Ухвала від 07.10.2025 по справі 166/237/25

справа № 166/237/25

провадження № 1-в/166/20/25

УХВАЛА

іменем України

07 жовтня 2025 року с-ще Ратне

Ратнівський районний суд Волинської області в складі головуючого - судді ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши подання начальника Ратнівського відділу державної виконавчої служби у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу і порядку виконання виконавчого листа в частині конфіскації майна,

встановив :

Начальник Ратнівського відділу державної виконавчої служби у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - ВДВС) ОСОБА_3 звернувся до суду із поданням, яке мотивує тим, що на виконанні у ВДВС перебуває виконавчий лист Ратнівського районного суду Волинської області № 166/237/25 від 17.03.2025 в частині конфіскації у власність держави металевого ножа із зеленою рукояткою та карабін марки «SabattiRover870», калібру 7,62 мм х 51 мм, із маркувальним позначенням «R79433». Зазначив, що у передбачений законодавством спосіб Волинська ОВА оприлюднила інформацію з пропозицією отримати майно військового призначення, станом на день звернення із поданням заяв із клопотанням про передачу такого майна не надходило. З огляду на те, що зброя та боєприпаси є майном, яке обмежене в цивільному обороті, відтак їх реалізація через систему електронних торгів не передбачена.

Просить змінити спосіб та порядок виконання вироку суду, зокрема вирішити питання про знищення вказаних речових доказів, виконання покласти на Головне управління Національної поліції у Волинської області.

Прокурор у поданій заяві просив подання розглянути за його відсутності, не заперечив проти його задоволення.

Начальник ВДВС ОСОБА_3 у поданні просив його розглянути без представника відділу державної виконавчої служби.

Суд, дослідивши матеріали подання, дійшов такого висновку.

Ратнівський районний суд Волинської області ухвалою від 07.03.2025 постановив на підставі ст. 96-1, ст.96-2 КК України конфіскувати металевого ножа із зеленою рукояткою та карабін марки «SabattiRover870», калібру 7,62 мм х 51 мм, із маркувальним позначенням «R79433». З метою примусового виконання вироку Ратнівським районним судом Волинської області 17 березня 2025 року видано виконавчий лист, на підставі якого Ратнівським ВДВС 24 березня 2025 року відкрито виконавче провадження № 77608405.

Головне управління Національної поліції у Волинській області у відповідь на запит начальника ВДВС ОСОБА_3 повідомило про неможливість здійснення реалізації зброї із покликанням на п. 79 Інструкції про порядок вилучення, обліку, зберігання та передачі речових доказів у кримінальних справах, цінностей та іншого майна органами дізнання, досудового слідства і суду, затвердженої спільним наказом ГПУ, МВС України, ДПА України, СБУ, ВСУ, ДСА України від 27.08.2010 № 51/401/649/471/23/125, та п. 22 ч.1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію».

Нормами ч. 1 ст. 62 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконання рішень про конфіскацію майна здійснюється органами державної виконавчої служби в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 61 Закону України «Про виконавче провадження», реалізація арештованого майна (крім майна, вилученого з цивільного обороту, обмежено оборотоздатного майна та майна, зазначеного у частині восьмій статті 56 цього Закону) здійснюється шляхом проведення електронних аукціонів або за фіксованою ціною.

За приписами статті 62 Закону України «Про виконавче провадження» виконання рішень про конфіскацію майна здійснюється органами державної виконавчої служби в порядку, встановленому цим Законом. Реалізація конфіскованого майна здійснюється в порядку, встановленому цим Законом. Розпорядження конфіскованим майном та майном, яке не підлягає реалізації, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 178 ЦК України зброя та боєприпаси (в т.ч. патрони) належать до об'єктів, що вилучені з цивільного обороту.

Постановою Верховної Ради України № 2471-ХІІ від 17.06.1992 «Про право власності на окремі види майна», затверджено перелік видів майна, що не може перебувати у власності громадян, громадських об'єднань, міжнародних організацій та юридичних осіб інших держав на території України це зброя, боєприпаси (крім мисливської і пневматичної зброї, зазначеної в додатку № 2, і боєприпасів до неї, а також спортивної зброї і боєприпасів до неї, що придбаваютьєя громадськими об'єднаннями з дозволу органів внутрішніх справ), бойова і спеціальна військова техніка, ракетно-космічні комплекси, вибухові речовини й засоби вибуху, всі види ракетного палива, а також спеціальні матеріали та обладнання для його виробництва, бойові отруйні речовини, наркотичні, психотропні, сильнодіючі отруйні лікарські засоби (за винятком отримуваних громадянами за призначенням лікаря, протиградові установки, державні еталони одиниць фізичних величин, спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації, електрошокові пристрої та спеціальні засоби, що застосовуються правоохоронними органами, крім газових пістолетів і револьверів та патронів до них, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії (додаток 1) та встановлено спеціальний порядок набуття права власності громадянами на окремі види майна.

Відповідно до вказаної постанови громадяни набувають права власності на такі види майна, придбаного ними з відповідного дозволу, що надається: на вогнепальну гладкоствольну мисливську зброю, на вогнепальну мисливську нарізну зброю (мисливські карабіни, гвинтівки, комбіновану зброю з нарізними стволами), на газові пістолети, револьвери і патрони до них, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії, на холодну зброю та пневматичну зброю калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду.

Таким чином, такі об'єкти можуть належати учасникам цивільного обороту лише на підставі дозволу або ліцензії та реалізація такого майна повинна здійснюватися організацією, яка підлягає ліцензуванню відповідно до п.11 ч.1 ст.7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності».

Згідно з пунктом 8 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 985 від 11.07.2002, мисливська вогнепальна, пневматична і холодна зброя, боєприпаси до зброї, а також засоби самооборони, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії, реалізуються в установленому законодавством порядку.

Положеннями чинного законодавства передбачено, що зброя та боєприпаси до неї є майном, яке обмежене в обороті, а тому не підлягає реалізації шляхом електронних торгів.

Відповідно до пункту 25 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженої Кабінетом Міністрів України №985 від 11.07.2002, тимчасово, на період воєнного стану в Україні, за рішенням керівника обласної військової адміністрації конфісковане за рішенням суду і передане органам державної виконавчої служби майно може бути безоплатно передано Збройним Силам, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Держприкордонслужбі, МВС, Національній поліції, ДСНС, Управлінню державної охорони, Держспецзв'язку, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, державним органам, установам (організаціям), які утримуються за рахунок бюджетних коштів (далі - суб'єкти, яким передається майно), для потреб оборони держави, забезпечення національної безпеки, відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, забезпечення енергетичної безпеки держави, продовольчої безпеки населення (далі - майно для потреб оборони та національної безпеки).

Органи державної виконавчої служби, яким конфісковане за рішенцям суду майно передано для подальшого розпорядження, щомісяця 5 числа надсилають інформацію про наявність описаного державними виконавцями майна (у тому числі переданого митниці на зберігання), крім того, що передано на реалізацію, до відповідної обласної військової адміністрації за місцем розташування такого майна. Інформація про майно, яка вже надсилалася до обласної військової адміністрації, та стосовно якої не було прийнято рішення про безоплатну передачу, повторно не надсилається.

Обласні військові адміністрації щомісяця до 10 числа оприлюднюють на власному вебсайті зведену інформацію, отриману відповідно до абзацу другого цього пункту, з метою ознайомлення із переліком майна суб'єктів, яким таке майно може бути передано. Протягом 15 календарних днів з моменту оприлюднення зазначеної інформації суб'єкти, які перелічені в абзаці першому цього пункту, можуть звернутися до відповідної обласної військової адміністрації із заявою про отримання майна. Якщо на одне і теж майно претендує більше ніж один суб'єкт, рішення щодо його отримувача приймається обласною військовою адміністрацією за результатами узгоджувальної наради з уповноваженими представниками таких суб'єктів. Рішення щодо переліку та отримувачів майна, яке необхідне для потреб оборони та національної безпеки, приймається обласною військовою адміністрацією до кінця поточного місяця, у якому здійснювалося оприлюднення інформації про наявність відповідного майна, про що невідкладно інформується орган (суб'єкт господарювання), від якого таку інформацію було отримано.

Із матеріалів подання вбачається, що 10 квітня 2025 року опубліковано інформацію про наявність майна, що може безоплатно передаватися для потреб оборони та національної безпеки, у тому числі згаданого у поданні, на сайті Волинської обласної адміністрації. Однак заяви про отримання такого майна не надходили.

Відповідно до ч. 3 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження», за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

За приписами п. 14 ч. 1 ст. 537 КПК України, під час виконання вироків суд, визначений частиною другою статті 539 цього Кодексу, має право вирішувати такі питання про всякого роду сумніви і протиріччя, що виникають при виконанні вироку.

Згідно з ч. 9 ст. 100 КПК України питання про спеціальну конфіскацію та долю речових доказів і документів, які були надані суду, вирішується судом під час ухвалення судового рішення, яким закінчується кримінальне провадження. Такі докази і документи повинні зберігатися до набрання рішенням законної сили. При цьому згідно п. 3 ч. 9 ст. 100 КПК України майно, що було предметом кримінального правопорушення, пов'язаного з незаконним обігом, та/або вилучене з обігу, передається відповідним установам або знищується.

За правилами до п. 22 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію», поліція відповідно до покладених на неї завдань здійснює у визначеному законодавством порядку приймання, зберігання та знищення вилученої, добровільно зданої або знайденої вогнепальної, газової, холодної та іншої зброї, боєприпасів, набоїв, вибухових речовин та пристроїв, наркотичних засобів або психотропних речовин.

Знищення чи реалізація вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї, стосовно яких прийнято рішення суду про конфіскацію здійснюється відповідно до Інструкції про порядок приймання, зберігання, обліку, знищення чи реалізації вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї, затвердженої наказом МВС України №314 від 31.05.1993. Згідно з пунктами 15, 28, 29 Інструкції у випадку прийняття відповідними органами рішення про конфіскацію чи відшкодування вилучення зброї і боєприпасів, вони передаються до складів управлінь (відділів) МТ і ТЗ ГУМВС, УМВС, УМВС України на транспорті. На зброю, бойові припаси, спеціальні засоби, що категоруються технічною комісією, складається акт (додаток 12), який підписується головою та членами комісії і затверджується начальником ГУМВС, УМВС, УМВС на транспорті. На підставі рішення технічної комісії непридатні зброя і боєприпаси знищуються щокварталу у порядку, передбаченому п. п. 30-41 даної Інструкції, придатні - для подальшого використання передаються працівниками служби озброєння управлінь (відділів) МТ і ТЗ за накладною (додаток 10).

Відтак чинне законодавство не передбачає спосіб та порядок реалізації органами ДВС вищезазначених речових доказів, до яких застосовано спеціальну конфіскацію відповідно до ст. ст. 96-1, 96-2 КК України, що в сукупності є обставинами, які унеможливлюють виконання рішення суду.

Таким чином, подання слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 537, 539 КПК України, ст. 33, 39, 61, 62 Закону України «Про виконавче провадження», суд

постановив:

Подання начальника Ратнівського відділу державної виконавчої служби у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ОСОБА_3 задовольнити.

Змінити порядок виконання ухвали Ратнівського районного суду Волинської області від 07.03.2025 у справі № 166/237/25 (провадження № 1-кп/166/47/25), якою постановлено застосувати спеціальну конфіскацію металевого ножа із зеленою рукояткою та карабін марки «SabattiRover870», калібру 7,62 мм х 51 мм, із маркувальним позначенням «R79433».

Речові докази, а саме металевого ножа із зеленою рукояткою та карабін марки «SabattiRover870», калібру 7,62 мм х 51 мм, із маркувальним позначенням «R79433», які передані на зберігання до камери зберігання речових доказів ВП №2 (с-ще Ратне) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області, знищити.

Виконання ухвали Ратнівського районного суду Волинської області від 07.03.25 та цієї ухвали в частині знищення речових доказів (металевого ножа із зеленою рукояткою та карабін марки «SabattiRover870», калібру 7,62 мм х 51 мм, із маркувальним позначенням «R79433») покласти на Головне управління Національної поліції у Волинській області.

Ухвалу суду може бути оскаржено до Волинського апеляційного суду через Ратнівський районний суд Волинської області протягом семи днів з дня її складення.

Суддя Ратнівського

районного суду ОСОБА_1