Ухвала від 03.10.2025 по справі 753/20921/25

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/20921/25

провадження № 1-кс/753/2939/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" жовтня 2025 р. слідчий суддя Дарницького районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника адвоката ОСОБА_4 , підозрюваної ОСОБА_5 , підозрюваного ОСОБА_6 розглянувши у відкритому судовому засіданні, клопотання старшого слідчого СВ Дарницького УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_7 у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 12025100020003325 від 05.09.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, про встановлення строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування,-

ВСТАНОВИВ:

01.10.2025 до слідчого судді Даврницького районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого СВ Дарницького УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_7 у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 12025100020003325 від 05.09.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, про встановлення строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування.

Клопотання обґрунтовується тим, що СВ Дарницького УП ГУ НП у м. Києві здійснюється досудове розслідування кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12025100020003325 від 05.09.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

05.09.2025 року прокурором Дарницької окружної прокуратури м. Києва із матеріалів кримінального провадження №12024100020003545 від 14.08.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України в окреме провадження виділено матеріали відносно підозрюваних ОСОБА_5 та ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Відповідно до наказу директора СКП «Київтелсервіс» ОСОБА_5 призначено на посаду начальника відділу супроводу виконання МЦП спеціалізованого комунального підприємства «Київтелсервіс» та подальшому 01.04.2021 призначена головою тендерного комітету.

Відповідно до наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України №2546 від 07.12.2020 року голова тендерного комітету несе персональну відповідальність за виконання покладених на комітет функцій. Голова тендерного комітету організовує роботу комітету, визначає порядок денний та проводить засідання, а також вносить пропозиції щодо змін у складі комітету керівнику замовника.

Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином, ОСОБА_5 перебуваючи на посаді начальника відділу супроводу виконання МЦП та будучи головою тендерного комітету тобто уповноваженою особою відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель та закупівлю товарів, робіт і послуг являється особою, яка обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто, згідно ч. 3 ст. 18 КК України, є службовою особою.

Так, 29.03.2021 уповноваженою особою ОСОБА_5 на веб-порталі електронної система публічних закупівель «Prozorro» було розміщено оголошення UA-2021-03-29-007376-c про проведення відкритих торгів з особливостями для закупівлі мережевого обладнання в кількості 364 комплекти в термін до 31 грудня 2021 з очікуваною вартістю закупівлі 172 999 447,00 грн., а також розміщено тендерну документацію до такої тендерної закупівлі, затверджену протоколом засідання тендерного комітету від 29.03.2021 №17 зі змінами від 08.04.2021.

Очікувана вартість предмета закупівлі визначається на підставі аналізу та порівняння цін на ринках відповідних товарів, робіт і послуг з урахуванням примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої Уповноваженим органом у сфері публічних закупівель (далі - Уповноважений орган).

На стадії підготовки до проведення тендерної закупівлі визначення очікуваної вартості предмета закупівлі здійснено на підставі аналізу пропозицій потенційних учасників торгів, що надійшли в серпні 2021 року на підставі відповідних запитів таким суб'єктам господарювання.

29.04.2021 тендерним комітетом СКП «Київтелсервіс» допущено дві тендерні пропозиції від ТОВ «ВМ КОНСТРАКШ УКРАЇНА» з ціною тендерної пропозиції 172 839 724,14 грн та ТОВ «АМРІТА КОМПЛЕКСНІ РІШЕННЯ» з ціною - 172 974 036,00 грн.

05.05.2021 головою тендерного комітету ОСОБА_5 прийнято рішення оформлене протоколом №37 про розгляд тендерної пропозиції та визнання найбільш економічно вигідною пропозицію ТОВ «ВМ КОНСТРАКШ УКРАЇНА», поданої щодо закупівлі «Створення, розвиток та супроводження сервісної мережевої інфраструктури; 32420000-3 - Мережеве обладнання за ДК 021:2015 Єдиного закупівельного словника» та визнання переможцем торгів на закупівлю ТОВ «ВМ КОНСТРАКШ УКРАЇНА».

