08 жовтня 2025 року справа №200/2829/25
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Гаврищук Т.Г., Гайдара А.В., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 червня 2025 року у справі № 200/2829/25 (головуючий І інстанції Кравченко Т.О.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), в якому просив:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови у здійсненні перерахунку і виплати пенсії з 01 лютого 2020 року, 01 лютого 2021 року, 01 лютого 2022 року, 01 лютого 2023 року на підставі оновлених довідок про грошове забезпечення, виданих ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року;
- зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії, виданих ІНФОРМАЦІЯ_2 ,
з 01 лютого 2020 року згідно з довідкою № ФС-88835/09/01/589 від 05 лютого 2025 року станом на 01 січня 2020 року,
з 01 лютого 2021 року згідно з довідкою № ФС-88835/09/01/589 від 05 лютого 2025 року станом на 01 січня 2021 року,
з 01 лютого 2022 року згідно з довідкою № ФС-88835/09/01/589 від 05 лютого 2025 року станом на 01 січня 2022 року,
з 01 лютого 2023 року згідно з довідкою № ФС-88835/09/01/589 від 05 лютого 2025 року станом на 01 січня 2023 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії та з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10 червня 2025 року позов задоволений:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у непроведенні позивачу перерахунку пенсії за вислугу років з 01 лютого 2020 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 05 лютого 2025 року № ФС-88835/09/01/589 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2020 року;
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у непроведенні позивачу перерахунку пенсії за вислугу років з 01 лютого 2021 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 05 лютого 2025 року № ФС-88835/09/01/589 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2021 року;
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у непроведенні позивачу перерахунку пенсії за вислугу років з 01 лютого 2022 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 05 лютого 2025 року № ФС-88835/09/01/589 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2022 року;
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у непроведенні позивачу перерахунку пенсії за вислугу років з 01 лютого 2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 05 лютого 2025 року № ФС-88835/09/01/589 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01 лютого 2020 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 05 лютого 2025 року № ФС-88835/09/01/589 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2020 року, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01 лютого 2021 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 05 лютого 2025 року № ФС-88835/09/01/589 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2021 року, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01 лютого 2022 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 05 лютого 2025 року № ФС-88835/09/01/589 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2022 року, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01 лютого 2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 05 лютого 2025 року № ФС-88835/09/01/589 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.
В обґрунтування доводів посилався на те, що пункти 1, 2 постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 Порядку № 45, додатка 2 до Порядку № 45 визнані протиправними та нечинними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року у справі № 826/3858/18 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року залишено без змін.
Після визнання протиправним та скасування пунктів 1,2 Постанови № 103 інших рішень Кабінетом Міністрів України не приймалося.
Враховуючи це, а також, що асигнування з Державного бюджету України Пенсійному фонду України не збільшувались після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, пенсії виплачуються в розмірах, що склались станом на день набрання законної сили судовим рішенням, з урахуванням бюджетних асигнувань, визначених на цю мету.
Таким чином, станом на момент розгляду даної справи, законодавчо не врегульовано питання проведення перерахунку, у зв'язку із скасуванням пунктів 1,2 постанови КМУ №103, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, який листом повідомив, що зазначена справа зареєстрована через «ЄСІТС», тому в паперовому вигляді відсутня, електронну картку справи можна отримати, витребував справу з ЦБД КП «Діловодство спеціалізованого суду».
За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).
Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).
Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).
За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.
Апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі «Електронний суд».
Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, на апеляційну скаргу перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області, з 19 листопада 1998 року позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону № 2262, що підтверджено пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 , а також матеріалами пенсійної справи № ФС-88835 (Міноборони).
За протоколом за пенсійною справою № ФС-88835 (Міноборони) від 14 червня 2007 року, пенсія позивача була обчислена, виходячи з такого:
вид пенсії - за вислугу років;
дата звернення - 19 листопада 1998 року;
умови призначення - вислуга років - 27 (календарна - 27), у розмірі 70% грошового забезпечення;
заявник - працює;
військове звання - підполковник;
посада - ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
дата і причина звільнення - 18 листопада 1998 року, ст. 65 В - 1 п. запас;
грошове забезпечення для обчислення пенсії:
- посадовий оклад - 165,00 грн;
- оклад за військове звання - 130,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 40% - 118,00 грн;
- ОУС офіцерам МО (ПО+ВЗ+НАД-100) 100% - 413,00 грн;
- ОУС 15% - 24,75 грн;
- за безперервну службу 90% - 765,68 грн;
- премія 33,3% - 538,27 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 2 154,70 грн;
основний розмір пенсії: 71% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі - 1 529,84 грн;
всього призначено - 1 529,84 грн.
