08 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 240/11069/25
категорія 106020200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Військова частина НОМЕР_1 , в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не розгляду його рапорту про направлення на проходження військово-лікарської комісії для визначення станку здоров'я щодо подальшої придатності до несення військової служби;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 розглянути його рапорт про направлення на проходження військово-лікарської комісії для визначення станку здоров'я щодо подальшої придатності до несення військової служби.
В обґрунтування заявлених позовних вимог вказав, що проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 (далі - відповідач, Військова частина) у складі якої брав участь у бойових діях, внаслідок чого отримав статус учасника бойових дій. Пояснив, що з 02.05.2024 проходив лікування з діагнозом: "Розлад адаптації у вигляді тривожно-депресивного синдрому з інсомнією" та після тривалого лікування подав рапорт від 06.03.2025 на командиру Військової частини через ІНФОРМАЦІЯ_1 з телеграмою від 07.03.2025 з проханням видати направлення на проходження військово-лікарської комісії, однак такий не розглянуто, відповідь за результатами його розгляду не надійшла. Таку бездіяльність відповідача позивач вважає протиправною, а тому звернувся до суду із даним позовом.
Ухвалою суду від 22.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідно до ухвали суду від 08.10.2025 у задоволенні клопотання представника Військової частини НОМЕР_1 про закриття провадження у даній справі відмовлено.
12.05.2025 від представника Військової частини до суду надійшов відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на їх необґрунтованість та безпідставність. Вважає, що доводи позивача викладені у позовній заяві не відповідають дійсності. Пояснює, що відповідно до наказу командира Військової частини № 49 від 16.02.2025 позивача 14.02.2025 направлено на лікування до КП "Рожищенської багатопрофільної лікарні" РМР на підставі медичної карта стаціонарного хворого № 699 від 14.02.2025. Після лікування, позивача 04.03.2025 виписано у Військову частину, про що зазначено у графі "Лікування" виписки із медичної карти стаціонарного хворого з неврологічного відділення №699 від 04.03.2025 КП "Рожищенська багатопрофільна лікарня" РМР та у графі "Рекомендовано" вказано: при утриманні больового синдрому командуванню військової частини скерувати на медичний огляд (ВЛК) в лікувальний заклад МОУ за місцем постійної дислокації Військової частини. Наголошує, що інформації про те, що у позивача під час лікування виявлено захворювання чи наслідки травми (поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють непридатність до військової служби виписка не містить, однак 05.03.2025 військовослужбовець до Військової частини для продовження виконання обов'язків військової служби не з'явився, про місце свого перебування не повідомив. Разом з тим підтверджує, що від ІНФОРМАЦІЯ_2 засобами СЕДО до Військової частини надійшов рапорт позивача про направлення його на медичний огляд військово-лікарської комісії для визначення ступеня придатності до військової служби на підставі медичної виписки № 699 від 04.03.2025, однак адреси для листування у рапорті не зазначив, що унеможливлювало надати йому відповідь у встановлений строк.
21.05.2025 від позивача надійшла до суду відповідь на позов, в якій просить суд не враховувати доводи викладені у відзиві на позов та зобов'язати відповідача розглянути його рапорт про направлення на проходження військово-лікарської комісії для визначення стану здоров'я щодо подальшої придатності до несення військової служби. Наголошує, що будь які обставини жодним чином не позбавляють відповідача обов'язку розглянути поданий рапорт та надати йому відповідь в порядку та строки, визначені нормами Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та Інструкції з діловодства у Збройних Силах України.
Положеннями ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд вказує наступне.
Встановлено, що ОСОБА_1 призваний по мобілізації та проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 та брав участь у бойових діях, внаслідок яких отримав статус учасника бойових дій, про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_2 від 23.02.2024, копія якого міститься в матеріалах справи.
Як пояснив у позовній заяві ОСОБА_2 , 02.05.2024 він звернувся до лікаря психіатра Військової частини НОМЕР_3 , отримав направлення на стаціонарне лікування в Житомирську психіатричну лікарню та у період з 02.05.2024 по 22.05.2024 проходив лікуванні з діагнозом: Розлад адаптації у вигляді тривожно-депресивного синдрому з інсомнією. З 03.10.2024 по 22.10.2024 повторно перебував на лікуванні у Житомирській психіатричній лікарні з діагнозом: Розлад адаптації у вигляді тривожно-інсомнічного синдрому з ситуативно обумовлений.
