Справа № 301/1591/24
06.10.2025 м. Ужгород
Закарпатський апеляційний суд у складі:
Головуючого - судді ОСОБА_1
суддів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3
за участі секретаря: ОСОБА_4 ,
учасників судового розгляду: прокурора - ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження № 11-кп/4806/378/24 за апеляційною скаргою прокурора Хустської окружної прокуратури ОСОБА_6 на вирок Іршавського районного суду Закарпатської області від 14 травня 2024 року відносно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Загаття, Іршавського району, Закарпатської області, мешканки АДРЕСА_1 , без освіти, не працюючої, одруженої, громадянки України, раніше не судимої, на утриманні 5 малолітніх дітей,
- обвинуваченої у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.190 та ч.2 ст.190 КК України,
Вироком Іршавського районного суду Закарпатської області від 14 травня 2024 року ОСОБА_7 визнати винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.190 КК України та призначити покарання у вигляді штрафу у сумі 510 (п'ятсот десять) грн., що відповідає 30 (тридцяти) неоподатковуваним мінімумам доходів громадян.
На підставі ст. 49 ч.1 п.2 та 74 ч.5 КК України, звільнити ОСОБА_7 від відбування призначеного покарання у зв'язку із закінчення строків давності.
ОСОБА_7 визнати винною у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.190 КК України та призначити покарання у вигляді 1 (один) року 6 (шість) місяців позбавлення волі.
На підставі ст.79 КК України звільнити ОСОБА_7 від відбування призначеного покарання з випробуванням строком на 1 (один) рік, якщо вона протягом іспитового строку не вчинить нового злочину і виконає покладені на неї на підставі ч.1 ст. 76 КК України обов'язки: періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації та повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання.
Згідно з вироком, ОСОБА_7 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення за таких обставин.
25 червня 2020 року ОСОБА_7 , у робочий час, знаходячись в приміщенні службового кабінету №1 Управління соціального захисту населення Іршавської РДА, що за адресою: м. Іршава, вул. Волошина, 11, Хустського району, Закарпатської області, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям, маючи на меті незаконне збагачення, ввівши в оману працівників управління соціального захисту населення Іршавської РДА, шляхом приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги одиноким матерям при оформленні даної допомоги, вказала при заповненні заяви «Про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг» №351349 та при заповненні декларації від 25.06.2020 року «Про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням всіх видів соціальної допомоги» завідомо неправдиві відомості про те, що вона проживає та виховує своїх п'ятьох дітей ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , сама, що не відповідає дійсності, оскільки ОСОБА_7 проживає і веде спільне господарство та виховує малолітніх дітей з їхнім біологічним батьком ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , з червня 2020 року по даний час.
Дана обставина стала підставою для нарахування соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, зокрема ОСОБА_7 незаконно отримала в період з 01.06.2020 року по 30.10.2020 року державну соціальну допомогу на дітей одинокій матері, чим самим спричинила державі в особі управління соціального захисту населення Хустської районної військової адміністрації матеріальні збитки на загальну суму 15789,15 грн.
Відповідно ст.18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п.33 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751, жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям не має.
06 листопада 2020 року ОСОБА_7 , у робочий час, знаходячись в приміщенні службового кабінету №1 Управління соціального захисту населення Іршавської РДА, що за адресою: м. Іршава, вул. Волошина, 11, Хустського району, Закарпатської області, діючи умисно, повторно, з корисливих мотивів, з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям, маючи на меті незаконне збагачення, ввівши в оману працівників управління соціального захисту населення Іршавської РДА, шляхом приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги одиноким матерям при оформленні даної допомоги, вказала при заповненні заяви «Про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг» №351803 та при заповненні декларації від 06.11.2020 року «Про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням всіх видів соціальної допомоги» завідомо неправдиві відомості про те, що вона проживає та виховує своїх п'ятьох дітей ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , сама, що не відповідає дійсності, оскільки ОСОБА_7 проживає і веде спільне господарство та виховує малолітніх дітей з їхнім біологічним батьком ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , з червня 2020 року по даний час.
Дана обставина стала підставою для нарахування соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, зокрема ОСОБА_7 незаконно отримала в період з 01.11.2020 року по 30.04.2021 року державну соціальну допомогу на дітей одинокій матері, чим самим спричинила державі в особі управління соціального захисту населення Хустської районної військової адміністрації матеріальні збитки на загальну суму 4507,91 грн.
