Постанова від 08.10.2025 по справі 641/6853/25

Слобідський районний суд міста Харкова

Провадження № 3/641/1887/2025Справа №: 641/6853/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2025 року м. Харків

Суддя Слобідського районного суду міста Харкова Онупко М.Ю., розглянувши матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності,

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, не працюючої, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 ,

- за ч. 2 ст. 184 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Слобідського районного суду міста Харкова надійшов для розгляду адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 184 КУпАП ОСОБА_1 (протокол про адміністративне правопорушення Серії ВАД № 701327 від 08.09.2025 року).

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення Серії ВАД № 701327 від 08.09.2025 року, складеного старшим інспектором СЮП ВП ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області старшим лейтенантом поліції Бондаренком Б.О., ОСОБА_1 станом на 08.09.2025 року о 12 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_1 ухилялась від виконання батьківських обов'язків щодо ОСОБА_2 , 2023 р.н. внаслідок чого розпиваючи алкогольні напої в присутності дитини, залишила її без нагляду, чим порушила вимоги ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», за що передбачена відповідальність за ч. 2 ст. 184 КУпАП.

Перевіривши надані матеріали у порядку, передбаченому ст. 278 КУпАП, суд приходить до висновку про необхідність повернення матеріалів для доопрацювання, виходячи із наступних обставин.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення зокрема вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Так, у відповідності до ч.1 ст. 256 КУпАП У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

В протоколі про адміністративне правопорушення Серії ВАД № 701327 від 08.09.2025 року зазначено, що ОСОБА_1 порушила вимоги ч. 2 ст. 184 КУпАП.

Частина 2 статті 184 КУпАП ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.

Об'єктивна сторона цієї частини статті полягає у ухиленні батьками або особами, що їх замінюють від виконання батьківських обов'язків.

Таким чином, ч. 2 ст. 184 КУпАП є бланкетною та встановлює відповідальність за невиконання передбачених законодавством обов'язків батьками неповнолітніх дітей. Дана конструкція диспозиції статті вказує на необхідність посилання на законодавчу норму, що встановлює відповідні обов'язки та саме яких особа не виконує по відношенню до неповнолітньої дитини.

Разом з тим, в протоколі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 відсутнє посилання на обов'язки передбачені положеннями ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» щодо яких ухилялась ОСОБА_1 .

Крім того з протоколу про адміністративне правопорушення Серії ВАД № 701327 від 08.09.2025 року вбачається, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 184 КУпАП.

Частина 2 статті 184 КУпАП передбачає ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей, вчинене повторно протягом року.

Однак, до протоколу про адміністративне правопорушення додано, в якості доказу про притягнення протягом останнього року до адміністративної відповідальності за ст. 184 КУпАП, копію постанови Комінтернівського районного суду м. Харкова від 10.02.2025 року про притягнення ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 184 КУпАП неналежної якості, а саме не можливо встановити інформацію щодо набрання вказаною постановою суду законної сили.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Статтею 221 КУпАП встановлено, що судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені ст. 184 КУпАП.

З вищевикладеного вбачається, що належним доказом повторного протягом року вчинення ОСОБА_1 будь-якого з правопорушень за ч.ч. 1, 2 ст. 184 КУпАП є копія постанови судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного судів про накладення на останнього адміністративного стягнення, з відміткою про набрання постановою законної сили.

Також з матеріалів справи про адміністративне правопорушення вбачається, що до справи долучені документи про події за адресою: АДРЕСА_3 , які відбулись 30.08.2025 року, в то же час в протоколі Серії ВАД № 701327 від 08.09.2025 року зазначено, що ОСОБА_3 не виконувала батьківські обов'язки 08.09.2025 року о 12 год. 00 хв.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.

З урахуванням викладених обставин, адміністративний матеріал необхідно повернути до Харківського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області для належного оформлення, оскільки вищезазначені недоліки перешкоджають всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванню обставин справи, у відповідності до ст.ст. 245, 280 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись вимогами ст.ст. 7, 187, 256, 278, 280 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 КУпАП - повернути до Харківського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя - М. Ю. Онупко