ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА вул. Б.Хмельницького, 44-В, м.Київ, 01054, тел. (044) 334 68 95 e-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua, web: ki.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 05379487
м. Київ
17.09.2025Справа № 910/7215/25
За заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Морозівська Птахофабрика" (07526, Київська обл., Броварський район, с. Морозівка, вул. Садова,9, ідентифікаційний номер 33889787)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фогель Україна" (03035, м. Київ, площа Солом'янська,2, офіс 317,ідентифікаційний номер 41853100)
про банкрутство
Суддя Мандичев Д.В.
Секретар судового засідання Улахли О.М.
Представники учасників:
від заявника - не з'явилися,
від боржника - не з'явилися,
розпорядник майна - Опанасик В.В.,
від ГУ ДПС у м. Києві - Карнаєва А.С.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Морозівська Птахофабрика" звернувся до суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Фогель Україна" (ідентифікаційний номер 41853100) у зв'язку із наявною та непогашеною заборгованістю.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.06.2025 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Морозівська Птахофабрика" про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Фогель Україна" (ідентифікаційний номер 41853100) залишено без руху. Встановлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Морозівська Птахофабрика" строк п'ять днів з дня вручення цієї ухвали на усунення недоліків заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство. Встановлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Морозівська Птахофабрика" спосіб усунення недоліків заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство шляхом надання:- доказів авансування винагороди арбітражному керуючому у розмірі 48 000,00грн.
17.06.2025 до суду надійшли докази усунення недоліків, встановлених ухвалою Господарського суду від 12.06.2025.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.06.2025 № 910/7215/25 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Морозівська Птахофабрика" про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Фогель Україна" (ідентифікаційний номер 41853100) було прийнято до розгляду, засідання призначено на 02.07.2025, зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Фогель Україна" (ідентифікаційний номер 41853100) у строк до 27.06.2025(включно) надати суду належним чином засвідчені копії правоустановчих документів, зокрема статут підприємства, відзив на заяву про порушення справи про банкрутство з додатками, складений відповідно до ст. 36 Кодексу України з процедур банкрутства та з урахування п. 6 ст. 39 цього Кодексу.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.07.2025 відкладено підготовче засідання на 11.07.2025.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 11.07.2025 відкрито провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Фогель Україна" (03035, м. Київ, площа Солом'янська,2, офіс 317,ідентифікаційний номер 41853100). Визнано грошові вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Морозівська Птахофабрика" (07526, Київська обл., Броварський район, с. Морозівка, вул. Садова, 9, ідентифікаційний номер 33889787) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фогель Україна" (03035, м. Київ, площа Солом'янська,2, офіс 317,ідентифікаційний номер 41853100) у розмірі 4 046 588,69 грн. Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Введено процедуру розпорядження майном Товариства з обмеженою відповідальністю "Фогель Україна" (03035, м. Київ, площа Солом'янська,2, офіс 317,ідентифікаційний номер 41853100). Здійснено оприлюднення на офіційному веб-порталі судової влади України повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Фогель Україна" (03035, м. Київ, площа Солом'янська,2, офіс 317,ідентифікаційний номер 41853100) за номером 76611 від 14.07.2025р. Призначено розпорядником майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Фогель Україна" (03035, м. Київ, площа Солом'янська,2, офіс 317,ідентифікаційний номер 41853100) арбітражного керуючого Опанасика Владислава Володимировича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 1888 від 27.12.2018). Визначено дату проведення попереднього судового засідання на 17.09.2025 р.
11.08.2025 до суду надійшло повідомлення по справі від Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації.
21.08.2025 до Господарського суду м. Києва надійшла заява Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремленого підрозділу ДПС з грошовими вимогами до боржника на суму 10 793,30 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.08.2025 прийнято заяву Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремленого підрозділу ДПС про визнання кредитором боржника на суму 10 793,30 грн., розгляд якої відбудеться у попередньому засіданні 17.09.2025.
15.09.2025 до суду надійшов звіт розпорядника майна арбітражного керуючого Опанасика В.В. про результати розгляду заявлених кредиторських вимог до боржника.