Пенсійний орган неодноразово проводив перерахунок пенсії позивача.
Так, згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС88835-Міноборони пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 квітня 2018 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 4 930,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 410,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 170,00 грн;
всього - 9 510,00 грн;
основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі - 6 657,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 6 657,00 грн;
з урахуванням попередньої суми пенсії 2 598,07 грн та підвищення 2 029,47 грн (50% від 4 058,93 грн) - 4 627,54 грн;
згідно з Постановою КМУ № 103 підвищення складає 4 058,93 грн, з них виплачується:
з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення - 2 029,47 грн;
з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення - 3 044,20 грн;
з 01 січня 2020 року щомісячно 100% від підвищення - 4 058,93 грн;
підстава перерахунку: грошове забезпечення згідно з Постановою КМУ № 704, Постанова КМУ № 103 п. 1, перерахунок з 01 січня 2018 року;
з 01 квітня 2018 року - 4 627,54 грн.
Згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС88835-Міноборони пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 вересня 2018 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 5 360,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 410,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 385,00 грн;
всього - 10 155,00 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 10 155,00 грн;
основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі - 7 108,50 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 7 108,50 грн;
з урахуванням підвищення 2 255,22 грн (50% від 4 510,43 грн) - 4 853,29 грн;
згідно з Постановою КМУ № 103 підвищення складає 4 510,43 грн, з них виплачується:
з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення - 2 255,22 грн;
з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення - 3 382,82 грн;
з 01 січня 2020 року щомісячно 100% від підвищення 4 510,43 грн;
підстава перерахунку: грошове забезпечення згідно з Постановою КМУ № 704, Постанова КМУ № 103 п. 1, перерахунок з 01 січня 2018 року;
з 01 вересня 2018 року - 4 853,29 грн.
Відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС88835-Міноборони пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 серпня 2021 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 5 360,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 410,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 385,00 грн;
всього - 10 155,00 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 10 155,00 грн;
основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі - 7 108,50 грн;
з урахуванням доплати - 9 108,50 грн;
щомісячна доплата до 2000 відповідно до Постанови КМУ № 713 (від суми ОСНП 7 108,50 грн на 01 січня 2018 року) - 2 000,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 9 108,50 грн;
з урахуванням попередньої суми пенсії 2 598,07 грн та підвищення 4 510,43 грн (100% від 4 510,43 грн) - 9 108,50 грн;
згідно з Постановою КМУ № 103 підвищення складає 4 510,43 грн, з них виплачується:
з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення - 2 255,22 грн;
з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення - 3 382,82 грн;
з 01 січня 2020 року щомісячно 100% від підвищення - 4 510,43 грн;
підстава перерахунку: перерахунок на виконання Постанови КМУ № 713;
з 01 серпня 2021 року - 9 108,50 грн.
03 жовтня 2023 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/5104/23 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Донецькій області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, яким:
- визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_5 від 14 серпня 2023 року № ФС-88835/09/01/2285;
- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області провести з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_5 від 14 серпня 2023 року № ФС-88835/09/01/2285, з урахуванням відомостей про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262, та здійснити виплату перерахованої пенсії за вирахуванням виплачених сум.
Це рішення набрало законної сили на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2024 року.
На виконання рішення суду у справі № 200/5104/23 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача.
Так, згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС88835-Міноборони пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 квітня 2024 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 5 360,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 410,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50 - 3 385,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 35% - 8 476,75 грн;
всього - 18 631,75 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 18 631,75 грн;
основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі - 13 042,23 грн;
з урахуванням індексації - 17 671,04 грн;
індексація базового ОСНП 2022 (13 042,23*0,1400) - 1 825,91 грн;
індексація базового ОСНП 2023 (14 868,14*0,1970) - 1 500,00 грн;
індексація базового ОСНП 2024 (16 368,14*0,0796) - 1 302,90 грн;
вид підвищення або надбавка до пенсії:
щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року - 0,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 17 671,04 грн;
підстава перерахунку - рішення суду;
з 01 квітня 2024 року - 17 671,04 грн.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 3 червня 2024 року у справі № 200/2515/24 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, зокрема: зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області провести з 01 квітня 2024 року нарахування та виплату ОСОБА_1 доплати в сумі 2 000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» щомісячно.