У подальшому з 25.11.2024 по 24.12.2024 позивач проходив стаціонарне лікування в Острозькій обласній психіатричній лікарні" РОР з діагнозом: Розлад особистості у вигляді тривожно-депресивного синдрому з інсомнією, що підтверджується копією виписки №3722.
Також стаціонарно лікувався у КНП "Рава-Руській лікарні" у період з 16.01.2025 по 27.01.2025.
Відповідно до довідки начальника медичного пункту 2 механізованого батальйону Військової частини НОМЕР_1 позивач у період з 02.02.2025 по 07.02.2025 був звільнений від фізичного навантаження, про що свідчить довідка №734, яка міститься в матеріалах справи.
З 14.02.2025 по 04.03.2025 позивач проходив лікування у КП "Рожищенській багатопрофільній лікарні РМР". Відповідно до виписки із медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого №699 від 04.03.2025 позивача виписали у Військову частину. Крім того, серед іншого рекомендовано при утриманні больового синдрому командуванню військової частини скерувати позивача на медичний огляд (ВЛК) в лікувальний заклад МОУ за місцем постійної дислокації Військової частини.
06.03.2025 позивач через ІНФОРМАЦІЯ_3 подав рапорт на ім'я командира Військової частини НОМЕР_1 , в якому просив надати йому направлення та інші документи (службову характеристику та інше) для проходження військово-лікарської комісії за місцем проживання, у зв'язку із погіршенням стану здоров'я та загостренням хронічних захворювань.
07.03.2025 через засоби СЕДО ІНФОРМАЦІЯ_3 телеграмою № 949 передав для розгляду Військовою частиною НОМЕР_1 поданий позивачем рапорт.
Після лікування позивач як військовослужбовець до Військової частини для продовження виконання обов'язків військової служби не з'явився, про місце свого перебування Військову частину не повідомляв. За вказаним фактом, командиром Військової частини НОМЕР_1 наказом № 1198/окп від 08.03.2025 призначено службове розслідування, з метою з'ясування причин і умов відсутності позивача на службі.
У подальшому, наказом командира Військової частини НОМЕР_1 № 72-РС від 18.03.2025 позивача увільнено від займаних посад та зараховано в розпорядження командира Військової частини НОМЕР_1 .
Відповідно до пп. 14 п. 116 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 за № 1153/2008 наказом командира Військової частини НОМЕР_1 № 79 позивача увільнено від займаних посад та зараховано в розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 , утримуючи у списках особового складу Військової частини з 18.03.2025.
Позивач вказує на бездіяльність відповідача щодо розгляду його рапорту від 06.03.2025 та вважає свої права порушеними, у зв'язку із чим звернувся до суду за їх захистом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне вказати наступне.
Загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-ХІІ від 25.03.1992 (далі - № 2232-ХІІ), частиною першою статті 2 якого встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Положеннями ч. 4 ст. 2 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч.14 ст.2 Закону № 2232-ХІІ виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
За змістом чч. 1-3 ст. 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Частиною 7 статті 1 Закону № 2232-XII закріплено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Згідно з ч.9 ст.1 № 2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:
допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;
призовники - особи, приписані до призовних дільниць;
військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
До категорії військовослужбовців прирівнюються іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону проходять військову службу у Збройних Силах України.
Відповідно до ч.10 ст. 1 Закону № 2232-XII громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України;
проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;
виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Резервісти зобов'язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.
Згідно з ч. 13 ст. 2 Закону №2232-ХІІ громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Відповідно до ч. 10 ст. 14 Закону № 2232-ХІІ за результатами медичного огляду громадянина України і з урахуванням рівня його освітньої підготовки, особистих якостей, роду діяльності та спеціальності комісія з питань приписки може прийняти одне з таких рішень:
- придатний для військової служби та попередньо призначений до служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні;
- тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування;
- підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та проведення повторного медичного огляду (із зазначенням дати проведення);
- непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, підлягає взяттю на облік військовозобов'язаних;
- непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, підлягає виключенню з військового обліку;
- підлягає взяттю на військовий облік військовозобов'язаних як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі, обмеження волі, арешту, виправних робіт за вчинення злочину невеликої або середньої тяжкості, у тому числі із звільненням від відбування покарання;
- підлягає виключенню з військового обліку як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлення єдиної системи їх соціального та правового захисту, гарантування військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливих умов для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулювання відносин у цій галузі, визначено Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2011-XII соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Турбота про збереження та зміцнення здоров'я військовослужбовців - обов'язок командирів (начальників). На них покладається забезпечення вимог безпеки при проведенні навчань, інших заходів бойової підготовки, під час експлуатації озброєння і військової техніки, проведення робіт та виконання інших обов'язків військової служби (ч. 1 ст. 11 Закону № 2011-ХІІ).
Відповідно до ч.101. ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України 14.08.2008 року №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 №1109/15800 (далі - Положення № 402).
Згідно з пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Водночас, відповідно до розділу 6 Положення:
Направлення на медичний огляд військовослужбовців проводиться: прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, штатних ВЛК, керівниками ТЦК та СП, начальниками (керівниками) закладів охорони здоров'я за місцем лікування, органів військового управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, органами прокуратури, слідчим, судом у порядку та з метою, визначеними цим Положенням.
Прямі начальники від командира окремої частини, йому рівних та вище мають право направляти підпорядкованих військовослужбовців на медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби виключно за рекомендацією лікаря закладу охорони здоров'я (установи), у разі виявлення у військовослужбовця під час обстеження або лікування захворювань, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), що можуть зумовлювати непридатність до військової служби.
Також направлення військовослужбовців на медичний огляд ВЛК прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище проводиться у випадках, визначених Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153, та Інструкцією про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року № 170, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 травня 2009 року за № 438/16454.
Керівники органів управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, за потреби, направляють на медичний огляд ВЛК військовослужбовців, які за вироком суду засуджені до тримання в дисциплінарному батальйоні або до кримінального покарання у вигляді арешту.
Оригінали або копії направлення на медичний огляд ВЛК та інші документи, необхідні для прийняття постанов ВЛК, надсилаються (надаються) військовою частиною (закладом, установою) до закладу охорони здоров'я (установи) в електронній або паперовій формі в установленому законодавством порядку.
У разі виявлення під час обстеження або лікування у закладі охорони здоров'я (установі) у військовослужбовця захворювання, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють непридатність до військової служби, ці особи направляються на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за рішенням начальника (керівника) закладу охорони здоров'я (установи) на підставі подання начальника (керівника) лікувального відділення, в якому обстежується (лікується) військовослужбовець, про що робиться запис у медичній карті стаціонарного (амбулаторного) хворого (медичній книжці), який завіряється підписом начальника (керівника) закладу охорони здоров'я (установи).
Військовослужбовці, які перебували в місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України обов'язково направляються на медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби та встановлення причинного зв'язку захворювань (травм, поранень, контузій, каліцтв) за рішенням начальника (керівника) закладу охорони здоров'я (установи) на підставі подання начальника (керівника) лікувального відділення, в якому обстежується (лікується) військовослужбовець після звільнення з місць несвободи або за направленням прямих начальників від командира військової частини, йому рівних та вище.
Для вирішення питання про потребу у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою або про потребу у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва), або звільненні від виконання службових обов'язків (у тому числі і повторно), або потреби у тривалому лікуванні військовослужбовець направляється на медичний огляд начальником (керівником) відділення або профільним головним (провідним) фахівцем закладу охорони здоров'я (установи), у якому він знаходиться на стаціонарному або амбулаторному лікуванні, про що робиться запис в медичній карті стаціонарного (амбулаторного) хворого (медичній книжці), який завіряється підписом відповідної посадової особи.
Як свідчать матеріали справи, позивача після лікування 04.03.2025 виписали у Військову частину, про що свідчить виписки із медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого № 699 від 04.03.2025 та при утриманні больового синдрому рекомендовано командуванню Військової частини скерувати позивача на медичний огляд (ВЛК) в лікувальний заклад МОУ за місцем постійної дислокації Військової частини. Втім позивач не прибув до Військової частини після лікування для отримання необхідного направлення Військової частини НОМЕР_1 на медичний огляд (ВЛК) в лікувальний заклад МОУ за місцем постійної дислокації Військової частини, відповідний рапорт подав через ІНФОРМАЦІЯ_4 .
У той час, за змістом позовної заяви відслідковується, що позивач за допомогою медичного сервісу Нealth24 отримав електронне направлення № 0129-4172-3094-1081 від 17.03.2025 складене лікарем ОСОБА_3 на стаціонарне лікування у закладі з надання психіатричної допомоги. Однак, як пояснив позивач, з таким направленням без направлення Військової частини НОМЕР_1 на стаціонарне лікування та проходження ВЛК його не прийняли.
Відповідно до Додатку № 14 "Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України", затвердженого Наказом МО № 402 від 14.08.2008 (чинного на момент виникнення спірних правовіднсин) з наступними змінами, затверджено зразок направлення на медичний огляд військово-лікарською комісією. Вказане напралення передбачає кутовий штамп військової частини, в якому зазначається дата і номер, підписується командиром Військової частини і скріплюється печаткою Військової частини.
Як свідчать матеріали справи, після лікування позивач як військовослужбовець до Військової частини для продовження виконання обов'язків військової служби не з'явився, про місце свого перебування Військову частину не повідомляв. Втім, через ІНФОРМАЦІЯ_1 надіслав рапорт про надання йому направлення для проходження медичного огляду військово-лікарською комісії за місцем проживання, у зв'язку із погіршенням стану здоров'я та загостренням хронічних захворювань
У свою чергу, Військова частина НОМЕР_1 розглянула рапорт від 06.03.2025 та листом № 1884/45/ОКП/3557 від 26.04.2025 повідомила позивача про відсутність підстав для задоволенні його рапорту та надання йому направлення на проходження медичного огляду, у зв'язку із його увільненням від проходження військової служби та виконання обов'язків військової служби до його повернення у Військову частину. Крім того, уповноважений представник Військової частини роз'яснив позивачу про необхідність з'явитися до Військової частини НОМЕР_1 для продовження проходження військової служби, написання рапорту своєму безпосередньому командиру про направлення на проходження ВЛК, який буде скерований до начальника медичної служби та за результатами розгляду порушеного питання отримати направлення за підписом командира військової частини. Додатково повідомлено про виписку із лікувального закладу у Військову частину.
Таким чином, суд зауважує, що відповідач за результатами розгляду заяви позивача відмовив у направленні на лікування з підстав вказаних у листі № 1884/45/ОКП/3557 від 26.04.2025, а відтак вчинив активні дії, у зв'язку з чим у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності необхідно відмовити.
При цьому, слід відмітити, що позивач не оскаржує отриману відмову у задоволенні його рапорту, а лише вважає протиправною бездіяльність Військової частини щодо нерозгляду такого, однак за результатами судового розгляду спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що бездіяльності Військовою частиною НОМЕР_1 не допущено.
Суд вважає, що Військова частина вчинила відповідно дії в межах своїх повноважень.
З огляду на що, твердження позивача щодо допущеної відповідачем бездіяльності безпідставні та такі, що не обґрунтовані матеріалами справи.
Крім того, при розгляді даних спірних правовідносин, суд враховує пояснення представника відповідача про те, що у поданому рапорті від 06.03.2025 позивач не зазначив зворотної адреси для листування, що унеможливлювало у передбачений строк повідомити позивача про рішення, прийняте за результатами розгляду такого рапорту.
Таким чином суд дійшов висновку, що відповідач в спірних правовідносинах діяв у межах своїх повноважень та відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_4 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 . ЄДРПОУ: НОМЕР_5 ) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Єфіменко
Повний текст складено: 08 жовтня 2025 р.
08.10.25