимогами Правил РДН/ВДР, зобов'язане було заявляти мінімально можливу ціну продажу.

Відповідно до пункту 3.2.7 (підпункт 6) Правил РДН/ВДР оператор ринку перевіряє відповідність поданих заявок Правилам РДН/ВДР та умовам ринку, зокрема чи «ціни у заявках не перевищують порогових цін, встановлених для відповідних розрахункових періодів...». Якщо, хоча б одна з умов заявки, в тому числі заявлена ціна, не відповідають Правилам РДН/ВДР, така заявка, згідно пункту 3.2.9 Правил РДН/ВДР, не допускається до торгів на РДН. Оскільки всі заявки товариства були перевірені і акцептовані ДП «Оператор ринку», відтак жодних порушень у таких заявках, в тому числі порушень щодо ціни, виявлено не було.

Підсумовуючи викладене, позивач стверджує, що не планував, не вчиняв і не планує вчиняти в майбутньому жодних дій, які б містили ознаки маніпулювання ринку, і продовжує здійснювати свою діяльність із дотриманням Правил РДН/ВДР та основних ідей ринкових цін.

ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» вважає, що НКРЕКП при прийнятті оскаржуваної постанови не звернула належної уваги на заперечення щодо акту, а перевіркою належним чином не досліджено діяльність товариства в торгівельний день 04.02.2020.

Позивач наголошує, що ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» при здійсненні своєї діяльності керується Ліцензійними умовами з провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, Законом України «Про ринок електричної енергії», правилами ринку електричної енергії, правилами РДН/ВДР та чинними нормативними документами, що регламентують функціонування ринку електричної енергії.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.08.2020 відкрито провадження в адміністративній справі №640/17489/20, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.46-47).

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.10.2020 відмовлено у задоволенні заяви позивача про забезпечення позову у даній справі (а.с.116-117).

Представник відповідача у відзиві на позов заперечив позовні вимоги та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.66-67). В обґрунтування цієї позиції вказав, що до НКРЕКП надійшли звернення ДП «Оператор ринку» від 31.01.2020 №01/17-273, від 04.02.2020 №01/17-331, від 07.02.2020 №01/17-393, від 11.02.2020 №01/17-455 та від 28.02.2020 №01/17-1209 щодо випадків можливого маніпулювання деякими учасниками ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку у грудні 2019 року - лютому 2020 року, зокрема подання заявок на купівлю-продаж електричної енергії за заниженими цінами, заявок на продаж електричної енергії, обсяги якої фактично попередньо не купувались на ринку двосторонніх договорів, та/або у виробників електричної енергії, та/або імпортувалися, а також заявок на купівлю електричної енергії, обсяги яких не підтверджені укладеними договорами із споживачами електричної енергії учасниками ринку тощо, зокрема, ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС», що мали місце 30 - 31 січня, 01 та 04 лютого 2020 року.

З метою всебічного розгляду вказаного звернення, НКРЕКП надіслала до ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» запит від 18.02.2020 №1837/14/7-20 щодо надання інформації з копіями підтвердних документів, стосовно: обсягів та вартості електричної енергії, яка придбавалась/вироблялась постачальником відповідно до укладених двосторонніх договорів та/або імпортувалась, для виробників - наявною генерованою потужністю (робочою) та/або обсягами імпорту, у вигляді копій договорів, актів тощо за 30 січня та 31 січня 2020 року, 1 лютого та 4 лютого 2020 року в розрізі годин, та була подана в заявках на продаж на РДН; обсягу та вартості електричної енергії, яка запропонована на продаж на РДН 30 січня та 31 січня 2020 року, в розрізі годин.

В ході проведення перевірки ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» повідомило комісію з проведення перевірки про те, що зазначений лист до товариства не надходив.