Це рішення набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2024 року.
На виконання рішення суду у справі № 200/2515/24 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача.
Згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС88835-Міноборони пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 серпня 2024 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 5 360,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 410,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50 - 3 385,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 35% - 8 476,75 грн;
всього - 18 631,75 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 18 631,75 грн;
основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі - 13 042,23 грн;
з урахуванням індексації - 17 671,04 грн;
з урахуванням доплати - 19 671,04 грн;
індексація базового ОСНП 2022 (13 042,23*0,1400) - 1 825,91 грн;
індексація базового ОСНП 2023 (14 868,14*0,1970) - 1 500,00 грн;
індексація базового ОСНП 2024 (16 368,14*0,0796) - 1 302,90 грн;
щомісячна доплата до 2000 відповідно до Постанови КМУ № 713 (згідно з рішенням суду) - 2 000,00 грн;
вид підвищення або надбавка до пенсії:
щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року - 0,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 19 671,04 грн;
підстава перерахунку - рішення суду;
з 01 серпня 2024 року - 19 671,04 грн.
В жовтні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_5 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
27 листопада 2024 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/7051/24, яким позов задовольнив, а саме:
- визнав протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо відмови у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Донецькій області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року та 01 січня 2023 року, відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262, ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011), з урахуванням положень Постанови КМУ № 704, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку з 01 лютого 2020 року, 01 лютого 2021 року, з 01 лютого 2022 року та 01 лютого 2023 року основного розміру пенсії;
- зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року та 01 січня 2023 року відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262, ст. 9 Закону № 2011, з урахуванням положень Постанови КМУ № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку з 01 лютого 2020 року, 01 лютого 2021 року, 01 лютого 2022 року та 01 лютого 2023 року розміру пенсії ОСОБА_1 .
Це рішення набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2025 року.
05 лютого 2025 року на виконання рішення суду у справі № 200/7051/24 ІНФОРМАЦІЯ_2 видав ОСОБА_1 довідку № ФС-88835/09/01/589 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2020 року.
Згідно з цією довідкою відповідно до Постанови КМУ № 704 розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року за посадою - військовий комісар ІНФОРМАЦІЯ_6 для проведення з 01 лютого 2020 року перерахунку основного розміру пенсії, становить:
посадовий оклад - 6 390,00 грн;
оклад за військовим званням (підполковник) - 1 680,00 грн;
надбавка за вислугу років (50%) - 3 385,00 грн;
надбавка за особливості проходження служби (65%) - 6 600,75 грн;
надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 804,00 грн;
премія (35%) - 1 876,00 грн;
всього грошове забезпечення - 20 735,75 грн.
05 лютого 2025 року на виконання рішення суду у справі № 200/7051/24 ІНФОРМАЦІЯ_2 видав ОСОБА_1 довідку № ФС-88835/09/01/589 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2021 року.
Згідно з цією довідкою відповідно до Постанови КМУ № 704 розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року за посадою - військовий комісар ІНФОРМАЦІЯ_6 для проведення з 01 лютого 2021 року перерахунку основного розміру пенсії, становить:
посадовий оклад - 6 900,00 грн;
оклад за військовим званням (підполковник) - 1 820,00 грн;
надбавка за вислугу років (50%) - 3 385,00 грн;
надбавка за особливості проходження служби (65%) - 6 600,75 грн;
надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 804,00 грн;
премія (35%) - 1 876,00 грн;
всього грошове забезпечення - 21 385,75 грн.
05 лютого 2025 року на виконання рішення суду у справі № 200/7051/24 ІНФОРМАЦІЯ_2 видав ОСОБА_1 довідку № ФС-88835/09/01/589 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2022 року.
За цією довідкою відповідно до Постанови КМУ № 704 розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року за посадою - військовий комісар ІНФОРМАЦІЯ_6 для проведення з 01 лютого 2022 року перерахунку основного розміру пенсії, становить:
посадовий оклад - 7 540,00 грн;
оклад за військовим званням (підполковник) - 1 980,00 грн;
надбавка за вислугу років (50%) - 3 385,00 грн;
надбавка за особливості проходження служби (65%) - 6 600,75 грн;
надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 804,00 грн;
премія (35%) - 1 876,00 грн;
всього грошове забезпечення - 21 185,75 грн.
05 лютого 2025 року на виконання рішення суду у справі № 200/7051/24 ІНФОРМАЦІЯ_2 видав ОСОБА_1 довідку № ФС-88835/09/01/589 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року.
За цією довідкою відповідно до Постанови КМУ № 704 розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року за посадою - військовий комісар ІНФОРМАЦІЯ_6 для проведення з 01 лютого 2023 року перерахунку основного розміру пенсії, становить:
посадовий оклад - 8 160,00 грн;
оклад за військовим званням (підполковник) - 2 150,00 грн;
надбавка за вислугу років (50%) - 3 385,00 грн;
надбавка за особливості проходження служби (65%) - 6 600,75 грн;
надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 804,00 грн;
премія (35%) - 1 876,00 грн;
всього грошове забезпечення - 28 603,75 грн.
ІНФОРМАЦІЯ_2 разом з листом від 05 лютого 2025 року № 09/01/589 надіслав до ГУ ПФУ в Донецькій області довідки від 05 лютого 2025 року № ФС9-88835/09/01/589 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії.
ГУ ПФУ в Донецькій області отримало цей лист ІНФОРМАЦІЯ_5 06 лютого 2025 року та зареєструвало за вхідним № 555/5.
За результатами розгляду цих документів начальник управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУ ПФУ в Донецькій області ОСОБА_1 подала заступнику начальника ГУ ПФУ в Донецькій області Зрожевській О. службову записку від 18 лютого 2025 року № 4889/03-16.
В службовій записці зазначено про те, що управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУ ПФУ в Донецькій області разом з листом від 05 лютого 2025 року № 09/01/589 отримало від ІНФОРМАЦІЯ_5 довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року від 05 лютого 2025 року № ФС-88835/09/01/589, і за результатами їх розгляду дійшло таких висновків:
- відповідно до ст. 63 Закону № 2262 та п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 Закону № 2262;
- відповідно до п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України на підставі зазначеного в п. 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України щодо перерахунку пенсій та після отримання відповідного повідомлення від Міністерства соціальної політики повідомляє своїм Головним управлінням в областях, м. Києві про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та надсилає відповідну інформацію до уповноважених структурних підрозділів відповідних відомств;
- на теперішній час повідомлень щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахункам згідно з постановами Кабінету Міністрів України, від Пенсійного фонду України не надходило;
- рішенням суду у справі № 200/7051/24 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року та 01 січня 2023 з урахуванням положень Постанови КМУ № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку з 01 лютого 2020 року, 01 лютого 2021 року, 01 лютого 2022 року та 01 лютого 2023 року розміру пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням грошового забезпечення, вказаного в цих довідках, відсутні;
- враховуючи, що підстави для перерахунку пенсії відсутні, довідки від 05 лютого 2025 року № ФС-88835/09/01/589 залишені без розгляду, про що запропоновано повідомити ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Докази, які б свідчили, що ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01 лютого 2020 року, з 01 лютого 2021 року, з 01 лютого 2022 року та з 01 лютого 2023 року із грошового забезпечення, визначеного в довідках від 05 лютого 2025 року № ФС-88835/09/01/589, або мотивоване рішення про відмову у проведенні такого перерахунку, суду не надані. Рівно як і не надані докази, які б свідчили про те, що, дійшовши висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсії, пенсійний орган повідомив про це позивачеві.
У відповідь на звернення ОСОБА_1 на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України від 11 березня 2025 року № ВЕБ-05001-Ф-С-25-044862, яке зареєстроване 12 березня 2025 року за № 5702/О-0500-25, листом від 07 квітня 2025 року № 7718-5702/О-02/8-0500/25 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило про відсутність підстав для перерахунку пенсії згідно з довідками про розмір грошового забезпечення від 05 лютого 2025 року № ФС-88835/09/01/589 станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року та 01 січня 2023 року.
Відмовляючи в перерахунку пенсії, пенсійний орган посилався на ч. 4 ст. 63 Закону № 2262, п. 1 Порядку № 45, зазначив, що на теперішній час Кабінет Міністрів України не приймав постанов щодо проведення перерахунку пенсій цієї категорії осіб; інших підстав для перерахунку законодавством не передбачено.
За протоколом за пенсійною справою № ФС-88835 (Міноборони) від 24 квітня 2025 року, пенсія ОСОБА_1 обчислена:
вид пенсії - за вислугу років;
дата звернення - 19 листопада 1998 року;
умови призначення - вислуга років - 27 (календарна - 27), у розмірі 70% грошового забезпечення;
заявник - працює;
військове звання - підполковник;
посада - ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
дата і причина звільнення - 18 листопада 1998 року, ст. 65 В - 1 п. запас;
грошове забезпечення для обчислення пенсії:
- посадовий оклад - 5 360,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 410,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50 - 3 385,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 35% - 8 476,75 грн;
всього - 18 631,75 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 18 631,75 грн;
основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі - 13 042,23 грн;
з урахуванням індексації - 19 171,04 грн;
з урахуванням доплати - 21 171,04 грн;
індексація базового ОСНП 2022 (13 042,23*0,1400) - 1 825,91 грн;
індексація базового ОСНП 2023 (14 868,14*0,1970) - 1 500,00 грн;
індексація базового ОСНП 2024 (16 368,14*0,0796) - 1 302,90 грн;
індексація базового ОСНП 2025 (17 671,04*0,1150) - 1 500,00 грн;
щомісячна доплата до 2000 відповідно до Постанови КМУ № 713 (згідно з рішенням суду) - 2 000,00 грн;
вид підвищення або доплати до пенсії:
щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року - 0,00 грн;
всього призначено - 21 171,04 грн;
призначено згідно з Законом № 2262 загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі - 21 171,04 грн;
з 19 листопада 1998 року довічно.
Отже, позивач отримує пенсію за вислугу років в розмірі 70% грошового забезпечення за відповідною посадою військовослужбовця, визначеного відповідно до ст. ст. 43, 63 Закону № 2262 і положень Постанови КМУ № 704 станом на 05 березня 2024 року; загальний розмір пенсії (з надбавками) визначений з урахуванням сум індексації за 2022, 2023, 2024 і 2025 роки; обмеження пенсії максимальним розміром пенсійний орган не застосовує.
Апеляційний суд надає правову оцінку спірним правовідносинам та враховує наступне.
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма ст. 43 цього Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
У разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (ч. 18 ст. 43 Закону № 2262).
Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII Порядок перерахунку пенсій Закону № 2262, згідно із ч. ч. 1 і 2 ст. 63 Закону № 2262, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262).
Тобто, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45), який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262 було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.
За п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
За п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45 (п. 3 Порядку № 45).
Суд зазначає, що питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 3-1).
За п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, що може бути реалізовано двома шляхами:
(1) через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений п. п. 1-3 Порядку № 45;
(2) за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.
Таким чином, заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262, але за умови, якщо її видача державним органом, з якого особа була звільнена із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Строки перерахунку призначених пенсій регламентуються положеннями ст. 51 Закону № 2262, ч. ч. 2 та 3 якої визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
В постанові від 12 грудня 2023 року Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду навів наступний висновок:
60. Керуючись зазначеними раніше мотивами під час розгляду цієї справи, Судова палата формулює такий правовий висновок:
Видача довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії державними органами, зазначеними в п. 2 Порядку № 45, є одним з етапів реалізації права особи на перерахунок пенсії в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262.
Згідно із ч. 3 ст. 51 цього Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Тому до правовідносин щодо оскарження неправомірних дій чи бездіяльності уповноважених на те суб'єктів владних повноважень щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262, та членам їх сімей, не підлягає застосовуванню встановлений ч. 2 ст. 122 КАС шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.
Застосування вказаного строку звернення до адміністративного суду унеможливить реалізацію права, передбаченого ст. 63 Закону № 2262, на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення з урахуванням норм ч. 3 ст. 51 цього Закону щодо перерахунку пенсій із дати виникнення права на нього без обмеження строком у разі непроведення перерахунку з вини державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.
