08 жовтня 2025 рокуСправа №: 695/3699/25
Номер провадження 3/695/1903/25
08 жовтня 2025 рокум. Золотоноша
Суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області Ватажок-Сташинська А.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла із Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.173 КУпАП,
До Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області 18.08.2025 із Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області надійшла справа про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 173 КУпАП на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАД №437205 від 25.07.2025.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ВАД №437205 від 25.07.2025 ОСОБА_1 25.07.2025 близько 16 год 55 хв за адресою: с. Пальміра по вул. Заводській виражався нецензурною лайкою в сторону поліцейських, чим порушив громадський порядок і спокій громадян.
Як зазначено у протоколі ОСОБА_1 своїми діями вчинив правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП.
Для розгляду матеріалів справи у судове засідання ОСОБА_1 не прибув, його присутність працівниками органу внутрішніх справ (Національної поліції) для розгляду справи не забезпечено.
Водночас у провадженні Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області перебуває кримінальна справа №695/4016/23 з розгляду клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні № 12023255320000489 від 04.08.2023 за ознаками суспільно-небезпечного діяння, передбаченого ч.1 ст.309 КК України.
Наступне судове засідання у справі №695/4016/23 призначено на 24.10.2025 о 14 год 30 хв., та застосовано привід до особи, стосовно якої вирішується питання про застосування примусових заходів медичного характеру - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно достатті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визначається, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 17 КУпАП обставиною, що виключає адміністративну відповідальність у скоєнні адміністративного правопорушення є те, що особа діяла в стані неосудності.
Статтею 20 КУпАП визначено, що не підлягає адміністративній відповідальності особа, яка під час вчинення протиправної дії чи бездіяльності була в стані неосудності, тобто не могла усвідомлювати свої дії або керувати ними внаслідок хронічної душевної хвороби, тимчасового розладу душевної діяльності, слабоумства чи іншого хворобливого стану.
Згідно з положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255 цього Кодексу, в даному випадку на органи поліції.
Крім того, згідно з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України, однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов'язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.
Усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка, згідно зіст. 17 Закону України від 23 лютого 2006 року №3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» застосовується при розгляді справ як джерело права, зокрема справа «Пол і Одрі Едвардс проти Об'єднаного Королівства» (№46477/99), суд зазначив, що компетентні органи завжди повинні докладати серйозних зусиль для з'ясування обставин справи і не повинні керуватись необдуманими або необґрунтованими висновками для розслідування, або в якості підстав для прийняття рішень.
Таким чином, на підставі викладеного, вище, враховуючи, що відносно особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 Золотоніським міськрайонним судом Черкаської здійснюється розгляд клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру у кримінальному провадженні № 12023255320000489 від 04.08.2023 за ознаками суспільно-небезпечного діяння, передбаченого ч.1 ст.309 КК України, справа №695/4016/23, за відсутності у матеріалах даної справи про адміністративне правопорушення доказів осудності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому з метою повного, всебічного та об'єктивного дослідження обставин справи, перевірки наявності або відсутності обставин, що унеможливлюють притягнення до адміністративній відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , справа підлягає поверненню для доопрацювання.
При доопрацюванні матеріалів уповноваженим працівникам поліції належить витребувати матеріали експертних досліджень, у відповідному випадку забезпечити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , правовою допомогою, визначитись, чи підлягає складанню протокол про адміністративне правопорушення (чи може бути розпочато адміністративне провадження) у такому випадку.
За змістом ст. 278 КУпАП, при виявлені недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що проводить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному органу, що порушив провадження в адміністративній справі на дооформлення.
Верховний Суд України роз'яснив, що правомірним є вмотивоване повернення постановою суду протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14).
Керуючись ст. 251, 256 КУпАП, суддя
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст.173 КУпАП повернути до Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.В. Ватажок-Сташинська