Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
з питання витребування доказів
08 жовтня 2025 року справа № 520/19382/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сліденка А.В., розглянувши питання витребування доказів в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про 1) визнання протиправними дії Головного управління ДСНС України в Харківській області щодо зменшення розміру премії в довідці станом на 01 січня 2023 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.04.2024 року у справі № 520/7055/24; 2) зобов'язання Головного управління ДСНС України в Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.04.2024 року у справі № 520/7055/24 , довідку про розмір грошового забезпечення за посадою ОСОБА_1 або прирівняною посадою станом на 01.01.2023 з визначенням посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт з зазначенням премії в розмірі 414% перерахованого посадового окладу за січень 2023 року, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023р.,
встановив:
Згідно з ч.1 ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до ч.2 ст.242 КАС України законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Як то указано у ч.3 ст.242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Частиною 2 ст.73 КАС України визначено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
За приписами п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затверджений постановою КМУ від 13.02.2008р. №45; далі за текстом - Порядок №45) у редакції до внесення змін постановою КМУ від 21.02.2018р. №103 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема, щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Імперативні приписи ч.4 ст.9 та ч.ч.1-3 ст.242 КАС України вимагають від суду за власною ініціативою безвідносно до правових позицій учасників справи та процесуальної поведінки сторін спору вживати процесуальні дії, спрямовані на з'ясування об'єктивної істини.
З огляду на викладене, суд доходить до висновку про необхідність витребування у відповідача додаткових доказів.
Керуючись ст.ст.8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.4-9, 72-77, 80, 205, 241-243, 248, 256, 262, 295 КАС України, суд
ухвалив:
1.Витребувати у Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області докази про: 1) кількість відповідних посад, кількість аналогічних посад тій посаді в організаційній структурі суб"єкта владних повноважень, звідки заявник був звільнений з публічної служби (звільнений на пенсію) із зазначенням критеріїв відповідності чи аналогічності; 2) об"єктивні дані для розмежування Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області та державного органу, звідки заявник звільнився на пенсію; 3) об"єктивні дані про існування або відсутність компетенційного правонаступництва між Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області та державним органом, звідки заявник звільнився на пенсію; 4) розмір премій, виплачених за кожною з відповідних посад (аналогічних посад) тій посаді в організаційній структурі суб"єкта владних повноважень, звідки заявник був звільнений з публічної служби (звільнений на пенсію) у січні 2023р.; 5) розмір премій, виплачених за кожною з відповідних посад (аналогічних посад) тій посаді в організаційній структурі суб"єкта владних повноважень, звідки заявник був звільнений з публічної служби (звільнений на пенсію) за січень 2023р. в інші календарні місяці; 6) фактори, котрі у межах спірних правовідносин зумовили вчинення управлінського волевиявлення з приводу визначення арифметичного показника відсоткового значення такого виду грошового забезпечення як премія; 7) усі розпорядчі документи Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області та Державної служби України з надзвичайних ситуацій з приводу умов та причин визначення відсоткового розміру такого виду грошового забезпечення як премія за грудень 2022р. та за січень 2023р.; 8) належність чи неналежність такого виду грошового забезпечення як премія за грудень 2022р. та премія за січень 2023р. до тимчасових індивідуальних однократних видів грошового забезпечення, зумовлених виключно дією правового режиму воєнного стану та проходженням публічної служби в умовах факторів загроз/небезпек військового характеру; 9) грошове забезпечення атестованих спеціальними званнями служби цивільного захисту працівників Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області за відповідними посадами (аналогічними посадами, прирівняними посадами), звідки заявник був звільнений з публічної служби (звільнений на пенсію) за грудень 2022р.; 10) грошове забезпечення атестованих спеціальними званнями служби цивільного захисту працівників Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області за відповідними посадами (аналогічними посадами, прирівняними посадами), звідки заявник був звільнений з публічної служби (звільнений на пенсію) за січень 2023р.
2.Копії даної ухвали направити з урахуванням належності до кола суб'єктів владних повноважень та відомостей про офіційні адреси в ЄСІТС.
3.Зобов'язати подати докази до суду протягом 3 днів від дати отримання цієї ухвали.
4.Роз'яснити, що ухвала набирає законної сили з моменту підписання; оскарженню не підлягає.
Суддя А.В. Сліденко