Рішення від 08.10.2025 по справі 240/17725/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 240/17725/24

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся представник ОСОБА_1 - адвокат Забродський О.А. із позовом, в якому:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо невнесення змін до наказу № 4 о/е від 11.01.2019 та № 169 о/с від 14.04.2023 про зарахування йому до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, стажу служби в органах та установах Державної кримінально-виконавчої служби України, нарахування та виплати недонарахованого та невиплаченого грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області видати наказ, яким внести зміни до наказів Головного управління Національної поліції в Житомирській області № 4 о/с від 11.01.2019 та № 169 о/с від 14.04.2023 та зарахувати йому станом на 01.01.2019 до стажу його служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, стаж служби в органах та установах Державної кримінально-виконавчої служби України у розмірі 07 років 00 місяців 05 днів;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області з урахуванням внесених змін до наказів Головного управління Національної поліції в Житомирській області №4 о/с від 11.01.2019 та №169 о/с від 14.04.2023 здійснити перерахунок йому грошового забезпечення в органах поліції за період з 01.01.2019 до 01.02.2024 та виплатити йому недонараховане та невиплачене грошове забезпечення (з урахуванням виплачених сум).

Заявлені позовні вимоги представник обґрунтовує тим, що судовим рішення зобов'язано Головне управління Національної поліції в Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, стаж служби в органах та установах Державної кримінально-виконавчої служби України за період з 31.05.2010 до 06.06.2017, втім відповідні зміни не були внесені до наказів № 4 від 11.01.2019 та № 169 від 14.04.2023 щодо встановлення стажу служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, нарахування та виплати грошового забезпечення у належному розмірі. Така бездіяльність Головного управління Національної поліції в Житомирській області, на думку представника призводить до порушення прав позивача на належне йому соціальне забезпечення.

Ухвалою суду від 07.10.2024 прийнято до провадження позовну заяву та відкрите провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.

22.10.2024 від представника Головного управління Національної поліції в Житомирській області (далі - відповідач, ГУНП в Житомирській області) надійшов до суду відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на їх безпідставність та необґрунтованість. Наголосив, що на час видання наказів № 4 від 11.01.2019 та № 169 від 14.04.2023 не було встановлено стажу служби в органах та установах Державної кримінально-виконавчої служби України у розмірі 07 років 00 місяців 05 днів, а тому ГУНП в Житомирській області діяло відповідно до норм чинного законодавства. Додатково повідомляє, що наказом начальника ГУНП в Житомирській області № 64 о/с від 09.02.2024 позивачу відповідно до ч.1 та 2 ст.78 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки станом на 01.02.2024 - 14 років 07 місяців 11 днів, втім даний наказ позивачем не оскаржується.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд вказує наступне.

ОСОБА_2 з 19.06.2017 проходить службу в Національній поліції на посаді поліцейського ізолятора тимчасового тримання № 1 Головного управління Національної поліції в Житомирській області.

При цьому, у період з 31.05.2010 по 06.06.2017 позивач проходив службу в установах Державної кримінально-виконавчої служби України, а саме в Державній установі "Житомирська виправна колонія № 4". Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить 07 років 00 місяців 05 днів, у пільговому обчисленні 09 років 04 місяці 06 днів.

Наказом начальника Головного управління Національної поліції в Житомирській області № 130 о/с від 07.07.2017 по особовому складу рядовому поліції ОСОБА_1 відповідно до ч. 1 та 2 ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки станом на 19.06.2017 - 07 років 09 місяців 21 день.

У подальшому наказом начальника Головного управління Національної поліції в Житомирській області № 4 о/с від 11.01.2019 по особовому складу старшому позивачу відповідно до ч. 1 та 2 ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки станом на 01.01.2019 - 02 роки 06 місяців 07 днів.

Наказом начальника Головного управління Національної поліції в Житомирській області № 169 о/с від 14.04.2023 по особовому складу ОСОБА_1 відповідно до ч. 1 та 2 ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки станом на 01.04.2023 - 06 років 09 місяців 07 днів.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 06.10.2023 у справі № 240/17774/23, яке набрало законної сили 23.01.2024, зобов'язано Головне управління Національної поліції в Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, стаж служби в органах та установах Державної кримінально-виконавчої служби України за період з 31.05.2010 до 06.06.2017.

На виконання рішення суду позивачу встановлено стаж служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, стаж служби в органах та установах Державної кримінально-виконавчої служби України у розмірі 07 років 00 місяців 05 днів станом на 01.02.2024.

Не погоджуючись із датою з якої зараховано позивачу стаж служби в органах та установах Державної кримінально-виконавчої служби України до стажу в поліції для виплати надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки його представник звернувся до суду із даним позовом з метою відновлення порушених прав позивача на належне соціальне забезпечення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає про таке.

Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України (далі - Закон № 580-VIII).

Відповідно до ч.1-2 ст. 59 Закону № 580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Приписами статті 78 Закону № 580-VIII передбачено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Згідно з ч.ч. 3 - 4 ст.78 Закону № 580-VIII під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Таким чином, п.3 ч.2 ст.78 Закону № 580-VIII передбачено зарахування до стажу служби в поліції служби в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу.

Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Кримінально-виконавчого кодексу України від 11.07.2003 № 1129-IV до законодавчого врегулювання питань проходження служби персоналом органів і установ виконання покарань та його соціального захисту на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи поширюються дія статей 22 і 23 Закону України "Про міліцію", а також порядок і умови проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для працівників органів внутрішніх справ.

Разом з цим, ч.5 ст.23 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" від 23.06.2005 № 2713-IV передбачає, що на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України "Про Національну поліцію", а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських. Умови і розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються Кабінетом Міністрів України.

Сутність службової дисципліни, обов'язки осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, види заохочень та дисциплінарних стягнень, порядок і права начальників щодо їх застосування, а також порядок оскарження дисциплінарних стягнень визначені Дисциплінарним статутом органів внутрішніх справ України, затвердженим Законом України від 22.02.2006 № 3460-IV.

Згідно з преамбулою зазначеного Статуту його дія поширюється на осіб начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України та податкової міліції, які повинні неухильно додержуватися його вимог.

Системний аналіз вище наведених норм чинного законодавства свідчить про те, що фактично законодавець поширив дію усіх норм, які врегульовують порядок і умови проходження служби працівниками органів внутрішніх справ, а в подальшому - поліцейськими, на працівників кримінально-виконавчої служби.

Як свідчать матеріали справи, станом на 01.01.2019 встановлено позивачу стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки - 02 роки 06 місяців 07 днів.

У той час, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 06.10.2023 у справі № 240/17774/23 встановлено право позивача для зарахування до стажу служби в поліції, стаж служби в органах та установах Державної кримінально-виконавчої служби України за період з 31.05.2010 до 06.06.2017.

Натомість, на виконання судового рішення наказом начальника Головного управління Національної поліції в Житомирській області № 64 о/с від 09.02.2024 по особовому складу старшому лейтенантові поліції ОСОБА_1 відповідно до ч. 1 та 2 ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки станом на 01.02.2024 - 14 років 07 місяців 11 днів.

Однак, аналіз встановлених обставин справи дає підстави для висновку, що станом на 01.01.2019 позивач мав право для зарахування до стажу служби в поліції, стаж служби в органах та установах Державної кримінально-виконавчої служби України, що у свою чергу дає йому право на встановлення надбавки за вислугу років і надання додаткової оплачуваної відпустки саме з 01.01.2019.

Втім, такий стаж зарахований позивачу до стажу служби в поліції лише станом на 01.02.2024, що у свою чергу позбавило його права на належний соціальний захист поліцейських, визначений Законом № 580-VIII у період з 01.01.2019 по 01.02.2024.

З огляду на викладене та оскільки позивач на момент встановлення йому стажу служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки мав право на зарахування до стажу його служби в поліції стажу служби в органах та установах Державної кримінально-виконавчої служби України, тому суд дійшов висновку щодо необхідності зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області видати наказ, яким внести зміни до наказів Головного управління Національної поліції в Житомирській області № 4 о/с від 11.01.2019 та № 169 о/с від 14.04.2023 та зарахувати позивачу станом на 01.01.2019 до стажу його служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, стаж служби в органах та установах Державної кримінально-виконавчої служби України у розмірі 07 років 00 місяців 05 днів. При цьому, з урахуванням внесених змін до таких наказів здійснити йому перерахунок грошового забезпечення в органах поліції за період з 01.01.2019 до 01.02.2024 та виплатити недонараховане та невиплачене грошове забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, суд у даній справі дійшов висновку про наявність достатніх правових підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись ст. 241-246, 255, 263, 295 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Житомирській області (Старий бульвар, 5/37, м. Житомир, 10008. ЄДРПОУ: 40108625) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо невнесення змін до наказу № 4 о/е від 11.01.2019 та № 169 о/с від 14.04.2023 про зарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, стажу служби в органах та установах Державної кримінально-виконавчої служби України, нарахування та виплати недонарахованого та невиплаченого грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області видати наказ, яким внести зміни до наказів Головного управління Національної поліції в Житомирській області № 4 о/с від 11.01.2019 та № 169 о/с від 14.04.2023 та зарахувати ОСОБА_1 станом на 01.01.2019 до стажу його служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, стаж служби в органах та установах Державної кримінально-виконавчої служби України у розмірі 07 років 00 місяців 05 днів та враховуючи внесені зміни здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення в органах поліції за період з 01.01.2019 до 01.02.2024 з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Національної поліції в Житомирській області на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати у сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Єфіменко

Повний текст складено: 08 жовтня 2025 р.

08.10.25