Суд враховує, що позивач не може самостійно реалізувати право на перерахунок пенсії з дати виникнення права на такий перерахунок. Реалізація цього права перебуває в прямій залежності від поведінки держави в особі її органів, як тих, що уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення, так і тих, що уповноважені проводити перерахунок пенсії, що прямо передбачено Законом № 2262 і Порядком № 45.
За ч. 4 ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011) грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ № 704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
За п. 2 Постанови КМУ № 704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до Постанови КМУ № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
За п. 4 Постанови КМУ № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Застосування цих нормативних актів у подібних правовідносинах вже було предметом розгляду у Верховному Суді. Зокрема, в постанові від 02 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21 Верховний Суд дійшов наступних висновків:
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 103), п. 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у Постанові КМУ № 704 п. 4 викладено в такій редакції:
«4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».
Отже, на момент набрання чинності Постановою КМУ № 704 (01 березня 2018 року) п. 4 було викладено в редакції змін, викладених згідно із п. 6 Постанови КМУ № 103, а саме:
«4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Станом на 01 березня 2018 року п. 4 Постанови КМУ № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.
З 29 січня 2020 року п. 6 Постанови № 103, (яким п. 4 Постанови КМУ № 704 викладено у новій редакції), втратив чинність у зв'язку із набранням законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2020 року у справі № 826/6453/18, якою визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови КМУ № 103.
Закон України від 05 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон № 2017) визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями ст. 1 якого державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.
В свою чергу базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти (ст. 6 Закону № 2017).
Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
За ч. 2 ст. 92 Конституції України виключно законами України встановлюються, Державний бюджет України і бюджетна система України (п. 1) та порядок встановлення державних стандартів (п. 3).
Законодавець делегував Кабінету Міністрів України повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Так, під «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.
Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення розміру перерахунку пенсій.
Тобто, зазначення у п. 4 Постанови КМУ № 704 в формулі обрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням базового державного соціального стандарту (прожиткового мінімуму для працездатних осіб) як розрахункової величини для їх визначення, не суперечить делегованим Уряду повноваженням щодо визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262.
При цьому, Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.
За п. 8 «Прикінцевих положень» Закону України від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік» (далі - Закон № 2629) було установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року.
В свою чергу, Закони України від 14 листопада 2019 року № 294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (далі - Закон № 294), від 15 грудня 2020 року № 1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (далі - Закон № 1082), від 02 грудня 2021 року № 1928-ІХ «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (далі - Закон № 1928), від 03 листопада 2022 року № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон № 2710) таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема, грошового забезпечення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 року, на 2020, 2021, 2022, 2023 роки відповідно, не містять.
Отже, норми п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, до 01 січня 2020 року - набрання чинності Законом № 294 не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили.
Крім того, ч. 3 ст. 1-1 Закону № 2262 містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід'ємними елементами правової держави та принципу верховенства права.
У справі Кечко проти України (п. 23, заява № 63134/00) Європейський суд з прав людини наголосив, що в межах свободи дій держави перебуває право визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідних для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
За ст. 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).
З огляду на вимоги, визначені в ч. 3 ст. 7 КАС Україниа, а також враховуючи те, що з 01 січня 2020 року положення п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року не відповідало правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, до спірних правовідносин підлягає застосуванню п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Законам № 294, № 1082, № 1928, № 2710, із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
За п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
За п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Судом враховано правовий висновок в постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.
Постановою КМУ № 704 затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Отже, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно з Законом № 2710, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262 та ст. 9 Закону № 2011, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Встановлене положеннями п. 3 розділу ІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 1774) обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується, як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
За п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч. ч. 2 і 3 ст. 51 Закону № 2262.
За ч. ч. 2 і 3 ст. 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Подібні правовідносини вже були предметом розгляду Верховним Судом у справі № 440/6017/21 (постанова від 02 серпня 2022 року).
Верховний Суд в постанові від 02 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21 навів наступні правові висновки:
1) з 01 січня 2020 року положення п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування п. 4 Постанови КМУ № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);
3) встановлене положеннями п. 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774 обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
В подальшому аналогічні висновки були також підтримані Верховним Судом, зокрема в постановах від 31 серпня 2022 року у справі № 120/8603/21-а, від 12 вересня 2022 року у справі № 500/1813/21, від 22 вересня 2022 року у справі № 500/3840/21, від 16 листопада 2022 року у справі № 120/648/22-а, від 22 березня 2023 року у справі № 340/10333/21, від 06 лютого 2023 року у справі № 160/2775/22, від 19 вересня 2023 року у справі № 160/15756/21 та інших.
