Рішення від 08.10.2025 по справі 377/343/25

РІШЕННЯ

іменем України

(заочне)

Справа №377/343/25

Провадження №2/377/288/25

08 жовтня 2025 року Славутицький міський суд Київської області у складі головуючої судді Бабич Н.С., за участю секретаря судового засідання Присяжного В.В., за відсутності учасників справи, розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Славутичі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Приватного підприємства «Еко Транс Слав» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за послугу з поводження з побутовими відходами,

УСТАНОВИВ:

У квітні 2025 року Приватне підприємство «Еко Транс Слав» звернулось до суду з вказаним позовом, посилаючись на статті 1, 9, 10, 13, 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», статті 67, 68 ЖК України, статті 15, 35-1 Закону України «Про відходи», статті 15, 30, 31, 33, 34 Закону України «Про управління відходами», статті 526, 509, 901, 903, 633, 641, 642, 634 ЦК України, просило:

- стягнути з ОСОБА_1 на свою користь заборгованість за послугу з поводження з побутовими відходами, яка утворилася за період з 31.05.2021 по 21.03.2025, у розмірі 3 284, 80 гривень;

- стягнути з ОСОБА_2 на свою користь заборгованість за послугу з поводження з побутовими відходами, яка утворилася за період з 31.05.2021 по 21.03.2025, у розмірі 3 284, 80 гривень;

- стягнути з відповідачів на свою користь судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 3 028,00 гривень у рівних частках по 1 514,00 гривень з кожного.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , належить на праві спільної часткової власності ОСОБА_1 та ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право власності, виданого виконавчим комітетом Славутицької міської ради 01.04.2005 (серія НОМЕР_1 ), що підтверджується інформаційною довідкою, сформованою за допомогою додатку «Реєстр нерухомості», від 09.03.2025 №16295739674. Отже, відповідачі є споживачами комунальних послуг.

ПП «Еко Транс Слав» згідно з рішенням Славутицької міської ради від 22.10.2019 №1552-62-VII « Про визначення на конкурсних засадах юридичної особи, яка здійснює у межах території м. Славутич вивезення побутових відходів спеціального обладнаними транспортними засобами» є виконавцем послуг з поводження з побутовими відходами, визначеним органом місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку на території Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області.

01 травня 2021 року між ПП «Еко Транс Слав» та відповідачами виникли фактичні правовідносини із надання та споживання послуг з поводження ( вивезення та захоронення) побутових відходів.

01 квітня 2021 року ПП «Еко Транс Слав» та відповідач уклали Оферту до Публічного договору про надання послуг з поводження побутовими відходами на території міста Славутич Вишгородського району Київської області. Даний договір є публічний відповідно до статті 633 ЦК України та його умови однакові для всіх споживачів, беззастережне прийняття умов якого вважається акцептуванням цієї оферти споживачем. Пунктами 3 та 4 договору передбачено, що виконавець надає споживачеві послуги з поводження з твердими, великогабаритними, ремонтними відходами. Послуги з вивезення твердих відходів надаються за безконтейнерною або контейнерною схемою. Відповідно до умов договору: вартість надання послуг вивезення твердих побутових відходів складає на 1 мешканця в багатоквартирних будинках 47,15 гривень (п.16); розрахунковим періодом є календарний місяць ( п.17); застосовується щомісячна система оплати послуг, платежі вносяться не пізніше ніж протягом останнього дня місяця, що настає за розрахунковим, можливе здійснення попередньої оплати вартості послуг, послуги оплачуються у безготівковій формі ( п.18); плата вноситься на розрахунковий рахунок виконавця, вказаний у цьому договорі або повідомлений виконавцем у рахунку ( п. 19). Підпунктом 3 п.13 договору визначено, що споживач зобов'язується оплачувати в установлений договором строк надані йому послуги з вивезення побутових відходів. Відповідно до п.27 договору цей договір укладається з урахуванням вимог частини третьої статті 205, статей 633, 634, 641, 642 ЦК України без підписання письмового примірника сторонами. Згідно з пунктом 30 договору даний договір публічно доводиться до відома всіх споживачів шляхом його розміщення (оприлюднення) на офіційному сайті виконавця.

