Провадження № 33/803/2601/25 Справа № 243/6575/25 Суддя у 1-й інстанції - Соловйова О. О. Суддя у 2-й інстанції - Стародуб О. Г.
06 жовтня 2025 року м. Кривий Ріг
Суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Дніпровського апеляційного суду Стародуб О.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову судді Слов'янського міського суду Донецької області від 26 серпня 2025 року, якою
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою:
АДРЕСА_1 ,
визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 172-19, ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, та призначене адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 гривень, -
Згідно постанови, 20.07.2025 року о 14 год. 45 хв. старший сержант ОСОБА_1 , перебуваючи на військовій службі у в/ч НОМЕР_1 , перевозив через блок пост у АДРЕСА_1 боєприпаси, а саме: набої 5,45 мм - 300 шт., гранати РГН - 1 шт. без супроводжуючих документів всупереч Наказу МО України №359 від 29.06.2005 року, чим порушив правила поводження із зброєю та боєприпасами, що становлять підвищену небезпеку для оточення в умовах особливого періоду, тим самим, вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-19 КУпАП.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить закрити провадження у справі на підставі ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення. Вважає постанову незаконною та такою, що підлягає скасуванню з огляду на порушення норм матеріального та процесуального права. Вказує, що суддею не зазначено які норми та правила поводження зі зброєю ним порушено. Зазначає, що Розділ Х Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністра оборони України 29.06.2005 №359 не регулює питання правил поводження зі зброєю. Звертає увагу, що ним не було здійснено тимчасового виходу (виїзду) до населених пунктів, у тому числі тих, що не належать до району відповідальності підрозділу, для вирішення особистих чи службових питань, а лише здійснювалось переміщення з одного місця тимчасового розміщення підрозділу в інше через постійні обстріли зі сторони збройних сил російської федерації, а тому необхідності для здачі стрілецької зброї та боєприпасів відповідальному за облік стрілецької зброї і боєприпасів підрозділу або черговому підрозділу, не було. Наголошує про залишення судом поза увагою вимог абз. 1 п. 2 розділу Х Інструкції, відповідно до якого військовослужбовці отриману стрілецьку зброю та боєприпаси повинні постійно тримати при собі.
Перевіривши матеріали справи, вважаю, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що суддя першої інстанції правильно дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-19 КУпАП, тобто порушив правила поводження із зброєю, а також боєприпасами, вибуховими, іншими речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення, в умовах особливого періоду.
Диспозиція ч. 2 ст. 172-19 передбачає відповідальність за діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені в умовах особливого періоду, а саме відповідальність за порушення правил поводження зі зброєю, а також боєприпасами, вибуховими, іншими речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення, а також з радіоактивними матеріалами.
Предметом правопорушення є зброя, бойові припаси, вибухові, радіоактивні та інші речовини і предмети, що становлять підвищену небезпеку для оточення.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Порядок організації обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів до неї військовослужбовцям у структурних підрозділах Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України та Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту (структурні підрозділи), командуваннях видів Збройних Сил України, інших органах військового управління (далі - органи військового управління), військових частинах (на кораблях), військових навчальних закладах, установах та організаціях Міністерства оборони України, Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту (військові частини), а також національному персоналу з числа військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, який бере участь у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки (національний персонал), визначений Інструкцією про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністра оборони України 29.06.2005 №359 (далі - Інструкція).
Згідно п. 2 розділу Х Інструкції, військовослужбовці отриману стрілецьку зброю та боєприпаси повинні постійно тримати при собі. У разі тимчасового виходу (виїзду) військовослужбовців до населених пунктів, у тому числі тих, що не належать до району відповідальності підрозділу, для вирішення особистих чи службових питань стрілецька зброя та боєприпаси здаються відповідальному за облік стрілецької зброї і боєприпасів підрозділу або черговому підрозділу з внесенням відповідних змін до опису зброї, яка зберігається у шафі (ящику).
Відповідно до п. 17 розділу І Інструкції, видача (здача) особистої зброї та боєприпасів військовослужбовцям структурних підрозділів, органів військового управління, військових частин, які прибули (вибувають) до нового місця проходження військової служби або звільнені з військової служби, проводиться службою ракетно-артилерійського озброєння (далі РАО) зі складу (на склад) РАО за накладними згідно із заявками на забезпечення особистою зброєю військовослужбовців керівників (начальників) структурних підрозділів (органів військового управління), які завіряються гербовою печаткою, а у військових частинах - за заявками командирів підрозділів на видачу зброї.
Особиста зброя та боєприпаси військовослужбовцями отримуються (здаються) зі складу (на склад) РАО особисто. Категорично забороняється передавати (отримувати, здавати) особисту зброю та боєприпаси поза складом РАО військової частини.
Отримана військовослужбовцем зі складу особиста зброя та боєприпаси негайно в той самий день здаються на зберігання черговому частини (оперативному черговому) або особі, яка в управлінні відповідає за зберігання та видачу зброї і боєприпасів, під підписи того, хто здав, і того, хто прийняв зброю, в окремому розділі книги видачі зброї та боєприпасів роти.
У разі вибуття військовослужбовців до нового місця служби або звільнення з військової служби особиста зброя і боєприпаси отримуються в чергового частини (оперативного чергового) на підставі накладної під особистий підпис у книзі видачі зброї та боєприпасів, які в той самий день здаються ними на склад РАО.
Вказаних вимог ОСОБА_1 не виконав, що й призвело до вчинення останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-19 КУпАП.
Факт скоєння адміністративного правопорушення та винність ОСОБА_1 підтверджуються наступними доказами.
Протоколом про військове адміністративне правопорушення серії ДНК-2 №3298 від 20.07.2025 року, відповідно до якого 20.07.2025 року о 14 год. 45 хв. старший сержант ОСОБА_1 , перебуваючи на військовій службі у в/ч НОМЕР_1 , перевозив через блок пост у АДРЕСА_1 боєприпаси, а саме: набої 5,45 мм - 300 шт., гранати РГН - 1 шт. без супроводжуючих документів всупереч Наказу МО України №359 від 29.06.2005 року, чим порушив правила поводження із зброєю та боєприпасами, що становлять підвищену небезпеку для оточення в умовах особливого періоду, тим самим, вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-19 КУпАП.
Письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 20.07.2025 року, відповідно до яких він 20.07.2025 року близько о 14-45 год. він перевозив майно, в тому числі набої 5,45 мм - 300 шт., гранати РГН - 1 шт. до нового місця розташування підрозділу. В подальшому на блок посту у АДРЕСА_1 , перевірки було виявлено дані боєприпаси, однак під час перевірки виявив, що супровідні документи на них залишились у розташуванні підрозділу. В подальшому документи підвезені йому на блок пост.
Рапортом ст. стрільця групи охорони та ППС взводу охорони та ППС роти ВСП ДЗВ ВСП від 20.07.2025 року, відповідно до якого 20.07.2025 року приблизно о 14-45 год. на блок посту « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на автошляху Київ-Харків-Довжанський 648 км Краматорського району заїхав автомобіль Isuzu Midi, р.н. НОМЕР_2 , водій є військовослужбовцем в/ч НОМЕР_1 старший сержант ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Під час огляду речей військовослужбовця було виявлено набої 5,45 мм - 300 шт., гранати РГН - 1 шт. На момент перевірки, супроводжуючих документів на вказані боєприпаси не було. Військовослужбовець прямував старший сержант ОСОБА_1 прямував з м. Слов'янська до м. Бакалія. Про зазначене вище було повідомлено чергового ТВК м. Слов'янськ та на лінію «102».
Військовим квитком серії НОМЕР_3 , з якого вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є військовослужбовцем та перебуває в складі військової частин НОМЕР_1 .
Роздавально-здавальною відомістю №349 від 15.07.2025 року боєприпасів на пункті бойового постачання А7014.
Фототаблицею до матеріалів перевірки щодо порушень правил поводження зі зброєю від 17.07.2025 року.
З протоколу про військове адміністративне правопорушення серії ДНК-2 №3298 від 20.07.2025 року вбачається, що старший сержант ОСОБА_1 перебуваючи на військовій службі у в/ч НОМЕР_1 , перевозив через блок пост у АДРЕСА_1 боєприпаси, а саме: набої 5,45 мм - 300 шт., гранати РГН - 1 шт.
На момент огляду супроводжуючих документів на зберігання і перевезення набоїв 5,45 мм у кількості 300 шт. та 1 гранати РГН ОСОБА_1 не мав.
З огляду на викладене, апеляційний суд вважає правильним висновок суду першої інстанції про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-19 КУпАП, а саме перевезення зброї та боєприпасів без відповідних на те документів.
Доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 про відсутність необхідності здачі зброї оскільки ним не було здійснено тимчасового виходу (виїзду) з району відповідальності підрозділу, а здійснювалось переміщення з одного місця тимчасового розміщення підрозділу в інше, на увагу не заслуговують, оскільки не звільняють його від обов'язку мати при собі супроводжуючі документи на зберігання та перевезення боєприпасів.
Таким чином, переконливих доводів, які б вказували на істотні порушення, які могли б вплинути на правильність і обґрунтованість постановленого по справі судового рішення, та які б спростовували висновки суду про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.172-19 КУпАП, апеляційний суд не вбачає.
Разом з тим, в резолютивній частині постанови судом помилково зазначено про визнання ОСОБА_1 винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та на підставі ст. 36 КУпАП накладено адміністративне стягнення.
Апеляційний суд вважає посилання на ч. 3 ст. 172-20 та ст. 36 КУпАП опискою та вважає за необхідне змінити постанову судді, виключивши дане посилання з резолютивної частини постанови.
На підставі викладеного, керуючись ст. 294 КУпАП, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову судді Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 26 серпня 2025 року стосовно ОСОБА_1 змінити, виключивши з її резолютивної частини посилання на ч. 3 ст. 172-20 та ст. 36 КУпАП.
В іншій частині постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 26 серпня 2025 року стосовно ОСОБА_1 залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя