07 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 160/12215/25
(суддя Рябчук О.С., м. Дніпро)
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чередниченка В.Є. (доповідач),
суддів: Іванова С.М., Шальєвої В.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 червня 2025 року у справі №160/12215/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 25 квітня 2025 року звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, згідно з яким просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за віком на підставі заяви від 25.02.2025 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 25.02.2025 року із врахуванням довідки про заробітну плату № 56 від 20.01.2025 року.
Позов обґрунтовано тим, що позивач отримує пільгову пенсію за віком. Досягнувши пенсійного віку позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003р. № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» разом із довідкою про заробітну плату №56 від 20.01.2025. Проте відповідач листом від 14.03.2025 року № 12285-7421/Н-01/8-0400/25 відмовив у перерахунку пенсії. При цьому, позивач зазначає, що відповідач не прийняв жодного рішення за результатами розгляду його заяви відповідно до Порядку №22-1, а лише направив лист.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 червня 2025 року позов задоволено частково.
Суд, визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо прийняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 25.02.2025 про перерахунок пенсії.
Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути з дотриманням порядку, меж і способу дій, визначених законом, заяву ОСОБА_1 від 25.02.2025 про перерахунок пенсії і за результатами її розгляду прийняти обґрунтоване рішення. У задоволенні іншої частини позову відмовив.
Рішення суду мотивовано тим, що відповідач не дотримався процедури розгляду заяви позивача та не розглянув її по суті, при цьому позовна вимога щодо зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії від 25.02.2025 року із врахуванням довідки про заробітну плату №56 від 20.01.2025 року, заявлена передчасно і задоволенню не підлягає.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач оскаржив його в апеляційному порядку з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга фактично обґрунтована тим, що заява про призначення/перерахунок пенсії подається особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи (абз. 2 ч.1 ст. 44 Закону № 1058-IV із змінами, внесеними Законом України від 10.10.2024 № 4017-ІХ). На сьогодні позивач має можливість подати заяву про призначення/перерахунок пенсії з відповідними документами декількома способами: прийти особисто до відділу обслуговування громадян (сервісний центр); скористатися вебпорталом електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг з використанням електронного підпису; подати документи через Портал Дія.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції з'ясовано та знайшло підтвердження під час апеляційного розгляду справи, що 25.02.2025 року позивач звернулась до відповідача, з заявою про перерахунок пенсії за віком до Закону України від 09.07.2003р. № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» разом із довідкою про заробітну плату №56 від 20.01.2025 року.
Відповідач розглянув заяву позивача відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та листом від 14.03.2025 повідомлено позивачу про відмову в переведенні на пенсію за віком, обчислену відповідно до положень статті 26 Закону №1058 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу), визначеної частиною другою статті 40 Закону № 1058, оскільки чинним законодавством не передбачено перехід з пенсії за віком на пільгових умовах на пенсію за віком по досягненню віку встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону №1058 (а.с.15-17). Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при ухвалені оскарженого рішення, враховуючи положення частини 1 статті 308 КАС України, згідно з якої суд апеляційної інстанції перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№1058-IV (далі - Закон №1058-IV) визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Суд врахував, що позивачу з 06.09.2021 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач зверталась до відповідача з вказаною вище заявою щодо перерахунку (індексації) її пенсії.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до абз.1 розділу І Порядку 22-1 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі Порядок №22-1) заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.
Згідно з п.4.3 Порядку №22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Відповідно до ч.5 ст.45 Закону України №1058-VI документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що за результатами розгляду заяви про призначення (перерахунок) пенсії територіальний орган Пенсійного фонду не пізніше 10 днів з дня її надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Водночас Закон України від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян», відповідно до якого відповідач розглянув заяву позивача, регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Тобто, як правильно зазначив суд першої інстанції, вказаний Закон не визначає порядку розгляду заяв осіб про призначення та перерахунок пенсії, а тому відповідач безпідставно застосував його під час розгляду заяви позивача від 25.02.2025 року, не прийнявши відповідного рішення на наслідком його розгляду.
Зважаючи, що відповідач не прийняв рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, не з'ясовував передбачених законодавством підстав для такого перерахунку пенсії, суд апеляційної інстанції погожується з висновком суду першої інстанції про те, що порушення заявленого права позивача на перерахунок пенсії допущене відповідачем саме бездіяльністю щодо прийняття рішення за результатами розгляду його заяви.
При цьому, належним способом захисту порушених прав позивача буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути з дотриманням порядку, меж і способу дій, визначених законом, заяву ОСОБА_1 від 25.02.2025 про перерахунок пенсії і за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення.
На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Керуючись: пунктом 1 частини 1 статті 315, статтями 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, Третій апеляційний адміністративний суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 червня 2025 року у справі №160/12215/25 - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 07 жовтня 2025 року.
Головуючий - суддя В.Є. Чередниченко
суддя С.М. Іванов
суддя В.А. Шальєва