01 березня 2023 року позивач та відповідач уклали новий Типовий індивідуальний договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами, який діє і на даний час (далі-договір №2). Пунктом 1 договору №2 передбачено, що цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови надання послуг з поводження з побутовими відходами споживачу. Підпунктом 2 п.11 договору №2 визначено, що споживач зобов'язується оплачувати в установлений в договорі строк надані йому послуги з поводження з побутовими відходами. Відповідно до п.14 договору №2 споживач вносить однією сумою плату виконавцю, яка складається з плати за послугу, що розраховується, виходячи з розміру затвердженого тарифу на послугу та обсягу надання послуг, визначених відповідно до законодавства, та плати за абонентське обслуговування в розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного КМУ. Пунктом 15 договору №2 передбачено, що вартість надання послуг вивезення твердих побутових відходів в багатоквартирних будинках складає 47,15 гривень. Плата за абонентське обслуговування становить 8,04 гривень. Відповідно до п.18 договору №2 споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.

Відповідачі з вмотивованими заявами про розірвання або перегляд умов договорів до виконавця послуг не звертались. Послугу з поводження ( вивезення та захоронення) побутових відходів вказаним співвласникам квартири ПП «Еко Транс Слав» надавало постійно. Відповідачі від надання зазначеної послуги не відмовлялись, актів- претензій щодо якості послуг, або їх ненадання до приватного підприємства не надсилали. Протягом місяця з дня опублікування ПП «Еко Транс Слав» у засобах масової інформації проєктів Договорів ОСОБА_1 та ОСОБА_3 про свою відмову укласти вищевказані договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами чи про свою незгоду з умовами опублікованих договорів до ПП «Еко Транс Слав» у письмовому вигляді не направляли, а тому відповідачі вважаються такими, що прийняли пропозицію ПП «Еко Транс Слав» щодо укладення договорів про надання послуг з поводження з побутовими відходами.

Відповідачі користувалися наданими послугами ПП «Еко Транс Слав», але не вносили належним чином плату, в результаті чого за період з 31.05.2021 по 21.03.2025 включно виникла заборгованість, яка станом на 21 березня 2025 року становить 6 569,60 гривень, яка відповідно до п. 16 договору, підпункту 2 п.11, п. 15 договору №2, частини першої статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», частини першої статті 15 Закону України « Про відходи», чинного на час виникнення спірних правовідносин, частин другої, третьої статті 31 Закону України «Про управління відходами», статті 68 ЖК України, статей 509, 526, 633, 642 ЦК України підлягає стягненню з відповідачів рівними частинами по нарахованих сум комунальних послуг (а.с. 3-15).

Ухвалою судді від 07 травня 2025 року після виконання вимог, передбачених частиною шостою статті 187 ЦПК України, позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 04 червня 2025 року, задоволено частково клопотання позивача про витребування доказів, витребувано в Управління адміністративних послуг виконавчого комітету Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області докази ( а.с. 52-54).

04 червня 2025 року цивільну справу знято з розгляду у зв'язку із перебуванням головуючого судді Бабич Н.С. на лікарняному, підготовче засідання призначено на 17 червня 2025 року ( а.с. 73).

Ухвалою суду від 17 червня 2025 року оголошено перерву в підготовчому засіданні на підставі пункту 4 частини п'ятої статті 198 ЦПК України до 30 червня 2025 року ( а.с. 87-89).

Ухвалою суду від 30 червня 2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 16 липня 2025 року (а.с. 104-106).

Ухвалою суду від 16 липня 2025 року на підставі частини четвертої статті 223 ЦПК України відкладено судовий розгляд справи на 31 липня 2025 року ( а.с.119-120).

Ухвалою суду від 31 липня 2025 року відповідно до пункту 5 частини другої статті 223 ЦПК України судове засідання відкладено на 23 вересня 2025 року (а.с.131-132).

У період з 05 серпня 2025 року по 01 вересня 2025 року головуюча у справі суддя Бабич Н.С. перебувала у щорічній відпустці (а.с. 142).

Позивач свого представника у призначене судове засідання 23.09.2025 не направив, про дату, час і місце якого повідомлений належним чином через електронний кабінет, що підтверджується довідкою про доставку електронного документу, у поданому до суду клопотанні директор ПП «Еко Транс Слав» Романчук Є. просив розглянути справу без участі представника позивача, задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, щодо заочного розгляду справи не заперечував.

Відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у призначене судове засідання не прибули, про дату, час і місце якого повідомлялись в порядку, передбаченому статтями 128-130 ЦПК України, за зареєстрованим місцем проживання. Рекомендовані листи з повідомленням про вручення, якими відповідачам направлялись судові повістки з копіями ухвали від 31 липня 2025 року, повернуті до суду з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». У такому випадку відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відповідно до частини восьмої статті 128 ЦПК України вважаються належним чином повідомленими про дату, час і місце судового засідання. Відзив на позов відповідачі не подавали, клопотань про відкладення судового засідання та заяв про розгляд справи за їх відсутності до суду не надійшло, причини неявки суду не повідомили.

За наявності умов, передбачених статтями 280-282 ЦПК України, відповідно до ухвали суду від 23 вересня 2025 року, суд ухвалив заочне рішення у справі.

У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи згідно з частиною другою статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Відповідно до частини четвертої статті 268 ЦПК України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення (повне або скорочене) без його проголошення. Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення ( частина п'ята статті 268 ЦПК України).

Отже, враховуючи наведені вище норми процесуального закону, оскільки всі учасники справи не з'явились у судове засідання 23.09.2025, яким завершується розгляд справи, датою ухвалення судом рішення в даній справі є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.

Суд встановив, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 на праві спільної часткової власності належить житлове приміщення - квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджено свідоцтвом про право власності на нерухоме майно, виданим 01.04.2005 виконавчим комітетом Славутицької міської ради на підставі розпорядження від 31.03.2005 №116, зареєстрованого Славутицьким міським бюро технічної інвентаризації, номер запису 460/12 в книзі 57-09-27/13 від 07.04.2005, копія якого надійшла до суду від Управління адміністративних послуг виконавчого комітету Славутицької міської ради на виконання вимог ухвали суду від 07 травня 2025 року та долучена до матеріалів справи (а.с.67).

Зі змісту вказаної інформації № 15-08/783 від 20.05.2025 Управління адміністративних послуг виконавчого комітету Славутицької міської ради вбачається, що Славутицьким міським бюро технічної інвентаризації зазначене нерухоме майно зареєстровано в державному реєстрі прав власності за номером 10355357 ( а.с. 66).

Зазначені обставини також підтверджуються інформаційною довідкою, сформованою за допомогою додатку «Реєстр нерухомості», за № 5005059761457 від 09.03.2025 ( а.с.28).

03 червня 2006 року ОСОБА_3 уклала шлюб з ОСОБА_4 , який зареєстрований Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Славутицького міського управління юстиції у Київській області за актовим записом №63, її прізвище після реєстрації шлюбу- ОСОБА_5 , що підтверджується повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб №00051977904 від 24.06.2025, який надійшов до суду на виконання вимог ухвали суду від 17 червня 2025 року ( а.с. 97-98).

Згідно з пунктом 10 частини 1 постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» № 807-ІХ від 17.07.2020 у Київській області утворено Вишгородський район (з адміністративним центром у місті Вишгород) у складі територій Вишгородської міської, Димерської селищної, Іванківської селищної, Петрівської сільської, Пірнівської сільської, Поліської селищної, Славутицької міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається з інформації Управління адміністративних послуг виконавчого комітету Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області №15-08/623, №15-08/664, яка надійшла до суду 07 травня 2025 року, за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований з 01.02.2003 по теперішній час; ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована з 16.02.2005 по теперішній час (а.с. 47,48).

Отже, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 як співвласники житлового приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , є споживачами послуги з поводження з побутовими відходами.

ПП «Еко Транс Слав» є виконавцем послуг з поводження з побутовими відходами, визначеним органом місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку на території Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області згідно з рішенням Славутицької міської ради від 22.10.2019 № 1552-62-VII «Про визначення на конкурсних засадах юридичної особи, яка здійснює у межах території м.Славутич вивезення побутових відходів спеціально обладнаними транспортними засобами» ( а.с. 24).