В подальшому, в невстановленому досудовим розслідуванням місці 21.05.2021 між спеціальним комунальним підприємством «Київтелсервіс» (Замовник) в особі директора спеціального комунального підприємства ОСОБА_8 та ТОВ «ВМ Констракшн Україна» в особі директора ОСОБА_9 (Підрядник) укладено договір № ВМ/КТС-19.05.21.1 (надалі «Договір») відповідно до якого ТОВ «ВМ Констракшн Україна» взяло на себе зобов?язання з поставки обладнання, а також надати послуги з його встановлення та сервісного обслуговування.

Специфікацією до договору № ВМ-КТС-19.05.21.1 від 21.05.2021, яка є його додатком № 1 та додатковою угодою №1 від 24.05.2021, визначено назву кількість та вартість предметів закупівлі, серед яких комплект обладнання, а саме комутатор HPE 5130 24G SFP 4SFP+EISwitch (модель JG933A), блок живлення HPE X361 150W AC Power Supply, блок безперебійного живлення APC Smart UPS 750 VA LCD RM 2U 230V with Network Card в кількості 340 штук ціною 206 123,00 за штуку без ПДВ, 247 347, 00 грн. за штуку з ПДВ, загальною вартістю без ПДВ 70 081 820,00 грн., загальною вартістю з ПДВ 84 098 184,00 грн.

05.07.2021, 25.08.2021, 30.08.2021, 06.12.2021 та 30.12.2021 року Спеціальне комунальне підприємство «Київтелсервіс» здійснило оплату за договором в повному обсязі.

Разом з тим, проведеною товарознавчою експертизою було встановлено, завищення вартості комплекту обладнання, а саме комутатора HPE 5130 24G SFP 4SFP+EISwitch (модель JG933A), блоку живлення HPE X361 150W AC Power Supply, блоку безперебійного живлення APC Smart UPS 750 VA LCD RM 2U 230V with Network Card), які були закуплені за договором № ВМ-КТС-19.05.21.1 від 21.05.2021.

Так відповідно до висновку експерта №1488-25 від 11.07.2025, ринкова вартість - вартість, за яку можливе відчуження об'єкта оцінки, тобто-мережевого обладнання на території України станом на 01 березня 2021 року становила: комутатора HPE 5130 24G SFP 4SFP+EISwitch (модель JG933A) 67 355,77 грн., блоку живлення HPE X361 150W AC Power Supply - 5 411,00 грн., блоку безперебійного живлення APC Smart UPS 750 VA LCD RM 2U 230V with Network Card - 24 829,76 грн., загальною вартістю 97 596,53 грн з ПДВ.

Розмір завищення вартості 1 комплекту мережевого обладнання складає 149 751, 07 гривень з ПДВ.

Таким чином, розмір збитків завданий укладення договору №ВМ-КТС-19.05.21.1 від 21.05.2021 за завищеною вартістю в частині придбання мережевого обладнання, а саме 340 комплектів становить 50 915 363,80 грн.

Таким чином, начальник відділу супроводу виконання МЦП спеціалізованого комунального підприємства «Київтелсервіс» ОСОБА_5 будучи уповноваженою особою відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель та закупівлю товарів, робіт і послуг, в порушення Статуту Спеціалізованого комунального підприємства «КИЇВТЕЛЕСЕРВІС», яке засноване на комунальній власності територіальної громади міста Києва та підпорядковане Департаменту інформаційно-комунікаційних технологій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) через неналежне виконання своїх службових обов'язків внаслідок несумлінного ставлення до них, всупереч інтересам територіальної громади міста Києва у період часу з 21.03.2021 по 21.05.2021, перебуваючи за місцем розташування Спеціалізованого комунального підприємства «КИЇВТЕЛЕСЕРВІС» за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 10, здійснила організацію та проведення процедури відкритих торгів з особливостями на закупівлю товару за предметом закупівлі «Створення, розвиток та супроводження сервісної мережевої інфраструктури; 32420000-3 - Мережеве обладнання за ДК 021:2015 Єдиного закупівельного словника» UA-2021-03-29-007376-c на всіх її етапах, не організувавши її належним чином, не вжила реальних заходів з належного вивчення середньо ринкових цін на відповідні товари, пошук інших заходів, спрямованих на ефективність використання бюджетних коштів та їх економію, всупереч встановлених ч.1 ст.5 Закону України «Про публічні закупівлі» принципів (максимальна економія, ефективність та пропорційність, запобігання корупційним діям і зловживанням) та визначив переможцем ТОВ «ВМ Констракшн Україна», тим самим, маючи достатній досвід роботи на підприємстві в, розуміючи порядок їх проведення, неналежним чином провела процедуру вказаних відкритих торгів, внаслідок чого, завдано матеріальної шкоди державним інтересам на загальну суму 50 915 363, 80 грн. з урахуванням ПДВ.

За наявності достатніх підстав, 14.07.2025 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що згідно наказу директора СКП «Київтелсервіс» №06-К від 20.01.2020 року ОСОБА_6 прийнято на роботу і 01.09.2020 призначено на посаду начальника Управління експлуатації, супроводження та підтримки програмно-апаратних комплексів та мереж.

Відповідно до посадової інструкції начальника Управління експлуатації, супроводження та підтримки програмно-апаратних комплексів та мереж СКП «Київтелсервіс» останній уповноважений подавати у межах компетенції пропозиції керівництву підприємства щодо придбання устаткування й обладнання для модернізації, розвитку та удосконалення роботи об'єктів мережевої інфраструктури підприємства.

Так, ОСОБА_6 12.03.2021 року, перебуваючи на посаді начальника Управління експлуатації, супроводження та підтримки програмно-апаратних комплексів та мереж СКП «Київтелсервіс», підготував службову записку щодо доцільності проведення закупівлі - Створення, розвиток та супроводження сервісної мережевої інфраструктури; 32420000-3 - Мережеве обладнання за ДК 021:2015 Єдиного закупівельного словника. Згідно вказаної службової записки від 12.03.2021 року, обґрунтуванням доцільності закупівлі визначено пункт 16.9. «Створення, розвиток та супроводження сервісної мережевої інфраструктури» напрямів діяльності та заходів комплексної міської цільової програми «Електронна столиця» на 2019 - 2022 роки, затвердженої рішенням Київської міської ради від 18.12.2018 року №461/6512.

До вищевказаної службової записки додано інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі (додаток 1), кваліфікаційні критерії до учасників (додаток 2), підтвердження очікуваної вартості предмета закупівлі (моніторинг цін) (додаток 3).

Згідно додатку 3 до службової записки від 12.03.2021 року, за підписом в.о. директора СКП «Київтелсервіс» ОСОБА_8 скеровано запити щодо вартості мережевого обладнання для створення, розвитку та супроводження сервісної мережевої інфраструктури до ТОВ «ВМ КОНСТРАКШН УКРАЇНА» (основний КВЕД діяльності 42.22 Будівництво споруд електропостачання та телекомунікацій), ТОВ «ІНТЕЛЕКШУАЛ КОНСТРАКШН» (основний КВЕД діяльності 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель) та ТОВ «Інформаційні технології та інформаційна безпека» (основний КВЕД 53.20 Інша поштова та кур'єрська діяльність).

Відповідно до наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України №275 від 18.02.2020 Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі розрахунок очікуваної вартості товарів може здійснюватися методом порівняння ринкових цін шляхом направлення не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару.

В свою чергу, на основі аналізу трьох запропонованих комерційних пропозицій від ТОВ «ВМ КОНСТРАКШН УКРАЇНА», ТОВ «ІНТЕЛЕКШУАЛ КОНСТРАКШН», та ТОВ «Інформаційні технології та інформаційна безпека», які не є офіційними постачальниками мережевого обладнання для створення, розвитку та супроводження сервісної мережевої інфраструктури ОСОБА_6 сформовано очікувану вартість предмета закупівлі у розмірі 172 999 447, 00 грн. з ПДВ.

Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином, ОСОБА_6 перебуваючи на посаді начальника Управління експлуатації, супроводження та підтримки програмно-апаратних комплексів та мереж СКП «Київтелсервіс» та являється особою, яка обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто, згідно ч. 3 ст. 18 КК України, є службовою особою.

Так, на веб-порталі електронної система публічних закупівель «Prozorro» було розміщено оголошення UA-2021-03-29-007376-c про проведення відкритих торгів з особливостями для закупівлі мережевого обладнання в кількості 364 комплекти в термін до 31 грудня 2021 з очікуваною вартістю закупівлі 172 999 447,00 грн., а також розміщено тендерну документацію до такої тендерної закупівлі, затверджену протоколом засідання тендерного комітету від 29.03.2021 №17 зі змінами від 08.04.2021.

