Постанова від 07.10.2025 по справі 461/7181/25

Справа №461/7181/25

Провадження №3/461/2542/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2025 року суддя Галицького районного суду м. Львова Зубачик Н.Б., при секретарі судових засідань Чубей К.А., за участю представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності Гелемея Ю.М., представника Львівської митниці Лубоцького Б.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Львівської митниці про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 , виданий органом 2116, РНОКПП НОМЕР_2

за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України -

ВСТАНОВИВ:

18.02.2024 в зону митного контролю пункт пропуску «Рава-Руська - Хребенне» митного поста «Рава-Руська» Львівської митниці, під керування громадянина України ОСОБА_1 (водій ФОП ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), в'їхав транспортний засіб з реєстраційним номером НОМЕР_3 / НОМЕР_4 з товаром: «вживані: одяг, взуття, домашні вироби з текстилю, сумки», який переміщувався в митному режимі імпорт за попередньою митною декларацією типу IM EЕ 24UA209000732726U7. Як підставу для переміщення товару, водієм ОСОБА_1 до митного контролю подано наступні документи: міжнародна товарно-транспортна накладна (СМR) № 759072 від 09.02.2024; рахунок-фактура (INVOICE) № IF 0902 від 09.02.2024.

Відповідно до поданих документів, на митну територію України транспортним засобом з реєстраційним номером НОМЕР_3 / НОМЕР_4 на адресу Підприємства об'єднання громадян "КОНКОРДІЯ" (Україна, 08703, Київська обл., Обухівський р-н., місто Обухів, вул. Каштанова, будинок 6; на день ввезення - 69106, Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул. Теплична, буд. 5; код ЄДРПОУ 41813948) переміщувався товар «вживані: одяг, взуття, домашні вироби з текстилю, сумки» вагою 19925 кілограм. Відправником товару вказана компанія «MUELLMAN KFT» (Iparvagany Utca 9-11, 1211 Budapest, Hungary), а продавцем товару зазначена компанія «IFS INTERNAT. GIDA PETROL URUNLERI TURIZM INSAAT VE TICARET LIMITED» (EVLIYA CELEB MAH. GENC OSMAN CAD.NO 45 IS KAPI NO: 35 TUZLA / ISTANBUL), вартість товару на день ввезення становила 17932,50 євро, що згідно з курсом Національного банку України відповідає сумі 731140,30 гривень.

В подальшому, зазначені товари випущено у вільний обіг на території Україна за митною декларацією типу ІМ40ДЕ 24UA209230015580U7.

23.12.2024 Львівською митницею отримано лист Державної митної служби України від 20.12.2024 №26/26-04/7/2842 «Про відповідь митних органів Республіки Польща», яким повідомлено, що Державною митною службою отримано документи від митних органів Республіки Польщі, що стосуються факту вивезення 18.02.2024 з території Євросоюзу транспортним засобом з реєстраційним номером НОМЕР_5 / НОМЕР_4 через пункт пропуску «Рава-Руська - Хребенне» товарів «вживані: одяг, взуття, домашні вироби з текстилю та сумки, вагою 19925 кг» та надали видрук з електронних баз даних Картки підтвердження експорту за (MRN) 24HU1600002C2D7B02, яка подавалася до митного оформлення митним органам Республіки Польщі водієм.

Відповідно до митної декларації (MRN) 24HU1600002C2D7B02 відправником/продавцем товару є компанія «MUELLMAN KFT» (Iparvagany Utca 9-11, 1211 Budapest, Hungary), a отримувачем є компанія «K-MARKET LTD» (Львів, вул. Ш. Руставелі, 18).

21.05.2025 Львівською митницею отримано лист Державної митної служби України від 20.05.2025 №26/26-04/7/1210 «Про відповідь митних органів Угорщини». З доданих до листа документів, а саме: листа Національної податкової та митної адміністрації Угорщини вих. 1693567311, митної декларації (MRN) 24HU1600002C2D7B02, рахунку-фактури (INVOICE) №MILLMN-2024-13, картки підтвердження експорту (Сертифікат про вибуття), пакувального листа, зазначено наступне.

Експортером та продавцем товару «вживані: одяг, взуття, домашні вироби з текстилю та сумки» вагою 19925 кг. є угорська фірма «MUELLMAN KFT» (Iparvagany Utca 9-11, 1211 Budapest, Hungary, a не турецька компанія «IFS INTERNAL, GIDA PETROL URUNLERI TURIZM INSAAT VE TICARET LIMITED» (EVLIYA CELEB MAH. GENC OSMAN CAD.NO 45 IS KAPI NO: 35 TUZLA/ISTANBUL). Отримувачем/покупцем товару є компанія «К-MARKET LTD» (Львів, вул. Ш. Руставелі, 18). Вивезення товару з території Євросоюзу здійснено через пункт пропуску «Рава-Руська - Хребенне» 18.02.2024 транспортним засобом з реєстраційним номером НОМЕР_6 / НОМЕР_7 згідно із MRN 24HU1600002C2D7B02. Вартість експортованого товару: «вживані: одяг, взуття, домашні вироби з текстилю, сумки» відповідно до рахунку-фактури (INVOICE) №MLLMN-2024-13 становить 95640 євро, що згідно з курсом Національного Банку України відповідає сумі 3 899 414,95 гривень.

