08 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 160/34155/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року (суддя Кальник В.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу,-
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати п. 1. Наказу Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області № 2387к від 06.12.2024 в частині застосування до оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділення поліції № 2 Криворізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області майора поліції ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у виді суворої догани.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року у задоволенні позову відмовлено.
Позивачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, позов задовольнити повністю.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. Судом першої інстанції та відповідачем не встановлено, які саме дії позивача кваліфіковано відповідачем як такі, що спрямовані на порушення службових обов'язків. До позивача було застосовано вид дисциплінарного стягнення, без співставлення тяжкості допущених позивачем порушень службової дисципліни, без врахування даних, що його характеризують, вважаємо, що такий вид стягнення не є співмірним. Позивач характеризується позитивно, зауважень під час служби не було, майор поліції є сумлінним та чесним працівником.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як було встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 проходить службу в Національній поліції України, перебуває на посаді оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділення поліції №2 Криворізького районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області у званні майора поліції.
22.10.2024 року до ГУНП надійшла доповідна записка начальника УГІ ГУНП в Дніпропетровській області полковника поліції О.Тарана від 22.10.2024 № 33/2-1136 «Про результати перевірки оперативно-службової діяльності сектору кримінальної поліції відділення поліції №2 Криворізького РУП ГУНП», в якій зазначено щодо порушення службової дисципліни оперуповноваженим сектору кримінальної поліції відділення поліції № 2 Криворізького районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області майором поліції ОСОБА_1 та неналежної організації роботи останнього окремими поліцейськими ГУНП.
На підставі цієї доповідно записки ГУНП в Дніпропетровські області наказом №2254 від 29.10.2024 року призначено та проведено службове розслідування (висновок про результати службового розслідування від 27.11.2024), за результатами якого прийнято наказ № 2387к від 06.12.2024 року «Про притягнення до дисциплінарної відповівдальності окремих поліцейських ВП № 2 Криворізького РУП ГУНП».
12.12.2024 року позивачу під підпис вручено копію наказу ГУНП № 2387к від 06.12.2024 року «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських ВП №2 Криворізького РУП ГУНП».
Віповідно до п.1 наказу № 2387к від 06.12.2024 року, до позивача вирішено застосувати дисциплінарне стягнення у виді суворої догани за порушення службової дисципліни, недотримання вимог пунктів 1 частини 1 статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», пункту 6 розділу ІІІ «Вимоги до планів» Інструкції з організації плануванян в системі Національної поліції України, затвердженої наказом № 202 від 24.12.2015, підпункту 22 розділу 4 Інструкції про організацію оперативно-розшукової діяльності та негласної роботи оперативних підрозділів НПУ, затвердженої наказом від 05.05.2016 № 07т, пунктів 2.2, 34 розділу ІІ «Завдання, обов'язки та повноваження» Посадових інструкцій від 21.03.2024 № 45.2/2 -131 дск, що виразилось у неналежному веденні зошиту планування роботи на кожен день та справи контрольно-спостережного провадження за напрямком службової діяльності, тобто скоєнні проступку, який суперечить покладеним на працівників поліції основним обов'язкам, враховуючи діюче дисциплінарне стягнення у виді догани, застосоване наказом ГУНП від 02.10.2024 № 1896к.
Позивач звернувся до суду з даним позовом
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем правомірність оскарженого наказу було доведено.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
Частиною першою статті 18 Закону України «Про Національну порліцію» № 580-VIII передбачено, що поліцейський зобов'язаний: 1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; 3) поважати і не порушувати прав і свобод людини; 4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров'я; 5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків; 6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.
Частинами першою, другою статті 19 Закону № 580-VIII передбачено, що в разі вчинення протиправних діянь, поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону. Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.
Закон України від 15 березня 2018 року № 2337-VIII «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» набрав чинності 07 жовтня 2018 року.
Відповідно до частини першої статті 1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.
Службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України «Про Національну поліцію», зобов'язує поліцейського: 1) бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України; 2) знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки; 3) поважати права, честь і гідність людини, надавати допомогу та запобігати вчиненню правопорушень; 4) безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону; 5) вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов'язків поліцейського, та негайно інформувати про це безпосереднього керівника; 6) утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов'язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України; 7) утримуватися від висловлювань та дій, що порушують права людини або принижують честь і гідність людини; 8) знати і виконувати заходи безпеки під час несення служби, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку; 9) підтримувати рівень своєї підготовки (кваліфікації), необхідний для виконання службових повноважень; 10) берегти службове майно, забезпечувати належний стан зброї та спеціальних засобів; 11) поважати честь і гідність інших поліцейських і працівників поліції, надавати їм допомогу та стримувати їх від вчинення правопорушень; 12) дотримуватися правил носіння однострою та знаків розрізнення; 13) сприяти керівникові в організації дотримання службової дисципліни, інформувати його про виявлені порушення, у тому числі вчинені іншими працівниками поліції; 14) під час несення служби поліцейському заборонено перебувати у стані алкогольного, наркотичного та/або іншого сп'яніння.
Відповідно до частини 1 статті 11 Дисциплінарного статуту за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.
Дисциплінарним проступком відповідно до статті 12 Дисциплінарного статуту визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.
Відповідно до частини 3 статті 13 Дисциплінарного статуту, до поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) пониження у спеціальному званні на один ступінь; 6) звільнення з посади; 7) звільнення із служби в поліції.
Відповідно до статті 14 Дисциплінарного статуту, з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків проводиться службове розслідування.
Службове розслідування - це діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського.
Службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.
Підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації (далі - повідомлення), рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.
Порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2018 року № 893 «Про реалізацію окремих положень Дисциплінарного статуту Національної поліції України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2018 року за № 1355/32807, затверджено Порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України. Цей наказ прийнятий відповідно до частини десятої статті 14, частини сьомої статті 15 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, з метою належної організації заходів, спрямованих на зміцнення службової дисципліни в діяльності органів та підрозділів Національної поліції України, запобігання надзвичайним подіям за участю поліцейських, упорядкування питань призначення, проведення службових розслідувань за фактами порушення поліцейськими службової дисципліни.
Пунктом 2 розділу ІІ Порядку № 893 визначено, що підставами для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації, рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.
Відповідно до пункту 2 розділу VI Порядку № 893, підсумковим документом службового розслідування є висновок службового розслідування, який складається зі вступної, описової та резолютивної частин. Висновок службового розслідування готує і підписує дисциплінарна комісія.
Згідно з пунктом 4 розділу VI Порядку № 893, в описовій частині висновку службового розслідування викладаються відомості, встановлені під час проведення службового розслідування, зокрема: обставини справи, зокрема обставини вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, час, місце, спосіб, мотив учинення дисциплінарного проступку, його наслідки (їх тяжкість), що настали у зв'язку з цим; посада, звання, прізвище, ім'я, по батькові, персональні дані (дата і місце народження, освіта, період служби в поліції і на займаній посаді - із дотриманням вимог Закону України "Про захист персональних даних"), відомості, що характеризують поліцейського, стосовно якого проводиться службове розслідування, а також дані про наявність або відсутність у нього дисциплінарних стягнень; пояснення поліцейського щодо обставин справи, а в разі відмови від надання такого пояснення - інформація про засвідчення цього факту відповідним актом про відмову надати пояснення чи поштове повідомлення про вручення або про відмову від отримання виклику для надання пояснень чи повернення поштового відправлення з позначкою про невручення; пояснення безпосереднього керівника поліцейського щодо обставин справи; пояснення інших осіб, яким відомі обставини справи; документи та матеріали, що підтверджують та (або) спростовують факт учинення дисциплінарного проступку; обставини, що обтяжують або пом'якшують відповідальність поліцейського, визначені статтею 19 Дисциплінарного статуту Національної поліції України; причини та умови, що призвели до вчинення виявленого дисциплінарного проступку, обставини, що знімають із поліцейського звинувачення.
