Рішення від 07.10.2025 по справі 380/6006/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2025 рокусправа № 380/6006/25

місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позицій учасників справи

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, у якій просить суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в розмірі 90 % грошового утримання судді Львівського апеляційного суду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення відповідного перерахунку та виплати належного йому щомісячного довічного грошового утримання судді. Позивач зазначає, що має стаж роботи становить 40 років, а тому відповідно до частини третьої статті 142 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" розмір довічного грошового утримання має становити 90 відсотків грошового утримання судді Львівського апеляційного суду.

10.04.2025 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він проти задоволенні позову заперечує. Відзив обґрунтований тим, що листом від 17.03.2025 № 5514-5078/3-52/8-1300/25 надіслано позивачу відповідь на звернення, яким повідомлено, що немає підстав проводити перерахунок пенсії в розмірі 90% суддівської винагороди. Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058, заява про призначення (перерахунок, поновлення тощо) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Частина п'ята статті 45 Закону № 1058 визначає, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок, поновлення тощо) або про відмову в призначенні (перерахунку, поновленні тощо) пенсії. Постановою правління Пенсійного фонду України, який є центральним органом виконавчої влади, 25.11.2005 за № 22-1 затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846. Відповідно до пункту 4.1 Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до Порядку № 22-1, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію (форма заяви передбачена додатком 1 Порядку № 22-1). Однак відповідна заява за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 22-1 про перерахунок пенсії позивача в електронному журналі звернень ІКІС ПФУ: Підсистемі "Звернення" не зареєстрована. Відповідно, рішення про відмову Головним управлінням не приймалось, отже, дії Головного управління не можуть бути предметом оскарження в суді, як такі, що є передчасними. Тобто, незалежно від наявності права особи на пенсію, існує обов'язкова процедура прийняття рішення Пенсійним органом.

ІІ. Рух справи

Ухвалою від 01.04.2025 суддя прийняв позовну заяву до розгляду й відкрив провадження у справі.

Заходи забезпечення позову та доказів, у тому числі шляхом їх витребування, не вживались.

ІІІ. Фактичні обставини справи

Позивач, вважаючи, що має право на отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у розмірі 90 % грошового утримання судді Львівського апеляційного суду, який працює на відповідній посаді, звернувся до відповідача із заявою від 27.02.2025 про проведення відповідного перерахунку та виплати належного йому щомісячного довічного грошового утримання судді.

Відповідач листом від 17.03.2025 № 5514-5078/3-52/8-1300/25 надав позивачу відповідь на звернення, у якій зазначив, що немає підстав проводити перерахунок пенсії в розмірі 90% суддівської винагороди.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

IV. Позиція суду

Вирішуючи спір по суті, суд керувався такими мотивами.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно зі статтею 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення.

Пенсійне забезпечення громадян в Україні здійснюється відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі за текстом - Закон №1058), до Закону України від 02.06.2016 № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" (надалі за текстом - Закон №1402) та інших чинних нормативно-правових актів.

Відповідно до частини третьої статті 142 Закону №1402 щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.

Відповідач у відзиві зазначає, що відповідно до частини першої статті 44 Закону №1058, заява про призначення (перерахунок, поновлення тощо) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частина п'ята статті 45 Закону № 1058 визначає, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок, поновлення тощо) або про відмову в призначенні (перерахунку, поновленні тощо) пенсії.

Постановою правління Пенсійного фонду України, який є центральним органом виконавчої влади, 25.11.2005 за № 22-1 затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846.

Відповідно до пункту 4.1 Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до Порядку № 22-1, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію (форма заяви передбачена додатком 1 Порядку № 22-1).

Водночас, відповідач зазначає, що відповідна заява за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 22-1 про перерахунок пенсії позивача в електронному журналі звернень ІКІС ПФУ: Підсистемі "Звернення" не зареєстрована.

Суд наголошує на тому, що вважаючи, що він має право на отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у розмірі 90 % грошового утримання судді Львівського апеляційного суду, який працює на відповідній посаді, позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення відповідного перерахунку та виплати належного йому щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Суд звертає увагу на те, що відповідач не заперечує факт звернення позивача із заявою про перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці.

Суд вказує на те, що частиною п'ятою статті 45 Закону №1058 визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок, поновлення тощо) або про відмову в призначенні (перерахунку, поновленні тощо) пенсії.

Суд висновує про те, що лист від 17.03.2025 № 5514-5078/3-52/8-1300/25 не є рішенням про призначення (перерахунок, поновлення тощо) або про відмову в призначенні (перерахунку, поновленні тощо) пенсії.

Таким чином, у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці слід відмовити повністю.

З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неналежного розгляду заяви позивача від 27.02.2025 про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Суд не бере до уваги твердження позивача щодо наявності у нього необхідного стажу, оскільки відповідач не розглядав та не вирішував питання щодо визначення стажу роботи на посаді судді, який дає право на встановлення щомісячного довічного грошового утримання судді у розмірі 90 відсотків грошового утримання судді Львівського апеляційного суду.

З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача від 27.02.2025 та прийняти за наслідками її розгляду відповідне рішення.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

V. Судові витрати

Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 8 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись статтями 6, 9, 73-76, 242, 243, 244, 245 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 27.02.2025.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.02.2025 та прийняти за наслідками її розгляду відповідне рішення.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити повністю.

Судові витрати між сторонами не розподіляються.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Гулик Андрій Григорович