Справа № 530/1344/25
Номер провадження 3/530/286/25
08.10.2025 Суддя Зіньківського районного суду Полтавської області О. В. Ситник, розглянувши матеріали, які надійшли з ПОГ СВГ ВП Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,жительки АДРЕСА_1 , не працюючої, РНОКПП не встановлено, за ч.4 ст.184 КУпАП ,
10.07.2025 року до Зіньківського районного суду Полтавської області надійшов адміністративний матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.184 ч.4 КУпАП.
З протоколу серії ВАД № 393808 вбачається, що 05 березня 2025 року о17 годині 00 хвилин гр. ОСОБА_1 за місцем свого проживання, АДРЕСА_1 ухилилася від виконання своїх батьківських обов'язків по вихованню та утриманню малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого останній перебуваючи на території дитячого парку «Форт» в м. Зіньків, вул. Воздвиженська, 42 у приміщенні недобудованої споруди за попередньою змовою групою осіб вчинив відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 протиправні дії психологічного характеру, що суперечили волі малолітнього ОСОБА_3 . Своїми діями ОСОБА_1 порушила вимоги п. 1, 2 ст. 150 Сімейного кодексу України.
В судове засідання 21.08.2025 року ОСОБА_1 не з'явився, належним чином не повідомлена, розгляд справи відкладено на 26.09.2025 року в яке не з'явилася, та суду стало відомо що остання перебуває у реанімаційному відділенні Зіньківської МЦЛ. На запит суду з Зіньківської МЦЛ Зіньківської міської ради Полтавської області 06.10.2025 року надійшов лист про те що ОСОБА_1 на даний час на стаціонарному лікуванні в КНП Зіньківська МЦЛ не перебуває.
30.06.2025 постановою слідчого ВП №4 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області кримінальне провадження в справі за даним фактом закрите ( а.с.5-14).
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
У разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Як вбачається з матеріалів справи, правопорушення гр. ОСОБА_1 вчинене 05.03.2025 року, матеріали до суду надійшли 10.07.2025 року. Кримінальне провадження № 12025170490000126 від 21.03.2025 року за ознаками злочину передбаченого ч.1 ст.127,ч.2 ст.300, ч.4 ст.189 КК України закрито постановою слідчого від 30.06.2025 року. На даний час закінчився строк притягнення до адміністративної відповідальності.
За вказаних обставин, судовий розгляд зводиться до формального констатування наявності або відсутності складу адміністративного правопорушення, без настання будь-яких негативних наслідків, для особи, котра порушила вимоги закону.
Завдання та мети адміністративної відповідальності не досягнуто. Принцип невідворотності покарання не реалізовано з об'єктивних причин.
Частиною 2 ст. 7 КУпАП передбачено, що провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Пунктом 7 ст. 247 КУпАП імперативно встановлено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП, тобто згідно цієї норми закінчення строків накладення адміністративного стягнення є обставиною, яка виключає провадження у справі про адміністративне правопорушення. Будь-якого продовження перебігу строків накладення адміністративних стягнень законом не передбачено, тому в разі їх закінчення провадження у справі закривається.
Вчинення будь-яких процесуальних дій з метою погіршення становища особи, яка притягується до відповідальності, за межами строку притягнення до адміністративної відповідальності, законом не передбачено.
Отже, Кодекс України про адміністративні правопорушення чітко передбачає, що закінчення строків накладення адміністративних стягнень є підставою, що виключає провадження у справі на будь-якій стадії. Після виключення провадження унеможливлюється здійснення будь-яких заходів, спрямованих на притягнення особи до адміністративної відповідальності. Це дає підстави стверджувати про відсутність у суду необхідності з'ясовувати і встановлювати вину чи невинуватість особи в постанові про закриття провадження.
Таким чином, суд вважає, що справа підлягає закриттю у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи у суді строків, передбачених ст. 38 КУпАП
Приймаючи до уваги вищевикладене, та керуючись ст.ст. 36, 38, 173-2, 247 п. 7, 284 КУпАП, суддя,-
Провадження по справі № 530/1344/25 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 - закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на оскарження.
Суддя Зіньківського районного суду
Полтавської області О. В. Ситник