П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
07 жовтня 2025 р. Категорія :111030000м. ОдесаСправа № 420/14548/25
Перша інстанція: суддя Єфіменко К.С.,
час і місце ухвалення: 10:01:35, м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача - Семенюка Г.В.,
суддів - Федусика А.Г., Шляхтицького О.І.,
при секретаріВишневській А.В.
за участю сторін:
Пред-к апелянтаГрабарук Діана Романівна (виписка)
Пред-к позивачаГрабовий Віктор Олександрович (адвокат)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні П'ятого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 липня 2025 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
встановиВ:
Позивач, звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС в Одеській області, за результатом якого позивач просив (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог): - визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 5262/15-32-07-01-19 від 05.02.2025 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем “податок на прибуток» на загальну суму 2 733 069, 00 грн. (2 484 608, 00 грн. грошового зобов'язання + 248 461, 00 грн. штрафних санкцій); - визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 5267/15-32-07-01-19 від 05.02.2025 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем “податок на додану вартість» із вироблених в Україні товарів (робіт, услуг) на загальну суму 61 353, 00 грн. (55 776, 00 грн. податкового зобов'язання + 5578,00 грн. штрафних санкцій); - визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 5274/15-32-07-01-19 від 05.02.2025 року, яким застосовано штраф в розмірі 27 888, 00 грн. та 595 738, 00 грн., мотивуючи його тим, що висновки Акту перевірки зроблені без належного дослідження первинних документів ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР», без належного вивчення умов провадження господарської діяльності ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР» та вони повністю ґрунтуються на суб'єктивних припущеннях перевіряючих, які не мають підтверджуючих доказів, тоді як затверджені наказом ДПС України від 25.02.2021 р. № 244 “Методичні рекомендації щодо оформлення матеріалів документальних перевірок податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на документування виявлених порушень» прямо забороняють обґрунтовувати наявність контролюючі органи, та порушень з боку платника податків подібними припущеннями, а, навпаки, вимагають щоб доведення правомірності висновків перевірки було переконливим, логічним, аргументованим, а тому не передбачають застосування негативних наслідків у вигляді нарахування штрафних (фінансових) санкцій.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28 липня 2025 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 5262/15-32-07-01-19 від 05.02.2025 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем “податок на прибуток» на загальну суму 2 733 069, 00 грн. (2 484 608, 00 грн. грошового зобов'язання + 248 461, 00 грн. штрафних санкцій). Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 5267/15-32-07-01-19 від 05.02.2025 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем “податок на додану вартість» із вироблених в Україні товарів (робіт, услуг) на загальну суму 61 353, 00 грн. (55 776, 00 грн. податкового зобов'язання + 5 578, 00 грн. штрафних санкцій). Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 5274/15-32-07-01-19 від 05.02.2025 року, яким застосовано штраф в розмірі 27 888, 00 грн. та 595 738, 00 грн. Стягнуто з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР» судовий збір у сумі 30 280, 00 (тридцять тисяч двісті вісімдесят) грн. 00 коп.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДПС в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що задовольняючи позов, суд першої інстанції не врахував, що Головне управління ДПС в Одеській області діяло у відповідності вимогами ПКУ та законодавства при проведенні перевірки позивача та оформленні її результатів, а саме акту перевірки та винесенні податкового повідомлення-рішення від 05.02.2025 № 5262/15-32-07-01-19, №5267/15-32-07-01-19, №5274/15-32-07-01-19.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що юридична особа ТОВ "ЕМЕРАЛД СПОРТКАР", код ЄДРПОУ 33215583, було зареєстровано 12.10.2004. Розмір статутного капіталу юридичної особи складає 8 150 000, 00. Види діяльності - основний: 45.11 Торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами; інші: 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; 45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 47.78 Роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах.
ГУ ДПС в Одеській області на підставі направлень, виданих Головним управлінням ДПС в Одеській області № 24172/15-32-07-01-12 від 27.11.2024, головному державному інспектору відділу перевірок платників основних галузей економіки та у сфері матеріального виробництва управління податкового, аудиту Головного управління ДПС в Одеській області Шершньовій Світлані Євгенівні, № 24173/15-32-07-01-12 від 27.11.2024, головному державному інспектору відділу перевірок платників основних галузей економіки та у сфері матеріального виробництва управління податкового аудиту Головного управління ДПС в Одеській області Кондратенко Інні Віталіївні, № 24177/15-32-07-01-12 від 27.11.2024, головному державному інспектору відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту Головного управління ДПС в Одеській області Макарову Сергію Миколайовичу, №24174/15-32-07-01-12 від 27.11.2024, головному державному інспектору відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту Головного управління ДПС в Одеській області Захар'єву Андрію Вікторовичу, № 24176/15-32-07-01-12 від 27.11.2024, головному державному інспектору відділу перевірок фінансових операцій управління податкового аудиту Головного управління ДПС в Одеській області Савчук Інзі Миколаївні, No24175/15-32-07-01-12 від 27.11.2024, головному державному інспектору відділу перевірок податкових агентів управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС в Одеській області Гольцевій Світлані Миколаївні відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.77.1 ст.77 Податкового кодексу України на підставі наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 06.11.2024 № 11401-п, проведена планова виїзна документальна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Емералд Спорткар" (ТОВ "Емералд Спорткар"), код за ЄДРПОУ 33215583, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2022 по 30.09.2024 відповідно до затвердженого плану документальної перевірки.
За результатами планової виїзної документальної перевірки складено акт перевірки від 25.12.2025 №56181/15-32-07-01-14, яким встановлено:
1. п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010, із змінами та доповненнями, в результаті чого занижено податок на прибуток в сумі 2881649 грн., у тому числі: - 4 кв.2022 - 229808 грн.; - 1 кв. 2023 - 343258 грн.; - 2 кв. 2023 - 417858 грн.;- 3 кв. 2023 - 790723 грн.; - 4 кв. 2023 - 209910 грн.; - 1 кв. 2024 - 266833 грн.; - 2 кв. 2024 - 300385 грн.; - 3 кв. 2024 - 322873 грн..
2. п.44.1 ст.44, п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010, із змінами та доповненнями, в результаті чого занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету у сумі 203327 грн, в тому числі: - грудень 2022 - 2002 грн.; - січень 2023 - 981 грн.; - травень 2023 - 785 грн.; - червень 2023 - 654 грн.; - липень 2023 - 27606 грн.; - серпень 2023 - 3333 грн.; - вересень 2023 - 31503 грн.; - жовтень 2023 - 1866 грн.; - листопад 2023 - 3333 грн.; - грудень 2023 - 1667 грн.; - лютий 2024 - 1667 грн.; - квітень 2024 - 5963 грн.; - травень 2024 - 1667 грн.; - червень 2024 - 5033 грн.; - липень 2024 - 8534 грн.; - серпень 2024 - 103333 грн.; - вересень 2024 - 3400 грн.