Згідно з п.2.1 Статуту ПП « Екон Транс Слав», затвердженого рішенням власника приватного підприємства ОСОБА_6 №1 від 13.02.2019, підприємство створене з метою потреб його засновника ( учасника), економічних та соціальних інтересів трудового колективу на основі ефективної господарчої діяльності, задоволення потреб народного господарства та громадян України в товарах, роботах та послугах ( а.с. 19-22).

Як зазначено в п.2.2. Статуту, предметом діяльності підприємства є, зокрема, асенізація, прибирання вулиць та оброблення відходів; діяльність з обробки твердих відходів; діяльність з обробки рідких відходів; інша діяльність по прибиранню сміття та очищення інших територій.

На сайті за посиланням http://ecotransslav.wixsite.com/home ПП «Еко Транс Слав» оприлюднено Оферту до Публічного договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами від 01 квітня 2021 року ( далі-договір) ( а.с. 28-31).

Пунктами 3,4 договору передбачено, що виконавець надає споживачеві послуги з поводження з твердими, великогабаритними, ремонтними відходами. Послуги з вивезення твердих відходів надаються за безконтейнерною та контейнерною схемою.

Згідно з п. 9 договору обсяг надання послуг з поводження з твердими, великогабаритними та ремонтними побутовими відходами розраховується виконавцем на підставі норм, зазначених у рішенні виконавчого комітету Славутицької міської ради від 13 березня 2020 року № 117 «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами та погодження інвестиційної програми ПП «Еко Транс Слав».

Відповідно до п.16 договору та згідно з рішенням виконавчого комітету Славутицької міської ради від 13.03.2020 «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами та погодження інвестиційної програми ПП «Еко Транс Слав» вартість надання послуг з вивезення твердих побутових відходів складає на 1 мешканця в багатоквартирних будинках 47,15 гривень ( а.с. 29 зв.ст. - а.с. 30).

Пунктом 17 договору передбачено, що розрахунковим періодом є календарний місяць.

Згідно з п.18 договору застосовується щомісячна система оплати послуг, платежі вносяться не пізніше ніж протягом останнього дня місяця, що настає за розрахунковим. Можливе здійснення попередньої оплати вартості послуг. Послуги оплачуються у безготівковій формі, а відповідно до п.19 договору плата вноситься на розрахунковий рахунок виконавця, вказаний у цьому договорі або повідомлений виконавцем у рахунку.

Підпунктом 3 п.13 договору визначено, що споживач зобов'язується оплачувати в установлений договором строк надані йому послуги з вивезення побутових відходів.

Згідно з п.п.1, 2 п. 15 договору виконавець зобов'язується забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість послуг згідно із законодавством про житлово-комунальні послуги та про відходи та умовами договору, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів; готувати та укладати із споживачем договори про надання послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов їх виконання згідно з типовим договором.

Відповідно до п.27, п.28 договору цей договір укладається з урахуванням вимог частини третьої статті 205, статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України без підписання письмового примірника сторонами. Договір набирає чинності з 01.05.2021 та діє до 31.12.2030.

Пунктом 30 договору передбачено, що даний договір публічно доводиться до відома усіх споживачів шляхом його розміщення (оприлюднення) на офіційному сайті виконавця за посиланням: https://ecotransslav.wixsite.com/home.

Крім того, на сайті за посиланням: https://ecotransslav.wixsite.com/home ПП «Еко Транс Слав» оприлюднено Типовий індивідуальний договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами від 01 березня 2023 року ( далі - Типовий індивідуальний договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами) ( а.с. 32-35).

Пунктом 1 Типового індивідуального договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами передбачено, що цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови надання послуг з поводження з побутовими відходами споживачу. Цей Договір укладається сторонами відповідно до Закону України «Про житлово- комунальні послуги» з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України.

Згідно з п.2 даний договір є публічним договором приєднання, який набирає чинності через 30 днів з моменту розміщення на https://ecotransslav.wixsite.com/home.

Відповідно до п.3 Типового індивідуального договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання (додаток до договору), сплата рахунка за надану послуги, факт отримання послуги.

Підпунктом 2 п.11 Типового індивідуального Договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами визначено, що споживач зобов'язується оплачувати в установлений договором строк надані йому послуги з поводження з побутовими відходами.

Підпунктами 1,2 п.13 Типового індивідуального договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами передбачено, що виконавець зобов'язується забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість послуг згідно із законодавством про житлово-комунальні послуги та про відходи та умовами договору, зокрема шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів; готувати та укладати із споживачем договори про надання послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов їх виконання згідно з типовим договором.

Відповідно до п.14 Типового індивідуального договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами споживач вносить однією сумою плату виконавцю, яка складається з: плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затвердженого тарифу на послугу та обсягу надання послуг, визначених відповідно до законодавства; плати за абонентське обслуговування в розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 15 Типового індивідуального Договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами визначено, що згідно з рішенням виконавчого комітету Славутицької міської ради від 13.03.2020 «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами та погодження інвестиційної програми ПП «Еко Транс Слав» вартість надання послуг вивезення твердих побутових відходів в багатоквартирних будинках складає 47,15 гривень. Плата за абонентське обслуговування становить 8,04 гривень.

Відповідно до п.18 Типового індивідуального Договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.

Згідно з п.29, п.30 Типового індивідуального договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами цей договір набирає чинності з дня акцептування його споживачем, але не раніше ніж через 30 днів з моменту опублікування і діє протягом одного року з дати набрання чинності. Якщо за 30 днів до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.

Як вбачається з довідки про нарахування та сплати по особовому рахунку № НОМЕР_2 за адресою: АДРЕСА_1 , за період з 31.05.2021 по 28.02.2025 відповідачам нараховано та надано послуги на суму 6 669,60 гривень, які сплачено на суму 100 гривень, різниця становить 6 569,60 грн. ( а.с.36).

Відповідно до розрахунку заборгованості з оплати за комунальні послуги за адресою: АДРЕСА_1 , заборгованість ОСОБА_1 та ОСОБА_3 станом на 21 березня 2025 року становить 6 569,60 гривень, яка виникла за період з 31.05.2021 по 31.03.2025 ( а.с.37).

Згідно з частиною першої статті 15, частиною першою статті 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Правовідносини між сторонами у спірний період були врегульовані, зокрема, нормами ЦК України; Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189-VIII, який був введений в дію з 01 травня 2019 року; чинними на час виникнення спірних правовідносин Законом України «Про відходи», Правилами надання послуг з поводження з побутовими відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 №1070, постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами» від 26.07.2006 №1010, а також Законом України « Про управління відходами», постановою Кабінету Міністрів України « Про затвердження Правил надання послуги з управління побутовими відходами та типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами» від 08.08.2023 № 835.

Статтею 11 ЦК України визначені підстави виникнення цивільних прав та обов'язків.

Цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є, зокрема, договори та інші правочини.

Згідно зі статтею 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Частиною першою статті 509 ЦК України передбачено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до статті 205 правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом . Правочин, для якого законом не встановлена обов'язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків. У випадках, встановлених договором або законом, воля сторони до вчинення правочину може виражатися її мовчанням.

За змістом статті 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона -підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов'язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору.

Відповідно до частини першої статті 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Згідно з частинами першою, другою статті 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Реклама або інші пропозиції, адресовані невизначеному колу осіб, є запрошенням робити пропозиції укласти договір, якщо інше не вказано у рекламі або інших пропозиціях.

Відповідно до статті 642 ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом. Особа, яка прийняла пропозицію, може відкликати свою відповідь про її прийняття, повідомивши про це особу, яка зробила пропозицію укласти договір, до моменту або в момент одержання нею відповіді про прийняття пропозиції.

Конклюдентні дії, є акцептом, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.

За змістом частини першої статті 901, частини першої статті 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-IV (далі - Закон України «Про житлово-комунальні послуги» ) споживач - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.

Згідно пункту 6 частини першої статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

У пункті 2 частини першої статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» зазначено, що до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.

Виконавцями комунальних послуг з поводження з побутовими відходами є суб'єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку (пункт 7 частини другої статті 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги).

Спеціальним законом в сфері поводження з побутовими відходами є Закон України «Про відходи», який діяв на час виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про відходи» послуги з поводження з побутовими відходами - послуги з вивезення, перероблення та захоронення побутових відходів, що надаються в населеному пункті згідно з правилами благоустрою території населеного пункту, розробленими з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту та затвердженими органом місцевого самоврядування.

Згідно із статтею 35-1 цього Закону поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів. Виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Виконавець послуг з вивезення побутових відходів укладає договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами із споживачами. Виконавець послуг з вивезення побутових відходів зобов'язаний укласти договори про надання послуг з перероблення та захоронення побутових відходів із суб'єктами господарювання, що надають такі послуги відповідно до правил благоустрою території населеного пункту, розроблених з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту. Договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами мають містити інформацію про укладені договори між виконавцем послуг з вивезення побутових відходів та суб'єктами господарювання, що надають послуги з перероблення та/або захоронення побутових відходів.

На виконання зазначеного Закону постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 №1070 затверджені Правила надання послуг з поводження побутовими відходами, які діяли на час виникнення спірних правовідносин.

Пунктом 3 цих Правил передбачено, що послуги з поводження з побутовими відходами надаються суб'єктом господарювання, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах в установленому законодавством порядку виконавцем послуг з вивезення побутових відходів. Договір про надання послуг укладається між споживачем та виконавцем послуг з вивезення побутових відходів відповідно до Типових договорів про надання послуг з поводження побутовими відходами згідно з додатками 1 і 2 до цих Правил.

09 липня 2023 року набрав чинності Закон України «Про управління відходами» від 20.06.2022 № 2320-ІХ, п. 2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано таким, що втратив чинність з дня набрання чинності цим Законом, Закон України « Про відходи».

Відповідно пункту 41 частини першої статті 1 Закону України « Про управління відходами» утворювач відходів - фізична особа, юридична особа, в результаті діяльності якої утворюються відходи, а також суб'єкти управління відходами, які здійснюють операції із сортування, змішування або інші операції, що призводять до зміни характеристик або складу відходів.

За положеннями пункту 1 частини другої статті 31 Закону України « Про управління відходами» утворювачі побутових відходів зобов'язані укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами.

Утворювачі побутових відходів мають права та обов'язки споживачів житлово-комунальних послуг, передбачені Законом України «Про житлово-комунальні послуги» (частина третя статті 31 Закону України « Про управління відходами»).

Згідно з частинами п'ятою, сьомою статті 33 Закону України « Про управління відходами» виконавцем послуги з управління побутовими відходами є суб'єкт господарювання, який здійснює збирання та перевезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку, або адміністратор послуги з управління побутовими відходами. Виконавець послуги з управління побутовими відходами укладає договори із споживачами послуги.

Відповідно до п.24 Правил надання послуги з управління побутовими відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2023 № 835 ( далі- Правила надання послуги з управління побутовими відходами) послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»:

1) за моделями організації договірних відносин:

індивідуальний договір (публічний договір приєднання) - укладається з індивідуальним споживачем відповідно до типового індивідуального договору про надання послуги з управління побутовими відходами;

колективний договір - укладається від імені всіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою за рішенням співвласників відповідно до типового колективного договору про надання послуги з управління побутовими відходами;

2) за категоріями споживачів:

договір з індивідуальним споживачем - укладається із співвласником багатоквартирного будинку, власником будівлі (зокрема власником індивідуального садибного житлового будинку) або за згодою власника іншою особою, яка користується будівлею і отримує послугу з управління побутовими відходами для власних потреб та з якою або від імені якої укладено договір, відповідно до типового договору з індивідуальним споживачем про надання послуги з управління побутовими відходами;

договір з колективним споживачем - укладається з юридичною особою, що об'єднує споживачів у будівлі та в їх інтересах укладає договір про надання послуги відповідно до типового договору з колективним споживачем про надання послуги з управління побутовими відходами.

Відповідний договір може бути укладений в електронній формі з використанням Єдиної платформи (за наявності електронних кабінетів у сторін договору).

Згідно з п.25 Правил надання послуги з управління побутовими відходами співвласники багатоквартирного будинку (об'єднання співвласників багатоквартирного будинку) самостійно обирають один із договорів про надання послуги з управління побутовими відходами, визначених абзацом третім підпункту 1 або абзацом третім підпункту 2 пункту 24 цих Правил, а у разі неприйняття ними рішення та неукладення з виконавцем послуги відповідного договору укладають індивідуальний договір про надання послуги з управління побутовими відходами, що є публічним договором приєднання.

Обов'язок споживача укласти договір передбачений пунктом 1 частини другої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Відповідно до статті 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов'язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку. Якщо інше не визначено законом, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, управитель багатоквартирного будинку або інша уповноважена особа, яка укладає колективний договір про надання комунальних послуг, згідно з правилами благоустрою території населеного пункту, розробленими з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту та затвердженими органом місцевого самоврядування, має право на вибір серед визначених у встановленому законодавством порядку виконавців послуг з поводження з побутовими відходами. Одиницею виміру обсягу наданих послуг з поводження з побутовими відходами є кілограм, тонна, кубічний метр або інша одиниця, визначена правилами надання відповідної комунальної послуги, що затверджуються уповноваженим законом органом. Одиниця виміру обсягу наданих послуг з поводження з побутовими відходами встановлюється органом місцевого самоврядування. Критерієм якості послуг з вивезення побутових відходів є дотримання графіка вивезення побутових відходів, дотримання правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, дотримання вимог законодавства щодо надання послуг з вивезення побутових відходів. Послуга з поводження з побутовими відходами надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. У разі запровадження роздільного збирання побутових відходів при встановленні цін/тарифів на послугу з поводження з побутовими відходами не враховується вартість операцій з поводження з роздільно зібраними (відсортованими) корисними компонентами цих відходів.

Частиною п'ятою статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання. Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг. У разі укладення публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг виконавці комунальних послуг розміщують вимоги до якості відповідних послуг згідно із законодавством та іншу необхідну інформацію для кожного багатоквартирного будинку окремо на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на власному веб-сайті. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування таких вимог у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.

Згідно із статтею 9 Закону України « Про житлово-комунальній послуги» унормовано, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. За бажанням споживача оплата житлово-комунальних послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів згідно з умовами договору про надання відповідних житлово-комунальних послуг.

Відповідно до частини другої статті 7 Закону України « Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Статтею 15 Закону України «Про відходи», чинного на час виникнення спірних правовідносин, було передбачено обов'язок громадян України вносити в установленому порядку плату за послуги з поводження з побутовими відходами.

Пунктом 9 Правил надання послуг з поводження побутовими відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 №1070, які діяли на час виникнення спірних правовідносин, було визначено, що плата за надані послуги нараховується щомісяця відповідно до умов договору і тарифів, що формуються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 року №1010 « Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами». Плата виконавцю за індивідуальним договором про надання послуги з поводження з побутовими відходами складається з плати за послугу та плати за абонентське обслуговування, що вноситься споживачем виконавцю щомісяця однією сумою в порядку та розмірах відповідно до умов договору.

Згідно з частиною першою статті 34 Закону України « Про управління відходами» плата за послугу з управління побутовими відходами визначається на основі тарифу на послугу з управління побутовими відходами та норм надання послуги. Тариф на послугу з управління побутовими відходами є середньозваженим тарифом, що формується на основі тарифів на збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів. Витрати на адміністрування послуги з управління побутовими відходами розраховуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та включаються до середньозваженого тарифу виконавця послуги. Тариф на послугу з управління побутовими відходами, а також тарифи на збирання, перевезення, відновлення, видалення побутових відходів встановлюються органом місцевого самоврядування окрема за видами побутових відходів ( змішані, великогабаритні, ремонті, небезпечні, відходи зелених насаджень). Розрахунок тарифу на послугу з управління побутовими відходами здійснює виконавець послуги. Розрахунок тарифів на зберігання, перевезення відновлення та видалення побутових відходів здійснюють суб'єкти господарювання, які здійснюють відповідні операції.

