Справа № 595/1486/25
Провадження № 3/595/596/2025
08.10.2025 м. Бучач
Суддя Бучацького районного суду Тернопільської області Тхорик І.І., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , розлученого, стрільця 2 відділення 4 взводу 2 роти 5 батальйону охорони, солдата військової служби за призовом під час мобілізації на особливий період,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
06 жовтня 2025 року, перебуваючи в пункті постійної дислокації біля АДРЕСА_2 , солдат ОСОБА_1 , який наказом командира ВЧ НОМЕР_1 від 09.08.2024 № 222 (по строковій частині), був прийнятий на посаду стрільця 2 відділення 4 взводу 2 роти 5 батальйону охорони та наказом № 215 від 03.08.2025 направлений на важливі об'єкти комунікації державного значення національної транспортної системи України, перебував на службі з підозрою на стан алкогольного сп'яніння, у нього була порушена артикуляція, почервоніння шкіри обличчя, запах алкоголю з порожнини рота, що підтверджують старший сержант ОСОБА_2 та солдат ОСОБА_3 . Для проведення медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння солдата ОСОБА_1 під супроводом командира 4 взводу 2 роти 5 батальйону охорони вч НОМЕР_1 молодшого лейтенанта ОСОБА_4 , о 17 год. 30 хв. направлено до КНП «Бучацька міська лікарня» МР. У результаті проведеного огляду на стан алкогольного сп'яніння складений висновок № 32 від 06.10.2025, діагноз - ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння. Таким чином, ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Особа, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судовому засіданні вину в інкримінованому йому правопорушення визнав повністю.
Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд дійшов до таких висновків.
Згідно із ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст.245 КУпАП).
Так, частиною 3 статті 172-20 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідальність за ч.ч. 1, 2 ст. 172-20 КУпАП передбачена за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'ягніння;
або за участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
З моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій (ч. 8 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» з 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року на всій території України введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався, востаннє на 90 діб Указом Президента України № 478/2025 від 14.07.2025, затвердженого Законом України № 4524-IX від 15.07.2025.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому правопорушення, окрім власного визнання вини, доведена матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а саме даними, що містяться у наступних документах:
- протоколі в/ч НОМЕР_1 № 590 про військове адміністративне правопорушення за ч.3 ст.172-20 КУпАП від 07 жовтня 2025 року;
- витязі із наказу командира військової частини НОМЕР_1 Державної спеціальної служби транспорту № 222 від 09 серпня 2024 року;
- витязі із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по строковій частині) Державної спеціальної служби транспорту № 215 від 03 серпня 2025 року;
- письмових поясненнях солдата ОСОБА_5 від 07.10.2025, в яких повідомив, що 06.10.2025 він перебував на об'єкті охорони № НОМЕР_2 в районі АДРЕСА_2 . Близько о 16.00 год. в ході розмови з матір'ю він дізнався, що в бойових діях загинув його близький друг дитинства та сусід, після чого він вжив деяку кількість горілки. Близько о 16.45 год. під час розмови з командиром 4 взводу 2 роти 5 батальйону молодшим сержантом ОСОБА_4 , останній виявив в нього ознаки алкогольного сп'яніння і запропонував поїхати на експертиз, свідком чого був старший сержант ОСОБА_2 та солдат ОСОБА_3 . Він погодився поїхати в медичний заклад КНП «Бучацька міська лікарня» Бучацької міської ради для проходження експертизи на стан алкогольного сп'яніння. Вживання алкоголю визнає, кається, просить суворо не карати;
- письмових поясненнях солдата ОСОБА_6 від 07.10.2025, в яких він повідомив, що 06.10.2205 близько 16.45 год., перебуваючи на об'єкті охорони № НОМЕР_2 , він був свідком розмови між молодшим лейтенантом ОСОБА_4 та солдатом ОСОБА_1 , в ході чого він помітив, що солдат ОСОБА_1 мав ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: нечітка вимова, почервоніння обличчя, порушення мовлення та координації рухів, різкий запах алкоголю з порожнини рота, у зв'язку з чим ОСОБА_4 було прийнято рішення направити солдата ОСОБА_1 на медичне освідчення для встановлення факту алкогольного сп'яніння в КНП «Бучацька міська лікарня». О 18.20 год. проведено медичний огляд з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння;
- письмових поясненнях старшого сержанта ОСОБА_7 від 07.10.2025, в яких він повідомив, що 06.10.2025 близько 16.45 год., перебуваючи на об'єкті охорони № НОМЕР_2 , він був свідком розмови між молодшим лейтенантом ОСОБА_4 та солдатом ОСОБА_1 , в ході чого він помітив, що солдат ОСОБА_1 має ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: нечітка вимова, почервоніння обличчя, порушення мовлення та координації рухів, різкий запах алкоголю з порожнини рота, у зв'язку з чим ОСОБА_4 було прийнято рішення направити солдата ОСОБА_1 на медичне освідчення для встановлення факту алкогольного сп'яніння в КНП «Бучацька міська лікарня». О 18.20 год. проведено медичний огляд з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, про що надано висновок № 32;
- направленні військовослужбовця ОСОБА_1 на освідчення № НОМЕР_3 , сформоване командиром військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_8 06.10.2025;
- висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 32, складеного КНП «Бучацька міська лікарня» Бучацької міської ради 06.10.2025, згідно якого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оглянутий лікарем ОСОБА_9 06.10.2025 о 17.00 год., результат огляду - ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння.
За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто поява військовослужбовця на території військової частини у стані алкогольного сп'яніння, вчинене в умовах особливого періоду і тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення.
Враховуючи характер вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, дані про його особу, який є військовослужбовцем, ступінь вини, вважаю доцільним застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
У відповідності до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», згідно якої військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків - звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, суд звільняє ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 33, 40-1, 172-20, 251, 252, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У випадку несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень (стаття 308 КУпАП).
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до Тернопільського апеляційного суду через Бучацький районний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя І. І. Тхорик