29.04.2021 тендерним комітетом СКП «Київтелсервіс» допущено дві тендерні пропозиції від ТОВ «ВМ КОНСТРАКШ УКРАЇНА» з ціною тендерної пропозиції 172 839 724,14 грн та ТОВ «АМРІТА КОМПЛЕКСНІ РІШЕННЯ» з ціною - 172 974 036,00 грн.

05.05.2021 головою тендерного комітету ОСОБА_5 прийнято рішення оформлене протоколом №37 про розгляд тендерної пропозиції та визнання найбільш економічно вигідною пропозицію ТОВ «ВМ КОНСТРАКШ УКРАЇНА», поданої щодо закупівлі «Створення, розвиток та супроводження сервісної мережевої інфраструктури; 32420000-3 - Мережеве обладнання за ДК 021:2015 Єдиного закупівельного словника» та визнання переможцем торгів на закупівлю ТОВ «ВМ КОНСТРАКШ УКРАЇНА».

В подальшому, в невстановленому досудовим розслідуванням місці 21.05.2021 між спеціальним комунальним підприємством «Київтелсервіс» (Замовник) в особі директора спеціального комунального підприємства ОСОБА_8 та ТОВ «ВМ Констракшн Україна» в особі директора ОСОБА_9 (Підрядник) укладено договір № ВМ/КТС-19.05.21.1 (надалі «Договір») відповідно до якого ТОВ «ВМ Констракшн Україна» взяло на себе зобов?язання з поставки обладнання, а також надати послуги з його встановлення та сервісного обслуговування.

Специфікацією до договору № ВМ-КТС-19.05.21.1 від 21.05.2021, яка є його додатком № 1 та додатковою угодою №1 від 24.05.2021, визначено назву кількість та вартість предметів закупівлі, серед яких комплект обладнання, а саме комутатор HPE 5130 24G SFP 4SFP+EISwitch (модель JG933A), блок живлення HPE X361 150W AC Power Supply, блок безперебійного живлення APC Smart UPS 750 VA LCD RM 2U 230V with Network Card в кількості 340 штук ціною 206 123,00 за штуку без ПДВ, 247 347, 00 грн. за штуку з ПДВ, загальною вартістю без ПДВ 70 081 820,00 грн., загальною вартістю з ПДВ 84 098 184,00 грн.

05.07.2021, 25.08.2021, 30.08.2021, 06.12.2021 та 30.12.2021 року Спеціальне комунальне підприємство «Київтелсервіс» здійснило оплату за договором в повному обсязі.

Разом з тим, проведеною товарознавчою експертизою було встановлено, завищення вартості комплекту обладнання, а саме комутатора HPE 5130 24G SFP 4SFP+EISwitch (модель JG933A), блоку живлення HPE X361 150W AC Power Supply, блоку безперебійного живлення APC Smart UPS 750 VA LCD RM 2U 230V with Network Card), які були закуплені за договором № ВМ-КТС-19.05.21.1 від 21.05.2021.

Так відповідно до висновку експерта, ринкова вартість - вартість, за яку можливе відчуження об'єкта оцінки, тобто-мережевого обладнання на території України станом на 01 березня 2021 року становила: комутатора HPE 5130 24G SFP 4SFP+EISwitch (модель JG933A) 67 355,77 грн., блоку живлення HPE X361 150W AC Power Supply - 5 411,00 грн., блоку безперебійного живлення APC Smart UPS 750 VA LCD RM 2U 230V with Network Card - 24 829,76 грн., загальною вартістю 97 596,53 грн з ПДВ.

Відповідно до висновку експерта, за результатами проведення судово-економічної експертизи розмір шкоди за завищеною вартістю в частині придбання мережевого обладнання, становить 51 881 907,21 грн з ПДВ.