Пунктом 28 Правил надання послуги з управління побутовими відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2023 № 835, визначено, що плата за надану послугу з управління побутовими відходами нараховується щомісяця відповідно до умов договору про надання послуги з управління побутовими відходами і тарифів, що формуються відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку згідно з частиною четвертою статті 34 Закону України «Про управління відходами». Плата виконавцю послуги за індивідуальним договором та договором з індивідуальним споживачем про надання послуги з управління побутовими відходами складається з плати за послугу та плати за абонентське обслуговування, що вносяться споживачем виконавцю послуги щомісяця однією сумою в порядку та розмірах згідно з умовами відповідного договору. Оплата послуги здійснюється не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим періодом.

Аналіз наведених положень законодавства вказує на те, що на фізичних осіб, як власників майна, покладено обов'язок укласти публічний договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами та вносити плату за користування такими послугами.

Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі, необхідним є доведення факту надання та споживання таких послуг. Відповідна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі № 751/3840/15-ц.

Протягом місяця з дня опублікування ПП «Еко Транс Слав» на своєму сайті вказаних вище договорів про надання послуг з поводження з побутовими відходами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 свою відмову укласти вказані договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами чи про свою незгоду з умовами опублікованих договорів до ПП «Еко Транс Слав» у письмовому вигляді не направили, а тому вважаються такими, що прийняли пропозицію ПП «Еко Транс Слав» щодо укладення договорів про надання послуг з поводження з побутовими відходами.

Довідкою про нарахування та сплату по особовому рахунку № НОМЕР_3 за адресою: АДРЕСА_1 , підтверджується нарахування та надання відповідачам за період з 31.05.2021 по 28.02.2025 послуг з поводження з побутовими відходами на суму 6 669,60 гривень, які відповідачі сплатили частково у розмірі 100 гривень, залишок заборгованості становить 6 569,60 гривень (а.с. 36).

Матеріали справи не містять доказів ненадання або надання неналежної якості таких послуг позивачем чи не користування цими послугами відповідачами.

Як вбачається з розрахунку заборгованості з оплати за комунальні послуги за адресою: АДРЕСА_1 , заборгованість ОСОБА_1 та ОСОБА_2 станом на 21 березня 2025 року становить 6 569,60 гривень (а.с.37).

Відповідно до положень частини першої статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно із частиною другою статті 530 ЦК України якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

За змістом статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , будучи співвласниками житлового приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , з часткою у праві власності по в кожного, в розумінні положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» є споживачами комунальних послуг. За вказаною адресою надавалися послуги з поводження з побутовими відходами їх виконавцем ПП «Еко Транс Слав», в тому числі відповідачам на підставі публічних договорів про надання послуг з поводження з побутовими відходами, проте оплата цих послуг не була забезпечена споживачами у встановлений строк та у розмірах спожитих послуг. Тому суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення з відповідачів на користь позивача заборгованості за надані комунальні послуги за період з 31.05.2021 по 21.03.2025 у заявлених позивачем розмірах, виходячи з розміру часток у праві власності споживачів на нерухоме майно, а саме: з ОСОБА_1 в сумі 3 284 гривні 80 копійок; з ОСОБА_2 в сумі 3 284 гривні 80 копійок.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.

За змістом частини першої статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позову, то з відповідачів на користь позивача за правилами частини першої статті 141 ЦПК України підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3 028 гривень в рівних частках по 1 514 гривень з кожного.

На підставі викладеного, керуючись статтями 258-259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приватного підприємства «Еко Транс Слав» заборгованість за послугу з поводження з побутовими відходами за період з 31.05.2021 по 21.03.2025 в розмірі 3 284 гривні 80 копійок.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Приватного підприємства «Еко Транс Слав» заборгованість за послугу з поводження з побутовими відходами за період з 31.05.2021 по 21.03.2025 в розмірі 3 284 гривні 80 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приватного підприємства «Еко Транс Слав» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 514 гривень.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Приватного підприємства «Еко Транс Слав» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 514 гривень.

Заочне рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Учасники справи:

Позивач - Приватне підприємство «Еко Транс Слав», код ЄДРПОУ 42820280, місцезнаходження: Київська область, Вишгородський район, м. Славутич, Добринінський квартал, будинок №1, квартира №48.

Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_5 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 .

Повне заочне рішення суду складено 08 жовтня 2025 року.

Суддя Н. С. Бабич