3. пункту 89 підрозділ 2 розділу ХХ, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України ТОВ “Емералд Спорткар» здійснило реєстрацію податкових накладних із порушенням терміну реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
4. п.192.1 ст.192, пункту 89 підрозділ 2 розділу ХХ. Податкового кодексу України ТОВ “Емералд Спорткар» не складено та не здійснено реєстрацію розрахунків коригування до податкових накладних, по яким змінено номенклатуру в Єдиному реєстрі податкових накладних у кількості 603 накладні.
5. ст.51, п.119.1 ст. 119, пп. “б» п.176.2 ст.176 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями, подавали податкову звітність з порушенням встановленого граничного терміну, а саме: Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску: за IV квартал 2022 року №9309881330 від 21.03.2023 року граничний термін подання 09.02.2023 року (фактично надано податковий розрахунок 21.03.2023).
Не погодившись з висновками акту перевірки, ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР» код за ЄДРПОУ 33215583 надало заперечення від 17.01.2025 згідно яких посадова особа підприємства не погоджується із вказаними в Акті перевірки висновками, а саме з п.1, п.2, п.4, вважає їх необґрунтованими та протиправними, такими, що не базуються на нормах чинного законодавства України та фактичних матеріалах справи, сформованими контролюючим органом на підставі довільного трактування положень податкового законодавства України.
За результатами розгляду заперечень встановлено:
Комісією з питань розгляду заперечень платників податків та пояснень до актів перевірок щодо розгляду заперечення ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР», код за ЄДРПОУ 33215583 від 17.01.2025 на акт документальної планової виїзної перевірки ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР», код за ЄДРПОУ 33215583 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства від 25.12.2025 № 56181/15-32-07-01-14 вирішено висновки акту викласти в наступній редакції:
1. п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010, із змінами та доповненнями, в результаті чого занижено податок на прибуток в сумі 2484607грн., у тому числі: - 4 кв.2022 - 229808 грн.; - 1кв. 2023 - 317889 грн.; - 2кв. 2023 - 320279 грн.; - 3кв. 2023 - 660299 грн.; - 4кв. 2023 - 159687 грн.; - 1кв. 2024 - 216610 грн.; - 2кв. 2024 - 257163 грн.; - 3кв. 2024 - 322873 грн.
2. п.44.1 ст.44, п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010, із змінами та доповненнями, в результаті чого занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету у сумі 55775 грн, в тому числі: - липень 2023 - 28170 грн.; - вересень 2023 - 27 605 грн.
3. пункту 89 підрозділ 2 розділу ХХ, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України ТОВ “Емералд Спорткар» здійснило реєстрацію податкових накладних із порушенням терміну реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
4. п.192.1 ст.192, пункту 89 підрозділ 2 розділу ХХ, Податкового кодексу України ТОВ “Емералд Спорткар» не складено та не здійснено реєстрацію розрахунків коригування до податкових накладних, по яким змінено номенклатуру в Єдиному реєстрі податкових накладних у кількості 603 шт.
5. ст.51, п.119.1 ст.119, пп. “б» п.176.2 ст.176 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями, подавали податкову звітність з порушенням встановленого граничного терміну, а саме: Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб , і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску: за ІV квартал 2022 року №9309881330 від 21.03.2023 року граничний термін подання 09.02.2023 року (фактично надано податковий розрахунок 21.03.2023).
Після отримання розгляду заперечення ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР» скористалось правом та подало скаргу до ГУ ДПС в Одеській області, оскільки не погоджувалося з висновками Акту перевірки та з розглядом заперечення. Але за результатами розгляду скарги податкові повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу без задоволення.
На підставі акта перевірки, з урахуванням розгляду заперечені, у ДПС в Одеській області прийнято ППР від 05.02.2025 №5262/15-32-07-01-19 про донарахування 2484608 грн. податку на прибуток та застосування 248461 грн. штрафних санкцій, №5267/15-32-07-01-19 про донарахування 55776 грн. податку на додану вартість та застосування 5578 грн. штрафних санкцій, №5274/15-32-07-01-19 про застосування 595738 грн. штрафних санкцій.
Вважаючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення протиправними позивач за захистом своїх прав звернувся до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що описані в оскаржуваних податкових повідомленнях-рішеннях порушення є виключно технічною помилкою та не належним дослідженням відповідачем наданих йому доказів, які жодним чином не вплинули на його податкові зобов'язання, отже податкове повідомлення-рішення №5262/15-32-07-01-19 від 05.02.2025 року, №5267/15-32-07-01-19 від 05.02.2025 року, № 5274/15-32-07-01-19 від 05.02.2025 року є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
П'ятий апеляційний адміністративний суд погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке:
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, порядок проведення перевірок, права та обов'язки платників податків, адміністративний арешт майна, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПК України).
Відповідно до п. 61.1 статті 61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Також, підпунктом 62.1.3 п.62.1 статті 62 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
У пункті 75.1 ст.75 ПК України вказано, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Види документальних перевірок, порядок планування, проведення та оформлення їх результатів, що проводяться контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, встановлюються Митним кодексом України.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Порядок проведення документальних планових перевірок визначений у статті 77 Податкового кодексу України.
Відповідно до пп.77.1 ст.77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Згідно пп.77.2., пп.77.4 ст.77 ПКУ встановлює, що до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами), установлено з 12 березня 2020 року на усій території України карантин із подальшим його продовженням до 30.06.2023.
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020 №540-IX внесено зміни до Податкового кодексу України, зокрема підрозділ 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено пунктом 52-2, яким установлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), крім:
документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків;
документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу;
фактичних перевірок в частині порушення вимог законодавства в частині: обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування та обігу пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального та спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами 80.2.2,80.2.3 та 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 цього Кодексу.
Інформація про перенесення документальних планових перевірок, які відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок мали розпочатися у період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), та на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" не були розпочаті, включається до оновленого плану-графіку, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом 10 календарних днів з дня завершення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, тимчасово зупиняються на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом.
На період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.
Отже, вказаними нормами передбачено мораторій на проведення документальних планових перевірок платників податків під час дії карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, тобто до 31.06.2023.
Поряд з цим, указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє станом на час розгляду справи.
У зв'язку з чим пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Відповідно до пп. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України передбачено, що податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім: а) камеральних перевірок; б) документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків та/або з підстав, визначених підпунктами 78.1.2 (в частині контролю за трансфертним ціноутворенням), 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.12, 78.1.14-78.1.16, 78.1.21 та 78.1.22 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, та/або документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями, та/або документальних позапланових перевірок з питань оподаткування юридичними особами або іншими нерезидентами, які здійснюють господарську діяльність через постійне представництво на території України, доходів, отриманих нерезидентами із джерелом їх походження з України, та/або документальних позапланових перевірок нерезидентів (представництв нерезидентів); в) фактичних перевірок.
Отже, вказаною нормою встановлено заборону на початок проведення планових документальних перевірок.
