08 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/8516/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лозовського О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності щодо не розгляду заяви від 27.06.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.9 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яка була подана для розгляду за належністю Голові комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 ; зобов'язання голову комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву від 27.06.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.9 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Позов обґрунтований тим, що позивач у встановленому законом порядку 27.06.2025 поштовим відправленням подав до ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву та документи, що підтверджують його право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до пункту 9 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Однак станом на дату подання позову жодної відповіді від відповідача, позивач не отримав, що свідчить про фактичну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, яка є протиправною.
Вказує на те, що відповідач, отримавши заяву позивача, не виконав передбачені законом дії, не розглянув заяву та не прийняв жодного рішення, чим порушив обов'язок діяти у спосіб, встановлений законом. Вказана бездіяльність суперечить вимогам Порядку №560, та положенням статті 23 Закону №3543-ХІІ, у зв'язку із чим порушує гарантоване право позивача на розгляд його звернення по суті.
З наведених підстав просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 06.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у ній матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити у їх задоволенні. В обґрунтування цієї позиції зазначив, що абзацом другим пункту 58 Порядку №560 у чинній редакції визначено, що під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання. Отже, Порядок №560 передбачає подання заяви військовозобов'язаного особисто до ТЦК та СП із одночасним пред'явленням військово-облікового документу, що виключає можливість особистого подання такої заяви за допомогою поштового зв'язку.
Серед документів, поданих позивачем разом з заявою про надання відстрочки, відсутній його військово-обліковий документ.
З наведених підстав, відповідач вважає, що не допускав протиправних дій/бездіяльності стосовно позивача, а тому просить у задоволенні позову відмовити.
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Дослідивши письмові докази, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
27.06.2025 ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 поштовим зв'язком було направлено заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 27.06.2025 за п.9 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з підстав: - зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду. Підставою отримання відстрочки є наявність у ОСОБА_1 хворої матері, яка є інвалідом 2 групи та потребує постійного стороннього догляду.
Відповіді станом на дату подання позову від ІНФОРМАЦІЯ_2 не надходило і відстрочки надано не було.
Крім того, як вказує представник позивача в позовній заяві, 16.07.2025 адвокатом Курбай Л.М. було подано адвокатський запит Голові комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 про надання інформації щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 27.06.2025.
Відповіді на адвокатський запит не було надано
Листом від 27.06.2025 №4723 відповідач повідомив позивача про те, що згідно з наявною інформацією в ІНФОРМАЦІЯ_3 , він знаходиться у статусі порушника правил військового обліку, у зв'язку із чим йому необхідно в найкоротші терміни особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою уточнення військово-облікових даних та вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності (а. с. 44).
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ).
Згідно з частинами першою, третьою статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Як установлено частиною шостою статті 2 Закону №2232-ХІІ, військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період є одним із видів військової служби.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ) в Україні введено воєнний стан із 05 годин 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово було продовжено (востаннє - Указом Президента України від 14.07.2025 №478/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15.07.2025 № 4524-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 07.08.2025 строком на 90 діб).
Також Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено про проведення загальної мобілізації.
Пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154), визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно з пунктом 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Пунктом 11 Положення №154 також установлено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.
Статтею 23 Закону №3543-ХІІ визначено перелік військовозобов'язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Зокрема, згідно з пунктом 9 частини першої названої статті призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають: зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.
За приписами частин сьомої, восьмої статті 23 Закону №3543-ХІІ перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
З 18.05.2024 набрав чинності Порядок №560 (тут і надалі в редакції на час виникнення спірних правовідносин), який визначає, зокрема, процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Відповідно до пунктів 57, 58 Порядку №560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (пункт 59 Порядку №560).
Пунктом 60 Порядку №560 регламентовано, що комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.
Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.
Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов'язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.
Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.
Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Аналізуючи наведені норми Порядку №560 можна дійти висновку, що військовозобов'язаний має право на подання до комісії ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку (тобто, за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання) заяви за встановленою формою (згідно з додатком 4) про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Перелік документів, які підтверджують таке право, визначений в додатку 5 та залежить від передбачених законом підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Одночасно військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Така заява підлягає обов'язковій реєстрації та розгляду утвореною при ТЦК та СП комісією.
Натомість комісія при ТЦК та СП для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, зобов'язана вивчити отриману заяву та додані до неї документи, оцінити законність підстав для надання відстрочки й фактично розглянути такі документи протягом семи днів з дати їх надходження (але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади) з ухваленням одного із рішень, що оформляється протоколом: про надання відстрочки (якщо наданими документами підтверджено право військовозобов'язаного на відстрочку від призову за заявленими підставами та наслідком такого рішення є видача довідки із зазначенням строку відстрочки) або про відмову у наданні відстрочки; у разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови.
Не є спірним, що 27.06.2025 ОСОБА_1 надіслав поштовим зв'язком на ім'я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону №3543-XII, до якої долучив відповідні документи.
З матеріалів справи слідує, що заява позивача комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, не розглянута із прийняттям одного з рішень (про надання відстрочки чи про відмову у задоволенні заяви), а листом від 27.06.2025 №4723 відповідач повідомив про те, що згідно з наявною інформацією в ІНФОРМАЦІЯ_3 , позивач знаходиться у статусі порушника правил військового обліку, у зв'язку із чим йому необхідно в найкоротші терміни особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою уточнення військово-облікових даних та вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності (а. с. 44).
Однак з огляду на вищевикладені норми чинного законодавства, зокрема приписи Порядку №560 заява позивача незалежно від способу її подання підлягала розгляду. Отримавши таку заяву, відповідач (відповідна комісія), до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки, повинен був прийняти відповідне рішення за наслідком її розгляду по суті.
За обставин цієї справи відповідач заяву ОСОБА_1 по суті звернення не розглянув та відповідне рішення не прийняв, а направив лист від 27.06.2025 №4723, який носить інформативний характер та в якому не міститься відмови у наданні відстрочки згідно з рішенням комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 (зокрема, з підстав недостатності та/або невідповідності поданих документів).
Якщо позивач порушив правила військового обліку, то це є підставою для вирішення питання про адміністративну відповідальність військовозобов'язаного, проте такі обставини не вказують на звільнення відповідача від обов'язку розглянути заяву ОСОБА_1 по суті порушеного питання у заяві, що потребує оцінки повноти документів, подання яких пов'язане з реалізацією особою відповідно до статті 23 Закону №3543-ХІІ, пункту 58 Порядку №560 права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
У спірних правовідносинах суб'єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції.
Зважаючи на наведене нормативне регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що у цьому випадку відсутність належним чином оформленого протоколом рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови у її наданні свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
У постанові Верховного Суду від 17.04.2019 у справі №342/158/17 зазначено, що протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу чи його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону (або ж іншого нормативно-правового регулювання) віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи з наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про задоволення позову у спосіб визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо розгляду заяви позивача від 02.05.2025 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та зобов'язання відповідача розглянути заяву позивача від 02.05.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти відповідне рішення.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Звертаючись до суду, позивач сплатив судовий збір у сумі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією від 31.07.2025.
Відповідно до частини третьої статті 4 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI«Про судовий збір» (далі - Закон №3674-VI) при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Оскільки позов було подано до суду в електронній формі через систему «Електронний суд», що передбачає застосування коефіцієнту для пониження відповідного розміру ставки судового збору, тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір в сумі 968,96 грн (1211,20 грн х 0,8), що підлягав сплаті за подання цього позову. Решту судового збору може бути повернуто позивачу за окремо поданим ним клопотанням на підставі статті 7 Закону №3674-VI.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 27.06.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.06.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти відповідне рішення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Лозовський