Таким чином, начальник Управління експлуатації, супроводження та підтримки програмно-апаратних комплексів та мереж СКП «Київтелсервіс» ОСОБА_6 в порушення посадової інструкції, а саме в частині повноважень щодо подання у межах компетенції пропозиції керівництву підприємства щодо придбання устаткування й обладнання для модернізації, розвитку та удосконалення роботи об'єктів мережевої інфраструктури підприємства, Статуту Спеціалізованого комунального підприємства «КИЇВТЕЛЕСЕРВІС», яке засноване на комунальній власності територіальної громади міста Києва та підпорядковане Департаменту інформаційно-комунікаційних технологій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) через неналежне виконання своїх службових обов'язків внаслідок несумлінного ставлення до них, всупереч інтересам територіальної громади міста Києва, маючи достатній досвід роботи на підприємстві, у період часу з 10.03.2021 по 12.03.2021, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, не забезпечив належним чином формування економічно вигідної очікуваної вартості предмета закупівлі (моніторинг цін) -- «Створення, розвиток та супроводження сервісної мережевої інфраструктури; 32420000-3 - Мережеве обладнання за ДК 021:2015 Єдиного закупівельного словника» UA-2021-03-29-007376-c, та не вжив реальних заходів з належного вивчення середньо ринкових цін на відповідні товари, пошук інших заходів, спрямованих на ефективність використання бюджетних коштів та їх економію, не вжив жодних заходів, направлених на отримання цінових пропозицій від офіційних дистриб'юторів вищезазначеного мережевого обладнання на території України, а також офіційного представництва компанії HPE, APC на території України, допустивши несумлінне дотримання принципів, встановлених ч.1 ст.5 Закону України «Про публічні закупівлі» (максимальна економія, ефективність та пропорційність, запобігання корупційним діям і зловживанням) чим призвів до укладання договору поставки з ТОВ «ВМ КОНСТРАКШН УКРАЇНА», яка реалізувала мережеве обладнання за цінами, які не відповідали ринковим, тим самим призвів до завдання матеріальної шкоди державним інтересам на загальну суму 51 881 907,21 грн з ПДВ.

За наявності достатніх підстав, 13.08.2025 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

В подальшому, 09.09.2025 року ОСОБА_5 та ОСОБА_6 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбачено ч. 2 ст. 367 КК України.

09.09.2025 року на підставі доручення прокурора в порядку ст. 290 КПК України, сторонам кримінального провадження відкрито матеріали досудового розслідування для ознайомлення, про що повідомлено усіх учасників у встановленому законом порядку.

В рамках кримінального провадження захист підозрюваної ОСОБА_5 та ОСОБА_6 здійснює адвокат - ОСОБА_4 . Як підозрювані, так і їх захисник після відкриття матеріалів кримінального провадження явно зволікають при ознайомлені з матеріалами до яких надано доступ, зокрема у період із 09.09.2025 року по теперішній час вони з'явились лише: 12.09.2025 року, 18.09.2025 року, 22.09.2025 року та 26.09.2025 року та кожного разу ознайомлювались по 10-15 хвилин із об'ємом по 20-30 сторінок кримінального провадження.

Таким чином у зв'язку із відкриттям матеріалів кримінального провадження сторонам, великою кількістю учасників справи, а також зволіканням сторони захисту із ознайомленням у органу досудового розслідування виникла необхідність в обмеженні строку ознайомлення стороні захисту з матеріалами кримінального провадження в порядку ст. 290 КПК України.

Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав та просив задовольнити за наведених в ньому підстав, зазначивши, що стороні захисту, було повідомлено про завершення досудового розслідування та надано доступ до матеріалів кримінального провадження із 09.09.2025.

Підозрювані ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , захисник адвокат ОСОБА_4 просили відмовити у задоволенні клопотання слідчого, посилаючись на те, що актуальної інформації щодо всього обсягу матеріалів кримінального провадження сторона захисту не має, а обставин, які свідчать про зволікання останньої з ознайомленням з матеріалами досудового розслідування слідчий не навів.

Слідчий суддя вислухавши учасників процесу, вивчивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 10 ст. 290 КПК України сторонам кримінального провадження, потерпілому, представнику юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, надається достатній час для ознайомлення з матеріалами, до яких їм надано доступ. У разі зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов'язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження або потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, вважаються такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів. Клопотання розглядається слідчим суддею місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про місце та час проведення судового засідання, не перешкоджає розглядові клопотання.

Право на ознайомлення з усіма матеріалами досудового розслідування гарантує реалізацію конституційного права підозрюваного на отримання інформації, зокрема, щодо суті пред'явленого обвинувачення та стану розгляду справи, а також забезпечує підозрюваному чи його захиснику можливість підготувати захист від пред'явленого обвинувачення.

Отже, право на ознайомлення із матеріалами досудового розслідування та право на отримання інформації про закінчення розслідування у кримінальному провадженні є складовими конституційного права на захист.

