Провадження № 3/734/2468/25 Справа № 734/4254/25
іменем України
09 жовтня 2025 року селище Козелець
Суддя Козелецького районного суду Чернігівської області Бузунко О.А., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління Патрульної поліції в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 126, ч. 5 ст. 126 КУпАП,
встановив:
ОСОБА_1 16 вересня 2025 року о 12 годині 16 хвилин в с. Скрипчин дорога Т2535 3 км на автодорозі Т-25-35 (Чернігівського району Чернігівської області), керував транспортним засобом ВАЗ 2101, д.н.з. НОМЕР_1 , будучи обмеженим в праві керування транспортним засобом відповідно до постанови про виконання тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортним засобом, Козелецьким районним ВДВС Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області ВП35258891 від 19.02.2019.
ОСОБА_1 17 вересня 2025 року о 12 годині 48 хвилин в с. Кіпті, дорога М-01 97 км (Чернігівського району Чернігівської області), керував транспортним засобом ВАЗ 2101, д.н.з. НОМЕР_1 , будучи обмеженим в праві керування транспортним засобом відповідно до постанови про виконання тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортним засобом Козелецьким районним ВДВС Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області ВП35258891 від 19.02.2019.
ОСОБА_1 , будучи повідомленим про час та місце розгляду справи за допомогою sms-повідомлення, в судове засідання не з'явився.
За таких обставин, враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Також слід зазначити, що положення ст.268КУпАП не містять заборони щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 126 КУпАП, без присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Суд, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
В той же час, ст. 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 3 ст. 126 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, а ч. 5 вказаної статті за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою-четвертою цієї статті.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 126 КУпАП, доводиться доказами, що містяться в матеріалах справи, зокрема:
протоколами про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 455532 від 16 вересня 2025 року, ЕРП1 № 456495 від 17 вересня 2025 року /в яких викладені обставини вчинення правопорушень/,
копією постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами від 19 лютого 2019 року;
інформацією, яка розміщена на CD дисках.
Таким чином, аналіз перевірених і оцінених доказів підтверджує, що в діях ОСОБА_1 , наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 126 КУпАП.
У відповідності до ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.
Вирішуючи питання щодо накладення адміністративного стягнення у відношенні правопорушника, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, суд вважає за необхідне застосувати до нього адміністративне стягнення, передбачене ч. 3 ст. 126 КУпАП, у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 підлягають стягненню грошові кошти в розмірі 605 грн. 60 коп. судового збору в дохід держави.
Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 17 вересня 2025 року о 12 годині 48 хвилин в с. Кіпті, дорога М-01 97 км (Чернігівського району Чернігівської області), керував транспортним засобом ВАЗ 2101, д.н.з. НОМЕР_1 , без посвідчення водія відповідної категорії, тобто не маючи права керування таким транспортним засобом та вчинив дане правопорушення повторно протягом року.
Відповідно до довідки за підписом старшого інспектора відділу адміністративної практики управління патрульної поліції в Чернігівській області Департаменту патрульної поліції Тетяни Бойко ОСОБА_1 отримував посвідчення водія 07 червня 2016 року. На підставі постанови Козелецького районного суду Чернігівської області від 13 серпня 2024 року ОСОБА_1 був позбавлений права керування транспортними засобами строком на три місяці. Разом з тим, всупереч вимогам Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами» посвідчення водія ОСОБА_1 до територіального центру здано не було.
Згідно з вимогами ст. 317 КУпАП постанова про позбавлення права керування транспортними засобами виконується посадовими особами органів Національної поліції.
Відповідно до ст. 317-1 КУпАП виконання постанови про позбавлення права керування транспортним засобом здійснюється шляхом вилучення посвідчення водія на строк позбавлення права керування транспортними засобами та внесення до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України відомостей про позбавлення права керування транспортним засобом на строк, визначений постановою, та про вилучення посвідчення водія.
Особа вважається позбавленою права керування транспортним засобом після набрання законної сили рішенням суду про позбавлення цього права. Тобто, позбавлення права керувати транспортним засобом фактично відбувається з дня набрання постановою законної сили.
Постанова Козелецького районного суду Чернігівської області набрала законної сили 25 вересня 2024 року. Отже, в період з 25 вересня 2024 року по 25 грудня 2024 року ОСОБА_1 був особою, яка позбавлена права керування транспортними засобами.
Відповідно до змісту абз. 3 п. 20 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами» ОСОБА_1 після закінчення тримісячного строку не зобов'язаний складати теоретичний чи практичний іспит і автоматично поновлюється у праві керування транспортними засобами.
Отже, за станом на 17 вересня 2025 року ОСОБА_1 не був особою, яка позбавлена права керування транспортними засобами, і відповідно, не був особою, яка не має права керування транспортними засобами, отже, в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю при відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 40-1, ч. 3 ст. 126, ч. 5 ст. 126, ст. 266, 283, 284, 287 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП, і призначити йому стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами на строк 3 (три) місяці.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у сумі 605 грн. 60 коп.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів із моменту її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Суддя Олена БУЗУНКО