У судове засідання, призначене на 17.09.2025, з'явилися розпорядник майна та представник заявленого кредитора. Представники сторін у судове засідання не з'явилися, хоча про дату, час і місце його проведення були повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 2 ст. 47 Кодексу України з процедур банкрутства у попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, що надійшли протягом строку, передбаченого частиною першою статті 45 цього Кодексу, у тому числі щодо яких були заперечення боржника або розпорядника майна.
За результатами розгляду вимог окремого кредитора господарський суд постановляє ухвалу про їх визнання чи відхилення (повністю або частково), що не може бути оскаржена окремо від ухвали господарського суду, постановленої за результатами попереднього засідання.
У разі необхідності господарський суд може оголосити перерву в попередньому засіданні.
За результатами попереднього засідання господарський суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються: розмір, черговість задоволення кожної визнаної вимоги та перелік усіх визнаних судом вимог кредиторів, що вносяться розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів, у тому числі вимог кредиторів, які є заінтересованими стосовно боржника; розмір та перелік не визнаних судом вимог кредиторів; дата проведення зборів кредиторів та комітету кредиторів; дата підсумкового засідання суду, на якому буде постановлено ухвалу про санацію боржника чи постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, чи ухвалу про закриття провадження у справі про банкрутство, чи ухвалу про продовження строку процедури розпорядження майном та відкладення підсумкового засідання суду, яке має відбутися у строки, встановлені частиною другою статті 44 цього Кодексу.
Розпорядник майна за результатами попереднього засідання вносить до реєстру вимог кредиторів відомості про кожного кредитора, розмір його вимог за грошовими зобов'язаннями, наявність права вирішального голосу в представницьких органах кредиторів, черговість задоволення кожної вимоги.
Неустойка (штраф, пеня) враховується в реєстрі вимог кредиторів окремо від основних зобов'язань у шосту чергу.
Погашення неустойки (штрафу, пені) у справі про банкрутство можливе лише в ліквідаційній процедурі.
Ухвала попереднього засідання є підставою для визначення кількості голосів, які належать кожному конкурсному кредитору під час прийняття рішення на зборах (комітеті) кредиторів.
Конкурсні кредитори, заінтересовані стосовно боржника, не мають права вирішального голосу на зборах (комітеті) кредиторів.
У ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у наступному порядку:
1) у першу чергу задовольняються:
- вимоги щодо виплати заборгованості з оплати за виконані роботи та/або надані послуги, а також інші кошти, належні гіг-спеціалістам за гіг-контрактами, укладеними згідно із Законом України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", та нараховані на ці суми страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, у тому числі відшкодування кредиту, отриманого на ці цілі;
- вимоги щодо виплати заборгованості із заробітної плати працюючим та звільненим працівникам банкрута, грошові компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, інші кошти, належні працівникам у зв'язку з оплачуваною відсутністю на роботі (оплата часу простою не з вини працівника, гарантії на час виконання державних або громадських обов'язків, гарантії і компенсації при службових відрядженнях, гарантії для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, гарантії для донорів, гарантії для працівників, які направляються на обстеження до медичного закладу, соціальні виплати у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за рахунок коштів підприємства тощо), а також вихідна допомога, належна працівникам у зв'язку з припиненням трудових відносин, та нараховані на ці суми страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, у тому числі відшкодування кредиту, отриманого на ці цілі;
- вимоги щодо виплати заборгованості із компенсації збитків, завданих Державному бюджету України внаслідок виконання рішень Європейського суду з прав людини, постановлених проти України;
- вимоги кредиторів за договорами страхування;
- витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді, які понесені і не сплачені до відкриття ліквідаційної процедури;
- витрати кредиторів на проведення аудиту, якщо аудит проводився за рішенням господарського суду за рахунок їхніх коштів;
- вимоги кредиторів за договорами залучення проміжного та/або нового фінансування у процедурі превентивної реструктуризації;
2) у другу чергу задовольняються:
- вимоги із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування України за громадян, які застраховані в цьому фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов'язань із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, крім вимог, задоволених позачергово, з повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування України, а також вимоги громадян - довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб'єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників);
3) у третю чергу задовольняються:
- вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів);
- вимоги центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом;
4) у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою;
5) у п'яту чергу задовольняються вимоги щодо повернення внесків членів трудового колективу до статутного капіталу підприємства;
6) у шосту чергу задовольняються інші вимоги.