Водночас, ознайомлення підозрюваного чи його захисника з матеріалами досудового розслідування є елементом кримінального судочинства і його порядок відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 92 Конституції України визначається законами України.

Відтак, право на таке ознайомлення не є абсолютним, про що також зазначив Конституційний Суд України у рішенні по справі № 1-4/2012 про ознайомлення обвинуваченого і захисника з матеріалами кримінальної справи. Ознайомлення обвинуваченого чи його захисника з матеріалами справи в межах розумних строків відповідає завданням кримінального судочинства, визначеним у ст. 2 КПК України, що з одного боку забезпечує реалізацію прав і свобод людини і громадянина, а з іншого - вимагає від особи відповідальної поведінки, зумовленої законними потребами, інтересами інших осіб (зокрема, потерпілого) та суспільства в цілому.

Згідно зі ст. 290 КПК України у разі зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов'язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження або потерпілий вважаються такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів.

Конституційний Суд України зазначив, що положення КПК України щодо визначення сторонам строку для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження узгоджуються з практикою Європейського Суду з прав людини та з підпунктом «b" пункту 3 статті 6 Конвенції, відповідно до якого кожен обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має право мати час і можливості для підготовки свого захисту.

Так, Європейський Суд неодноразово зазначав, що право на захист не є абсолютним, а за змістом статті 6 Конвенції прийнятними є лише вкрай необхідні заходи, які обмежують право на захист (рішення від 23 квітня 1997 року у справі «Ван Мехелен та інші проти Нідерландів", від 25 вересня 2008 року у справі «Полуфакін і Чернишов проти Росії"). Як зауважив Європейський Суд, підпункт «b" пункту 3 статті 6 Конвенції гарантує обвинуваченому мати час і можливості, необхідні для підготовки свого захисту", а це означає, що така підготовка охоплює все, що є «необхідним" для підготовки розгляду справи судом. Крім того, можливості, доступні кожному, хто обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, мають включати ознайомлення -для цілей підготовки свого захисту -з результатами розслідувань, які проводилися протягом усього провадження у справі. Однак питання адекватності часу і можливостей, наданих обвинуваченому, слід вирішувати в контексті обставин кожної конкретної справи (рішення від 21 жовтня 2010 року у справі «Корнєв і Карпенко проти України"). Так, у рішенні від 18 лютого 2010 року у справі «Гаважук проти України" Європейський Суд визнав, що можливість обвинуваченого ознайомитися з матеріалами справи протягом п'яти днів є достатнім часом у цій справі в розумінні підпункту «b" пункту 3 статті 6 Конвенції.

Кримінальний процесуальний Кодекс України не містить поняття «затягування процесу ознайомлення з матеріалами кримінального провадження», зазначений інститут кримінального судочинства є оціночною категорією і в кожному разі, з огляду на вищезазначену практику Європейського Суду з прав людини, вирішується судом в залежності від конкретних обставин справи.

Доводи клопотання слідчого про те, що сторона захисту зловживає своїм правом на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, знайшли своє об'єктивне підтвердження в ході розгляду клопотання, слідчий суддя, враховуючи обсяг, категорію кримінального правопорушення, умови безперешкодного доступу до них сторони захисту, а також те, що ознайомлення здійснюється у робочі дні, розумний час для вивчення матеріалів, підготовки клопотань, вважає, що з метою забезпечення підозрюваному конституційного права на захист необхідно встановити час для ознайомлення із матеріалами кримінального провадження № 12025100020003325 від 05.09.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, терміном до 17 жовтня 2025 року включно, оскільки цього часу достатньо для ознайомлення із матеріалами кримінального провадження, їх осмислення та підготовки до належного захисту в суді.

Керуючись ч. 10 ст. 290, ст.ст. 309, 372, ст. 376, ст. 392, 532 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого СВ Дарницького УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_7 у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 12025100020003325 від 05.09.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, про встановлення строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування - задовольнити частково.

Встановити підозрюваним ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та їх захиснику адвокату ОСОБА_4 строк для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні №12025100020003325 від 05.09.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України до 17 жовтня 2025 року включно

Роз'яснити, що після спливу вказаного строку сторона захисту вважається такою, що повністю реалізувала своє право на доступ до матеріалів кримінального провадження.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: