3/130/1032/2025
130/2865/25
07.10.2025 р. м. Жмеринка
Суддя Жмеринського міськрайонного суду
Вінницької області Костянтин Шепель,
за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі № 1 Жмеринського міськрайонного суду матеріали справи, що надійшли від Жмеринського районного відділу поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , за частиною першою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 424706 від 17 вересня 2025 року, складеним інспектором СРПП Жмеринського РВП Маковеєм А.В., 17 вересня 2025 року о 18-00 год в АДРЕСА_1 ОСОБА_2 умисно висловлював погрози в сторону своєї сестри ОСОБА_3 , ображав її нецензурною лайкою, чим завдав шкоду її психічному здоров'ю та вчинив відносно неї домашнє насильство психологічного характеру.
Відповідно до протоколу своїми діями ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення - вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності), зокрема, психологічного характеру (погрози, образи, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілої.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 в судовому засіданні вини у вчиненому правопорушенні не визнає, пояснює, що насильства в сім'ї відносно сестри він не вчиняв. Проживає з сестрою в одному будинку. 17 вересня 2025 року він прийшов до дому в нетверезому стані, сестра на нього насварилась, щоб він не вживав алкоголю і потім викликала поліцію. Він не виганяв її з будинку, не ображав та не погрожував.
Суддя дослідив письмові матеріали, додані до протоколу, а саме: протокол про адміністративне правопорушення, в якому ОСОБА_2 поставив свій підпис; терміновий заборонний припис стосовно кривдника, згідно з яким кривднику заборонено контактувати з сестрою строком 5 діб; рапорт про отримання повідомлення 17 вересня 2025 року о 17-30 год зі служби 102 від ОСОБА_3 про те, що брат в стані сп'яніння застосовує фізичну силу; заяву ОСОБА_3 начальнику Жмеринського РВП, у якій вона просить прийняти міри до її брата, який вчинив відносно неї насильство в сім'ї, ображав нецензурною лайкою; письмове пояснення ОСОБА_3 , яке частково підтверджує надане ОСОБА_2 пояснення; письмове пояснення ОСОБА_2 , у якому вказано, що він в стані сп'яніння посварився з сестрою і пішов спати; форму оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, де поліцейським визначено низький рівень небезпеки та копію паспорта ОСОБА_2 , відповідно до якого встановлено його особу.
Відповідно до Закону України «Про попередження насильства в сім'ї» від 15 листопада 2001 року № 2789-ІІІ насильство в сім'ї - будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім'ї стосовно іншого члена сім'ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім'ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров'ю.
Як встановлено в судовому засіданні, у ОСОБА_2 виникла сварка з сестрою, а тому вважаю, що об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого частиною першою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в даному випадку відсутня, оскільки жодних активних безпосередніх дій, які містять ознаки психологічного насильства в сім'ї, ОСОБА_2 по відношенню до сестри не вчинив, мала місце звичайна сімейна сварка, без ознак психологічного насильства.
Згідно з положеннями статті 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення , орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Все викладене вище в сукупності свідчить про відсутність в діях ОСОБА_2 які мали місце 17 вересня 2025 року, складу та події адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до пункту 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись статтями 173-2, 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення суддя -
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за частиною першою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити у зв'язку із відсутністю в його діях події і складу цього адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляція до Вінницького апеляційного суду на протязі десяти днів через Жмеринський міськрайонний суд.
Суддя Костянтин ШЕПЕЛЬ