Справа № 348/2544/25
08 жовтня 2025 року м. Надвірна
Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Бурдун Т.А., розглянувши справу про військове адміністративне правопорушення, яка надійшла із Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Катериничі Городоцького району Львівської області, громадянина України, адреса місця реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , одруженого, військовослужбовця, сержанта, навідника 1 зенітного кулеметного відділення 3 зенітного кулеметного взводу 2 зенітної кулеметної роти військової частини НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП,-
Особа, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем, та виконуючи обов'язки військової служби в умовах особливого періоду, допустив недбале ставлення військової службової особи до військової служби, за наступних обставин:
Сержант ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .
Приписами ст. ст. 11-16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України визначено, що кожен військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України; поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, що перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини; виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни; додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки військовослужбовців, завжди бути одягненим за формою, чисто й охайно.
Відповідно до функціональних обов'язків навідника зенітного кулеметного відділення визначено, що він забезпечує ведення зенітного вогню по повітряних цілях (БпЛА, вертольоти, літаки) та при необхідності - по наземних цілях.
Підтримує бойову готовність зброї, виконує щоденне технічне обслуговування та контроль стану зенітного кулемета (ЗУ-23-2, КУП, ДШК тощо), виконує точне наведення зброї по цілях згідно з командами командира відділення, здійснює підготовку до відкриття вогню, включно з заряджанням, перевіркою механізмів та приведенням зброї в бойове положення, веде спостереження за повітряною обстановкою, своєчасно виявляє загрозу та доповідає командиру, виконує маскування та інженерне обладнання вогневої позиції, у разі потреби виконує евакуацію зенітної установки, веде вогонь на ходу (з бронетехніки або іншого носія), веде бойову роботу у складі підрозділу, діє злагоджено з розрахунком (заряджаючим, командиром установки), веде облік витрат боєприпасів, бере участь у їхньому отриманні та транспортуванні, проходить навчання та тренування щодо правил ведення вогню, тактики застосування та швидкого розгортання/згортання.
Приписами ст. ст. 332, 333 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 548-ХІV (надалі -Статут) визначено, що бойове чергування - це виконання бойового завдання. Бойове чергування здійснюється черговими силами і засобами, призначеними від військових частин. До складу чергових сил і засобів входять бойові обслуги, чергові зміни пунктів управління, сил і засобів бойового забезпечення та обслуговування.
Статтею 340 Статуту зазначено, що особовому складові чергової зміни під час несення бойового чергування заборонено: передавати будь-кому, хоча б тимчасово, без дозволу командира чергових сил і засобів виконання обов'язків несення бойового чергування; відволікатися, братися за справи, не пов'язані з виконанням обов'язків несення бойового чергування; самовільно залишати бойовий пост чи інше місце несення бойового чергування; виконувати роботу, яка призводить до зниження бойової готовності озброєння, бойової та іншої техніки.
Звільнення особового складу з військової частини (підрозділу), від якої виділяються чергові сили і засоби (заняття, спортивні й культурно-масові заходи), проводиться із таким розрахунком, щоб забезпечити посилення чергових сил у визначені терміни.
Таким чином, сержант ОСОБА_1 за своїми функціональними обов'язками наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями та є військовою службовою особою.
Однак, сержант ОСОБА_1 під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення за наступних обставин.
Встановлено, що відповідно до бойового розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 від 10.09.2025 сержант ОСОБА_1 повинен був заступив із 09 год. 00 хв. 11.09.2025 по 09 год. 00 хв. 12.09.2025 на бойове чергування на посаду навідника зенітного кулеметного відділення вказаної військової частини.
Однак, навідник 1 зенітного кулеметного відділення 3 зенітного кулеметного зводу 2 зенітної кулеметної роти військової частини НОМЕР_1 сержант ОСОБА_1 , через особисту недисциплінованість та несумлінне ставлення до свої функціональних обов'язків, у період часу із 09 год. 00 хв. 11.09.2025 по 09 год. 00 хв. 12.09.2025 не заступив на бойове чергування на посаду навідника зенітного кулеметного відділення вказаної військової частини відповідно до бойового розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 від 10.09.2025.
Таким чином, навідник 1 зенітного кулеметного відділення 3 зенітного кулеметного зводу 2 зенітної кулеметної роти військової частини НОМЕР_1 сержант ОСОБА_1 , проходячи військову службу в умовах особливого періоду, в порушення вимог ст. ст. 17, 65 Конституції України, ст.ст. 1,2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», положень Військової присяги, ст. ст. 332, 333, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України ст.ст. 1,4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, бойового розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 та своїх функціональних обов'язків, у період часу із 09 год. 00 хв. 11.09.2025 по 09 год. 00 хв. 12.09.2025 не заступив на бойове чергування на посаду навідника зенітного кулеметного відділення вказаної військової частини відповідно до бойового розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 від 10.09.2025, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, а саме недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Особа, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву, в якій свою провину визнав у повному обсязі, наведені у протоколі обставини підтвердив, просить його суворо не карати, розгляд справи проводити за його відсутності.
За таких обставин, керуючись ст. 268 КУпАП, суд вважає, що справу можна розглянути у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі наявних у справі доказів, яких достатньо для прийняття законного та обґрунтованого рішення.
Для всебічного, повного та об'єктивного розгляду справи суд повинен дослідити та оцінити за своїм внутрішнім переконанням усі обставини та докази по справі в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, відповідно до вимог ст. 252 КУпАП.
Згідно зі ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин справи.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діяннях винної особи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Частина 1 ст. 172-15 КУпАП передбачає відповідальність за недбале ставлення службової особи до військової служби. Недбале ставлення до військовою служби полягає у невиконанні або неналежному виконанні військовою службовою особою своїх обов'язків, передбачених законами, військовими статутами, положеннями, наказами командування.
Частиною 2 ст. 172-15 КУпАП встановлена відповідальність за вчинення зазначених діянь в умовах особливого періоду.
Згідно ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який в подальшому продовжено до 05 листопада 2025 року.
Законом України від 03 березня 2022 року №2105-IX затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022 «Про загальну мобілізацію».
Таким чином, на час скоєння адміністративних правопорушень, які розглядаються, діяв особливий період.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, встановлюючи наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-15 КУпАП повністю доведена, оскільки підтверджується дослідженими судом матеріалами адміністративної справи, а саме: даними протоколу про військове адміністративне правопорушення №49 від 30.09.2025 року, копією витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 132 від 02.05.2025 року, копією військового квітка серії НОМЕР_3 на ім'я ОСОБА_1 , копією функціональних обов'язків навідника зенітного кулеметного відділення військової частини НОМЕР_1 , копією рапорту на ім'я командира в/ч НОМЕР_1 від 12.09.2025 року; копією доповідної командира в/ч НОМЕР_1 до Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону.
Таким чином, дії ОСОБА_1 суд кваліфікує за ч.2 ст.172-15 КУпАП, як недбале ставлення службової особи до військової служби в умовах особливого періоду.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до ст. 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно ст. 17 КУпАП у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не закінчилися.
Обставиною, що пом'якшує правопорушення, визнано щире каяття. Обставин, що обтяжують правопорушення не встановлено.
Статтею 23 КУпАП визначено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення, слід врахувати характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, ступінь його вини, сімейний та майновий стан, те, що особа вперше протягом року притягується до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, суддя вважає за необхідне піддати правопорушника такому виду адміністративного стягнення, як штраф, в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, передбаченому санкцією ч.2 ст. 172-15 КУпАП, оскільки така міра відповідальності відповідає вчиненому правопорушенню, і є такою, що відповідає меті адміністративного стягнення, встановленого ст. 23 КУпАП.
Крім того, відповідно до п.5 ст. 4 ЗУ Про судовий збір, ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір на рахунок спеціального фонду Державного бюджету України. Будь-яких даних про те, що останній підлягає звільненню від судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір», - матеріали справи не містять.
Керуючись ст.ст. 40-1, ч. 2 ст. 172-15, 221, 283 КУпАП КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, / УК у Надвірн.р-ні/ Надвірн.р./21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37951998, номер рахунку: UA268999980313050106000009307, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП),код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Номер рахунку UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106. Найменування коду класифікації доходів бюджету Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
Згідно ч.1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня отримання ним постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
На підставі ч.2 ст. 308 КУпАП у разі несплати ОСОБА_1 штрафу у строк, встановлений ч.1 ст. 307 КУпАП, при примусовому виконанні цієї постанови стягується подвійний розмір штрафу з правопорушника, що становить 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга на постанову про накладення адміністративного стягнення подається до Івано-Франківського апеляційного суду.
Суддя Т.А.Бурдун