Таким чином, ОСОБА_1 перемістив через митний кордон України товари з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо продавця, покупця та вартості товару, які необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, однак про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності Гелемей Ю.М. в судовому засіданні просив закрити провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення. Зокрема зазначив, що 23.12.2024 Львівською Митницею отримано лист Державної митної служби України від 20.12.2024 № 26/26-04/7/2842 «Про відповідь митних органів Республіки Польща» разом із копіями товаросупровідних документів. Відтак, про вчинене правопорушення Державній митній службі України стало відомо 16.12.2024 на підставі отриманого листа. Оскільки, вчинене ОСОБА_1 адміністративне правопорушення було виявлено 16.12.2024, то стягнення на останнього могло бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення, тобто не пізніше 16.06.2025. Однак, Львівською митницею протокол про порушення митних правил №1159/UA209000/2025 складено 09.08.2025, та лише 21.08.2025 скеровано до суду, тобто після спливу шестимісячного строку.

Представник Львівської митниці Лубоцький Б.І. вважав вину ОСОБА_1 доведеною повністю, оскільки в його діях наявний склад порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 483 МК України, просив визнати його винним та визначити міру стягнення.

Заслухавши пояснення представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та думку представника Львівської митниці, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку.

Згідно зі ст. 487 МК України провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно ст. 489 МК України та ст. 280 КУпАП посадова особа (суддя) при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною першою ст. 198 МК України передбачено, що органу доходів і зборів в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України.

Згідно з ч. 1 ст. 483 МК України відповідальність настає переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за явленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а саме: даними, що містяться в протоколі про порушення митних правил №1159/UA209000/2025 від 09.08.2025; митною декларацією ІМ40ДЕ 24UA209230015580U7; міжнародною товарно-транспортною накладною (СМR) № 759072 від 09.02.2024; листом Державної митної служби України від 20.12.2024 №26/26-04/7/2842 «Про відповідь митних органів Республіки Польща»; листом Державної митної служби України від 20.05.2025 №26/26-04/7/1210 «Про відповідь митних органів Угорщини»; доповідною запискою.

Щодо покликання представника Гелемея Ю. М. на те, що на момент розгляду справи закінчилися строки накладення адміністративного стягнення, суд зазначає наступне.

Положеннями пункту 7 частини 1 статті 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.

Відповідно до ч. 1 ст. 247 КУпАП, якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються митними органами або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.

Частиною 1 ст. 494 МК України передбачено, що про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа органу доходів і зборів, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Отже, момент виявлення адміністративного правопорушення у митній сфері це час, коли уповноважена посадова особа митного органу безпосередньо встановила наявність події правопорушення та ознак його вчинення, що зобов'язує її негайно зафіксувати це у відповідному протоколі.

Як вбачається з матеріалів справи, 20.05.2025 Львівською митницею отримано лист Державної митної служби України №26/26-04/7/1210 «Про відповідь митних органів Угорщини», з якого було встановлено обставини вчинення правопорушення, а саме: «Експортером та продавцем товару «вживані: одяг, взуття, домашні вироби з текстилю та сумки» вагою 19925 кг. є угорська фірма «MUELLMAN KFT» (Iparvagany Utca 9-11, 1211 Budapest, Hungary, a не турецька компанія «IFS INTERNAL, GIDA PETROL URUNLERI TURIZM INSAAT VE TICARET LIMITED» (EVLIYA CELEB MAH. GENC OSMAN CAD.NO 45 IS KAPI NO: 35 TUZLA/ISTANBUL). Отримувачем/покупцем товару є компанія «К-MARKET LTD» (Львів, вул. Ш. Руставелі, 18). Вивезення товару з території Євросоюзу здійснено через пункт пропуску «Рава-Руська - Хребенне» 18.02.2024 транспортним засобом з реєстраційним номером НОМЕР_6 / НОМЕР_7 згідно із MRN 24HU1600002C2D7B02. Вартість експортованого товару: «вживані: одяг, взуття, домашні вироби з текстилю, сумки» відповідно до рахунку-фактури (INVOICE) №MLLMN-2024-13 становить 95640 євро, що згідно з курсом Національного Банку України відповідає сумі 3 899 414,95 гривень.».

Відтак, датою виявлення правопорушення є 25 травня 2025 року.

З огляду на зазначене, суд не приймає до уваги покликання представника на те, що на момент розгляду справи закінчилися строки накладення адміністративного стягнення.

Таким чином, вищеописані надані суду та досліджені в процесі судового розгляду докази у своїй сукупності свідчать про наявність у діях ОСОБА_1 складу порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, оскільки останній намагався перемістити через митний кордон України товари з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо продавця, покупця та вартості товару, які необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Санкція ч. 1 ст. 483 МК України передбачає накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.

Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суд бере до уваги те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Враховуючи особу порушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, враховуючи те, що ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил притягується вперше, суд вважає за необхідне застосувати до останнього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товарів, що були безпосередніми предметами порушення митних правил без конфіскації даних товарів.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст.ст. 483,519, 524, 526, 527, 528 МК України, ст.ст. 40-1, 283 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товару, що становить 1 949 707 (один мільйон дев'ятсот сорок дев'ять тисяч сімсот сім) грн. 48 коп., без конфіскації даних товарів.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення пред'являється до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.

У відповідності до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф правопорушником повинен бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

На підставі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Суддя Зубачик Н.Б.