На підставі постанови НКРЕКП від 03.06.2020 №1033, посвідчень на проведення позапланової виїзної перевірки від 04.06.2020 №290 у період з 19.06.2020 по 23.06.2020 НКРВКП здійснено позапланову виїзну перевірку дотримання ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» вимог законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії та Ліцензійних умов постачання електричної енергії споживачу, за результатами якої складено акт позапланової виїзної перевірки від 23.06.2020 №234,

Так, актом перевірки встановлено здійснення ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» операцій купівлі-продажу на ринку електричної енергії у торговій зоні ОЕС України, Також актом зафіксовано, що ліцензіат здійснював купівлю-продаж електричної енергії на балансуючому ринку. ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» не надано інформацію щодо існуючих договірних відносин товариства зі споживачами електричної енергії.

Представник відповідача вказує, що загальний баланс купівлі/продажу/постачання електричної енергії ліцензіата склав :

у грудні 2019 року: купівля 279,10 МВт-год - 275,60 (РДН) + 3,50 (врегулювання небалансів); продаж 276,24 МВт год - 35,29 (врегулювання небалансів) + постачання споживачу 240,95 МВт-год, що становить 86,33% від загального обсягу купівлі Ліцензіатом електричної енергії. Відхилення між обсягами закупленої електричної енергії та обсягами продажу і постачання електричної енергії споживачам складає 2.86 МВт год.

у січні 2020 року: купівля 5 499,26 МВт ГОД = 214,00 (РДН) + 5 285,26 (врегулювання небалансів); продаж 5 501,46 МВт-год = 5 184,60 (РДН) + 67,10 (ВДР) + 20,97 (врегулювання небалансів); постачання споживачу 228,79 МВт-год, що становить 4,16% від загального обсягу купівлі Ліцензіатом електричної енергії. Відхилення між обсягами закупленої електричної енергії та обсягами продажу і постачання електричної енергії споживачам складає (-) 2,20 МВт год.

у лютому 2020 року: купівля 10 793,26 МВт год = 255,60 (РДН) + 7406,10 (ВДР) + 3 131,56 (врегулювання небалансів); продаж 10 811,68 МВт-Год = 8 774,70 (РДН) + 0,50 (ВДР) + 1 725,0 (РДД) + 19,91 (врегулювання небалансів); постачання споживачу 291,58 МВт год, що становить 2,70% від загального обсягу купівлі Ліцензіатом електричної енергії. Відхилення між обсягами закупленої електричної енергії та обсягами продажу і постачання електричної енергії споживачам складає (-) 18,42 МВт год.

Отже, комісія з перевірки встановила, що діяльність Ліцензіата також пов?язана із здійсненням перепродажу електричної енергії.

Так, актом перевірки зафіксовано, що ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» без попередньої закупівлі обсягів електричної енергії фактично здійснював перепродаж електричної енергії між різними організованими сегментами ринку, а також на балансуючому ринку (за відсутності куплених обсягів електричної енергії).

Тобто актом позапланової виїзної перевірки виявлено та встановлено (зафіксовано) факт продажу/перепродажу електричної енергії на організованих сегментах ринку та постачання споживачам без попередньої закупівлі обсягів електричної енергії на організованих сегментах ринку, тобто Ліцензіат здійснював продаж електричної енергії без фактичної її наявності на конкретну торгову годину (повітря).

За результатами розгляду на засіданні НКРЕКП, що проводилось у формі відкритого слухання, акта позапланової виїзної перевірки ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» від 23.06.2020 №234 було прийнято постанову НКРЕКП від 15.07.2020 №1416 «Про накладення штрафу на ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» за порушення Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу», якою на Ліцензіата накладено штраф у розмірі 85000 грн за порушення, а саме:

- підпункту 12 пункту 2.2 Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії щодо обов?язку ліцензіата здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії;

- підпункту 17 пункту 2.2 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу щодо обов'язку ліцензіата для забезпечення постачання електричної енергії споживачам здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії.

Представник відповідача вказує, що наявність у Ліцензіата значної різниці (від 29 % до 96,1 % відповідно від обсягу товарної продукції Ліцензіата за відповідні періоди) між обсягами купівлі та продажу електричної енергії за звітні місяці свідчить про недотримання вказаних вище вимог щодо необхідності забезпечення балансу між попитом та пропозицією електричної енергії, а також об?єктивного та достовірного складення графіків одиниць постачання/споживання електричної енергії та дотримання зазначених графіків.