У судовому засіданні, що відбулось 17.09.2025, судом розглянуто заявлені кредиторами грошові вимоги до боржника, за наслідками чого визнанню кредиторами Товариства з обмеженою відповідальністю «Фогель Україна» підлягають:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Морозівська Птахофабрика»
У ході попереднього засідання судом встановлено, що ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.07.2025 визнано грошові вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Морозівська Птахофабрика» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фогель Україна» у розмірі 4 046 588,69 грн. з віднесенням до четвертої черги задоволення вимог кредиторів.
Поряд із вищеописаною заборгованістю підлягають визнанню судові витрати кредитора в сумі 102 280,00 грн. - вимоги першої черги.
Головне управління ДПС у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС
Заява Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремленого підрозділу ДПС про визнання кредитором боржника на суму 10 793,30 грн. надійшла до суду 21.08.2025, тобто із пропуском строку, визначеного ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, та обгрунтована наступним.
Як зазначає податковий орган, у Товариства з обмеженою відповідальністю «Фогель Україна» обліковується заборгованість у сумі 10 793,30 грн. зі сплати податку на додану вартість (штрафні санкції), що виникла у зв'язку з прийняттям за результатами проведення перевірки діяльності боржника податкових повідомлень-рішень з податку на додану вартість від 07.04.2020 № 0350930409 та від 15.04.2021 № 291180416.
Згідно з податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДПС у м. Києві від 07.04.2020 № 0350930409 податковим органом повідомлено Товариство з обмеженою відповідальністю «Фогель Україна», що згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, на підставі акту перевірки № 5243/26-15-04-09-20/41853100 від 25.02.2020 встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених в п. 201.10 ст. 201 та згідно п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України застосовано штраф у загальному розмірі 49 945,30 грн. за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), який має бути сплачений на бюджетний рахунок протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання цього податкового повідомлення-рішення (при проведенні адміністративного або судового оскарження - протягом 10 календарних днів, наступних за днем узгодження).
Вказане податкове повідомлення-рішення було отримане 13.04.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0410715405109.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 15.04.2021 № 291180416 податковим органом повідомлено Товариство з обмеженою відповідальністю «Фогель Україна», що на підставі акту перевірки № 30329/Ж5/26-15-04-16-18 від 14.04.2021 та/або за даними інформаційних баз контролюючого органу (в тому числі Єдиного реєстру податкових накладних) встановлено порушення пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України та на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 і підпункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 340,00 грн. Сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафу), що визначена у цьому податковому повідомленні-рішенні, підлягає сплаті протягом десяти робочих днів, що настають за днем отримання цього податкового повідомлення-рішення (при проведенні адміністративного або судового оскарження - протягом десяти робочих днів, наступних за днем узгодження), відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України.
Зазначене податкове повідомлення-рішення було направлено податковим органом на юридичну адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фогель Україна» листом з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0410717460743, однак повернулося відправнику без вручення боржнику за закінченням терміну зберігання.
Згідно з відомостями з інтегрованих карток платника за 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 та 2025 роки заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю «Фогель Україна» з податку на додану вартість складає 10 793,30 грн. з урахуванням її часткового погашення боржником та відповідних коригувань, проведених податковим органом.
Організація ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначено Порядком, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 5 (надалі - Порядок).
Пунктом 2 розділу І Порядку визначено, що:
- достовірність показників - відповідність первинного показника, наявного в підсистемах інформаційно-комунікаційної системи ДПС (далі - ІКС ДПС), аналогічному первинному показнику оперативного обліку;
- оперативний облік - це систематизований процес фіксації та відображення в ІКП первинних показників оперативного обліку, утворення/зміни абсолютного значення облікового показника. Оперативний облік ґрунтується на принципах бухгалтерського обліку та методологічних засадах, встановлених Податковим кодексом України (далі - Кодекс) та Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування";
- інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку за визначеними параметрами, яка містить інформацію щодо облікових даних платника та призначена для хронологічного, систематичного або комбінованого накопичення, групування та узагальнення інформації з реквізитів первинних документів, оброблених засобами ІКС ДПС (податкових декларацій, звітності з єдиного внеску, податкових повідомлень-рішень, рішень податкового органу, повідомлень економічних операторів, отриманих з Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, про розраховану (зменшену) суму акцизного податку за сформовані (деактивовані) унікальні ідентифікатори, вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, рішення про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань чи податкового боргу, даних Казначейства про надходження платежів тощо).
