про відмову у встановленні судового контролю за виконанням судового рішення
08 жовтня 2025 року Справа № 480/2101/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду у м. Суми заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду,
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області і просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 , із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 та у розмірі 1,197;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», починаючи з 01.03.2022, та здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», починаючи з 01.03.2023.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 01.07.2024 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задоволено.
Судом визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 у 2022 та у 2023 роках шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії (за 2018-2020 роки) на коефіцієнти збільшення 1,14 та 1,197.
Також судом було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести індексацію пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії (за 2018-2020 роки) на коефіцієнти збільшення 1,14 з 01.03.2022 та 1,197 з 01.03.2023.
Судове рішення від 01.07.2024 по даній справі набрало законної сили.
Представник позивача через систему "Електронний суд" 02.04.2025 подав заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у даній справі.
Заява обґрунтована тим, що під час виконання рішення суду виникла неузгодженість щодо правильного розуміння його резолютивної частини. Відповідач неправильно інтерпретує те як має бути проведена індексація.
У зв'язку із неправильним застосуванням та черговістю нарахуванням коефіцієнтів шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9118,81 грн. на коефіцієнти і це призводить до неповного збільшення пенсії.
Замість збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії позивачу, на коефіцієнт збільшення відповідно до постанов зазначених в судовому рішенні, а саме з 01.03.2022 з урахуванням показника середньої заробітної плати - 10 395,44 грн (9118,81 х 1,14), а з 01.03.2023 з урахуванням показника середньої заробітної плати - 12 443,34 грн (9118,81 х 1,14 х 1,197), відповідач з 01.03.2023 перерахував пенсію без урахування коефіцієнт за 2022 рік, а з урахуванням показника середньої заробітної плати та коефіцієнта за 2023 - 10915,22 (9118,81 х 1,197). Відповідач з 01.03.2023 нараховує пенсію позивачу у розмірі 6740,64 грн, але пенсія має бути у розмірі 7686,32 грн.
Ухвалою суду заяву позивача про встановлення судового контролю призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику осіб (письмовому провадженні), надано відповідачу строк для надання відповідних письмових пояснень щодо поданої заяви.
Відповідач через систему "Електронний суд" подав додаткові пояснення, у яких зазначає, що позивачу на виконання рішення суду від 01.07.2024 №480/2101/24 проведено індексацію пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії (за 2018- 2020 роки) на коефіцієнти збільшення 1,14 з 01.03.2022 та 1,197 з 01.03.2023.
Суд, перевіривши доводи заяви позивача про встановлення судового контролю та оцінивши докази в їх сукупності, зазначає наступне.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Аналогічні положення містяться у статті 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, а також статтями 14 та 370 КАС України.
Зазначені висновки узгоджуються із правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постановах від 23 квітня 2020 року у справі №560/523/19, від 1 лютого 2022 року у справі 420/177/20 та від 18 травня 2022 року у справа №140/279/21.
Подібний підхід був застосований Верховним Судом у постанові від 26 січня 2021 року у справі №611/26/17, у якій Суд зазначив, що обов'язковість судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантовано статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтями 129, 129-1 Конституції України, статтями 2, 14, 370 КАС України та статтею 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів". Обов'язковість судового рішення означає, що таке рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності до приписів мотивувальної та резолютивної частин рішення).
Вирішуючи питання щодо наявності чи відсутності підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд повинен з'ясувати, чи виконано судове рішення, причини, які призвели до невиконання такого рішення та чи є вони об'єктивними, а також оцінити ризики, які можуть існувати для позивача у випадку невиконання рішення суду.
Судом встановлено, що судом було в повному обсязі задоволено позовні вимоги, які самостійно були зазначені позивачем в адміністративному позові.
Так, предметом вказаної адміністративної справи був спір про бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 у 2022 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії (за 2018-2020 роки) на коефіцієнт збільшення 1,14 та непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 у 2023 роках шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії (за 2018-2020 роки) на коефіцієнти збільшення 1,197.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 01.07.2024 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 у 2022 та у 2023 роках шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії (за 2018-2020 роки) на коефіцієнти збільшення 1,14 та 1,197.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести індексацію пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії (за 2018-2020 роки) на коефіцієнти збільшення 1,14 з 01.03.2022 та 1,197 з 01.03.2023.
Обґрунтовуючи заяву про встановлення судового контролю представник позивача зазначає, що під час виконання рішення суду у даній справі виникла неузгодженість із відповідачем щодо правильного розуміння його резолютивної частини. Відповідач неправильно інтерпретує те, як має бути проведена індексація.
У зв'язку із неправильним застосуванням та черговістю нарахуванням коефіцієнтів шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9118,81 грн. на коефіцієнти це призводить до неповного збільшення пенсії.
У письмових поясненнях щодо заяви про встановлення судового контролю представник відповідача зазначає, що на виконання рішення суду у даній справі відповідачем проведено індексацію пенсії позивача шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії (за 2018- 2020 роки) на коефіцієнти збільшення 1,14 з 01.03.2022 та 1,197 з 01.03.2023.
Зазначені обставини не заперечуються і позивачем у заяві про становлення судового контролю та підтверджується матеріалами справи.
Суд зазначає, що згідно наданого протоколу про перерахунок пенсії відповідачем проведено індексацію пенсії позивача шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії (за 2018-2020 роки) на коефіцієнти збільшення 1,14 з 01.03.2022 та 1,197 з 01.03.2023, як і було заявлено у позовних вимогах та зазначено у резолютивній частині рішення суду від 01.07.2024.
Представник позивача у заяві про встановлення судового контролю не заперечує того факту, що відповідачем здійснено індексацію пенсії на коефіцієнти збільшення 1,14 з 01.03.2022 та на коефіцієнти збільшення 1,197 з 01.03.2023.
У даному випадку, представник позивача не погоджується із застосуванням та черговістю нарахуванням коефіцієнтів шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, оскільки зазначене призводить до неповного збільшення пенсії (9118,81 х 1,14 х 1,197).
Разом із тим, суд наголошує, що під час ухвалення рішення по адміністративній справі №480/2101/24 питання щодо черговості застосування коефіцієнти збільшення індексації пенсії не вирішувалось, позивачем не заявлялося у позовних вимогах, а відповідач взагалі заперечував право позивача на проведення індексації пенсії позивача у 2022 та 2022 роках.
Відповідно до резолютивної частині рішення суду від 02.12.2024 по справі №480/9207/24 судом було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести індексацію пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії (за 2018-2020 роки) на коефіцієнти збільшення 1,14 з 01.03.2022.
Відповідачем проведено індексацію пенсії позивача з 01.03.2022 на коефіцієнти збільшення 1,14, що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії позивача (а.с. 94-95).
Також, рішенням суду від 02.12.2024 по справі №480/9207/24 судом було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести індексацію пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії (за 2018-2020 роки) на коефіцієнти збільшення 1,197 з 01.03.2023.
Відповідачем проведено індексацію пенсії позивача з 01.03.2023 на коефіцієнти збільшення 1,197, що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії позивача (а.с. 96).
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач у повному обсязі виконав рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.12.2024 по справі №480/9207/24 згідно резолютивної частини рішення суду від 02.12.2024 по справі №480/9207/24.
У даному випадку, якщо позивач не згоден із застосуванням та черговістю нарахуванням коефіцієнтів шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, неврахування додатково будь-яких показників, чи незгоду із розміром пенсії позивача щодо неврахування додаткових показників, позивач ОСОБА_1 має право звернутись до суду із окремою новою позовною заявою передбаченою КАС України.
При цьому в межах даної справи у суду відсутні підстави для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення з підстав, які зазначаються позивачем у заяві, оскільки під час виконання судового рішення відсутні підстави для зобов'язання відповідача вчиняти дії, які виходять за межі резолютивної частини судового рішення по даній справі.
Враховуючи зазначене, суд відмовляє у задоволенні заяві представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по даній справі.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Сумського окружного адміністративного суду від 01.07.2024 у справі №2101/24 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя С.М. Гелета