22 травня 2021 року ОСОБА_7 , у робочий час, знаходячись в приміщенні службового кабінету №1 відділу соціального захисту населення Іршавської міської ради, що за адресою: м. Іршава, пл. Народна, №2, Хустського району, Закарпатської області, діючи умисно, повторно, з корисливих мотивів, з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям, маючи на меті незаконне збагачення, ввівши в оману працівників управління соціального захисту населення Іршавської РДА, шляхом приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги одиноким матерям при оформленні даної допомоги, вказала при заповненні заяви «Про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг» №568 та при заповненні декларації від 22.05.2021 року «Про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням всіх видів соціальної допомоги» завідомо неправдиві відомості про те, що вона проживає та виховує своїх п'ятьох дітей ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , сама, що не відповідає дійсності, оскільки ОСОБА_7 проживає і веде спільне господарство та виховує малолітніх дітей з їхнім біологічним батьком ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , з червня 2020 року по даний час.
Дана обставина стала підставою для нарахування соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, зокрема ОСОБА_7 незаконно отримала в період з 01.05.2021 року по 30.10.2021 року державну соціальну допомогу на дітей одинокій матері, чим самим спричинила державі в особі управління соціального захисту населення Хустської районної військової адміністрації матеріальні збитки на загальну суму 9268,50 грн.
10 листопада 2021 року ОСОБА_7 , у робочий час, знаходячись в приміщенні службового кабінету №1 відділу соціального захисту населення Іршавської міської ради, що за адресою: м. Іршава, пл. Народна, №2, Хустського району, Закарпатської області, діючи умисно, повторно, з корисливих мотивів, з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям, маючи на меті незаконне збагачення, ввівши в оману працівників управління соціального захисту населення Іршавської РДА, шляхом приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги одиноким матерям при оформленні даної допомоги, вказала при заповненні заяви «Про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг» №1928 та при заповненні декларації від 10.11.2021 року «Про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням всіх видів соціальної допомоги» завідомо неправдиві відомості про те, що вона проживає та виховує своїх п'ятьох дітей ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , сама, що не відповідає дійсності, оскільки ОСОБА_7 проживає і веде спільне господарство та виховує малолітніх дітей з їхнім біологічним батьком ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , з червня 2020 року по даний час.
Дана обставина стала підставою для нарахування соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, зокрема ОСОБА_7 незаконно отримала в період з 01.11.2021 року по 30.04.2022 року державну соціальну допомогу на дітей одинокій матері, чим самим спричинила державі в особі управління соціального захисту населення Хустської районної військової адміністрації матеріальні збитки на загальну суму 10647,24 грн.
23 травня 2022 року ОСОБА_7 , у робочий час, знаходячись в приміщенні службового кабінету №1 відділу соціального захисту населення Іршавської міської ради, що за адресою: м. Іршава, пл. Народна, №2, Хустського району, Закарпатської області, діючи умисно, повторно, з корисливих мотивів, з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям, маючи на меті незаконне збагачення, ввівши в оману працівників управління соціального захисту населення Іршавської РДА, шляхом приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги одиноким матерям при оформленні даної допомоги, вказала при заповненні заяви «Про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг» №1717 та при заповненні декларації від 23.05.2022 року «Про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням всіх видів соціальної допомоги» завідомо неправдиві відомості про те, що вона проживає та виховує своїх п'ятьох дітей ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , сама, що не відповідає дійсності, оскільки ОСОБА_7 проживає і веде спільне господарство та виховує малолітніх дітей з їхнім біологічним батьком ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , з червня 2020 року по даний час.
Дана обставина стала підставою для нарахування соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, зокрема ОСОБА_7 незаконно отримала в період з 01.05.2022 року по 30.10.2022 року державну соціальну допомогу на дітей одинокій матері, чим самим спричинила державі в особі управління соціального захисту населення Хустської районної військової адміністрації матеріальні збитки на загальну суму 2188,68 грн.
14 листопада 2022 року ОСОБА_7 , у робочий час, знаходячись в приміщенні службового кабінету №1 відділу соціального захисту населення Іршавської міської ради, що за адресою: м. Іршава, пл. Народна, №2, Хустського району, Закарпатської області, діючи умисно, повторно, з корисливих мотивів, з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям, маючи на меті незаконне збагачення, ввівши в оману працівників управління соціального захисту населення Іршавської РДА, шляхом приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги одиноким матерям при оформленні даної допомоги, вказала при заповненні заяви «Про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг» №3294 та при заповненні декларації від 14.11.2022 року «Про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням всіх видів соціальної допомоги» завідомо неправдиві відомості про те, що вона проживає та виховує своїх п'ятьох дітей ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , сама, що не відповідає дійсності, оскільки ОСОБА_7 проживає і веде спільне господарство та виховує малолітніх дітей з їхнім біологічним батьком ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , з червня 2020 року по даний час.