Інформація в ІКП ґрунтується на показниках первинних документів, оброблених ІКС ДПС.
Згідно з пунктом 1 підрозділу 2 розділу ІІ Порядку з метою забезпечення контролю за правильністю відкриття/закриття ІКП в ІКС ДПС щодекадно забезпечується автоматичне формування реєстрів контролю: реєстр контролю ІКП, відкритих в ІКС ДПС, які не відповідають Переліку форм ІКП; реєстр контролю наявності відкритої ІКП за платником, стосовно якого в ЄДР внесено запис про припинення; реєстр контролю наявності ІКП без ознаки "Платник відсутній в реєстрі" відкритої платнику, якого не включено/виключено з реєстру платників певного податку.
Відповідно до пунктів 1, 2 підрозділу 1 розділу ІІІ Порядку оперативний облік надходжень забезпечується підрозділом, що здійснює облік платежів: за податками, зборами та платежами на підставі документів, визначених Порядком взаємодії органів Державної казначейської служби України та органів Державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 18 липня 2016 року № 621, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 10 серпня 2016 року за № 1115/29245; за єдиним внеском на підставі документів, визначених Положенням про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12 лютого 2016 року № 54, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 02 березня 2016 року за № 330/28460. У разі сплати грошових зобов'язань та/або податкового боргу (заборгованості) з податків і зборів, єдиного внеску та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на податкові органи, з використанням єдиного рахунку оперативний облік надходжень на бюджетні та/або небюджетні рахунки забезпечується підрозділом, що здійснює облік платежів на підставі реєстру платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з єдиного рахунка, підтвердженого та прийнятого до виконання Казначейством у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 321 "Про затвердження Порядку функціонування єдиного рахунка та виконання норм статті 35-1 Податкового кодексу України центральними органами виконавчої влади".
Згідно з пунктом 1 підрозділу 1 розділу ІV Порядку первинні показники, які відображаються у підсистемі, що забезпечує обробку звітності та платежів, є показниками форм податкової звітності та звітності з єдиного внеску.
Пунктом 2 підрозділу 1 розділу IV Порядку визначено, що структурні підрозділи податкового органу, які за своїми функціональними обов'язками відповідають за розробку форм Документів звітності: визначають первинні показники Документів звітності, що мають відображатись в ІКП (показники, що впливають на стан розрахунків платника із бюджетами); описують алгоритми відображення показників Документів звітності в ІКП (зокрема визначають умови, дати граничного терміну сплати та коди первинного показника оперативного обліку для такого відображення), а також алгоритми арифметичного та логічного контролю Документів звітності; погоджують алгоритми контролю показників Документів звітності зі структурними підрозділами ДПС за відповідними напрямами роботи. На підставі таких алгоритмів за формою, визначеною регламентом комп'ютерної обробки податкової звітності, звітності з єдиного внеску та іншої звітності (далі - Регламент комп'ютерної обробки звітності) в ІКС ДПС органів ДПС здійснюються процедури: приймання та реєстрації Документів звітності; проведення арифметичного та логічного контролю Документів звітності; відображення (рознесення) даних первинних показників Документів звітності в ІКП.
Враховуючи, що інтегрована картка платника формується на підставі поданих таким платником даних звітних документів (первинних показників, що містяться у первинних документах), суд зазначає, що відповідний документ є одним із джерел інформації щодо розміру заборгованості особи зі сплати податків.
Наведене правозастосування відповідає позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 21 жовтня 2019 року у справі № 826/7343/18.
Відповідно до п. 57.1, 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом - за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.
Враховуючи, що заявлені податковим органом кредиторські вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фогель Україна» складаються із заборгованості, нарахованої контролюючим органом у порядку ст. 54 Податкового кодексу України, та відповідні податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремленого підрозділу ДПС не оскаржувалися боржником, суд дійшов висновку, що заявлена заборгованість є узгодженою.
Згідно з повідомленням розпорядника майна арбітражного керуючого Опанасика В.В. заявлені податковим органом кредиторські вимоги відхилені у повному обсязі, що обгрунтовано розпорядником майна спливом 1095-деннного строку стягнення податкового боргу, визначеного Податковим кодексом України, а також тим, що податковим органом на було направлено на адресу боржника податкову вимогу.
З даного приводу суд зазначає наступне.
Пунктами 95.1 та 95.2 статті 95 вказаного Кодексу визначено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
У разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (пункт 59.1 статті 59 Податкового кодексу України).
Отже, нормами Податкового кодексу України встановлено чіткий порядок погашення заборгованості платників податків перед бюджетом та визначено перелік заходів, які повинен здійснити контролюючий орган для стягнення податкового боргу.
Податкова вимога - це письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу (пп. 14.1.153 ПКУ).
При цьому, суд зазначає, що існування та момент виникнення грошового зобов'язання боржника перед податковим органом не ставиться в залежність від направлення податкової вимоги та його узгодженості/неузгодженості.
Крім того, суд звертає увагу розпорядника майна, що на відміну від положень ч. 2 ст. 34 Кодексу України з процедур банкрутства, якою визначено обов'язок контролюючого органу додати до заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство докази вжиття заходів щодо стягнення (погашення) податкового боргу або іншої заборгованості, приписи статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства не встановлюють такого обов'язку для контролюючого органу при зверненні до господарського суду із заявою про визнання кредитором.
Стаття 102 ПК України має універсальний характер, встановлює строки давності для визначення суми грошових зобов'язань контролюючим органом, стягнення податкового боргу, подання заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань та регулює порядок продовження граничних строків для подання податкової декларації, заяв про перегляд рішень контролюючих органів і заяв про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань.
Пунктом 102.1 статті 102 ПК України надано право контролюючому органу, крім випадків, визначених п. 102.2 цієї статті, самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до ст. 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної п. 133.4 ст. 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У п. 102.4 ст.102 ПК України визначено, що у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Пункт 101.1 статті 101 ПК України передбачає, що списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.
Як зазначено в п. 101.2 ст.101 ПК України під терміном "безнадійний податковий борг" розуміється, зокрема, податковий борг платника податків, у тому числі податкового агента, стосовно якого минув строк давності, встановлений п. 102.4 ст. 102 цього Кодексу.
Водночас, як про це вірно вказано судом апеляційної інстанції, у період виникнення спірних правовідносин застосування статті 102 ПК України мало свої особливості, а саме: пункт 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України встановив зупинення перебігу усіх строків давності, встановлених статтею 102 ПК України, на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Водночас, 07 березня 2022 року набрав чинності Закон України № 2118-IX від 03 березня 2022 року, яким підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнено пунктом 69, зокрема, підпункт 69.9 якого встановив, що для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Положення ПК України щодо зупинення усіх строків були чинними до 27 травня 2022 року (дата набрання чинності Законом України № 2260-IX від 12 травня 2022 року). З цього дня у податковому законодавстві з'явились винятки, на які зупинення строків не поширювалося, зокрема, щодо строків проведення фактичних та документальних позапланових перевірок.
Із системного аналізу пункту 52-2 підрозділу 10 розділу "Перехідні положення" та пункту 102.9 статті 102 ПК України убачається, що зупинення перебігу зазначених строків розпочалося з 18.03.2020 та не припинилося у зв'язку із прийняттям Закону України № 2120-IX від 15.03.2022, з огляду на доповнення цим самим Законом статті 102 Податкового кодексу України пунктом 102.9, а тому не переривався і перебіг строку такого зупинення.
Разом з тим, слід вказати на те, що зміни до ПК України були внесенні 18.03.2020, 01.01.2021, 15.03.2022, відтак норми Кодексу, згідно з якими зупиняється перебіг строків давності, передбачених пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, п. п. 102.3.5 п. 102.3, п. 102.9 статті 102 цього Кодексу, не застосовують до податкових зобов'язань у яких 1095-денний строк сплив до внесення відповідних змін, тобто до 18.03.2020.
Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15.04.2025 по справі № 5023/2756/11.
З огляду на викладене, суд зазначає, що, оскільки заявлені ГУ ДПС у м. Києві, як відокремленим підрозділом ДПС кредиторські вимоги до боржника складаються із податкових зобов'язань, які виникли у 2020 та 2021 роках, відтак строк давності не сплив, та відповідно заборгованість не є безнадійною.
Станом на 17.09.2025 у матеріалах справи відсутні докази погашення боржником заявленої податковим органом заборгованості.
З огляду на викладене, Головне управління ДПС у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС підлягає визнанню кредитором боржника на суму 10 793,30 грн. з віднесенням до вимог шостої черги.
Поряд з вищеописаною заборгованістю внесенню до реєстру вимог кредиторів підлягають судові витрати кредитора у розмірі 6 056,00 грн. - вимоги першої черги.
Відповідно до абз. 1 ч. 8 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства розпорядник майна зобов'язаний окремо повідомити господарський суд про вимоги кредиторів, які забезпечені заставою майна боржника, згідно з їхніми заявами, а за відсутності таких заяв - згідно з даними обліку боржника, а також внести окремо до реєстру відомості про майно боржника, яке є предметом застави згідно з відповідним державним реєстром.
Згідно з абзацом 2 ч. 8 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства розпорядник майна зобов'язаний окремо повідомити господарський суд про вимоги щодо виплати заробітної плати, авторської винагороди, аліментів, а також про вимоги щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадян, згідно із заявами таких кредиторів та/або даними обліку боржника.
Заяви з вимогами щодо виплати заробітної плати, авторської винагороди, аліментів, а також вимоги щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадян до суду не надходили.
Дослідивши матеріали справи, додатково перевіривши правові підстави заявлення кредиторами своїх вимог до боржника, господарський суд вважає за доцільне закінчити попереднє засідання.
Керуючись ст.ст. 45, 47 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 232, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Визнати кредитором у справі № 910/7215/25 по відношенню до боржника:
- Товариство з обмеженою відповідальністю "Морозівська Птахофабрика" з грошовими вимогами на суму 4 148 868,69 грн., з яких 102 280,00 грн. - вимоги першої черги, 4 046 588,69 грн. - вимоги четвертої черги;
- Головне управління ДПС у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС з грошовими вимогами на суму 16 849,30 грн., з яких 6 056,00 грн. - вимоги першої черги, 10 793,30 грн. - вимоги шостої черги.
2. Зобов'язати розпорядника майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Фогель Україна" у п'ятиденний строк з дня отримання даної ухвали надати суду уточнений реєстр вимог кредиторів, оформлений відповідно до вимог Кодексу України з процедур банкрутства.
3. Зобов'язати розпорядника майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Фогель Україна" проаналізувати фінансову, господарську та інвестиційну діяльність боржника, його становище на товарних ринках; надати письмові докази про розмір активу та пасиву Товариства з обмеженою відповідальністю "Фогель Україна", наявну дебіторську заборгованість.
4. Зобов'язати розпорядника майна організувати проведення зборів кредиторів у відповідності до ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства, вирішити питання відносно подальшого розгляду справи та відповідні протоколи надати суду.
5. Встановити дату проведення зборів кредиторів та комітету кредиторів: 26.09.2025.
6. Зобов'язати розпорядника майна надати суду звіт про свою діяльність в процедурі розпорядження майном з врахуванням вимог ст.ст. 44-49 Кодексу України з процедур банкрутства.
7. Визначити дату проведення підсумкового судового засідання у справі № 910/7215/25 на 22.10.2025 о 12:30. Засідання відбудеться у приміщені господарського суду м. Києва в залі судових засідань № 7 (корпус Б).
8. Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного для їх подання, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
9. Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку ч.ч. 4, 5 ст.9 Кодексу України з процедур банкрутства та може бути оскаржена. Оскарження ухвали не зупиняє провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність).
Повний текст ухвали складено 09.10.2025
Суддя Д.В. Мандичев