12 травня 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704» (далі - Постанова КМУ № 481).
Постанова КМУ № 481 набрала чинності 20 травня 2023 року.
На підставі п. 2 Постанови КМУ № 481 внесені зміни до п. 4 Постанови КМУ № 704, шляхом викладення абзацу 1 в такій редакції:
4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Отже, в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року розмір посадового окладу та окладу за військовим званням позивача мав визначатися відповідно до п. 4 Постанови КМУ № 704 в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року, та з урахуванням правил, наведених в п. 1 Приміток до додатку 1 та в п. 1 Приміток до додатку 14 до цієї постанови, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704.
При цьому, норми Постанови КМУ № 481 не мають зворотної дії у часі.
Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, з-поміж іншого, необхідно надати відповідь на питання про те, чи відбулося підвищення грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року.
Тому, норми Постанови КМУ № 481, які набрали чинності 20 травня 2023 року, не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
Факт того, що довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 була видана 05 лютого 2025 року, не спростовує висновку суду про те, що норми Постанови КМУ № 481 не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
Крім того, за вимогами ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 підставою для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Разом з цим, зменшення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, не є підставою для перерахунку пенсій.
Крім того, за правилами ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
За цих обставин, набрання чинності Постановою КМУ № 481 з 20 травня 2023 року не має наслідком виникнення підстав для перерахунку пенсій особам, які отримують пенсію відповідно Закону № 2262, обчислену із грошового забезпечення, визначеного відповідно до п. 4 Постанови КМУ № 704 (в редакції, чинній в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року).
За матеріалами справи 05 лютого 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_2 , на виконання рішення суду у справі № 200/7051/24, відповідно до ст. ст. 43, 63 Закону № 2262 і положень Постанови КМУ № 704, видав довідки № ФС-88835/09/01/589 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року та на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії з 01 лютого 2020 року, з 01 лютого 2021 року, з 01 лютого 2022 року та з 01 лютого 2023 року відповідно.
Довідки складені з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з додатками 1, 14 до Постанови КМУ № 704.
ГУ ПФУ в Донецькій області ці довідки отримало, однак, вважаючи, що правові підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відсутні, залишило їх без розгляду.
Докази, які б свідчили, що за наслідками розгляду довідок ІНФОРМАЦІЯ_5 від 05 лютого 2025 року № ФС-88835/09/01/589 ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення про відмову в перерахунку пенсії, суду не надані.
Листом від 07 квітня 2025 року № 7718-5702/О-02/8-0500/25 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило позивачеві про відсутність визначених ст. 63 Закону № 2262 підстав для перерахунку його пенсії, тобто по суті відмовило у такому перерахунку.
На підставі викладеного, апеляційний суд погоджує висновок суду першої інстанції про:
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у непроведенні позивачу перерахунку пенсії за вислугу років з 01 лютого 2020 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 05 лютого 2025 року № ФС-88835/09/01/589 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2020 року;
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у непроведенні позивачу перерахунку пенсії за вислугу років з 01 лютого 2021 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 05 лютого 2025 року № ФС-88835/09/01/589 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2021 року;
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у непроведенні позивачу перерахунку пенсії за вислугу років з 01 лютого 2022 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 05 лютого 2025 року № ФС-88835/09/01/589 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2022 року;
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у непроведенні позивачу перерахунку пенсії за вислугу років з 01 лютого 2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 05 лютого 2025 року № ФС-88835/09/01/589 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01 лютого 2020 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 05 лютого 2025 року № ФС-88835/09/01/589 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2020 року, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01 лютого 2021 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 05 лютого 2025 року № ФС-88835/09/01/589 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2021 року, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01 лютого 2022 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 05 лютого 2025 року № ФС-88835/09/01/589 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2022 року, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01 лютого 2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 05 лютого 2025 року № ФС-88835/09/01/589 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Отже, суд першої інстанції правильно вирішив справу по суті спору, внаслідок чого апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 червня 2025 року у справі № 200/2829/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Повний текст постанови складений 8 жовтня 2025 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий І.В. Геращенко
Судді: Т.Г. Гаврищук
А.В. Гайдар