Таким чином, штрафні санкції застосовано до позивача у зв?язку з наявністю у Ліцензіата різниці між обсягами купівлі та продажу електричної енергії, що свідчать про недотримання вимог щодо необхідності забезпечення балансу між попитом та пропозицією електричної енергії (у т.ч. пункту 1.10.2 Правил ринку РДН та ВДР, статті 3 та 77 Закону України «Про ринок електричної енергії»), оскільки підприємство продавало повітря, а не електричну енергію.

З огляду на викладене представник відповідача вказує, що постанова НКРЕКП від 15.07.2020 № 1416 прийнята з дотриманням вимог законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок електричної енергії», на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, пропорційно, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

У відповіді на відзив позивач просив позов задовольнити. Додатково зазначив, що ДП «Оператор ринку» у своєму зверненні до НКРЕКП не обґрунтовував, а лише висловив припущення про випадки можливого маніпулювання. Позивач наголошує, що наявні підписані між позивачем та ОР або НЕК «Укренерго» акти підтверджують, що позивач здійснював купівлю та продаж електричної енергії та здійснював розрахунки (з ним здійснювалися розрахунки) за неї (а.с.118-120).

Представник відповідача подав до суду заперечення, в яких просив адміністративний позов залишити без задоволення з підстав, які є аналогічними доводам, викладеним у відзиві на позовну заяву (а.с.123-130).

05.05.2022 здійснено повторний автоматизований розподіл справи (а.с.133) та ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.05.2022 справу прийнято до провадження суддею Качур І.А (а.с.135).

У зв'язку з ліквідацією Окружного адміністративного суду міста Києва дана справа передана на розгляд до Волинського окружного адміністративного суду (а.с.139).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, справу ухвалено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (а.с.144-145).

Представник відповідача подала до суду додаткові пояснення, в яких просить адміністративний позов залишити без задоволення з урахуванням тих же доводів, які були викладені раніше у заявах по суті спору (а.с.156-162).

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що Державним підприємством «Оператор ринку» на адресу НКРЕКП направлено лист від 31.01.2020 №01/17-273, в якому зазначено, що за результатами аналізу поведінки учасників РДН/ВДР щодо подання заявок на торги на РДН в торговій зоні «ОЕС України» було відмічене значне збільшення заявлених обсягів у нічні години доби та зменшення учасниками ринку рівня цін в заявках на продаж електричної енергії, що призвело до зниження ціни електричної енергії на РДН починаючи з 22.01.2020, що може свідчити про маніпулювання ринком (а.с.80-81).

Також 04.02.2020 Державним підприємством «Оператор ринку» на адресу НКРЕКП направлено лист №01/17-331, в якому зазначено, що за результатами аналізу поведінки учасників РДН/ВДР щодо подання заявок на торги на РДН в торговій зоні «ОЕС України» було відмічено низький рівень заявлених цін у нічні години доби в заявках на продаж електричної енергії, що призвело до зниження ціни електричної енергії на РДН, що може свідчити про маніпулювання ринком (а.с.82-83).

Листом від 11.02.2020 №01/17-455 (а.с.87) Державним підприємством «Оператор ринку» до вказаних листів додано перелік відповідних учасників, серед яких наявне і ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» (а.с.88, 92).

В листі 25.05.2020 №01/17-1209 (а.с.95) Державне підприємством «Оператор ринку» просило НКРЕКП в межах повноважень здійснити заходи регуляторного впливу шляхом проведення перевірки дотримання ліцензійних умов відповідних учасників ринку.

Листом від 18.02.2020 №1837/14/7-20 (а.с.98) НКРЕКП повідомила ліцензіатів з постачання електричної енергії споживачу, з виробництва електричної енергії та суб'єктам, що здійснюють рейдерську діяльність, серед яких ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» (т.1 а.с.101) про необхідність надання інформації із належним чином завіреними копіями підтвердних документів стосовно обсягів та вартості електричної енергії, яка придбавалась/вироблялась постачальником відповідно до укладених двосторонніх договорів та/або імпортувалась, для виробників - наявною генерованою потужністю (робочою) та/або обсягами імпорту, у вигляді копій договорів, актів тощо за 04.02.2020 в розрізі годин, та була подана в заявках на продаж на РДН та обсягу та вартості електричної енергії, яка запропонована на продаж на РДН 04.02.2020 в розрізі годин.

Відповідно до пункту 2 частини сьомої статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики комунальних послуг» згідно із постановою НКРЕКП від 03.06.2020 №1033 (а.с.94-95) вирішено провести позапланові виїзні перевірки дотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року №1467, Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (рейдерської діяльності), затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року №1468, Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, затверджених постановою НКРЕКИ від 27.12.2017 №1469, та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності зі здійснення функцій гарантованого покупця, затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року №1471, суб'єктами господарювання згідною переліком, серед якого наявне ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» (а.с.96-97).

На підставі вказаної постанови НКРЕКП видано посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки №290 для проведення перевірки ліцензіата ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» (а.с.102-104).

За результатами проведення позапланової виїзної перевірки дотримання суб?єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу відповідачем складено акт від 23.06.2020 №234, яким встановлено порушення позивачем:

- підпункту 15 пункту 2.2 Постанови НКРЕП від 27.12.2017 №1469 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу» щодо обов?язку ліцензіата при підготовці та/або подачі заявок (пропозицій) на ринку електричної енергії не вчиняти дії, які можуть призвести до маніпулювання цінами або до інших спотворень конкуренції на ринку;

- підпункту 17 пункту 2.2 Постанови НКРЕП від 27.12.2017 №1469 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу» щодо обов'язку ліцензіата для забезпечення постачання електричної енергії споживачам здійснювати купівле продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку «на добу наперед» внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку також шляхом імпорту відповідно до Закону У країв «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонувати ринку електричної енергії;

- підпункту 12 пункту 2.2 Постанови НКРЕКП від 27.12.2017 №1468 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності) щодо обов'язку ліцензіата здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії;

- підпункту 19 пункту 2.2 Постанови НКРЕКП від 27.12.2017 №1468 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності) щодо обов?язку ліцензіата при підготовці та/або подачі заявок (пропозицій) на ринку електричної енергії не вчиняти дії, які можуть призвести до маніпулювання цінами або до інших спотворень конкуренції на ринку;

- підпункту 2 пункту 2.4 глави 2 Правил поведінки на ринку «на добу наперед», та внутрішньодобовому ринку, які є додатком 7 до Правил, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №308 щодо обов?язку учасників РДН/ВДР не займатися діяльністю, що може призвести до маніпулювання ринком;

- підпункту 4 пункту 4.4 глави 4 Правил поведінки на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, які є додатком 7 до Правил, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №308 щодо заборони учасникам РДН/ВДР здійснювати маніпулювання ринком;

- підпункту 3 частини 2 статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює держане регулювання у сферах енергетики та комунальні послуг», відповідно до якого Регулятор має право отримувати безоплатно на свій запит необхідні для виконання покладених функцій від суб?єктів господарювання, що провадять діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, копії документів, статистичну та іншу інформацію п їхню діяльність (а.с.34-40).

01.07.2020 позивачем подано заперечення до акта, складеного за результатами позапланової виїзної перевірки дотримання суб?єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу №234 від 23.06.2020 (а.с.32-33, 105-107). Інформації про результати розгляду вказаного заперечення відповідачем матеріали справи не містять.

15.07.2020 НКРЕКП прийнято постанову №1416 (а.с.31, 78) про накладення на ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» штрафу в розмірі 85000,00 грн за порушення Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу, а саме:

- підпункту 12 пункту 2.2 Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії щодо обов?язку ліцензіата здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії;

- підпункту 17 пункту 2.2 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу щодо обов?язку ліцензіата для забезпечення постачання електричної енергії споживачам здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії.

Надаючи правову оцінку спірній постанові, суд враховує наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» визначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Згідно із статтею 3 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.

Основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.

Частинами першою-третьою статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» передбачено, що Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора. Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.

Згідно з частиною четвертою статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» під час здійснення державного контролю Регулятор має право: 1) вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, і ліцензійних умов; 2) фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо - та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу; 3) вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; 4) призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час державного контролю; 5) приймати обов'язкові до виконання суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішення про усунення виявлених порушень; 6) накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом.

За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки. Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі. Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки. У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання регулятора, за результатами якого регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом. Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті регулятора до розгляду акта на засіданні регулятора.

Абзацом п'ятим частини п'ятої статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» установлено, що у разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання регулятора, за результатами якого регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.

Рішення регулятора про застосування санкцій за правопорушення, передбачені цією статтею, може бути прийнято протягом п'яти днів з дня виявлення правопорушення регулятором.

Частинами другою-четвертою статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» установлено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг регулятор розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «;Про природні монополії», «;Про питну воду та питне водопостачання», «;Про ринок природного газу», «;Про теплопостачання».

Зі змісту наведених правових норм вбачається, що НКРЕКП є органом, уповноваженим здійснювати державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних; у разі виявлення порушень у діях таких суб'єктів, застосовувати до них за результатом проведених перевірок санкції, у тому числі штрафні, виключний перелік яких визначений статтею 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», а також здійснювати інші заходи державного регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави.

Цей висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 14.03.2019 у справі № 826/3880/18, від 28.09.2020 року у справі № 812/225/17, від 21.04.2021 у справі № 480/2675/20, від 26.05.2021 у справі №824/266/20-а, від 08.07.2021 у справі № 160/1598/20, від 28.07. у справах № 380/744/20 та № 280/160/20 та від 13.08.2021 у справі № 280/62/20.

Судом встановлено, за результатом проведення позапланової виїзної перевірки позивача НКРЕКП складено акт перевірки №234 від 23.06.2020, в якому зафіксовано порушення ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» підпункту 12 пункту 2.2 Ліцензійних умов №1468 та підпункту 17 пункту 2.2 Ліцензійних умов №1469.

Порушення вищезазначених пунктів ліцензійних умов відповідач вбачає у тому, що загальний баланс купівлі/продажу/постачання електричної енергії Ліцензіата склав:

у грудні 2019 року купівля 279,10 МВт-год - 275,60 (РДН) + 3,50 (врегулювання небалансів); продаж 276,24 МВт год - 35,29 (врегулювання небалансів) + постачання споживачу 240,95 МВт-год, що становить 86,33% від загального обсягу купівлі Ліцензіатом електричної енергії. Відхилення між обсягами закупленої електричної енергії та обсягами продажу і постачання електричної енергії споживачам складає 2.86 МВт год.

у січні 2020 року купівля 5 499,26 МВт ГОД = 214,00 (РДН) + 5 285,26 (врегулювання небалансів); продаж 5 501,46 МВт-год = 5 184,60 (РДН) + 67,10 (ВДР) + 20,97 (врегулювання небалансів); постачання споживачу 228,79 МВт-год, що становить 4,16% від загального обсягу купівлі Ліцензіатом електричної енергії. Відхилення між обсягами закупленої електричної енергії та обсягами продажу і постачання електричної енергії споживачам складає (-) 2,20 МВт год.

у лютому 2020 року купівля 10 793,26 МВт год = 255,60 (РДН) + 7406,10 (ВДР) + 3 131,56 (врегулювання небалансів); продаж 10 811,68 МВт-Год = 8 774,70 (РДН) + 0,50 (ВДР) + 1 725,0 (РДД) + 19,91 (врегулювання небалансів); постачання споживачу 291,58 МВт год, що становить 2,70% від загального обсягу купівлі Ліцензіатом електричної енергії. Відхилення між обсягами закупленої електричної енергії та обсягами продажу і постачання електричної енергії споживачам складає (-) 18,42 МВт год.

Отже, фактично відповідачем під час перевірки позивача було встановлено обставини порушення ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, що виявилось у незабезпечені балансу між попитом та пропозицією електричної енергії.

Надаючи оцінку таким доводам відповідача, суд зазначає наступне.

Нормативно-правовим актом, який визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище, є Закон України «Про ринок електричної енергії» (тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пунктів 4, 7, 12, 14, 46, 74 та 75 частини першої статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» регулятором є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

баланс між попитом та пропозицією - задоволення прогнозованого попиту споживачів на електричну енергію без необхідності вжиття заходів для зменшення обсягу споживання;

балансуючий ринок електричної енергії (далі - балансуючий ринок) - ринок, організований оператором системи передачі електричної енергії з метою забезпечення достатніх обсягів електричної потужності та енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії і споживання та експорту електричної енергії, врегулювання системних обмежень в об'єднаній енергетичній системі України, а також фінансового врегулювання небалансів електричної енергії;

відповідальність за баланс - зобов'язання учасників ринку повідомляти і виконувати погодинні графіки електричної енергії відповідно до обсягів купленої та проданої електричної енергії та нести фінансову відповідальність за врегулювання небалансів;

внутрішньодобовий ринок електричної енергії (далі - внутрішньодобовий ринок) - сегмент ринку електричної енергії, на якому купівля-продаж електричної енергії здійснюється безперервно після завершення торгів на ринку «на добу наперед» та впродовж доби фізичного постачання електричної енергії;

небаланс електричної енергії - розрахована відповідно до правил ринку для кожного розрахункового періоду різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії, зареєстрованими відповідно до правил ринку;

ринок електричної енергії - система відносин, що виникають між учасниками ринку під час здійснення купівлі-продажу електричної енергії та/або допоміжних послуг, передачі та розподілу, постачання електричної енергії споживачам;

ринок електричної енергії «на добу наперед» (далі - ринок «на добу наперед») - сегмент ринку електричної енергії, на якому здійснюється купівля-продаж електричної енергії на наступну за днем проведення торгів добу.

Згідно зі статтею 3 Закону України «Про ринок електричної енергії» функціонування ринку електричної енергії здійснюється на принципах, зокрема, забезпечення балансу між попитом та пропозицією електричної енергії.

Відповідно до частини першої статті 4 цього ж Закону учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів, зокрема: про участь у ринку «на добу наперед» та/або внутрішньодобовому ринку; про участь у балансуючому ринку; про врегулювання небалансів.

Частиною першою статті 19 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що з метою підтримання балансу між попитом та пропозицією на електричну енергію: 1) правила ринку та правила ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку мають створювати умови для забезпечення об'єктивних цінових сигналів для виробників та споживачів електричної енергії; 2) оператор системи передачі має забезпечити необхідний резерв генеруючих потужностей для цілей балансування та/або застосувати еквівалентні ринкові заходи.

Відповідно до частин першої-третьої статті 68 Закону України «Про ринок електричної енергії» в Україні функціонує єдиний балансуючий ринок.

На балансуючому ринку оператором системи передачі здійснюються:

1) купівля та продаж електричної енергії для балансування обсягів попиту та пропозиції електричної енергії у межах поточної доби;

2) купівля та продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторін, відповідальних за баланс.

Виробники зобов'язані надавати послуги з балансування в обсягах та випадках, визначених цим Законом та правилами ринку. Надавати послуги з балансування мають право також споживачі у порядку, визначеному правилами ринку.

Постачальник послуг з балансування має відповідати вимогам правил ринку щодо надання послуг з балансування.

Для надання послуг з балансування учасники ринку укладають з оператором системи передачі договір на основі типового договору про участь у балансуючому ринку.

Постачальники послуг з балансування реєструються адміністратором розрахунків у порядку, визначеному правилами ринку.

Типовий договір про участь у балансуючому ринку затверджується Регулятором.

