Постанова від 08.10.2025 по справі 160/8185/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 160/8185/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Шальєвої В.А.,

суддів: Іванова С.М., Чередниченка В.Є.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 року (суддя Бондар М.В.) в справі № 160/8185/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ) про:

визнання протиправними дій щодо неврахування витягу з відомостей нарахування основних та додаткових видів грошового забезпечення за період з березня 2022 року по липень 2023 року, виданого військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України, при проведенні розрахунку пенсії відповідно до Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та неврахування додаткових видів грошового забезпечення (матеріальні допомоги, індексація, додаткова винагорода на час дії військового стану, грошова допомога для оздоровлення тощо), з яких сплачено єдиний соціальний внесок;

зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням витягу з відомостей нарахування основних та додаткових видів грошового забезпечення за період з березня 2022 року по липень 2023 року, виданого військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України, та додаткових видів грошового забезпечення (матеріальні допомоги, індексація, додаткова винагорода на час дії військового стану, грошова допомога для оздоровлення тощо), з яких сплачено єдиний соціальний внесок, з моменту призначення пенсії, без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо неврахування витягу з відомостей нарахування основних та додаткових видів грошового забезпечення за період з березня 2022 року по липень 2023 року, виданого військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 та неврахування додаткових видів грошового забезпечення (індексація, додаткова винагорода на час дії військового стану), з яких сплачено єдиний соціальний внесок.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 21.02.2025 ОСОБА_1 перерахунок пенсії, з урахуванням витягу з відомостей нарахування основних та додаткових видів грошового забезпечення за період з березня 2022 року по липень 2023 року, виданого військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України та додаткових видів грошового забезпечення (індексація, додаткова винагорода на час дії військового стану), з яких сплачено єдиний соціальний внесок, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Апелянт зазначає, що пенсію позивачу нараховано на підставі грошового атестату від 07.09.2023 № 711 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 07.09.2023 № 429 за період з квітня 2022 року по червень 2023 року, які надані військовою частиною НОМЕР_1 , з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу 4650,00 грн; окладу за військовим званням 1340,00 грн; 25% надбавки за вислугу років 1497,50 грн; середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 15 місяців 15810,54 грн, всього грошове забезпечення - 23298,04 грн.

Основний розмір пенсії 60% від грошового забезпечення складає 13978,82 грн.

До основного розміру пенсії встановлені наступні надбавки та підвищення: 25% збільшення основного розміру пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (13978,82 грн х 25%) - 3494,71 грн; підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи в розмірі 30% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (2361,00 грн х 30%) - 708,30 грн; цільова допомога 50,00 грн; пенсія за особливі заслуги перед Україною в розмірі 23% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (2361,00 грн х 23%) - 543,03 грн.

Розмір пенсійної виплати позивача з 21.02.2025 складає 18774,86 грн.

Зауважує, що додаткові види грошового забезпечення разового характеру (матеріальні допомоги, індексація, додаткова винагорода на час дії військового стану, грошова допомога для оздоровлення, тощо) не включаються до складу середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці.

Враховуючи вищезазначене, для проведення обчислення пенсії позивачу на підставі копії витягу з відомостей нарахування основних та додаткових видів грошового забезпечення за період з березня 2022 року по липень 2023 року, виданого військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України, підстави відсутні.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить висновку, що апеляційна скарга має бути задоволена частково з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що за даними виписки з акту огляду МСЕК серії 12 ААГ №000621 ОСОБА_1 визнано особою з інвалідністю третьої групи від захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та з 19.07.2023 йому була призначена пенсія по інвалідності за Законом №1058-IV.

На підставі особистої заяви від 21.02.2025 позивача переведено з пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV на пенсію по інвалідності відповідно за Законом №2262-XII, обчисленої у розмірі 60% грошового забезпечення.

Відповідно до витягу з відомостей нарахування основних та додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 03.03.2022 по 27.07.2023 позивачу нараховувалось та виплачувалось грошове забезпечення з урахуванням таких складових:

виплати постійного характеру: ПО, ОВЗ, надбавка за вислугу років, НОПС, премія у відсотках до ПО;

виплати не постійного характеру або одноразові: індексація, допомога для оздоровлення, матеріальна допомога, компенсація за невикористані дні відпусток, допомога при звільненні, додаткова винагорода згідно з Постановою №168.

На відповідне звернення позивача щодо його пенсійного забезпечення відповідач листом №11462-6976/П-01/8-0400/25 від 10.03.2025 повідомив про те, що з 19.07.2023 позивачу була призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV. За даними виписки з акту огляду МСЕК серії 12 ААР №000621 ОСОБА_1 визнано особою з інвалідністю третьої групи від захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини. На підставі особистої заяви від 21.02.2025 ОСОБА_1 переведено з пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №2262-ХІІ, обчисленої у розмірі 60% відповідних сум грошового забезпечення. Пенсію позивачу обчислено на підставі грошового атестату від 07.09.2023 № 711 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 07.09.2023 № 429 за період з квітня 2022 по червень 2023, які надані військовою частиною НОМЕР_1 , з урахуванням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 4650,00 грн; оклад за військовим званням - 1340,00 грн; 25% надбавка за вислугу років - 1497,50 грн; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 15 місяців - 15810,54 грн. Всього грошове забезпечення становить 23298,04 грн. Основний розмір пенсії 60% від грошового забезпечення складає 13978,82 грн. До основного розміру пенсії встановлені такі надбавки та підвищення: 25% збільшення основного розміру пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.20211 №1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (13978,82 грн х 25%) - 3494,71 грн; підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни III групи в розмірі 30% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (2361,00 грн х 30%) - 708,30 грн; цільова допомога - 50,00 грн; пенсія за особливі заслуги перед Україною в розмірі 23% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (2361,00 грн х 23%) - 543,03 грн. Розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 21.02.2025 складає 18774,86 грн. Додаткові види грошового забезпечення разового характеру (матеріальні допомоги, індексація, додаткова винагорода на час дії військового стану, грошова допомога для оздоровлення, тощо) не включаються до складу середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці. Враховуючи вищезазначене, для проведення обчислення пенсії на підставі копії витягу з відомостей нарахування основних та додаткових видів грошового забезпечення (без номера та дати) за період з березня 2022 по липень 2023, виданого військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України підстави відсутні.

Судом першої інстанції зауважено, що при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення, як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема, щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

На думку суду першої інстанції, індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військового для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених зі служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення, тому позивач має право на врахування індексації грошового забезпечення у складі грошового забезпечення військового для розрахунку пенсії.

Згідно з відомостями нарахування основних та додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 03.03.2022 по 27.07.2023 позивачу нараховувалась та виплачувалась додаткова винагорода, передбачена Постановою №168, з якої сплачувався єдиний соціальний внесок.

Суд першої інстанції вважав, що оскільки додаткова винагорода, передбачена Постановою № 168, виплачувалася позивачеві щомісячно: в березні 2022, в травні 2022 - січні 2023, в лютому 2023, тому додаткова винагорода відповідає ознакам щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, оскільки є щомісячною та мала постійний характер.

Тому суд першої інстанції дійшов висновку про наявність у позивача права на врахування додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168, у складі грошового забезпечення для розрахунку пенсії.

Разом з тим, суд першої інстанції вважав, що не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині здійснення позивачу перерахунку пенсії з урахуванням таких додаткових видів грошового забезпечення, як матеріальна допомога та грошова допомога для оздоровлення, з огляду на одноразовий характер проведення таких виплат.

В частині вимог щодо виплати пенсії без обмеження граничного розміру суд першої інстанції вказав, що права позивача в цій частині позовних вимог не порушені, оскільки пенсія позивача нижча за граничний розмір пенсії.

Здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд визнає приведені висновки не в повній мірі обґрунтованими, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, з 19 липня 2023 року отримує пенсія по інвалідності на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

ОСОБА_1 є особою з інвалідністю з інвалідністю третьої групи за захворюванням, пов'язаним із захистом Батьківщини.

На підставі заяви позивача від 21 лютого 2025 року позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 60% грошового забезпечення.

