08 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 240/18269/25
категорія 106030200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Єфіменко Ольга Володимирівна, розглянувши у письмовому провадженні клопотання представника Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Військової частини НОМЕР_1 , Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України щодо перерахунку та виплати недонарахованих під час проходження військової служби коштів.
Відповідно до ухвали суду від 24.07.2025 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, встановлено позивачу строк для усунення недоліків шляхом надання до суду окремої заяви відповідно до вимог ч. 6 ст. 161 КАС України про поновлення строку звернення із вказанням обґрунтувань строку пропуску звернення до суду із даним позовом в частині позовних вимог з 19.07.2022 або уточненої позовної заяви.
30.07.2025 на виконання вимог ухвали суду позивач через підсистему "Електронний Суд" подав до суду заяву (зареєстрована судом 29.07.2025), в якій просив поновити строк звернення до адміністративного суду. Судом, за результатами оцінення наведених підстав для поновлення строку звернення до суду відповідно до ухвали суду від 06.08.2025 визнано неповажними, вказані у заяві від 10.07.2025, підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду із позовною заявою в частині позовних вимог до Військової частини НОМЕР_1 , Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України щодо визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, позовну заяву в частині позовних вимог повернуто позивачу без розгляду та ухвалою від 06.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрите провадження в адміністративній справі, в частині позовних вимог.
25.08.2025 до суду від представника Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України надійшло до суду клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із пропуском позивачем строку звернення до суду.
Розгляд поданого клопотання відкладався, у зв'язку із перебуванням судді Єфіменко О.В. у відпустці у період з 07.08.2025 по 07.10.2025.
Суд, розглянувши вказану заяву зазначає наступне.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Відповідно до вимог частин 1 та 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч.3, 5 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин" №2352-IX від 01.07.2022 внесені зміни в ст.233 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України).
Зокрема частинами 1-2 ст.233 КЗпП України передбачено, що працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116).
Суд зазначає, що положення статті 122 КАС України не містять норми, які б врегульовували порядок звернення осіб, які перебувають (перебували) на публічній службі, до адміністративного суду у справах про стягнення належної їм заробітної плати у разі порушення законодавства про оплату праці (грошового забезпечення військовослужбовців). Такі правовідносини регулюються положеннями ч.2 ст. 233 КЗпП України.
Як свідчать матеріали справи спірні відносини, які прийняті судом до розгляду виникли до внесення змін до положень КЗпП України, до 19 липня 2022 року. А тому дані спірні правовідносини підлягають розгляду без обмеження будь-яким строком права працівника на звернення до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати.
Офіційне тлумачення положенням вказаної норми надав Конституційний Суд України у рішеннях від 15 жовтня 2013 року №8-рп/2013 і №9-рп/2013, з огляду на позицію та правові висновки якого щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів, Верховний Суд дійшов висновку про поширення дії частини першої статті 233 КЗпП України в редакції Закону України від 01.07.2022 №2352-IX тільки на ті відносини, які виникли після набуття цією нормою закону чинності.
Аналогічна правова позиція міститься в рішенні Верховного Суду від 06.04.2023 у справі №260/3564/22.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскільки станом на момент виникнення спірних правовідносин в частині позовних вимог, прийнятих судом до розгляду, діяла норма щодо необмеженості будь-яким строком строку звернення до суду стосовно подачі позовів про стягнення належного позивачу грошового забезпечення та виплат обрахованих з такого. З огляду на викладене, у суду відсутні підстави вважати, що позивачем було пропущено строк на звернення до суду з даним позовом.
Зважаючи на вказане, клопотання представника Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про залишення позову без розгляду є таким, що не підлягає задоволенню, оскільки доводи щодо пропуску позивачем строку звернення до суду є помилковими, а клопотання таким, що не підлягає задоволенню.
Крім того, слід наголосити, що під час вирішення питання про відкриття провадження у даній справі, ухвалою від 06.08.2025 суд розглядав заяву позивача про поновлення пропущеного строку звернення, за результатами розгляду якої дійшов висновку, що такий в частині прийнятих до розгляду вимог не пропущений.
Керуючись статтями 122, 123, 240, 242-246, 248, 256, 295 КАС України суд, -
ухвалив:
У задоволенні клопотання представника Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про залишення позовної заяви без розгляду відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її прийняття.
Суддя О.В. Єфіменко