Дана обставина стала підставою для нарахування соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, зокрема ОСОБА_7 незаконно отримала в період з 01.11.2022 року по 30.04.2023 року державну соціальну допомогу на дітей одинокій матері, чим самим спричинила державі в особі управління соціального захисту населення Хустської районної військової адміністрації матеріальні збитки на загальну суму 2167,32 грн.
На вказаний вирок прокурор подала апеляційну скаргу. Просить вирок суду відносно ОСОБА_7 скасувати у частині призначеного покарання обвинуваченій ОСОБА_7 та ухвалити новий вирок, яким визнати винною ОСОБА_7 та за ч. 1 ст. 190 КК України та призначити їй покарання у виді штрафу розміром 30 (тридцять) неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 510 (п'ятсот десять) гривень, за ч.2 ст. 190 КК України призначити покарання у вигляді 1 року 6 місяців позбавлення волі.
На підставі ст.70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим остаточно призначити 1 рік 6 місяців позбавлення волі. На підставі статті 79 КК України звільнити від відбування покарання з випробуванням 1 рік. Покласти обов'язки передбачені ч. 1 ст. 76 КК України
В решті вирок Іршавського районного суду від 14.05.2024 залишити без змін.
До початку розгляду справи надійшло клопотання від ОСОБА_7 та її захисника про звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності. Справу розглядати у їх відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, прокурора, яка не заперечила щодо звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_7 , перевіривши та обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали судового провадження, колегія суддів приходить до наступного висновку.
Апеляційний суд вважає, що висновок суду першої інстанції про винуватість ОСОБА_7 у вчиненні нею кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1, ч. 2 ст. 190 КК України є правильним, встановлені нею фактичні обставини вчинення ОСОБА_7 кримінального правопорушення та кваліфікація їх дій за ч. 1, ч. 2 ст. 190 КК України доказах, відображених у мотивувальній частині оскаржуваного у цій справі вироку щодо ОСОБА_7 також є правильними, яким судом першої інстанції надано правильну оцінку.
Жодного істотного порушення кримінального процесуального закону та прав обвинувачених на захист місцевим судом під час розгляду даної справи в цій частині обвинувачення ОСОБА_7 не допущено.
Щодо заяви про звільнення обвинуваченої ОСОБА_7 від кримінальної відповідальності, заслуговують на увагу з огляду на таке.
Відповідно до ч.1 ст.49 КК України передбачено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: 1) два роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі; 2) три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років; 3) п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини; 4) десять років - у разі вчинення тяжкого злочину; 5) п'ятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину.
Вказаною нормою встановлено строки давності з огляду на тяжкість вчиненого кримінального правопорушення відповідно до класифікації, визначеної приписами ст. 12 КК України, після закінчення яких особа звільняється від кримінальної відповідальності; підстави такого звільнення; правила обчислення перебігу строків давності, його відновлення, зупинення і переривання. Особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, з часу вчинення 25.06.2020 року ОСОБА_7 вищевказаного протиправного діяння минуло більше п'яти років і в матеріалах кримінального провадження відсутні відомості про те, що ОСОБА_7 перебувала у розшуку, або строки давності переривалися чи зупинялися.
Враховуючи дані обставини, апеляційний суд визнає про наявність підстав для звільнення обвинуваченої ОСОБА_7 від кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 190 КК України.
Керуючись ст.ст. 376, 404, 405, 407, 418, 419 КПК України, апеляційний суд
Апеляційну скаргу прокурора Хустської окружної прокуратури ОСОБА_6 - задовольнити частково.
Вирок Іршавського районного суду Закарпатської області від 14 травня 2024 року відносно ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.190 КК України, - скасувати.
На підставі п. 1 ч. 2 ст. 284, ст. 417 КПК України, ст. 49 КК України звільнити обвинувачену ОСОБА_7 від кримінальної відповідальностіу вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.190 КК України за спливом строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, а провадження у справі закрити.
В решті вирок залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і на неї може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Касаційного кримінального суду в складі Верховного Суду протягом трьох місяців із дня її проголошення.
Судді