Таким чином, було установлено мораторій на період з 01 серпня 2023 року до 01 грудня 2023 (крім перевірок, пов'язаних з припиненням юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, та/або таких, що проводяться на звернення платника ЄСВ, та/або перевірок платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції; у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес) та платників податків, які надають фінансові, платіжні послуги).
Документальні перевірки, що були розпочаті та не завершені до 24 лютого 2022 року, крім перевірок, для яких встановлено мораторій, поновлюються на невикористаний строк.
З 01 грудня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, документальні перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ проводяться з урахуванням особливостей, визначених п.69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.
Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок» №3453-IX від 09.11.2023 внесено до пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України зміни, зокрема, доповнено його підпунктами 69.35-1 і 69.35-2.
Відповідно до п. 69.35-1 підрозділ 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України передбачено, що тимчасово, з 1 грудня 2023 року, діє мораторій: 1) на проведення документальних перевірок платників єдиного податку першої та другої груп (крім перевірок, пов'язаних з припиненням підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, та/або таких, що проводяться на звернення платника податків) - до 1 грудня 2024 року; 2) на проведення документальних перевірок платників податків, податкова адреса яких станом на дату початку тимчасової окупації є тимчасово окуповані російською федерацією території України, - до останнього числа місяця, в якому була завершена тимчасова окупація відповідних територій, а в разі зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження, крім документальних позапланових перевірок: що проводяться виключно на звернення платника податків; що проводяться з підстав, визначених підпунктами 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.12, 78.1.21 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу; платників податків, щодо яких отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків вимог валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями; на проведення документальних перевірок платників податків, податкова адреса яких станом на дату початку бойових дій є територія, на якій ведуться активні бойові дії, - до останнього числа місяця, в якому було завершено бойові дії на відповідній території, а в разі зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження, крім документальних позапланових перевірок: що проводяться виключно на звернення платника податків; що проводяться з підстав, визначених підпунктами 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.12, 78.1.21 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу; платників податків, щодо яких отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків вимог валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями; на проведення документальних перевірок платників податків, податкова адреса яких станом на дату початку можливих бойових дій є територія можливих бойових дій, - до останнього числа місяця, в якому була припинена можливість бойових дій на відповідній території, а в разі зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження, крім документальних позапланових перевірок: що проводяться виключно на звернення платника податків; що проводяться з підстав, визначених підпунктами 78.1.1 (в частині документальних позапланових перевірок платників податків, щодо яких отримано інформацію, що свідчить про порушення податкового законодавства з питань оподаткування доходів, отриманих нерезидентами, із джерелом їх походження з України та/або з питань оподаткування нерезидентів, які здійснюють/здійснювали свою діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, платників податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), платників податків, які надають/надавали фінансові, платіжні послуги), 78.1.2 (в частині контролю за трансфертним ціноутворенням), 78.1.3, 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.9, 78.1.12, 78.1.14, 78.1.15, 78.1.16, 78.1.19, 78.1.21 та 78.1.22 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу; платників податків, щодо яких отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків вимог валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями; 5) на проведення фактичних перевірок за місцезнаходженням об'єктів оподаткування чи об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, які станом на дату початку тимчасової окупації були розташовані на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, - до дати завершення тимчасової окупації відповідних територій; 6) на проведення фактичних перевірок за місцезнаходженням об'єктів оподаткування чи об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, які станом на дату початку активних бойових дій були розташовані на територіях, на яких ведуться активні бойові дії, - до дати завершення бойових дій на відповідних територіях; 7) на проведення фактичних перевірок за місцезнаходженням об'єктів оподаткування чи об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, які станом на дату початку можливих бойових дій були розташовані на територіях можливих бойових дій (крім перевірок платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), купівлі/продажу іноземної валюти, суб'єктів, які провадять господарську діяльність без державної реєстрації як суб'єкта господарювання) - до дати завершення можливих бойових дій на відповідних територіях.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Дати завершення тимчасової окупації, завершення бойових дій, припинення можливості бойових дій визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Згідно п. 69.35-2 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України було передбачено, що з 1 грудня 2023 року по 31 грудня 2024 року включно до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2023 та 2024 роки можуть бути включені виключно: 1) платники податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції; 2) платники податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес); 3) платники податків, які надають/надавали фінансові, платіжні послуги; 4) нерезиденти, які здійснюють/здійснювали в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, та/або відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва нерезидента, які відповідають хоча б одному з таких критеріїв: рівень зростання податку на прибуток на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень зростання доходів платника податків; декларування нарахованої заробітної плати за відсутності декларування об'єкта оподаткування податком на прибуток або декларування доходу, звільненого від оподаткування відповідно до міжнародного договору України; 5) інші платники податків, які на основі показників, сформованих за підсумками 2021 календарного року, відповідають хоча б одному з таких критеріїв: рівень сплати податку на прибуток на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі. Цей критерій не поширюється на платників єдиного податку; рівень сплати податку на додану вартість на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі. Цей критерій не поширюється на платників податків, у яких операції з вивезення товарів за межі митної території України становлять 25 і більше відсотків загального обсягу постачання та одночасно рівень сплати податку на прибуток становить не менше 50 відсотків рівня сплати податку на прибуток у відповідній галузі; дебіторська заборгованість перевищує кредиторську заборгованість більше ніж у два рази; загальна сума витрат, відображених у податковій декларації про майновий стан і доходи, становить 75 або більше відсотків суми загального річного доходу, задекларованого у такій декларації, за умови що сума загального річного доходу, отриманого від провадження підприємницької діяльності, становить 10 мільйонів гривень і більше;нарахування та/або виплата податковим агентом - юридичною особою доходів у вигляді заробітної плати в розмірі менше середньої заробітної плати у відповідній галузі у відповідному регіоні (за основним місцем обліку в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику).
Передбачені цим підпунктом рівні сплати відповідного податку по галузях та показники середньої заробітної плати у відповідній галузі за регіонами, сформовані на основі показників за підсумками 2021 календарного року, публікуються на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом 10 календарних днів з дня набрання чинності Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок». При цьому для цілей цього підпункту галузь визначається за видами економічної діяльності на рівні класу згідно з КВЕД 009:2010.
При формуванні плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2024 рік враховуються показники позитивної динаміки:
рівнів сплати податку на прибуток та податку на додану вартість по відповідній галузі за дев'ять місяців 2023 року. Після настання граничних строків для подання річної звітності враховуються показники за 2023 рік. У разі якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, враховуються показники за попередній рік;
рівнів нарахування та/або виплати податковим агентом - юридичною особою доходів у вигляді заробітної плати за дев'ять місяців 2023 року. Після настання граничних строків для подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за четвертий квартал 2023 року враховуються показники за чотири квартали 2023 року.
При цьому, формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок та внесення змін до нього здійснюються без урахування вимог, передбачених пунктом 77.2 статті 77 цього Кодексу.
Внесення змін до плану-графіка може здійснюватися щомісячно з урахуванням обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), наявності/відсутності безпечних умов для проведення перевірок, визначених підпунктом 69.2-2 цього пункту, та з урахуванням вимог, встановлених цим підпунктом.
Оновлений план-графік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше останнього числа місяця, в якому було затверджено такий оновлений план-графік.
Документальна перевірка платника податків, який був включений до оновленого плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік відповідно до підпунктів 4 і 5 цього підпункту, може бути розпочата не раніше ніж через два місяці з дня оприлюднення оновленого плану-графіка.
Документальні планові перевірки платників податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), та платників податків, що надають фінансові, платіжні послуги, можуть розпочинатися не раніше ніж через 30 календарних днів, наступних за датою оприлюднення оновленого плану-графіка, за умови надіслання (вручення) таким платникам (їх представникам) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення перевірки у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної планової перевірки та письмового повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
З наведеного слідує, що п.п.69.35 п.69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України встановлює відмінні від ст.77 ПК України підстави для проведення документальної планової виїзної перевірки, а саме: спеціальне коло суб'єктів, які підлягають перевірці; спеціальний порядок формування плану-графіку та внесення змін до річних планів-графіків; спеціальний порядок повідомлення платників податків про перевірку.
Як було встановлено судом, наказ від 06.11.2024 № 11406-п прийнято на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 77.1 ст. 77 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами), відповідно до плану-графіка на 2024 рік проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання.
Суд звертає увагу, що з 08.12.2023 згідно діючої редакції ПК України передбачено, що з 1 грудня 2023 року по 31 грудня 2024 року включно до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2023 та 2024 роки можуть бути включені виключно платники, які відповідають умовам, передбаченим п. 69.35-2 підрозділом 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України.
Проте наказ ГУ ДПС в Одеській області від 06.11.2024 № 11406-п “Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР» не містить посилання на п.п.69.35 п.69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України як на підставу для його складання, а тому така підстава для проведення документальної планової виїзної перевірки позивача не є законною.
Суд звертає увагу, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Посилання в наказі від 04.10.2024 № 10113-п як на підставу для проведення спірної перевірки на план-графік на 2024 рік не може бути беззаперечним доказом обґрунтованості призначеної планової перевірки без дотримання податковим органом вимог діючої редакції п.п.69.35 п.69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України.
У постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду від 21.02.2020 року, справа № 826/17123/18, зроблено висновок, що незалежно від прийнятого платником податків рішення про допуск (недопуск) посадових осіб до перевірки, оскаржуючи в подальшому наслідки проведеної контролюючим органом перевірки у вигляді податкових повідомлень-рішень та інших рішень, платник податків не позбавлений можливості посилатись на порушення контролюючим органом вимог законодавства щодо проведення такої перевірки, якщо вважає, що вони зумовлюють протиправність таких податкових повідомлень-рішень. При цьому, таким підставам позову, за їх наявності, суди повинні надавати правову оцінку в першу чергу, а у разі якщо вони не визнані судом такими, що тягнуть протиправність рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки, - переходити до перевірки підстав позову щодо наявності порушень податкового та/або іншого законодавства.
Верховний Суд у Постанові від 10.01.2024 року, справа № 440/9575/22, зауважив, що наказ про проведення перевірки потребує конкретизації підстав її проведення. З огляду на висновки Верховного Суду викладені у постановах від 11.07.2022 року у справі №120/5728/20-а від 21.12.2022 року у справі № 500/1331/21, формулювання конкретного змісту наказу є дискрецією контролюючого органу, однак, з обов'язковим дотриманням вимог норм абзацу третього пункту 81.1 статті 81 ПК України щодо змісту наказу про проведення перевірки. У разі встановлення в одному підпункті статті Декількох самостійних підстав для проведення перевірки, кожна з них не обов'язково має бути сформульована тотожно до змісту правової норми, якою ця підстава встановлена, проте повинна бути чітко визначена та відповідати правовій нормі. Виконання такої вимоги забезпечує розуміння суб'єктом господарювання причин, що зумовили проведення перевірки, а також кола питань, які можуть бути її предметом, залежно від підстави проведення. У такій ситуації в разі виникнення спору щодо наявності дійсних підстав для проведення перевірки або обґрунтованості припущень щодо вчинення суб'єктом господарювання порушень суд має можливість перевірити ці питання під час розгляду адміністративної справи. Аналогічний висновок висловлено Верховним Судом в постанові від 05.07.2023 у справі №460/2663/22 та від 06 грудня 2023 року у справі №500/1429/22. Якщо у спірному наказі відсутні будь-які посилання на конкретні (фактичні) підстави призначення перевірки, крім посилання на норми, що їх регулюють (юридичні підстави), формулювання підстав перевірки в наказі не дає цілковитого розуміння, що є підставою для проведення перевірки.
У постанові від 22 вересня 2020 року (справа № 520/8836/18) Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справи щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду, зазначив, що перевірка є способом реалізації владних управлінських функцій контролюючим органом як суб'єктом владних повноважень, який зобов'язаний діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України та законами України. Невиконання вимог закону щодо підстави для проведення документальної позапланової перевірки призводить до визнання перевірки незаконною та не породжує правових наслідків такої перевірки, акт перевірки, виходячи із положень частини другої статті 74 КАС України щодо допустимості доказів, не може визнаватися допустимим доказом у справі, оскільки одержаний з порушенням порядку, встановленого законом. Податкове повідомлення-рішення, прийняте за наслідками перевірки та на підставі акту перевірки, який є недопустимим доказом, не може вважатись правомірним та підлягає скасуванню. Встановлені судами обставини щодо протиправності призначення та проведення контролюючим органом перевірки, за наслідками якої й було прийняте податкове повідомлення-рішення, є достатніми для висновку про протиправність останнього.
Відповідно до постанови Верховного суду від 05.09.2023 року, справа № 160/9319/19, Судова палата з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у постанові від 21.02.2020 у справі № 826/17123/18 сформулювала правовий висновок, відповідно до якого, оскаржуючи в подальшому наслідки проведеної контролюючим органом перевірки у вигляді податкових повідомлень-рішень та інших рішень, платник податків не позбавлений можливості посилатись на порушення контролюючим органом вимог законодавства щодо проведення такої перевірки, якщо вважає, що вони зумовлюють протиправність таких податкових повідомлень-рішень. При цьому, таким підставам позову, за їх наявності, суди повинні надавати правову оцінку в першу чергу, а у разі, якщо вони не визнані судом такими, що тягнуть протиправність рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки, - переходити до перевірки підстав позову щодо наявності порушень податкового та/або іншого законодавства.
У постанові Верховного Суду від 26 вересня 2022 року у справі №1340/1590/18, зазначено, що в разі порушення процедури перевірки, її підстав, суди можуть не надавати оцінки іншим обставинам, що слугували підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення.
Суд вважає за необхідне надати оцінку оскарженим податковим повідомленням-рішенням по суті та обґрунтованості встановлених відповідачем порушень.
Судом встановлено, що в акті перевірки від 25.12.2025 № 56181/15-32-07-01-14 ГУ ДПС в Одеській області зазначено, що ТОВ “Емералд Спорткар» віднесено до складу рядку 2180 Звіту “Інші операційні витрати» операцій із придбання рекламних послуг, придбання яких не підтверджено первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, а саме.
Згідно даних бухгалтерського обліку за рахунком 93 “Витрати на збут» ТОВ “Емералд Спорткар» придбано у ТОВ “Друкарський дім» (код 32323464) у грудні 2022 року рекламні послуги на загальну суму 1 500 000 грн., в т.ч. ПДВ 250 000 грн. До складу “Інші операційні витрати» по рядку 2180 Звіту витрати в сумі 1250000 грн віднесено у 4 кварталі 2022 року ( до складу податкового кредиту з податку на додану вартість податок в сумі 250 000 не включався).
У бухгалтерському обліку відображено проводкою: Дт 93- Кт 6852. До перевірки не були надані первинні документи (видаткові накладні, акти приймання-передачі, тощо), що підтверджують придбання послуг. Не надано жодних поліграфічних матеріалів (що вироблені постачальником), не продемонстровано жодного відеоролику, тощо.
Отже, ТОВ “Емералд Спорткар» неправомірно сформовано дані облікових регістрів, що в подальшому призвело до безпідставного включення до складу рядка 2180 Звіту “Інші операційні витрати» за 2022 рік витрат, пов'язаних з придбанням рекламних послуг в сумі 1250000 грн, постачальником яких у 4 кварталі 2022 року було ТОВ “ Друкарський дім», код ЄДРПОУ 32323464.
ГУ ДПС в Одеській області зазначено, що на порушення п.2, ст.3, ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні", згідно якому “фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірювач, базуються на даних бухгалтерського обліку", та вимог п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010, із змінами та доповненнями, завищено показник витрат, що вплинули на фінансовий результат до оподаткування у рядку 2180 Звіту “Інші операційні витрати» на вартість придбаних рекламних послуг при факті відсутності первинних документів та інших підтверджуючих матеріалів на загальну суму 1 250 000 грн, у тому числі: за 4 квартал 2022 року - 1 250 000 грн.
В свою чергу судом встановлено, що взаємовідносин ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР» та ТОВ “Друкарський Дім» оцінювалася контролюючим органом під час попередньої документальної позапланової перевірки ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР» з питань податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2020 по 30.09.2022, що була проведена в грудні 2022 року.
Під час тієї перевірки на запит ГУ ДПС в Одеській області щодо отримання первинних документів та пояснень щодо взаємовідносин з ТОВ “Друкарський Дім» були всі необхідні для перевірки первині документи щодо взаємовідносин зі вказаним контрагентом.
Зокрема, товариством було надано договір від 30.07.2019 № 30/07-19, що було укладено між ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР» (Замовник) та ТОВ “Друкарський Дім» (Виконавець) щодо надання останнім послуг з організації повномасштабної рекламної кампанії на користь Замовника, виконання якого було підтверджено відповідними актами від 30.11.2020 № 3011 на 60 000 грн та від 30.11.2020 № 30111 на 900 000 грн.
Що до поточної ситуації від 30 грудня 2022 року, то між сторонами ішли переговори щодо укладення договору та повторного надання ТОВ “Друкарський Дім» рекламних послуг (маркетингу), в ході яких діюча на той момент бухгалтер ОСОБА_1 дійшла помилкового висновку про нібито погодження Сторонами всіх умов та понесену суму витрат за відповідні послуги в розмірі 1 250 000, 00 грн., які мали би бути надані у звітному періоді, а тому здійснила оприбуткування придбаних послуг, що опосередковано наступною бухгалтерською проводкою: Дт93-Кт6852.
Разом з тим, Сторони відповідної згоди не дійшли та між ними виник спір щодо реалізації та втілення обговорених домовленостей, якості замовлених послуг та їх вартості, а тому їх фактичне надання та оплата не відбулися.
Станом на 27.09.2023 бухгалтером ОСОБА_1 було виявлено допущену помилку, що вартість нібито отриманих рекламних послуг обліковується на рахунку 6852, а тому вона здійснила виправлення помилки в бухгалтерському обліку шляхом списання в дохід 1 235 000,00грн, що опосередковано наступною бухгалтерською проводкою: Дт6852-Кт719.
При цьому, важливо відмітити, що включення ПДВ до складу податкового кредиту в розмірі 250 000, 00 грн не було здійснено, що також встановлено під час документальної перевірки. Таким чином, у декларації за 2022 рік була допущена помилка у витратах - на суму 1 250 000,00 грн., а у декларації за 9 місяців 2023 року була допущена помилка у доходах на суму 1 235 000, 00 грн., внаслідок чого в результаті вказаних операцій не виник додатковий податок на прибуток, який підлягає до сплати по результатам проведеної перевірки.
Судом встановлено, що висновки ГУ ДПС в Одеській області у відповіді від 31.01.2025, що за результатами 2023 року відбулося списання кредиторської заборгованості в сумі 1 235 000, 00 грн, яка обліковувалася станом на 01.10.2022, тобто до здійснення фінансово-господарської операції, пов'язаної із придбанням у 4 кварталі 2022 року ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР» послуг у ТОВ “Друкарський Дім» в сумі 1 250 000, 00 грн. не відповідають дійсності, оскільки по картці рахунку: 6852 очевидно вбачається, що станом на 23.12.2022 кредиторська заборгованість ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР», на яку звернуло увагу ГУ ДПС в Одеській області була погашена, що підтверджується банківською випискою БВ-0001160 із зазначенням призначення платежу: за рекламні послуги зг рах №12 від 23.12.2022.
Щодо наступних подій, що є предметом даної оцінки, то ГУ ДПС в Одеській області не надало як доказів проведення зустрічної перевірки ТОВ “Друкарський Дім», так і первинних документів, які могли б підтвердити, що між ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР» та ТОВ “Друкарський Дім» відбулися взаємовідносини щодо отримання послуг реклами в період з 30.12.2022.
З огляду на викладене суд відхиляє доводи відповідача в цій частині.
Судом встановлено, що в акті перевірки від 25.12.2025 №56181/15-32-07-01-14 ГУ ДПС в Одеській області зазначено, що ТОВ “Емералд Спорткар» віднесено до складу рядку 2180 Звіту “Інші операційні витрати» документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, а саме.
Згідно даних бухгалтерського обліку за рахунком 93 “Витрати на збут» ТОВ “Емералд Спорткар» придбано у ФОП ОСОБА_2 (код НОМЕР_1 ) у вересні 2023 року рекламні послуги на загальну суму 2 500 000 грн. (без ПДВ).
До складу “Інші операційні витрати» по рядку 2180 витрати в сумі 2 500 000 грн включено до Звіту про фінансові результати за 3-ри квартали 2023 року.
У бухгалтерському обліку відображено проводкою: Дт 93- Кт 6852. До перевірки не були надані первинні документи (видаткові накладні, акти приймання-передачі, тощо), що підтверджують придбання послуг. Не надано жодних поліграфічних матеріалів (що вироблені постачальником), не продемонстровано жодного відеоролику, тощо.
Згідно даних регістру бухгалтерського рахунку 6852 розрахунки за надані послуги не здійснювались. Станом на 30.09.2024 рахується кредиторська заборгованість по взаєморозрахунках з постачальником ФОП ОСОБА_2 в сумі 2 500 000 грн.
Відповідач в акті зазначив, що ТОВ “Емералд Спорткар» неправомірно сформовано дані облікових регістрів, що в подальшому призвело до безпідставного включення до складу рядка 2180 “Інші операційні витрати» Звіту про фінансові результати за 3-ри квартали 2023 року витрат, пов'язаних з придбанням рекламних послуг в сумі 2 500 000 грн, постачальником яких у 3 кварталі 2023 року була ФОП ОСОБА_2 , іпн НОМЕР_1 .
Таким чином, на порушення п.2, ст.3, ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні", згідно якому "фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірювач, базуються на даних бухгалтерського обліку", та вимог п.44.1. п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010, із змінами та доповненнями, завищено показник витрат, що вплинули на фінансовий результат до оподаткування у рядку 2180 Звіту “Інші операційні витрати» на вартість придбаних рекламних послуг при факті відсутності первинних документів та інших підтверджуючих матеріалів на загальну суму 2500000 грн, у тому числі: за 3-и квартали 2023 року 2 500 000 грн.
В свою чергу судом встановлено, що в даній ситуації позивачем допущено помилку з зазначенням контрагента.
вірним контрагентом, що надав відповідні рекламні послуги ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР» на суму 2 500 000, 00 було ТОВ “КОЛЛ-АРТ».
Позивачем надано документи, що підтверджують взаємовідносини із зазначеним контрагентом, які були доступними посадовим особам контролюючого органу, та вони були повторно залучені з запереченнями до акту перевірки, зокрема:
1. Копії договору № 1/23 від 03.01.2023 між ТОВ “КОЛЛ-АРТ» та ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР» з додатковою угодою № 1 від 13.02.2023;
2. Копію акту наданих послуг № 1 від 27.09.2023 на суму 2 500 000, 00 грн;
3. Копії звітів щодо реклами.
Суд зазначає, що акт наданих послуг № 1 від 27.09.2023 на суму 2 500 000, 00 грн. містить всі необхідні реквізити та дає змогу встановити зміст та обсяг господарських операцій щодо яких його складено.
Зазначені обставини виключним чином впливають на встановлення факту дійсності понесених ТОВ “ЕМЕРАЛД СТОРТКАР» витрат щодо придбання рекламних послуг на суму 2 500 000, 00 грн.
З огляду на викладене суд відхиляє доводи відповідача в цій частині.
Судом встановлено, що в акті перевірки від 25.12.2025 № 56181/15-32-07-01-14 ГУ ДПС в Одеській області зазначено, що перевіркою встановлено, що до складу рядку 2180 “Інші операційні витрати» Звіту про фінансові результати ТОВ “Емералд Спорткар» відносено вартість послуг комплексного інформаційно- консультаційного обслуговування на підставі актів виконаних робіт, які не розкривають суть зазначених послуг, не містять “зміст та обсяг проведених господарських операцій, одиниці виміру господарських операцій тощо», у тому числі вказаний висновок було зроблено під час ознайомлення з наданими до перевірки договорами, укладеними з постачальниками послуг та актами виконаних робіт, що були складені за результатом виконання робіт, передбачених такими Договорами.
Так до перевірки надано наступні акти здачі прийняття робіт (надання послуг), надані ФОП ОСОБА_3 ІПН НОМЕР_2 про консультування з питань організаційної підтримки проведення аналізу результатів діяльності Компанії з наданням рекомендацій фінансового планування, консультування з питань розвитку ринку:
31.01.2023 - № 0000001 - 312520 грн.
28.02.2023 - № 0000003 - 312520 грн.
31.03.2023 - № 0000003 - 312520 грн.
04.04.2023 - № 0000003 - 312520 грн.
01.05.2023 - № 0000003 - 312520 грн.
Вищенаведені послуги відносено до складу “Інші операційних витрат» по рядку 2180 Звіту про фінансові результати в сумі 1 562 600 грн, в т.ч.:
1 квартал 2023 року 93 7560 грн.
2 квартал 2023 року 62 5040 грн.
Відповідач зазначив, що таким чином до перевірки не надано жодного документа на підтвердження факту надання послуг у зазначеному в актах обсязі з ФОП ОСОБА_3 , іпн НОМЕР_2 .
В бухгалтерському обліку операції з придбання послуг, постачальником яких є ФОП ОСОБА_3 , іпн НОМЕР_2 відображено проводками: Дт 94 Кт 685-1 562 600 грн.
Оплата за послуги здійснена в повному обсязі, заборгованість відсутня.
В свою чергу судом встановлено, що між ФОП ОСОБА_3 (Виконавець) та ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР» (Клієнт) було укладено договір №02/01/23 від 02.01.2023 щодо забезпечення Виконавцем комплексного інформаційно- консультаційного обслуговування Клієнта впродовж всього строку дії даного договору з наступних питань:
Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки;
Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.;
Надання комбінованих офісних адміністративних послуг.
Виконання даного договору підтверджується 5 актами здачі прийняття робіт (надання послуг) за період січня-травня 2023 року, що були надані посадовим особам ГУ ДПС в Одеській області під час проведення перевірки.
Первинними документами є Договір № 02/01/23 від 02.01.2023 та акти, які підтверджують його виконання.
Надані докази підтверджують факт виконання ФОП ОСОБА_3 умов договору №02/01/23 від 02.01.2023, так як свідчать про дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки: визначення основних конкурентів, трендів на ринку, стратегії конкурентоспроможності, надання послуг щодо аналізу ринку та структури продажу легкових автомобілів, звітність щодо результатів діяльності та відповідні підсумкові рекомендації щодо розвитку.
З огляду на викладене суд відхиляє доводи відповідача в цій частині.
Судом встановлено, що в акті перевірки від 25.12.2025 № 56181/15-32-07-01-14 ГУ ДПС в Одеській області зазначено, що перевіркою встановлено, що до складу рядку 2180 “Інші операційні витрати» Звіту про фінансові результати ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР» віднесено вартість послуг ФОП ОСОБА_4 , з санітарного утримання території, прилеглої до об'єкту, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
До перевірки надано Договір № 1/250123 від 25.01.2023 та акти здачі - прийняття робіт (послуг) ФОП ОСОБА_4 .
У бухгалтерському обліку операції з придбання послуг, постачальником яких є ФОП ОСОБА_4 відображено проводками: Дт 94 Кт 685 - 4 531 800 грн.
Оплата за послуги здійснена в повному обсязі, заборгованість відсутня.
Вищенаведені послуги відносено до складу “Інші операційних витрат» по рядку 2180 Звіту про фінансові результати в сумі 4 531 800 грн, в т.ч.
1 квартал 2023 - 647400 грн.
2 квартал 2023 - 647400 грн.
3 квартал 2023 - 647400 грн.
4 квартал 2023 - 647400 грн.
1 квартал 2024 - 647400 грн.
2 квартал 2024 - 647400 грн.
3 квартал 2024 - 647400 грн.
ФОП ОСОБА_4 перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС в Одеській області (Київська ДПІ).
Основний вид діяльності - рекламні агентства. Платник єдиного податку третьої групи.
Протягом періоду надання послуг з прибирання території, ФОП ОСОБА_4 надано “Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» за 2 квартал 2024 з декларуванням найманих працівників у кількості 0 осіб. За періоди :1 квартал 2023 року, 2 квартал 2023 року, 3 квартал 2023 року, 4 квартал 2023 року, І квартал 2024 року, З квартал 2024 року такі звіти не надавались, що свідчить про відсутність у періоді надання послуг найманих працівників, відсутня інформація про виплату заробітної плати (ознака виплати доходів 101). Крім того, ФОП ОСОБА_4 , не надано до податкового органу звітність, яка свідчить про залучення до виконання робіт залучених осіб (ознака виплати доходів 157 “дохід виплачений самозайнятій особі»).
Характер робіт, пов'язаних з прибирання прилеглої території, послуги з мийки вікон зовні на об'єкті Замовника, очищення урн та устаткування, послуги з прибирання снігу та льоду, посипання сіллю, тощо передбачає залучення для таких робіт трудових ресурсів, які згідно з даними податкової звітності, наданої ФОП ОСОБА_4 , відсутні.
Відповідач зазначив, що на підставі наданих до перевірки документів неможливо підтвердити факт виконання ФОП ОСОБА_4 робіт, пов'язаних з прибирання прилеглої території, послуги з мійки вікон зовні на об'єкті Замовника, очищення урн та устаткування, послуги з прибирання снігу та льоду, посипання сіллю тощо.
В свою чергу судом зазначає таке.
ФОП ОСОБА_4 не була обмежена у можливості укладення договорів субпідряду та залучати інших осіб для здійснення прибирання та миття вікон і згідно умов укладеного сторонами договору, вона не повинна була звітувати про засоби і заходи, за допомогою яких вона виконує свої договірні обов'язком, а підприємство не наділялось правом чи обов'язком це перевіряти.
ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР» позбавлене права отримання відомостей щодо особливостей організації діяльності ФОП ОСОБА_4 .
Обставини дотримання ФОП ОСОБА_4 тих и інших вимог ПК України, зокрема щодо подачі чи неподачі відповідної звітності не можуть впливати та/або спростовувати факт отримання та оплати ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР» послуг згідно договору №1/250123 від 25.01.2023.
З огляду на викладене суд відхиляє доводи відповідача в цій частині.
Крім того, в акті. перевірки зазначено, що основним видом діяльності ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР» є торгівля автомобілями марки PORSHE Перевіркою встановлено придбання, згідно з договорами купівлі продажу автомобілів торгової марки PORSНЕ 3 ТОВ з іноземними інвестиціями “ВІННЕ ІМПОРТС Україна, ЛТД».
Згідно з умовами договорів, ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОВТКАР виступає як “дилер/уповноважений (авторизований дилер) - суб'єкт господарювання який уповноважений дистриб'ютором на здійснення продажу автомобілів торгової марки PORSНЕ та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, матеріально-технічна фаза якого відповідає основним критеріям оцінки торгово-сервісних потужностей, і який від свого імені здійснює на договірних засадах продаж транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, проводить передпродажну підготовку, гарантійне та після продажне обслуговування і поставлений на облік відповідно у Головному сервісному центрі МВС» До перевірки надано договори (перелік яких зазначено в акті перевірки) На вказаних автомобілях здійснюється тест - драйв: пробна поїздка на автомобілі для оцінки. Його ходових якостей та загальних споживчих властивостей.
У бухгалтерському обліку вказані авто оприбутковуються до складу основних необоротних активів по Дт рахунку 105 та нараховується амортизація, з подальшим віднесенням на зменшення фінансового результату У подальшому відбулась їх реалізація згідно з договорами (перелік яких зазначено в акті перевірки).
За даними бухгалтерського обліку нараховано амортизацію, яку відображено за Дт рахунку 93 Кт рахунку 131 по автомобілях на загальну суму 5 098 757 грн.
Суми нарахованої амортизації наведено у акті перевірки Сутність операцій з купівлі-продажу вищенаведених автомобілів вілповідаєуп.1 ст.2 П(С)БО 27 “Необоротні активи, утримувані для пролажу, та припинена діяльність», а саме: необоротний актив та груп вибуття пізнаються утримуваними для продажу у разі, ЯКІЦО: економічні виголи очікується отримати під Їх продажу, не їх використання за призначенням; вони готові до продажу у їх теперішньому стані; - їх продаж, як очікується, буде завершено протягом року 3 дати визнання Їх такими, Що утримуються для продажу; умови Їх продажу відповідають звичайним умовам продажу для подібних активів; здійснення їх продажу мас високу ймовірність, зокрема керівництвом підприємства підготовлено відповідний план або укладено твердий контракт про продаж, здійснюється їх активна пропозиція на ринку за ціною, що відповідає вартості. Таким чином, придбані автомобілі, згідно з наведеного переліку визнаються необоротними активами утримуваними для продажу Відповідно до п.6 ст.2 П(С)Б0 27 “Необоротні активи, утримані для продажу, та припинена діяльність» на необоротні активи, утримувані для продажу у т. ч. необоротні активно, по входять до групи вибуття, амортизація не нараховується таким чином, з огляду на вищезазначене ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТНАР», на порушення п.44.1, п.44.2 ст.44, п.п.134.1,1 п.134.1 ст.134, Податкового кодексу України, п.6 ст.2 П(С)БО 27 “Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність» перевіркою встановлено завишення показника “Інші операційні |витрати» на суму 3 904 869 грн.
Перевіркою встановлено реалізацію автомобілем нижче їх залишкової (балансової вартості, операції з реалізації яких є об'єктом оподаткування податком на додану вартість Відповідно до п. 188.1 ст.188 Податкового кодексу України база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції. Таким чином, перевіркою ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР» встановлено порушення п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України, в результаті чого знижено податкові зобов'язання на 55 776 грн. Перевіркою встановлено, що за період з 01.10.2022 по 30.09.2014 ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР» здійснювало реєстрацію податкових накладних з порушеним терміну реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, Вимогами П. 201.10 Податкового кодексу України передбачено що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати ї в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою Податкова накладна, складена та зареєстрована Єдиному, реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Датою та часом надання податкової накладної та або розрахунку коригування електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, та забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, с дата та час, зафіксовані у квитанції. Реєстрація податкових накладних та або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути (здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У фазі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом...» Перевіркою встановлено, шо на порушення пункту 89 підрозділ 2 розділу XX Податкового кодексу України здійснено реєстрацію податкових накладних, розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням термінів їх реєстрації. Реєстр податкових накладних по яким порушено термін реєстрації наведено у акті перевірки.
Суд не погоджується з зазначеними доводами відповідача з огляду на таке.
Відповідно до умов договору оренди від 29.04.2016, який укладено між Орендодавцем Фірма “ЕМЕРАЛД» ТОВ та Орендарем ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР», Орендодавець взяв на себе зобов'язання передати Орендарю, а Орендар взяв на себе зобов'язання прийняти у строкове платне користування частину нежитлових приміщень салону-магазину передпродажної підготовки автомобілів, загальною площею 853,5 м.кв., що знаходяться за адресою: м. Одеса, вул. Церковна, буд. 2/4.
Відповідно до п.3.3 Договору фактичні витрати за комунальні послуги (електроенергія, вода, газ) та експлуатаційні витрати пов'язані з користуванням Об'єктом оренди не включаються у суму орендної плати, та сплачуються Орендарем окремо, згідно з виставленими рахунками.
Відповідно до п.5.2 Договору Орендар зобов'язаний утримувати Об'єкт оренди у порядку, передбаченому санітарними правилами, а також правилами експлуатації встановленого в Об'єкті оренди санітарно-технічного та інженерного устаткування.
В Договорі від 29.04.2016 в поняття експлуатаційні витрати не включені витрати щодо утримання Об'єкту оренди у порядку, передбаченому санітарними правилами.
В той же час ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР» виставлялися витрати на комунальні послуги, а все інше, що пов'язано утриманням в порядку Об'єкту оренди та території виконувалося самостійно та за свій рахунок.
Зазначене також підтверджується бухгалтерською довідкою ТОВ Фірма “ЕМЕРАЛД», яка дає змогу ідентифікувати витрати щодо яких виставлялися окремі рахунки ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР».
Крім того, судом встановлено, що між ТОВ з іноземними інвестиціями “Віннер Імпортс Україна, Лтд», що є Імпортером та Дистриб'ютором (назване в подальшому "Дистриб'ютор") та ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР (назване в подальшому "Дилер"), 01.01.2023 було переукладено ДИЛЕРСЬКИЙ ДОГОВІР ПРО ПРОДАЖ ТА ОБСЛУГОВУВАННЯ № 051/Р (чинний на момент проведення перевірки із строком дії до 31.12.2027), метою якого є надання Дилеру офіційного статусу дилера для здійснення продажу та обслуговування Продукції Порше (надалі "Продукції Виробника" відповідно до нижченаведеного визначення).
Згідно п. 1.1, 1.1.1 Дилерського договору Продукцією Виробника вважається те з нижченаведеного, що може бути періодично запропоновано Дистриб'ютором в письмовій формі Дилеру для продажу кінцевому споживачеві згідно з умовами цього Договору:
такі лінії, серії та/або моделі нових автомобілів, що періодично призначаються Дистриб'ютором для Дилера (в подальшому названі "Автомобілі Виробника").
Згідно п.2.1, 2.1.1 Дилерського договору Дилер повинен активно та винахідливо просувати та ініціювати продаж Продукції Виробника на Договірній території, а також енергійно розвивати потенціал такого продажу та одержувати відповідні долі ринку, задовільні для обсягів продажу Продукції Виробника.
Ефективність виконання Дилером своїх обов'язків стосовно продажу Продукції Виробника повинна оцінюватися згідно з такими належними критеріями, які періодично розробляє Дистриб'ютор, як це викладено в Бізнес плані. Дистриб'ютор періодично надаватиме Дилеру оцінку його роботи.
Згідно п.5.8 Дилерського договору Успіх на ринку залежить від здатності Дилера забезпечити кінцевого споживача високоякісним сервісом в процесі продажу та обслуговування. Дилер зобов'язаний, спираючись на програми, розроблені Дистриб'ютором дотримуючись при цьому стандартів із задоволення кінцевих споживачів та спираючись на стандарти, навчання та програми, розроблені Дилером, докласти максимум зусиль для досягнення повного задоволення кожного кінцевого споживача Продукцією Виробника, включаючи сферу продажу, обслуговування, виконання гарантійних зобов'язань та будь-яке інше питання, пов'язане із задоволенням кінцевих споживачів Продукцією Виробника.
Зміст даного договору свідчить про закладення високих стандартів взаємовідносин сторін, які передбачають вимоги як до Дилера, так і сервісу, який він має забезпечити, а також продукції, яку він представляє на ринку.
Одним із способів забезпечення високоякісного сервісу є надання можливості щодо здійснення клієнтом тест - драйву автомобілів, для чого останні слід легалізувати для можливості використання на дорогах загального користування шляхом реєстрації у відповідних ТСЦ, що нами і було зроблено. Основним призначенням такого автомобіля під час його використання у режимі тест - драйв - є формування у майбутнього клієнта та у оточуючих людей довготривалого позитивного враження від автомобілів марки “ПОРШЕ» та бажання придбати аналогічний автомобіль у найближчому майбутньому.
Також, використання зазначених автомобілів в ході тест-драйву одночасно забезпечувало рекламу для ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР», так як вони мали відповідну зовнішню рекламну атрибутику та символіку.
Крім того другим цільовим призначенням вказаних автомобілів є - використання їх як підмінних автомобілів, якими користуються клієнти підприємства на період ремонту їх автомобілів.
Позивач зазначив, що використання попередньо придбаних у ТОВ з іноземними інвестиціями “Віннер Імпортс Україна, Лтд» 16 автомобілів в тест драйві здійснювалося протягом різного по тривалості часу від декількох днів до декількох місяців та до року, а то і більше року, що вбачається з відомостей різниці дати їх придбання ТОВ “ЕМЕРАЛД СПОРТКАР», поставлення на облік та дат продажу Клієнтам.
В подальшому зазначені автомобілі були реалізовані з врахуванням факту зносу і амортизації під час використання та зміни статусу з нового автомобіля на такий, що був у використанні, про що свідчать відповідні договори.
Посадовими особами контролюючого органу встановлено, що в бухгалтерському обліку вищезазначені транспортні засоби оприбутковувалися до складу основних засобів по Дт рахунку 105 з нарахуванням амортизації з подальшим віднесенням на зменшення фінансового результату.
Сума амортизації відображена за Дт93 - Кт131 (знос основних засобів) на загальну суму 5 098 757, 00 грн.
З огляду на викладене, позивачем доведено належними та допустимими доказами, що описані в оскаржуваних податкових повідомленнях-рішеннях порушення є виключно технічною помилкою та не належним дослідженням відповідачем наданих йому доказів, які жодним чином не вплинули на його податкові зобов'язання, отже податкове повідомлення-рішення №5262/15-32-07-01-19 від 05.02.2025 року, №5267/15-32-07-01-19 від 05.02.2025 року, № 5274/15-32-07-01-19 від 05.02.2025 року є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Інші доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області, - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 липня 2025 року по справі № 420/14548/25, - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Повний текст Постанови складено - 08 жовтня 2025 року.
Суддя-доповідач Г.В. Семенюк
Судді А.Г. Федусик О.І. Шляхтицький