У резолютивній частині висновку службового розслідування дисциплінарною комісією зазначаються: - висновок щодо наявності або відсутності в діянні поліцейського дисциплінарного проступку, а також щодо його юридичної кваліфікації з посиланням на положення закону, іншого нормативно-правового чи організаційно-розпорядчого акта, наказу керівника, який було порушено. У разі неможливості встановлення за результатами службового розслідування факту наявності/відсутності в діях (бездіяльності) поліцейського складу дисциплінарного проступку внаслідок неможливості отримання доступу до необхідних документів такі обставини розцінюються на користь поліцейського, стосовно якого призначено службове розслідування; - вид стягнення, що пропонується застосувати до поліцейського в разі наявності в його діянні ознак дисциплінарного проступку;- відомості про списання чи відновлення використаних, пошкоджених або втрачених матеріальних цінностей, зброї, боєприпасів, службових документів, а також про надсилання матеріалів службового розслідування до відповідних органів для прийняття рішення згідно із законодавством; - запропоновані заходи, спрямовані на усунення виявлених під час службового розслідування недоліків, причин та умов виникнення обставин, які стали підставою для призначення службового розслідування (пункт 5 розділу VI Порядку).
Відповідно до пункту 1 розділу І Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС від 09.11.2016 року №1179, ці Правила є узагальненим зібранням професійно-етичних вимог щодо правил поведінки поліцейських та спрямовані на забезпечення служіння поліції суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки й порядку на засадах етики та загальнолюдських цінностей. Ці правила поширюються на всіх поліцейських, які проходять службу в Національній поліції України. Дотримання вимог цих Правил є обов'язком для кожного поліцейського незалежно від займаної посади, спеціального звання та місцеперебування.
Згідно з абз. 1, 2, 5 пункту 1 розділу II Правил, під час виконання службових обов'язків поліцейський повинен: неухильно дотримуватися положень Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки, діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що визначені Конституцією, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятим: відповідно до Конституції та законів України, міжнародними договорами України, а також цими Правилами; неухильно дотримуватись антикорупційного законодавства України обмежень, пов'язаних зі службою в Національній поліції України, визначених Законам України «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції» та іншими актам законодавства України.
Як встанови суд першої інстанції, згідно з висновком службового розслідування, 22.10.2024 до ГУНП надійшла доповідна записка начальника УГІ ГУНП полковника поліції О.Тарана від 22.10.2024 № 33/2-1136 «Про результати перевірки оперативно-службової діяльності сектору кримінальної поліції відділення поліції № 2 Криворізького РУП ГУНП».
03.09.2024 поліцейськими управління головної інспекції ГУНП та управління карного розшуку ГУНП, на підставі наказу Головного управління від 03.07.2024 № 1450, з метою забезпечення належного контролю за службовою діяльністю, виявлення тенденцій та чинників, що негативно впливають на ефективність виконання поліцейськими покладених на них завдань і функцій, оптимізації управлінських процесів, сприяння ефективній професійній діяльності поліцейських, дотримання ними службової дисципліни та забезпечення належної організації роботи, проведено перевірку оперативно-службової діяльності СКП ВП № 2 КРУП ГУНП.
Під час проведення заходів встановлено, що відповідно до вимог Інструкції з організації планування в системі Національної поліції України, затвердженої наказом НП України від 24.12.2015 № 202, в канцелярії відділення поліції зареєстрований зошит планування роботи на кожен день оперуповноваженого СКП ВП № 2 Криворізького РУП ГУНП майора поліції ОСОБА_1 (0046837), за № 7 від 21.03.2024.
Перевіркою зошиту встановлено, що у записах відсутні відмітки про виконання запланованих завдань (під час перевірки надано вказівку на усунення зазначеного недоліку). Таким чином, майор поліції ОСОБА_1 у порушення вимог пункту 6 розділу ІІІ «Вимоги до планів» Інструкції з організації планування в системі Національної поліції України, затвердженої наказом Національної поліції України від 24.12.2015 № 202, зошит планування роботи на кожен день вів неналежним чином.
Посадова інструкція оперуповноваженого СКП ВП № 2 майора поліції ОСОБА_1 (№ 45.2/2-131дск від 21.03.2024) - доведена до останнього під підпис керівництвом CКП ВП № 2 Криворізького РУП ГУНП.
Відповідно до пункту 34 розділу ІІ «Завдання та обов'язки» посадової інструкції майора поліції ОСОБА_1 , останній зобов'язаний дотримуватися законодавчих актів та відомчих наказів, які регламентують його службову діяльність, зобов'язаний дотримуватися антикорупційного законодавства України (обмежень та заборон, вимог, пов'язаних зі службою в НП України, визначених законом України «Про Національну поліцію України»).
Згідно з наказом начальника ВП № 2 Криворізького РУП ГУНП № 102 від 16.02.2024, майор поліції ОСОБА_1 закріплений за лінією роботи щодо розкриття та розслідування злочинів, пов'язаних із заволодінням чужого майна шляхом обману.
Вимоги про недопущення порушень службової дисципліни постійно доводяться до підлеглих поліцейських, в тому числі до майора поліції ОСОБА_1 .
Станом на 03.09.2024, слідчими відділення поліції ВП №2 КРУП ГУНП до ЄРДР внесено інформацію про скоєння 184 шахрайств, з яких розкрито лише 30. Питома вага становить 16,3%, що нижче середньо обласного показника на 9,9% (-26,2%).
З метою систематизації та накопичення матеріалів за лінією роботи по розкриттю шахрайств заведено справу контрольно-спостережного провадження (далі - СКСП) від 16.02.2024 №109дск. За лінією роботи в тому числі закріплений оперуповноважений СКП ВП № 2 Криворізького РУП ГУНП майор поліції Говорун Д.В. (наказ начальника ВП «Про закріплення працівників СКП ВП № 2 за лінією роботи щодо розкриття та розслідування злочинів, пов'язаних із заволодінням чужого майна шляхом обману» від 16.02.2024 № 102). Веденням вищезазначеної справи майор поліції ОСОБА_1 займався особисто.
Вивченням справи виявлено наступні недоліки:
з червня поточного року протоколи оперативних нарад до справи не долучалися;
надана вказівка на оновлення списків підоблікових елементів та кримінальних правопорушень, зареєстрованих у звітному періоді;
керівництво СКП та ВП востаннє ознайомлювалося зі справою 14.04.2024. Надана вказівка про надання справи на вивчення керівництву;
належний аналіз оперативної обстановки (за лінією розкриття шахрайств) на території обслуговування ВП не проведений, відсутня розширена довідка-аналіз.
Таким чином, майор поліції ОСОБА_1 унаслідок особистої недисциплінованості та порушення вимог пункту 22 розділу VI Інструкції про організацію оперативно-розшукової діяльності та негласної роботи оперативних підрозділів НПУ, затвердженої наказом МВС України від 05.05.20216 № 07т, належне ведення СКСП за лінією роботи щодо розкриття та розслідування злочинів, пов'язаних із заволодінням чужого майна шляхом обману, не здійснював.
Наказом начальника ВП № 2 КРУП ГУНП від 16.02.2024 № 102 «Про закріплення працівників СКП ВП № 2 за лінією роботи щодо розкриття та розслідування злочинів, пов'язаних із заволодінням чужого майна, шляхом обману», відповідальними за ведення СКСП за лінією роботи щодо розкриття та розслідування злочинів, пов'язаних із заволодінням чужого майна шляхом обману призначено оперуповноважених СКП ВП № 2 Криворізького РУП ГУНП майорів поліції ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Опитаний оперуповноважений СКП ВП № 2 КРУП ГУНП майор поліції ОСОБА_1 пояснив, що відповідно до наказу начальника ВП № 2 КРУП ГУНП від 16.02.2024 № 102, він разом з оперуповноваженим СКП цього ж відділення поліції майором поліції ОСОБА_2 закріплений за лінією роботи щодо розкриття та розслідування злочинів пов'язаних із заволодінням чужого майна, шляхом обману. Відповідно до вимог Інструкції з організації планування в системі Національної поліції України, затвердженої Наказом Національної поліції України від 24.12.2015 № 202, в канцелярії відділення поліції ним було зареєстровано зошит планування роботи на кожен день від 21.03.2024 за № 7. В даному зошиті ведеться планування робочих заходів на день, які затверджені керівником підрозділу. В кінці робочого дня, у зазначеному зошиті проставляються відмітки про виконання пунктів плану. В деяких запланованих заходах, під час перевірки, були відсутні відмітки про виконання, оскільки дані пункти плану не вдалося виконати в повному обсязі. Наступного дня невиконані пункти плану робочих заходів були виконані, після чого було здійснено відмітку про їх виконання.
З метою систематизації та накопичення матеріалів за лінією роботи «шахрайства», майором поліції ОСОБА_1 було заведено СКСП від 16.02.2024 № 109дск. У зазначеній справі накопичуються матеріали за вказаною лінією роботи (аналіз, протоколи оперативних нарад, довідки, списки осіб, які притягувалися до відповідальності за скоєння шахрайств). Він особисто приймає участь у проведенні оперативних нарад по заслуховуванню кримінальних проваджень за даною лінією роботи. Копії протоколів оперативних нарад, які проводилися по лінії шахрайств, долучені до матеріалів СКСП. За лінією шахрайства щотижнево проводиться аналіз скоєних кримінальних правопорушень, з подальшою розбивкою за видами та способами їх скоєння. Дані аналізу долучаються до СКСП два рази на тиждень. Відповідно до функціональних обов'язків, майором поліції ОСОБА_1 постійно аналізується оперативна обстановка в Металургійному районі м. Кривого Рогу за лінією шахрайства. Кожного ранку вивчаються щоденні зведення по вчиненим кримінальним правопорушенням за лінією «шахрайства». Особисто він спілкується з особами, які звертаються до ВП № 2 КРУП ГУНП із заявами про шахрайські дії. На основі вивчення оперативної обстановки на території обслуговування складається аналіз, а також здійснює підбір осіб, яких залучає до негласного співробітництва для перекриття найбільш криміногенних місць, осіб. Кожного місяця, від джерел оперативної інформації, отримує інформацію, яку належним чином оформлює в РСС ВП № 2 КРУП ГУНП та долучає до особової справи джерела. Після отримання інформації направляє картку ІПК-А до автоматизованої інформаційної системи оперативного призначення БД «АІС ОП» УКА ГУНП в Дніпропетровській області. Постійно здійснює виїзди до Криворізької установи виконання покарань №3 (КУВП № 3 м. Кривого Рогу) для відпрацювання осіб, які знаходяться в місцях позбавлення волі, з метою отримання оперативної інформації для розкриття кримінальних правопорушень на території обслуговування, про що робляться записи в книзі КУВП № 3. Постійно здійснює аналіз наявної оперативної інформації, осіб та груп осіб, які скоїли або готуються скоїти кримінальне правопорушення за лінією шахрайства. В поточному році заведено справу оперативного обліку по групі осіб, які здійснюють шахрайські дії із використанням електронно-обчислювальної техніки. Під час документування використовувалися всі можливі заходи і методи оперативно-розшукової діяльності. Було проведено 25 негласних слідчих (розшукових) дій, після чого матеріали долучені до справи оперативного обліку. За дорученням керівництва було розглянуто 156 звернень громадян, органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій за лінією роботи “шахрайства». У встановлені терміни виконує вхідну кореспонденцію, службові телеграми та іншу службову документацію за лінією “шахрайства». Здійснює належну взаємодію з працівниками слідчого відділення поліції. Подає ініціативні рапорти на проведення гласних та не гласних слідчих (розшукових) дій. З початку поточного року, ним було надано 24 таких ініціативних рапорти, з них: на проведення обшуків - 7, НС(Р)Д - 17. Крім цього, майор поліції ОСОБА_1 здійснює оперативне супроводження кримінальних проваджень за напрямком “шахрайства». Своєчасно виконує ухвали, постанови суду про привід учасників судового засідання, про виконання завчасно інформує прокурора та суддю, які проводять розгляд справ. Неухильно дотримується законодавчих актів та наказів, що регламентують оперативну службову діяльність. Запобігає вчиненню правопорушень, безумовно виконує накази (доручення) керівництва, відданих у межах повноважень та відповідно до законодавства України. Вживає заходи в межах своєї компетенції по усуненню причин та умов, які ускладнюють виконання службових обов'язків та невідкладно інформує про це безпосереднього керівника.
Опитаний заступник начальника СКП ВП № 2 КРУП ГУНП майор поліції ОСОБА_3 пояснив, що на посаді оперуповноваженого СКП ВП № 2 КРУП ГУНП проходить службу майор поліції ОСОБА_1 . Останнього характеризує з позитивного боку. Майор поліції ОСОБА_1 є професійним, дисциплінованим, відповідальним поліцейським. З колегами та громадянами тактовний, вимогливий до себе. Приймає активну участь в розкритті злочинів, в першу чергу особливо тяжких та тяжких, має позитивні показники у службовій діяльності.
Керівництвом відділення поліції неодноразово доводилось під підпис підпорядкованому особовому складу вимоги щодо недопущення фактів порушення службової дисципліни.