На звернення позивача з питання обчислення розміру пенсії відповідач листом №11462-6976/П-01/8-0400/25 від 10 березня 2025 року повідомив, що пенсія обчислена на підставі грошового атестату від 07.09.2023 № 711 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 07.09.2023 № 429 за період з квітня 2022 року по червень 2023 року, які надані військовою частиною НОМЕР_1 , з урахуванням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 4650,00 грн, оклад за військовим званням - 1340,00 грн, 25% надбавка за вислугу років - 1497,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 15 місяців - 15810,54 грн. Всього грошове забезпечення становить 23298,04 грн; основний розмір пенсії 60% від грошового забезпечення складає 13978,82 грн; до основного розміру пенсії встановлені такі надбавки та підвищення: 25% збільшення основного розміру пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.20211 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» - 3 494,71 грн; підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни III групи в розмірі 30% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (2361,00 грн х 30%) - 708,30 грн; цільова допомога - 50,00 грн; пенсія за особливі заслуги перед Україною в розмірі 23% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (2361,00 грн х 23%) - 543,03 грн. Розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 21.02.2025 складає 18 774,86 грн. Додаткові види грошового забезпечення разового характеру (матеріальні допомоги, індексація, додаткова винагорода на час дії військового стану, грошова допомога для оздоровлення, тощо) не включаються до складу середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці. Враховуючи вищезазначене, для проведення обчислення пенсії на підставі копії витягу з відомостей нарахування основних та додаткових видів грошового забезпечення (без номера та дати) за період з березня 2022 по липень 2023, виданого військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України підстави відсутні.

Спірним під час апеляційного перегляду справи є питання врахування для цілей обчислення розміру пенсії індексації грошового забезпечення та додаткової винагороди, що установлена постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-ХІІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

За умовами частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та має забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших, утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Абзацом другим частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII визначено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Частина четверта статті 9 Закону № 2011-ХІІ є бланкетною, оскільки розміри грошового забезпечення визначає Кабінет Міністрів України, а право визначити порядок виплати грошового забезпечення законодавець, зокрема, делегував Міністру оборони України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова № 704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 2 постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Стосовно питання врахування у складі грошового забезпечення для цілей обчислення пенсії додаткової винагороди, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», суд зазначає наступне.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022 на території України введено воєнний стан з 24 лютого 2022 року.

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України 28 лютого 2022 року ухвалена постанова № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - постанова №168).

Пунктом 1 постанови №168 установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Судом установлено, що позивачу в період з 03 березня 2022 року по 27 липня 2023 року військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України нараховувалась та виплачувалась додаткова винагорода, передбачена постановою № 168.

Механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам встановлює Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затверджений наказом Міністерства оборони України 07 червня 2018 року № 260 (далі - Порядок № 260).

Відповідно до пункту 2 розділу І порядку № 260 грошове забезпечення, зокрема, включає:1) щомісячні основні види грошового забезпечення; 2) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 3) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.

До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія.

До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту), а також додаткова винагорода на період дії воєнного стану; допомоги.

Пунктом 16 розділу І порядку № 260 передбачено, що виплата додаткових видів грошового забезпечення, не передбачених цим Порядком, здійснюється відповідно до чинного законодавства України.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» від 17 липня 1992 року № 393 (далі - постанова № 393) передбачено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Додаткова винагорода, передбачена постановою № 168, відсутня у переліку щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення, визначених Порядку № 260, виплата такої додаткової винагороди залежить від наявності певних умов, ця додаткова винагорода виплачується у період дії правового режиму воєнного стану, тому не може вважатися щомісячним додатковим видом грошового забезпечення (складовою грошового забезпечення).

Враховуючи, що додаткова винагорода, передбачена постановою № 168, не є щомісячним основним чи додатковим видом грошового забезпечення, не входить до структури грошового забезпечення, оскільки не має постійного характеру, суд доходить до висновку, що така додаткова винагорода не може враховуватися у складі грошового забезпечення для цілей обчислення розміру пенсії.

Досліджуючи питання, чи є грошова винагорода, установлена постановою №168, щомісячним додатковим видом грошового забезпечення чи така винагорода є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення, Верховний Суд у постанові від 10 грудня 2024 року у справі №580/9551/23 зазначив, що ця додаткова винагорода має тимчасовий характер, а тому така винагорода, установлена пунктом 1 постанови № 168, не є складовою щомісячного додаткового виду грошового забезпечення.

Верховним Судом у наведеній постанові вказано, що таке тлумачення вказаної норми (пункт 1 постанови № 168) підтверджується й підходом Держави до вказаної виплати, адже наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 44 «Про внесення Змін до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2023 № 177/39233, перелік одноразових додаткових видів грошового забезпечення доповнено додатковою винагородою на період дії воєнного стану.

Так пунктом 2 розділу І порядку № 260 встановлено, що додаткова винагорода на період дії воєнного часу належить до одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином Верховний Суд дійшов висновку, що за своєю правовою природою, додаткова винагорода, установлена пунктом 1 постанови № 168, є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення.

Також Верховним Судом у постанові від 10 грудня 2024 року у справі №580/9551/23 вказано наступне:

«Відповідно до пункту 7 порядку № 393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Аналізуючи наведені норми законодавства колегія суддів дійшла висновку про те, що при обчисленні пенсії відповідно до статті 43 Закону №2262-XII та пункту 7 Порядку № 393 не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення, як одноразові додаткові види грошового забезпечення. Суд також зазначає, що перелік видів грошового забезпечення, який підлягає врахуванню при обчислені пенсії є вичерпним.

Враховуючи те, що Суд за наслідками розгляду цієї справи дійшов висновку про те, що оскільки додаткова винагорода, установлена пунктом 1 постанови № 168, є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення, то її включення при обчислені пенсії буде суперечити приписам статті 43 Закону №2262-XII та пункту 7 порядку № 393, адже положеннями цих норм законодавства чітко визначений перелік складових грошового забезпечення, який враховується при обчислені пенсії і до такого переліку не входять одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Суд зазначає, що факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.».

Верховний Суд у вказаній справі сформував висновок, за яким суми отриманої додаткової грошової винагороди, установленою постановою № 168, не підлягають включенню до довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону №2262-XII та пункту 7 порядку № 393.

Враховуючи наведений висновок Верховного Суду відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України, суд визнає помилковим висновок суду першої інстанції про необхідність врахування додаткової винагороди, передбаченої постановою № 168, у складі грошового забезпечення позивача для цілей обчислення пенсії.

Стосовно питання врахування у складі грошового забезпечення для тих самих цілей індексації грошового забезпечення суд зазначає наступне.

Як вказано вище, статтею 9 Закону № 2011-XII установлено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ).

Відповідно до статті 1 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 цього Закону № 1282-ХІІ передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок №1078) встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Правова позиція стосовно систематичного та постійного характеру виплати індексації наведена у постановах Верховного Суду від 03 квітня 2019 року у справі №638/9697/17, від 30 грудня 2020 року у справі №359/8843/16-а та інших.

Правова позиція стосовно того, що індексація є складовою місячного грошового забезпечення військовослужбовця і повинна включатися до складу грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, висловлена у постанові Верховного Суду у справі від 26 серпня 2021 року у справі240/7853/19.

Не зважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2011-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо виплати одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється така допомога, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 1282-ХІІ та Порядку №1078.

Субсидіарне застосування норм права, що регулюють спірні правовідносини, дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відтак, особи, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, мають право на включення до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, сум отримуваної ними індексації доходів.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Оскільки суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог в частині зобов'язання відповідача включити суми отриманої додаткової грошової винагороди, установленою постановою № 168, до складу щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону №2262-XII та пункту 7 порядку № 393, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню в цій частині із ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні цієї частини позовних вимог.

В іншій частині позовних вимог судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави скасування рішення в цій частині відсутні.

Оскільки предметом позову в цій справі є дії (рішення) суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, тобто ця справа є справою незначної складності у розумінні п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку.

Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 року в справі № 160/8185/25 задовольнити частково.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 року в справі № 160/8185/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії скасувати в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо неврахування додаткової винагороди на час дії воєнного стану у складі додаткових видів грошового забезпечення для цілей обчислення розміру пенсії та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням у складі додаткових видів грошового забезпечення для цілей обчислення пенсії додаткової винагороди на час дії воєнного стану.

В іншій частині рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати ухвалення 08 жовтня 2025 року та відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Повне судове рішення складено 08 жовтня 2025 року.

Суддя-доповідач В.А. Шальєва

суддя С.М. Іванов

суддя В.Є. Чередниченко