Відповідно до частини першої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно з частиною другою статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, 1) порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності; 2) недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

У разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії до відповідних учасників ринку можуть застосовуватися санкції у виді, у тому числі, штрафу.

Як встановлено судом, 15.07.2020 НКРЕКП прийнято постанову №1416 про накладення штрафу на ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» в розмірі 85000,00 грн за порушення вимог підпункту 12 пункту 2.2 Ліцензійних умов №1468 та підпункту 17 пункту 2.2 Ліцензійних умов №1469.

Постановою НКРЕКП від 27.12.2017 №1468 затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності) в пункту 1 яких, зокрема зазначено, що ці Ліцензійні умови визначають вичерпний перелік вимог, умов і правил, обов'язкових для виконання під час провадження ліцензованої діяльності.

Зокрема, відповідно до підпункту 12 пункту 2.2 Ліцензійних умов №1468 при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог, зокрема, здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії.

Постановою НКРЕП від 27.12.2017 №1469 затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу в п. 1 яких, зокрема зазначено, що ці Ліцензійні умови визначають вичерпний перелік вимог, умов і правил, обов'язкових для виконання під час провадження ліцензованої діяльності.

Підпунктом 17 пункту 2.2 Ліцензійних умов №1469 встановлено, що при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог, зокрема, для забезпечення постачання електричної енергії споживачам здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії.

Водночас, змістом акту перевірки №234 від 23.06.2020 підтверджується, що позивачем укладено з ДП «Оператор ринку» наступні договори: договір від 28.06.2019 №120/01 про участь у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, предметом якого є забезпечення оператором ринку функціонування ринку РДН та ВДР, створення організаційних, технологічних, інформаційних та інших умов для здійснення регулярних торгів за Правилами РДН та ВДР, укладання і виконання договорів про купівлю-продаж електричної енергії на РДН/ВДР та розрахунків за ними, та використання товариством таких умов з метою участі у торгах, купівлі-продажу електричної енергії та врегулювання відповідних фінансових зобов?язань, згідно з Правилами РДН та ВДР; договір від 28.06.2019 №120/01ВДР про купівлю-продаж електричної енергії на внутрішньодобовому ринку, предметом якого є здійснення купівлі-продажу електричної енергії на ВДР; договір від 28.06.2019 №120/01РДН про купівлю-продаж електричної енергії «на добу наперед», предметом якого є здійснення купівлі-продажу електричної енергії на РДН.

При цьому, під час перевірки позивача відповідачем не було встановлено обставин постачання електричної енергії споживачам без здійснення купівлі-продажу електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії.

На думку суду, вищенаведене свідчить про дотримання ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» вимог ліцензійних умов щодо обов'язку ліцензіата для забезпечення постачання електричної енергії споживачам здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 22.11.2022 у справі № 640/19174/20 та від 19.10.2023 у справі №420/7591/20.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для застосування до позивача санкцій, визначених статтею 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», оскільки ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» не допустило порушень, зафіксованих в акті перевірки №234 від 23.06.2020 та спірній постанові НКРЕКП від 15.07.2020 №1416.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного.

Аналізуючи досліджені в судовому засіданні докази, суд дійшов висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та допустимих доказів в підтвердження обґрунтованості та правомірності оскаржуваної постанови від 15.07.2020 №1416 «Про накладення штрафу на ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» за порушення Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу», а тому позов слід задовольнити повністю.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 2197,00 грн, сплачений згідно із меморіальним ордером №87 від 27.07.2020 (а.с.9)

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 15.07.2020 №1416 «Про накладення штрафу на ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» за порушення Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу».

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг судові витрати в сумі 2197,00 грн (дві тисячі сто дев'яносто сім грн 00 коп).

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: товариство з обмеженою відповідальністю «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» (07200, Київська обл., Іванківський район, селище міського типу Іванків, вулиця Івана Проскури, будинок 86, код ЄДРПОУ 38286732);

Відповідач: Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, місто Київ, вулиця Сім'ї Бродських, будинок 19, код ЄДРПОУ 39369133).

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій