Ухвала від 08.10.2025 по справі 160/6451/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

08 жовтня 2025 року Справа 160/6451/24

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Горбалінський В.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю,

УСТАНОВИВ:

На розгляді Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебуває заява ОСОБА_1 , в якій заявник просить:

- встановити судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 травня 2024 року у справі № №160/6451/24, яким зобов'язано Територіальне управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову грошову винагороду відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 за період з 24.02.2022 у розмірі 30 000,00 грн щомісячно;

- зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області надати суду у визначений строк належний звіт про виконання рішення суду.

22.05.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю задоволено.

Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 року по справі №160/6451/24.

Зобов'язано Територіальне управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області відповідно до статті 382 КАС України в тримісячний строк з моменту отримання копії цієї ухвали суду подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 року по справі №160/6451/24.

10.07.2025 року Територіальне управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із звітом про виконання судового рішення.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.07.2025 року відмовлено у прийнятті звіту Територіального управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області від 10.07.2025 року про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 року по справі №160/6451/24.

Звільнено керівника Територіального управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області від сплати штрафу відповідно до ч.3 ст.382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 року по справі №160/6451/24.

Зобов'язано Територіальне управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області відповідно до статті 382 КАС України в тримісячний строк з моменту отримання копії цієї ухвали суду, подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду по адміністративній справі №160/6451/24.

03.10.2025 року Територіальне управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із звітом про виконання судового рішення.

У вказаному звіті відповідач зазначив, що з метою реалізації рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 травня 2024 року у справі № 160/6451/24, територіальним управлінням Служби судової охорони у Дніпропетровській області здійснено попередній розрахунок потреби в коштах та 07 червня 2024 року за вихідним №35.07- 404/ССО до Центрального органу управління Служби судової охорони, як до розпорядника бюджетних коштів другого рівня, який відповідно до затверджених бюджетних асигнувань, уповноважений на отримання бюджетних асигнувань та їх перерозподіл між територіальними управліннями, направлено листа з попереднім розрахунком про внесення змін до кошторису, а саме: збільшення кошторисних призначень за КЕКВ 2800 - на суму 445 564,52 гривень, з яких нарахування і виплата грошового забезпечення у розмірі - 318 260,37 грн, нарахування та виплата компенсації ПДФО - 57 286,87 грн, нарахування та сплата Єдиного соціального внеску - 70 017,28 грн (лист додається). 03 лютого 2025 за вихідним №35.07-40/ССО в доповнення до листа ТУ ССО від 07 червня 2024 №35.07- 404/ССО на виконання вимог державного виконавця, до Центрального органу управління Служби судової охорони направлено листа про виділення додаткових кошторисних призначень по КПКВ 0501150 виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів і установ системи правосуддя, КЕКВ 2800 в сумі - 32 270,00 гривень (копія листів додається). 18 липня 2025 року (вих. № 35.07-285/ССО), з урахуванням ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 липня 2025 року, якою відмовлено у прийнятті звіту територіального управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області від 10 липня 2025 року про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 травня 2024 року у справі № 160/6451/24, до Центрального органу управління Служби судової охорони, як до розпорядника бюджетних коштів другого рівня, уповноваженого відповідно до затверджених бюджетних асигнувань отримувати кошти та здійснювати їх перерозподіл між територіальними управліннями, було направлено листа з проханням внести зміни до кошторису, а саме - збільшити призначення за КЕКВ 2800 на суму - 375 574,27 грн, а саме: нарахування і виплата грошового забезпечення у розмірі - 318 260,37 грн, нарахування та виплата компенсації ПДФО 57 286,87 грн (лист додається). Разом з тим, на теперішній час, кошторисні призначення для нарахування та виплати ОСОБА_2 додаткової винагороди, яка визначена постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168, у розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць за період з 24.02.2022 року по 20.01.2023 року, з урахуванням виплачених сум, Територіальне управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області від Центрального органу управління Служби не отримало.

Також, відповідачем повідомлено, що 10 січня 2025 року за вихідним № 01.30-02.2-76/вн від Центрального органу управління Служби судової охорони надійшов лист, у якому зазначено, що з метою справедливого підходу та впорядкування процесу розподілу асигнувань за бюджетною програмою КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів та установ системи правосуддя» Службою запроваджено та ведеться єдиний облік потреби в коштах на виконання рішень судів. Черговість виплат за рішеннями суду встановлюється за датою набуття законної сили рішення суду. 12 лютого 2025 року за № 01.30-02.2-471/вн від центрального органу управління Служби судової охорони надійшов лист, у якому зазначено, що у 2025 році Службі затверджено кошторис за бюджетною програмою КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів та установ системи правосуддя», за якою здійснюється виконання судових рішень, у сумі 6 720,8 тис. грн, проте відповідні асигнування не задовільнили в повному обсязі потреби в коштах на виконання судових рішень. Зазначений фінансовий ресурс розподілений між територіальними управліннями Служби на виконання рішень судів на користь працівників Служби в порядку черги, а саме: за датою набуття рішенням суду законної сили. Згідно із затвердженим Планом асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджету) загального фонду бюджету на період з січня 2025 року по червень 2025 року територіальному управлінню Служби судової охорони у Дніпропетровській області за бюджетною програмою виділено 1 092 985,00 грн. Відповідно до бухгалтерських регістрів Державною казначейською службою України у 2025 році безспірним списанням знято 1 092 985,00 грн, з метою виплати виконавчих витрат.

Відтак, відповідач вказав, що безспірним списанням знято всю виділену територіальному управлінню Служби судової охорони у Дніпропетровській області за бюджетною програмою суму, що передбачалась на виконання рішень суддів на користь співробітників Служби судової охорони, склались об'єктивно не залежні від волі Управління обставини, що зумовили відсутність достатніх асигнувань за бюджетною програмою КПКВ 0501150.

Досліджуючи вказаний звіт відповідача, суд зазначає наступне.

23.05.2024 року рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду позовну заяву ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльності Територіального управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області щодо ненарахування та невиплаті ОСОБА_1 додаткової грошової винагороди, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168 за період з 24.02.2022 року по 20.01.2023 року.

Зобов'язано Територіальне управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду встановлену постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць за період з 24.02.2022 року по 20.01.2023 року, з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 року набрало законної сили 25.06.2024 року.

Відповідно до ч.1, 2, 3, 5 ст.382-3 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Суд зазначає, що відповідачем не надано доказів виплати позивачу ОСОБА_1 додаткову винагороду встановлену постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць за період з 24.02.2022 року по 20.01.2023 року, з урахуванням виплачених сум, а також не надано доказів включення вказаної заборгованості до відповідного бюджетної програми, за якою, зокрема, погашається заборгованість за рішеннями судів.

Враховуючи вищезазначене, суд доходить висновку, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 року по адміністративній справі №160/6451/24 не виконано в повному обсязі, а отже суд дійшов висновку про відмову у прийнятті звіту.

Однак суд зазначає, що під час дослідження звіту про виконання судового рішення також встановлено, що ДСА України листом від 03.02.2025 № 11-2404/25 звернулась до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету із пропозицією щодо внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" у частині збільшення бюджетних призначень за програмою 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів і установ системи правосуддя" на суму 1 495,2 млн грн, в якій врахована потреба Службі судової охорони в сумі 1 346,5 млн гривень Листом від 17.02.2025 № 08020-01-2/5032 Міністерством фінансів України пропозиції ДСА України не були підтримані, так як у період продовження дії воєнного стану наявні фінансові ресурси держави насамперед спрямовуються на виконання завдань щодо відсічі збройної агресії, забезпечення недоторканості державного кордону та захисту держави, забезпечення життєво необхідних потреб жителів, реалізації заходів територіальної оборони та захисту безпеки населення. 22 квітня 2025 року до Служби судової охорони від Державної судової адміністрації України надійшов лист «Про виділення додаткових бюджетних асигнувань», яким надано відповідь на лист Служби судової охорони від 09.04.2025 № 30/01.30-02.2-452 «щодо виділення Службі судової охорони додаткових бюджетних асигнувань повідомляємо». Службою продовжує проводитися відповідна робота щодо збільшення відповідних асигнувань. Зокрема, Службою листом від 03.06.2025 № 30/01.30- 02.2-703 надано до Державної судової адміністрації України як головного розпорядника коштів інформацію про додаткову потребу в коштах на виконання рішень судів щодо задоволення позовів співробітників Служби, з проханням додатково внести зміни до кошторису Служби на 2025 рік за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки», за КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів та установ системи правосуддя».

Дослідивши вищенаведені листи, з огляду на положення абз.2 ч.5 ст.382-3 КАС України, суд доходить висновку про звільнення керівника Територіального управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області від сплати штрафу відповідно до ч.3 ст.382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання судового рішення.

Проте, суд вбачає за необхідне встановити новий строк Територіальному управлінню Служби судової охорони у Дніпропетровській області для подання звіту про виконання рішення суду по адміністративній справі №160/6451/24.

Керуючись ст.248, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у прийнятті звіту Територіального управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області від 03.10.2025 року про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 року по справі №160/6451/24.

Звільнити керівника Територіального управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області від сплати штрафу відповідно до ч.3 ст.382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 року по справі №160/6451/24.

Зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області відповідно до статті 382 КАС України в тримісячний строк з моменту отримання копії цієї ухвали суду, подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду по адміністративній справі №160/6451/24.

Ухвала набирає законної сили у порядку та у строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Горбалінський