В підрозділі ведуться робочі зошити, які зареєстровані в канцелярії ВП № 2 КРУП ГУНП. В робочих зошитах поліцейські занотовують поставлені на нараді завдання та заплановані протягом робочого дня заходи.
Відповідно до наказу начальника ВП № 2 КРУП ГУНП від 16.02.2024 № 102, за лінією службової діяльності «Щодо розкриття та розслідування злочинів пов'язаних із заволодінням чужого майна шляхом обману та за веденням СКСП у даному напрямку службової діяльності», призначений оперуповноважений сектору кримінальної поліції цього ж відділення поліції майор поліції ОСОБА_1 21.09.2024 керівництвом відділення поліції за участю поліцейських слідчого відділення та сектора дізнання, проведені оперативні наради щодо стану досудового розслідування у кримінальних провадженнях та розкриття шахрайств (протоколи № 40 та № 41, відповідно). Протоколи нарад долучені до СКСП. Також до СКСП долучені довідки-аналізи скоєних на території обслуговування кримінальних правопорушень (шахрайств).
Станом на 03.09.2024, на території обслуговування було скоєно 184 шахрайства, з яких розкрито 30, питома вага становила 16,9 %, що на 9,9% нижче середньообласного. На час надання пояснення останнім, зазначено, що проведеними заходами вдалося підвищити відсоток розкриття, який становить 20,2 %.
Опитаний заступник начальника відділення поліції-начальник СКП ВП № 2 КРУП ГУНП підполковник поліції Бондарєв К.О. пояснив, що на посаді оперуповноваженого СКП ВП № 2 проходить службу майор поліції ОСОБА_1 , якого він характеризує з позитивного боку.
Також, Керівництвом відділення поліції неодноразово доводилось під підпис підпорядкованому особовому складу вимоги щодо недопущення фактів порушення службової дисципліни.
Кожного дня в секторі кримінальної поліції проводяться оперативні наради. На оперативних нарадах підлеглі поліцейській особисто доповідають йому про виконання кожного поставленого ним завдання.
В секторі кримінальної поліції ведуться робочі зошити, які зареєстровані в канцелярії ВП № 2 КРУП ГУНП. В цих зошитах підлеглі поліцейські занотовують поставлені їм завдання та заплановані заходи протягом робочого дня.
Відповідно до наказу відділення поліції № 2 Криворізького РУП ГУНП від 16.02.2024 № 102 за лінією роботи «Щодо розкриття та розслідування злочинів пов'язаних із заволодінням чужого майна шляхом обману» та за ведення СКСП у зазначеному напрямку службової діяльності, закріплений оперуповноважений СКП ВП № 2 КРУП ГУНП майор поліції ОСОБА_1 . Після призначення підполковника поліції ОСОБА_4 на посаду заступника начальника відділення поліції - начальника СКП ВП № 2 Криворізького РУП ГУНП, 14.04.2024 ним було перевірено СКСП «Щодо розкриття та розслідування злочинів пов'язаних із заволодінням чужого майна шляхом обману», про що проставлено відмітку в листі ознайомлення. У подальшому, стан ведення справи ним перевірявся 25.09.2024 та 28.10.2024.
Станом на 03.09.2024 на території обслуговування було скоєно 184 шахрайства, з яких розкрито 30, питома вага становила 16,9 %. На теперішній час питома вага становить 20.2 %.
Керівництвом відділення поліції та сектору кримінальної поліції на оперативних нарадах поліцейським постійно доводяться вимоги щодо недопущення фактів порушення службової дисципліни.
Опитаний начальник ВП № 2 КРУП ГУНП полковник поліції ОСОБА_5 пояснив, що 30.10.2024 до канцелярії ВП № 2 Криворізького РУП ГУНП за вх. № 6262 надійшла доповідна записка начальника УГІ ГУНП полковника поліції Тарана О.М. від 22.10.2024 № 33/2-1136 «Про результати перевірки оперативно-службової діяльності СКП ВП № 2 КРУП ГУНП». З метою усунення недоліків, виявлених під час зазначеної перевірки, сектором кримінальної поліції зазначеного відділення поліції забезпечено оновлення посадових інструкцій оперуповноважених СКП та належне ведення та своєчасне долучення до номенклатурної справи протоколів оперативних нарад. Приведено в належність СКСП від 16.02.2024 № 109дск, у якій після проведення перевірки та виявленні недоліків стали своєчасно проставлятися відмітки про ознайомлення зі справою, залучатися протоколи оперативних нарад, а також залучено розширену довідку - аналіз по лінії розкриття шахрайств, оновлено списки підоблікових елементів та кримінальних правопорушень, зареєстрованих за звітні періоди.
Крім цього, полковник поліції ОСОБА_5 зазначив, що стан розкриття кримінальних правопорушень (шахрайства) знаходиться на постійному контролі. Станом на 06.11.2024 слідчими до ЄРДР внесено інформацію про скоєння 242 шахрайств, з яких розкрито 49. Питома вага розкриття склала 20,2% (по області 24,5%).
Відповідно до пункту 2.2 розділу ІІ «Завдання, обов'язки та повноваження» Посадових інструкцій від 21.03.2024 № 45.2/2-132дск оперуповноваженого СКП ВП № 2 КРУП ГУНП майора поліції ОСОБА_1 , останній особисто веде зареєстрований у підрозділі документального забезпечення СКП ВП № 2 КРУП ГУНП зошит індивідуального планування, до якого щодня власноруч вносить заходи, про виконання яких доповідає керівництву сектору кримінальної поліції.
Відповідно до пункту 34 розділу ІІ «Завдання, обов'язки та повноваження» вищевказаних Посадових інструкцій, майор поліції ОСОБА_1 зобов'язаний дотримуватися законодавчих актів та відомчих наказів, які регламентують його службову діяльність, зобов'язаний дотримуватися антикорупційного законодавства України (обмежень та заборон, вимог, пов'язаних зі службою в НП України, визначених законом України «Про Національну поліцію України»).
Відповідно до вимог пункту 6 розділу ІІІ «Вимоги до планів» Інструкції з організації планування в системі Національної поліції України, затвердженої наказом Національної поліції України від 24.12.2015 № 202 у графі «Відмітка про виконання» зазначається реєстраційний номер документа, що підтверджує виконання заходу (рапорт, доповідна записка, лист, наказ, протокол тощо), або номер справи, до якої підшито відповідний документ.
Крім цього, під час службового розслідування дисциплінарною комісією встановлені обставини, які пом'якшують відповідальність майора поліції ОСОБА_1 , а саме, позитивна службова характеристика на останнього.
Обставинами, які обтяжують відповідальність майора поліції ОСОБА_1 , є вчинення останнім дисциплінарного проступку повторно до зняття в установленому порядку попереднього стягнення, а саме, дисциплінарного стягнення у вигляді догани, оголошеної наказом ГУНП від 02.10.2024 №1896к.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що дисциплінарна комісія встановила наявність дисциплінарного проступку майора поліції ОСОБА_1 без порушень норм, що регламентують порядок проведення відповідних заходів.
Суд також вірно взяв до уваги, що позивача було притягнуто до дисциплінарної відповідальності за інші порушення службової дисципліни, а саме, за порушення вимог нормативно-правових актів, які регламентують діяльність Національної поліції України та за порушення службової дисципліни, недотримання вимог пункту 1 частини 1 статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», пункту 1 частини 3 статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, пункту 6 розділу VІ Інструкції з організації взаємодії органів досудового розслідування з іншими органами та підрозділами Національної поліції України в запобіганні кримінальним правопорушенням, їх виявленні та розслідуванні, затвердженої наказом МВС України від 07.07.2017 № 575, пункту 2.11 розділу ІІ Посадових інструкцій від 21.03.2024 № 45.2/2-131 дск, що виразилось у порушені визначених слідчими термінів виконання доручень, тобто скоєнні проступку проти інтересів служби, який суперечить покладеним на працівників поліції основним обов'язкам.
Доказів оскарження позивачем наказу ГУНП від 02.10.2024 №1896к матеріали справи не містять.
Суд вірно встановив, що спірний наказ є правомірним та обґрунтованим, а застосоване до позивача дисциплінарне стягнення у вигляді суворої догани є співмірним до вчиненого проступку.
Доводи апеляційної скарги зазначеного не спростовують.
Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Постанова у повному обсязі складена 08 жовтня 2025 року.
Головуючий - суддя А.А. Щербак
суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш