08 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 240/2942/25
категорія 106030200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася представниця ОСОБА_1 - адвокатка Ангеліна Богуш із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (В/ч НОМЕР_1 ) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсації за неотримане речове майно пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (В/ч НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за належне, але частково отримане протягом проходження військової служби речове майно, відповідно до Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії. Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби. Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2016 № 178 без застосування пропорції часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби за цінами предметів речового майна, визначеними станом на 01.01.2024 наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 01.08.2024 № 830-АГ яким внесено зміни у додаток до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби від 22.12.2023 № 1130-АГ "Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації".
Заявлені до ІНФОРМАЦІЯ_1 (В/ч НОМЕР_1 ) позовні вимоги обґрунтовує тим, що станом на день прийняття наказу про виключення позивача зі списків особового складу відповідач не провів з позивачем остаточного та повного розрахунку при звільненні, зокрема не виплатив у належному розмірі компенсацію за неотримане речове майно. Зауважує, що у довідці вартості речового майна, що належить до видачі ОСОБА_1 здійснено нарахування вартості такого майна пропорційно термінів його носіння, тим самим зменшено розмір грошової компенсації за неотримане під час служби речове майно згідно з цінами розрахованими Адміністрацією Держприкордонслужби станом на 1 січня поточного року та доведеними у наказі від 22.12.2023 № 1130-АГ "Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації" та внесено зміни № 830-АГ від 01.08.2024 у додаток наказу Адміністрації Державної прикордонної служби від 22.12.2023 № 1130-АГ.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 12.02.2025 відкрите провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
27.02.2025 від представника ІНФОРМАЦІЯ_1 (В/ч НОМЕР_1 ) (далі - відповідач) відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Наголошує, що позивач не підпадає під абз.1 п. 16 гл. 1 розділу III Інструкції № 310, а тому грошова компенсація вартості за належне до видачі, але не отримане речове майно ОСОБА_1 нараховувалась ІНФОРМАЦІЯ_2 без пропорційно часу виникнення права на отримання речового майна.
Пояснює, що нараховані до виплати суми, зазначені у довідці - розрахунку № 167/24 та довідці - розрахунку № 168/24 включають вартість предмету речового майна зазначену відповідно до додатку до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 22.12.2023 № 1130-аг "Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації" в редакції наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 01.08.2024 № 830-аг. Порівнявши ціни з довідок-розрахунків з цінами вказаному у пункті б) наведеного додатку такі співпадають, а тому твердження позивача в позовній заяві щодо невідповідності цін спростовуються.
Положення ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 проходив військову службу з 24.10.2005 по 29.10.2024 та перебував на усіх видах забезпечення, у тому числі на речовому забезпеченні у ІНФОРМАЦІЯ_1 (В/ч НОМЕР_1 ).
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (В/ч НОМЕР_1 ) від 11.10.2024 №958-ОС позивач звільнений у запас за підпунктом "г" (через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається частиною 12 цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу): необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю 1 чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я) п.3 ч.5 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (В/ч НОМЕР_1 ) №1057-ОС від 30.10.2024 позивач виключений зі списків особового складу з 29.10.2024.
29.10.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату у зв'язку із звільненням з військової служби компенсації за неотримане речове майно.
06.11.2024 ОСОБА_2 виплачено компенсацію за неотримане речове майно, з розміром якої позивач не погоджується.
10.12.2024 на адресу відповідача направлено адвокатський запит з проханням надати інформацію при здійсненні розрахунку грошової компенсації вартості нестриманого речового майна ОСОБА_1 чи здійснювалось нарахування виходячи із вартості такого майна, розрахованої станом на 1 січня поточного року, якщо ні, то здійснити перерахунок грошової компенсації вартості нестриманого речового майна згідно з діючим законодавством.
За результатами розгляду адвокатського запиту відповідач листом № 06.1.4/13428-24- Вих від 18.12.2024 надіслав довідки про вартість речового майна, що належить до видачі позивачу за період проходження військової служби.
За доводами представниці позивача, відповідач не у повному обсязі нарахував позивачу компенсацію за неотримане речове майно, право на яке він набув у зв'язку із виконанням обов'язків військової служби.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд вказує наступне.
Згідно зі ст. 1 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-ХІІ) соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 1 ст.9 Закону № 2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до ч.1 ст.9-1 Закону № 2011-ХІІ речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються, зокрема, відповідно Міністерством оборони України, у тому числі для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.
Такий Порядок затверджений Постановою №178.
Відповідно до п.1 Порядку №178 він визначає механізм виплати грошової компенсації вартості за неотримане речове майно.
Пунктом 3 Порядку № 178 встановлено, що грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі, зокрема, звільнення з військової служби.
Згідно з п.4 Порядку № 178 грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації (далі - військова частина), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.
Пунктом 5 Порядку № 178 визначено, що довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої, зокрема, Адміністрацією Держприкордонслужби, станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16.05.2024 № 310 затверджена Інструкція про організацію речового забезпечення в Державній прикордонній службі України в мирний час та особливий період (далі - Інструкція № 310), яка відповідно до її пункту 1 визначає організацію речового забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України (далі - Держприкордонслужба), які проходять військову службу за контрактом, кадрову військову службу, строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів та закладів вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки, а також закладів фахової передвищої військової освіти (далі - курсанти), військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом із числа резервістів в особливий період (далі - військовослужбовці) в Адміністрації Держприкордонслужби, розвідувальному органі Адміністрації Держприкордонслужби, регіональних управліннях, загонах морської охорони, прикордонних загонах, окремих контрольно-пропускних пунктах, авіаційних частинах, закладах освіти, науково-дослідних установах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення (далі - органи Держприкордонслужби), резервістів, військовозобов'язаних, призваних на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори, а також ліцеїстів та працівників Держприкордонслужби в мирний час та особливий період.
Видача речового майна військовослужбовцям, військовозобов'язаним, призваним на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори, резервістам, ліцеїстам та працівникам відповідно до встановлених норм забезпечення речовим майном здійснюється після набуття ними права на речове забезпечення (п. 3 розділ ІІІ Інструкції № 310).
Пунктом 14 розділу ІІІ Інструкції № 310 передбачено, що у разі звільнення з військової служби, загибелі (смерті) військовослужбовця, переведення до інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, правоохоронних органів спеціального призначення і державних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями для подальшого проходження військової служби з виключенням із списків особового складу військової частини, такому військовослужбовцю (членам сім'ї та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця), виплачується грошова компенсація вартості за неотримане речове майно відповідно до Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016 року № 178.
Грошова компенсація військовослужбовцям, визначеним в абзаці першому цього пункту, нараховується пропорційно часу, що минув із дня виникнення права на отримання речового майна, до дати підписання наказу про звільнення (абз.2 п.16 розділу ІІІ Інструкції № 310).
Між тим, в п.1 статті 9-1 Закону № 2011-ХІІ щодо грошової компенсації вартості за неотримане речове майно вказано, що порядок такої компенсації визначається КМУ.
Відповідно до п. 3 Порядку № 178 передбачено, що грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі, зокрема, звільнення з військової служби.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 178 грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації. Довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв'язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком.
Так, додатком до Порядку № 178 визначена форма довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, та вказаною формою довідки передбачені такі графи: порядковий номер, найменування речового майна, одиниця виміру, рік і місяць виникнення права на отримання предметів речового майна, кількість предметів, вартість за одиницю, сума грошової компенсації, усього предметів на суму.
При цьому наведені нормативно-правові акти не містять можливості застосування інших умов при нарахуванні такої компенсації, як-от: визначення вартості речового майна пропорційно до часу його використання, врахування вартості одиниці речового майна станом не на 1 січня поточного року тощо.
Отже, у разі звільнення військовослужбовця з військової служби у нього виникає право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно, яке реалізується шляхом подання військовослужбовцем відповідної заяви (рапорту) за місцем військової служби, а грошова компенсація підлягає нарахуванню відповідно до виду й кількості неотриманого речового майна та його вартості станом на поточний рік (рік виплати компенсації).
Таким чином, грошова компенсація може виплачуватися військовослужбовцям при звільненні з військової служби (пункт 3) у разі виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення, за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини (пункт 4) та довідки про вартість речового майна (пункт 5).
При цьому, виходячи з приписів зазначеного Порядку № 178, грошова компенсація підлягає нарахуванню відповідно до виду й кількості неотриманого речового майна та його вартості саме станом на поточний рік, в якому проведено виплату, у даному випадку у 2024 році.
Вказані висновки суду узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах Верховного Суду від 17.03.2020 у справі № 815/5826/16 та від 25.02.2021 у справі № 380/2458/20.
Як свідчать матеріали справи та не заперечується сторонами, позивач під час проходження військової служби перебував на речовому забезпеченні у відповідача та був звільнений у 2024 році.
Відповідно до банківської виписки, яка наявна в матеріалах справи, позивач отримав компенсацію вартості речового майна.
Аналізуючи зміст довідок - розрахунків № 167/24 від 30.10.2024 та №168/24 від 30.10.2024 та додатку до наказу Адміністрації Держприкордонслужби №1130-АГ від 22.12.2023, в якому визначено розрахунок закупівельної вартості і предметів речового майна належних до видачі за речове майно, відповідно до норм забезпечення, під час звільнення, загибелі (смерті) військовослужбовця Державної прикордонної служби України, закупівельна вартість якого на 01.01.2024 суд дійшов висновку, що грошова компенсація підлягала нарахуванню відповідно до виду й кількості неотриманого речового майна та його вартості саме станом на поточний рік, в якому проведено виплату, у даному випадку у 2024 році.
З огляду на нормативне регулювання спірних правовідносин та обставини справи, суд вважає, що відповідачем не порушено право позивача на отримання грошової компенсації за неотримане речове майно, виходячи із закупівельної вартості такого майна станом на 01.01.2024.
Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовної заяви.
У зв'язку із прийняттям рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України судом не здійснюється.
Керуючись ст.ст.2, 77, 90, 139, 242-246, 250 КАС України, суд -
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 . ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Єфіменко
Повний текст складено: 08 жовтня 2025 р.
08.10.25